Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

 

Σήμερα αναβάθμιστηκε το κινητό στην 38R αλλά από την ώρα εκείνη και μετά βλέπω τρομερό battery drain. Σε idle η μπαταρία επέσε πάνω απο 5% σε λιγότερο από 1 ώρα. Το έχει παρατηρήση κανείς αυτό;

Σε αναζήτηση στο google βρήκα ότι το κάνει το yahoo weather αλλά εγώ δεν την έχω αυτή την εφαρμογή. μήπως το κάνει και με άλλη εφαρμογή;

Το τηλ είναι stock και χωρίς ροοτ.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

H Cyanogen είναι Android Release και όχι UI. Το αντίστοιχο UI της CM λέγεται Trebuchet. Το ότι θα παίρνεις αναβαθμίσεις ισχύει, αλλά να προσέχουμε τι γράφουμε :)

 

Όταν κάνω root γίνεται και wipe των δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την 38, έχω την εντύπωση ότι σε idle χωρίς internet τρώει λιγότερο. Εμπειρικά βέβαια χωρίς να έχω μετρήσει.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς bug του θέματος είναι βάλε άλλο θέμα να ησυχάσεις τόσα ωραία κυκλοφορούν εκεί έξω και δωρεάν!:D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τίποτα σπουδαίο δεν άλλαξε απλά έβγαλαν το μπλε χρώμα απο την ομάδα του Cyan για να φαίνεται όλη η εικόνα σε blur effect από πίσω..

Η αλήθεια έιναι ότι το παρουσίαζουν πολύ ουάου με τη φράση "a new and very cool lockscreen" ενώ δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο..:ninja::ninja:

 

Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία :) Μα μου αρέσει εκείνο το μπλεδακι... :p Δηλαδή έβγαλαν την ατομική ρύθμιση χρωμάτων που μου άρεσε και την lockscreen που μου άρεσε. Τελικά χαίρομαι που δε μου ήρθε ακόμα το ΟΤΑ :lol:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία :) Μα μου αρέσει εκείνο το μπλεδακι... :p Δηλαδή έβγαλαν την ατομική ρύθμιση χρωμάτων που μου άρεσε και την lockscreen που μου άρεσε. Τελικά χαίρομαι που δε μου ήρθε ακόμα το ΟΤΑ :lol:

 

Μπορείς να βγάλεις το νεωτερισμό από τις ρυθμίσεις οθόνης κλειδώματος και να γυρίσεις στο παλιό στυλ.

Link to comment
Share on other sites

στο Wake Lock Detector μου λεει οτι το proximity sensor ειναι awake 17 λεπτά.

 

πως να το φτιαξω?

Κάποια εφαρμογή το κρατά ανοιχτό

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα Icon Packs δουλεύουν κανονικά; Γιατί δε βλέπω στα descriptions υποστήριξη του Trebuchet. Είμαι κι εγώ icon freak αγόρασα καμιά δεκαριά packs μέσα στο Σουκού, ανανεώνεται η εμφάνιση του UI και δε το βαριέσαι. :)

 

Μα, αν δε κάνω λάθος ο Trebuchet δεν υποστηρίζει icon packs. Γράφω αν δε κάνω λάθος γιατί δεν τον έχω κρατήσει ποτέ, πάντα βάζω Nova Prime, αλλά βλέποντας τυχαία κάποια icon packs από διάφορους developers κανείς δεν υποστηρίζει τον Trebuchet.

 

Screenshot_2014-10-13-12-58-09.png?dl=0

 

Φοβερά εικονίδια από τον gseth...

 

Έχω αγορασμένα αρκετά icon packs, από διάφορους developers, για τον λόγο που ανέφερε παραπάνω ο bill_viper. Ανανεώνεται η εμφάνιση της/των homescreen και του App Drawer και δεν το βαριέσαι.

Έχω μείνει όμως σ' αυτά του Gaurav (τώρα είμαι με την προ-τελευταία του δουλειά, το Vion pack) γιατί εκτός του ότι είναι πολύ όμορφα όλα του τα icon packs, είναι πολύ φιλικός σε ό,τι τον ρωτήσεις στο G+ ή μέσω Hangouts και είναι ο μόνος που έχω δει ο οποίος προσπαθεί και φτιάχνει icons ακόμη και για εφαρμογές οι οποίες δεν είναι δημοφιλής.

Κανείς άλλος δεν έχει κάνει icons για ελληνικές εφαρμογές που του έχω ζητήσει, ή απ' ότι φαίνεται τις χρησιμοποιώ μόνο εγώ από αυτούς που έχουν τα icon pack του και του ζητάνε φυσικά και αυτοί εικονίδια που λείπουν.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ΟΤΑ η 38 αλλα δεν κάνει την αναβάθμιση το μήνυμα που βγάζει είναι το εξής : E: installation error in /cashe/cm-bacon-3628510d76-to-ac1ccf792-singed.zip (Status 7) Installation aborted . Τι κάνουμε τώρα. Δεν έχω πειραξει τιποτα εκτος root . Eιμαι στην 33.

 

 

Ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη , δοκίμασα με twrp αλλα και πάλι βγάζει error . Na να κανω clean install η έχουμε κανενα κολπο να μη τα περνάω όλα απο την αρχή ???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κουλό που ανακάλυψα, ίσως bug;

 

Όταν βάζω πολλές εφαρμογές να κάνουν αναβάθμιση, το Play Store κλείνει μόλις αναβαθμιστούν οι πρώτες 2-3. Βασικά, δεν κλείνει ακριβώς, απλά με πετάει πίσω στην homescreen: το ίδιο το Play Store δεν κάνει force close, δε σταματάει να δουλεύει, ούτε σταματάνε τα updates, αυτά συνεχίζουν και ολοκληρώνονται κανονικά! Απλά το Play Store φεύγει από το προσκήνιο. Δεν το λες πρόβλημα, ούτε καν ενοχλητικό είναι, απλά μου φάνηκε παράξενο.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κουλό που ανακάλυψα, ίσως bug;

 

Όταν βάζω πολλές εφαρμογές να κάνουν αναβάθμιση, το Play Store κλείνει μόλις αναβαθμιστούν οι πρώτες 2-3. Βασικά, δεν κλείνει ακριβώς, απλά με πετάει πίσω στην homescreen: το ίδιο το Play Store δεν κάνει force close, δε σταματάει να δουλεύει, ούτε σταματάνε τα updates, αυτά συνεχίζουν και ολοκληρώνονται κανονικά! Απλά το Play Store φεύγει από το προσκήνιο. Δεν το λες πρόβλημα, ούτε καν ενοχλητικό είναι, απλά μου φάνηκε παράξενο.

 

Μου το έκανε και πριν πάρω το OPO, όταν είχα το Nexus 4.

Πρέπει να φταίνε οι τελευταίες εκδόσεις του Google Play.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Έχω το oneplus εδώ και 2 εβδομαδες αγορασμενο από to2c, εκανα την πρωτη αναβάθμιση σε 25r που μου την έβγαλε μονο του το κινητό αλλά εκανε bootloop και την εβαλα manual απο ενα post που βρήκα σε προηγούμενη σελιδα. Το update έγινε κανονικά απο recovery mode και όλα καλά. Τα επομενα update όμως ουτε καν τα έχει εμφανίσει, προσπάθησα να τα βαλω με manual update και μου βγάζει συνέχεια installation aborted. Επίσης προσπαθώ να του κάνω root αλλά δεν βρίσκω drivers ουτε απο το adb ουτε απο universal usb. Όταν το βαζω σε fastboot mode και το συνδεω στο pc στο command prompt μου βγάζει μονο waiting for device μαλλον γιατι οτι drivers κι αν εβαλα κανενας δεν κανει σωστα το installation. Δεν μπορω ουτε update να κάνω ουτε root και εγώ απογοητευτεί, οποίος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος. Ευχαριστώ

Edited by manosuper3
Link to comment
Share on other sites

Μα, αν δε κάνω λάθος ο Trebuchet δεν υποστηρίζει icon packs. Γράφω αν δε κάνω λάθος γιατί δεν τον έχω κρατήσει ποτέ, πάντα βάζω Nova Prime, αλλά βλέποντας τυχαία κάποια icon packs από διάφορους developers κανείς δεν υποστηρίζει τον Trebuchet

Υποστηρίζει icon packs o Trebuchet. Αν πας Settings > Themes > Icons μπορείς να διαλέξεις όποιο Icon pack έχεις αγοράσει ανεξαρτήτου theme που έχεις.

Και μερικά παραδείγματα που γράφουν στο description τους ότι υποστηρίζουν τον Trebuchet ή την CM Theme Engine (είναι το ίδιο πράγμα).

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=kov.theme.lustre

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.launchertheme.kxnt.click

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.launchertheme.kxnt.ui

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=giannisgx89.morena.icons

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το εικονίδιο της κάμερας πάντως; Σε αρκετά icon packs που δοκίμασα δεν το αλλάζει καθόλου.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το εικονίδιο της κάμερας πάντως; Σε αρκετά icon packs που δοκίμασα δεν το αλλάζει καθόλου.

Με Nova launcher πάντως όλα τα εικονίδια μπορείς να τα αλλάξεις και χειροκίνητα ένα ένα αν κάποιο δε σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Έχω το oneplus εδώ και 2 εβδομαδες αγορασμενο από to2c, εκανα την πρωτη αναβάθμιση σε 25r που μου την έβγαλε μονο του το κινητό αλλά εκανε bootloop και την εβαλα manual απο ενα post που βρήκα σε προηγούμενη σελιδα. Το update έγινε κανονικά απο recovery mode και όλα καλά. Τα επομενα update όμως ουτε καν τα έχει εμφανίσει, προσπάθησα να τα βαλω με manual update και μου βγάζει συνέχεια installation aborted. Επίσης προσπαθώ να του κάνω root αλλά δεν βρίσκω drivers ουτε απο το adb ουτε απο universal usb. Όταν το βαζω σε fastboot mode και το συνδεω στο pc στο command prompt μου βγάζει μονο waiting for device μαλλον γιατι οτι drivers κι αν εβαλα κανενας δεν κανει σωστα το installation. Δεν μπορω ουτε update να κάνω ουτε root και εγώ απογοητευτεί, οποίος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος. Ευχαριστώ

για αρχή κάνε μια καθαρή εγκατάσταση την 33 , με τον οδηγό του Davout

στη συνέχεια δες για το root https://forums.oneplus.net/threads/root-your-one-4-4-4.85529/

Edited by dk65gr
προσθήκη link
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, δοκιμασα να το κάνω αυτό χτες αλλά ποιο driver πρεπει να βαλω απο το nexus toolkit για να συνδεθεί το τηλ με το pc??

Ανοιξα το nexus toolkit αλλά όταν εβαζα το κινητό σε fastboot το pc παλι δεν έβλεπε το τηλ. Τι να κάνω ρε φιλε?? Το pc βλέπει μονο το internal storage του κινητού

Link to comment
Share on other sites

διάβασε καλά τον οδηγό,δεν χρειάζεται κανενας driver το nexus toolkit απλά το περνάς κ μετά δεν το ανοίγης καθόλου.υπάρχει περίπτωση να μην βλέπει τον φάκελο [αυτό αντιμετόπιζα εγώ] που δίνουμε με την πρώτη εντολή οπότε διάβασε την σελίδα 54
Link to comment
Share on other sites

διάβασε καλά τον οδηγό,δεν χρειάζεται κανενας driver το nexus toolkit απλά το περνάς κ μετά δεν το ανοίγης καθόλου.υπάρχει περίπτωση να μην βλέπει τον φάκελο [αυτό αντιμετόπιζα εγώ] που δίνουμε με την πρώτη εντολή οπότε διάβασε την σελίδα 54

 

Ευχαριστώ φιλέ θα το ξανδοκιμασω να δω τι θα γίνει, έχω βαρεθεί με αυτή την ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Με Nova launcher πάντως όλα τα εικονίδια μπορείς να τα αλλάξεις και χειροκίνητα ένα ένα αν κάποιο δε σου αρέσει.

 

Με ποιες ακριβώς ρυθμίσεις το κάνεις αυτό φίλε μου ??? :confused:

 

Χρησιμοποιώ νοβα και εδώ και καιρό θέλω να αλλάξω το εικονίδιο της κάμερας.... :(

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Σήμερα αναβάθμιστηκε το κινητό στην 38R αλλά από την ώρα εκείνη και μετά βλέπω τρομερό battery drain. Σε idle η μπαταρία επέσε πάνω απο 5% σε λιγότερο από 1 ώρα. Το έχει παρατηρήση κανείς αυτό;

Σε αναζήτηση στο google βρήκα ότι το κάνει το yahoo weather αλλά εγώ δεν την έχω αυτή την εφαρμογή. μήπως το κάνει και με άλλη εφαρμογή;

Το τηλ είναι stock και χωρίς ροοτ.

Βάλε το wakelock detector κ δες τι σου κρατάει "ξύπνια" την συσκευή. Μετα γκουγλαρε μήπως βρεις λύση σε αυτό που θα σου δειξει η εφαρμογή ή αλλιως απευθυνσου εδώ στο φόρουμ μήπως γνωρίζει κάποιος την λυση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...