Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέμα kernel ακούγεται η ιστορία. Μήπως είχες βάλει κανα custom kernel προτού κάνεις clean flash?

 

Ημουν με stock ROM/Kernel. Περασα Slimkat, στη συνεχεια BlissPop και τελος CM12 Nightly. Ολες με clean install. Οταν επεστρεψα στην stock με το Nandroid backup, δημιουργηθηκε το προβλημα. Το περιεργο ειναι οτι οταν εβαλα Slimkat μετα για να δω αν το κανει κι εκει, δεν ειχα το προβλημα με τη lockscreen. Ωστοσο, παρολο που εκανα wipes πριν τη βαλω, οταν πρωτοανοιξα το κινητο δεν μου ζητησε να κανω τις αρχικες ρυθμισεις, μπηκε κατευθειαν στη home screen και εβγαζε συνεχεια "AOSP keyboard has closed" (την πρωτη φορα που εβαλα slimkat, πριν εμφανιστει το προβλημα με τη lockscreen, ζητησε κανονικα αρχικες ρυθμισεις και δεν πεταγε μηνυματα).

 

Δεν ξερω αν ολα αυτα σχετιζονται, απλα τα αναφερω μηπως καποιος μπορει να βγαλει ακρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι τελευταίες εκδόσεις της slimsaber δεν bootάρουν ούτε μετά από wipe. Είναι γνωστό το θέμα; Ποια άλλη rom προτείνεται να περάσω; Προτιμώ με dark ui.

 

Ούτε η slimkat bootάρει... Τι λέτε να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η slimkat bootάρει... Τι λέτε να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

 

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα, αλλά και για έναν φίλο πίσω που έχει πρόβλημα, αν πήγατε σε lollipop για να γυρίσετε σε kitkat πρέπει πρώτα να βρείτε και να φλασάρετε το modem της cm11s. αν δεν το βρείτε πρέπει να περάσετε πρώτα την cm11s(έχει οδηγό στο πρώτο ποστ αλλιώς με το tool του wugfresh) και μετά να πάτε σε slimkat πχ

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη δοκιμασε να μην περιλαμβανεις το persist partition στο nandroid backup.

 

Πιο είναι το persist partition

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέμα kernel ακούγεται η ιστορία. Μήπως είχες βάλει κανα custom kernel προτού κάνεις clean flash?

 

Δεν εχω αλλάξει kernel εχω της Validus rom +kernel.

Στη ρομ που είμαι τώρα το έκανε μια φορά μόνο ,

Link to comment
Share on other sites

Ημουν με stock ROM/Kernel. Περασα Slimkat, στη συνεχεια BlissPop και τελος CM12 Nightly. Ολες με clean install. Οταν επεστρεψα στην stock με το Nandroid backup, δημιουργηθηκε το προβλημα. Το περιεργο ειναι οτι οταν εβαλα Slimkat μετα για να δω αν το κανει κι εκει, δεν ειχα το προβλημα με τη lockscreen. Ωστοσο, παρολο που εκανα wipes πριν τη βαλω, οταν πρωτοανοιξα το κινητο δεν μου ζητησε να κανω τις αρχικες ρυθμισεις, μπηκε κατευθειαν στη home screen και εβγαζε συνεχεια "AOSP keyboard has closed" (την πρωτη φορα που εβαλα slimkat, πριν εμφανιστει το προβλημα με τη lockscreen, ζητησε κανονικα αρχικες ρυθμισεις και δεν πεταγε μηνυματα).

 

Δεν ξερω αν ολα αυτα σχετιζονται, απλα τα αναφερω μηπως καποιος μπορει να βγαλει ακρη.

 

Και βέβαια σχετίζονται. Και σε σένα είναι θέμα διαφορετικού modem/firmware. Αν πάς σε CM12 nightly πλεον έχουν διαφορετικό firmware απ'τις kitkat. Οπότε αυτό που έπαθες είναι ότι flashαρες CM12/lolipop firmware και μετά προσπάθησες να γυρίσεις με nandroid σε kitkat. Για την slimkat ποια εννοείς? Την 9 stable? Για να δούλεψε μάλλον έκανες clean install (ή με κάποιο τρόπο φλασαρίστηκε το παλιό kitkat firmware).

 

Απότι κατάλαβα αυτή τη στιγμή είσαι με CM12 firmware οπότε έχεις 2 επιλογές. Ή περνάς lolipop (blispop, slimLP, CM12 nightly) και δεν έχεις θέμα ή πρέπει να φλασάρεις πάλι CM11S stock για να περαστεί το παλιό firmware και μετά να κάνεις restore το nandroid

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εχω αλλάξει kernel εχω της Validus rom +kernel.

Στη ρομ που είμαι τώρα το έκανε μια φορά μόνο

 

Πάρε titanium, φλάσαρε CM12 nightly και μετά πάλι validus. Νομίζω είναι και σε σένα θέμα firmware.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε titanium, φλάσαρε CM12 nightly και μετά πάλι validus. Νομίζω είναι και σε σένα θέμα firmware.

 

Αυτό θα κάνω εάν το ξανακάνει.

Στην περίπτωση μου το έκανε χωρίς να αλλάξω ρομ (απο κιτκατ σε validus)

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια σχετίζονται. Και σε σένα είναι θέμα διαφορετικού modem/firmware. Αν πάς σε CM12 nightly πλεον έχουν διαφορετικό firmware απ'τις kitkat. Οπότε αυτό που έπαθες είναι ότι flashαρες CM12/lolipop firmware και μετά προσπάθησες να γυρίσεις με nandroid σε kitkat. Για την slimkat ποια εννοείς? Την 9 stable? Για να δούλεψε μάλλον έκανες clean install (ή με κάποιο τρόπο φλασαρίστηκε το παλιό kitkat firmware).

 

Απότι κατάλαβα αυτή τη στιγμή είσαι με CM12 firmware οπότε έχεις 2 επιλογές. Ή περνάς lolipop (blispop, slimLP, CM12 nightly) και δεν έχεις θέμα ή πρέπει να φλασάρεις πάλι CM11S stock για να περαστεί το παλιό firmware και μετά να κάνεις restore το nandroid

 

Ναι την 9 stable εννοω. Clean install την εκανα. Μετα ξαναδοκιμασα το nandroid και εκανε παλι τα ιδια. Μαλλον επαιζε (εν μερη) και με το νεο firmware η Slimkat. Εν τελει, εκανα clean install stock CM11S.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες εκδόσεις της slimsaber δεν bootάρουν ούτε μετά από wipe. Είναι γνωστό το θέμα; Ποια άλλη rom προτείνεται να περάσω; Προτιμώ με dark ui.

Κανονικά φλασαρα σήμερα την νέα slimsaber. Κάτι λάθος κάνεις

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ποιον kernel προτείνετε? έχετε κανέναν οδηγό για το πως μπαίνει γιατί δε βρήκα κάτι..

Ο κάθε kernel στο XDA έχει!

Link to comment
Share on other sites

Και'γω έβαλα την χτεσινη SlimSaber.

Θα χρειαστεί πρώτα να φλασαρεις το firmware.zip ή να φλασαρεις μια τελευταία cm nightly και μετά οτι θες.

Αλλιως δεν θα bootαρει καμια απο τις τελευταίες custom.

Link to comment
Share on other sites

Και'γω έβαλα την χτεσινη SlimSaber.

Θα χρειαστεί πρώτα να φλασαρεις το firmware.zip ή να φλασαρεις μια τελευταία cm nightly και μετά οτι θες.

Αλλιως δεν θα bootαρει καμια απο τις τελευταίες custom.

Έτσι είναι. Λίγο διάβασμα και τα βρίσκεις όλα. Άλλωστε όλοι οι devs το λένε στο αρχικό ποστ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θα παρει παιδια lollipop?

 

Ρωταω, γιατι διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ?

Κανονικα τωρα χωρις custom κτλ, την 4.4.4 δεν εχει διαθεσιμη?

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Και'γω έβαλα την χτεσινη SlimSaber.

Θα χρειαστεί πρώτα να φλασαρεις το firmware.zip ή να φλασαρεις μια τελευταία cm nightly και μετά οτι θες.

Αλλιως δεν θα bootαρει καμια απο τις τελευταίες custom.

Το εξηγείς λίγο αυτό; Με προηγούμενα builds δεν είχα θέμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

βγήκε σημερινό build της Validus,ελπίζω να είναι ακόμα καλύτερο !

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Το εξηγείς λίγο αυτό; Με προηγούμενα builds δεν είχα θέμα.

Δεν νομίζω πως παίρνει περαιτέρω εξήγηση.

Φλασαρε τη τελευταία cm12 nightly και καπάκι όποια άλλη Custom rom θέλεις. Θα δουλέψει τέλεια.

Στο xda στη σελίδα της SlimSaber εξηγεί τα πάντα στο πρώτο ποστ αναλυτικοτατα.

Αφιέρωσε μιση ωρα απο τη ζωη σου διαβαζοντας αυτή τη σελίδα και θα κάνεις τα πάντα ευκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο Νίκος έχει δίκιο λίγο χρόνο να αφιερωσετε και διαβάστε λίγο συνήθως χρειάζεται μόνο να ριξετε μια ματιά στο op της Ρομ που θέλετε σας γλυτώνει απο κόπο και χρόνο αφού για να είμαστε εδώ την έχουμε την τρελα που την έχουμε ...
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως παίρνει περαιτέρω εξήγηση.

Φλασαρε τη τελευταία cm12 nightly και καπάκι όποια άλλη Custom rom θέλεις. Θα δουλέψει τέλεια.

Στο xda στη σελίδα της SlimSaber εξηγεί τα πάντα στο πρώτο ποστ αναλυτικοτατα.

Αφιέρωσε μιση ωρα απο τη ζωη σου διαβαζοντας αυτή τη σελίδα και θα κάνεις τα πάντα ευκολότερα.

 

Κατάλαβα ευχαριστώ για το χρόνο σου. Την πάτησα γιατί κατέβαζα κατευθείαν την τελευταία nightly από το basketbuild χωρίς να διαβάζω κάτι άλλο. Τώρα είμαι με stock rooted με twrp recovery και είμαι μια χαρά μάλλον θα αργήσω να ξαναπεράσω lollipop.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να εχουμε την cm camera σε αλλες rom??

Αν εννοείς από την official rom υπάρχει το apk κάπου εκεί έξω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να εχουμε την cm camera σε αλλες rom??

Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Το apk της υπάρχει στο xda και άσχετα αν έχει βγει μόνο για CM11S, τρέχει και σε CM12 δοκιμασμένα.

Πιστεύω ότι θα τρέχει σε όλες τις AOSP.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα αλλα λεει πως υπαρχει αλλη εφαρμογη με το ιδιο ονομα.. εννοει την camera που εχω τωρα..

και κατι αλλο που προσεξα, δεν μπορω να βγαλω βιντεο σε FHD με αλλη εφαρμογη? μονο με αυτη της cm??

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα αλλα λεει πως υπαρχει αλλη εφαρμογη με το ιδιο ονομα.. εννοει την camera που εχω τωρα..

και κατι αλλο που προσεξα, δεν μπορω να βγαλω βιντεο σε FHD με αλλη εφαρμογη? μονο με αυτη της cm??

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/themes-apps/app-cameranext-modded-t2999275

 

Εδώ είσαι

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας βάλει από προχτές τον franco kernel και ενώ προερχόμουν από boeffla, σήμερα είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Με την ίδια χρήση που κάνω κάθε μέρα (web surfing με τον Dolphin, Facebook, Facebook Messenger, Tapatalk, Instagram) από τις 8:00 που έβγαλα το κινητό και έχοντας 3:55h SOT, η μπαταρία είναι στο 48%.

Αυτά τα νούμερα δεν τα είχα με τον boeffla, στο τέλος της ημέρας έφτανα σχεδόν πάντα τις 5h SOT.

Σήμερα λογικά θα τις ξεπεράσω κατά πολύ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...