Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις ίδιες εφαρμογές ΧΡΟΝΙΑ τις χρησιμοποιώ σε άλλα κινητά χωρίς πρόβλημα.

Ξαφνικά χάλασαν οι εφαρμογές;

 

Κάτι φταίει. ή η συσκευή ή η cyanogenmod ή ο συνδυασμό κάτι.

 

Το "μαμά" email client έχει bug. Δεν λειτουργεί η επιλογή να μην σβήνεται ποτέ το email από τον server. Οπότε όταν σβήνεις ένα email από το κινητό σβήνεται κι από τον server κι ας το έχεις βάλεις στο "Ποτέ" την ρύθμιση. Τρελό φάουλ.

 

Δε το ξέρω αυτό το bug αλλά για το άλλο πρόβλημα που λες είναι μάλλον ασυμβατότητας cm-application παρα συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως για να το έχουν ανοίξει ticket και στο jira , δεν είμαι εγώ τρελός ούτε ανακάλυψα ξαφνικά τον τροχό.

Προφανώς και υπάρχει θέμα. Απλά δεν περιμένα ότι θ' ασχολούμαστε με τέτοια ζητήματα σε τέτοιο τηλέφωνο που υποτίθεται έχει από πίσω brand name developers.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα, μπορεί κάποιος να επιλέξει ένα out of the box brand phone που επειδή σου δίνει τις μισές επιλογές (ούτε 2/3G) βγάζει λιγότερες ασυμβατότητες. Αυτό που λες είναι θέμα software και πιθανότατα υφίσταται. Ανάφερε το για να υπάρξει λύση.

 

Εγώ χτες παρατήρησα ότι για τα mail που η εφαρμογή Gmail δε στέλνει επειδή ξεπερνούν το μέγιστο μέγεθος, δεν παίρνεις καμιά ειδοποίηση αλλά μένουν στα εξερχόμενα με status "επανάληψη".

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα, μπορεί κάποιος να επιλέξει ένα out of the box brand phone που επειδή σου δίνει τις μισές επιλογές (ούτε 2/3G) βγάζει λιγότερες ασυμβατότητες. Αυτό που λες είναι θέμα software και πιθανότατα υφίσταται. Ανάφερε το για να υπάρξει λύση.

 

Εγώ χτες παρατήρησα ότι για τα mail που η εφαρμογή Gmail δε στέλνει επειδή ξεπερνούν το μέγιστο μέγεθος, δεν παίρνεις καμιά ειδοποίηση αλλά μένουν στα εξερχόμενα με status "επανάληψη".

 

Τι εννοεις ουτε 2g/3g δυνατότητες ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν είστε με τα καλά σας εδώ μέσα. Θα διαβάσει αυτά που γράφεται και κανένας που ενδιαφέρεται για το κινητό και θα του δημιουργηθεί λάθος εντύπωση! Το μόνο σοβαρό πρόβλημα κατ εμέ που θα μπορούσε να αναφερθεί είναι ένα θέμα που έχει η κάμερα σε χώρους με κακό φωτισμό.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι θέμα Cyanogen.

Γενικά θεωρώ ότι η Cyanogen team λειτουργεί στο OPO, με την ίδια λογική που ακολουθούν στις εκδόσεις τους για άλλες συσκευές.

Τι εννοώ.?

Χτίζουν μια rom με γνώμονα τις ανάγκες και συνήθειες που δουλεύουν οι κλασικοι Android χρήστες.

 

Όσο είχα την συσκευή δεν εντόπισα κάποιο hardware πρόβλημα, πλην της ελαφρά μειωμένης απόκρισης της οθόνης που και πάλι βρίσκεται πάνω από το μέσο όρο.

 

Η κύρια που το αγόρασε από εμένα προέρχεται από Note 2 και απλά γνωρίζει να χειρίζεται ένα Android smartphone.

Της πέρασα με fastboot την 25 και κατευθείαν πήρε αναβάθμιση.

Πέρασε τον λογαριασμό της στο gmail και συγχρονιστηκαν τα πάντα, κατέβηκαν οι εφαρμογές που είχε στο Note.

Κανένα πρόβλημα η παράπονο ως τώρα.

 

Δεν χρειάζεται λοιπόν κάποια ειδική μεταχείριση η συσκευή.

 

Το μοναδικό αρνητικό της όλης υπόθεσης είναι το support. Τίποτα άλλο. Δεν είναι η καλύτερη συσκευή αλλά βρίσκεται μεταξύ των πολύ καλών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Μόλις παρέλαβα και εγώ το one και ενω έκανε το πρώτο update σε 22 μετα για 25 με πετάει σε recovery και δεν γίνετε τίποτα.. Ζήτω χίλια συγγνωμη γιατί ξέρω οτι αυτή η ερώτηση έχει γίνει 100 φορες εδώ μέσα αλλά δεν έχω χρονο να κάθομαι να ψάχνω.. Θα ήθελα λοιπον να μου δώσετε ενα απλό οδηγό για να περάσω τα νέα update..ΥΓ: το τηλέφωνο δεν είναι rooted και έχει κλειδωμένο bootloader.Ευχαριστωω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Μόλις παρέλαβα και εγώ το one και ενω έκανε το πρώτο update σε 22 μετα για 25 με πετάει σε recovery και δεν γίνετε τίποτα.. Ζήτω χίλια συγγνωμη γιατί ξέρω οτι αυτή η ερώτηση έχει γίνει 100 φορες εδώ μέσα αλλά δεν έχω χρονο να κάθομαι να ψάχνω.. Θα ήθελα λοιπον να μου δώσετε ενα απλό οδηγό για να περάσω τα νέα update..ΥΓ: το τηλέφωνο δεν είναι rooted και έχει κλειδωμένο bootloader.Ευχαριστωω!

Ρίξε μια ματια στο 1ο ποστ (προτείνω): Clean install (format) στην έκδοση Cyanogen 33R

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι απόλυτη και ειδικά αν έχεις Google Account ολα συγχρονίζονται μόνα τους!

 

Τώρα μην παραπονιέστε γιατι όλοι ξέραμε ότι αγοράσαμε ένα τηλέφωνο που δεν ειναι ακομα 100% έτοιμο από άποψη software!

 

Σιγα σιγα όμως σίγουρα θα γίνει τέλειο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά δεν είπαμε ότι εκτοξεύεις δορυφόρο με το κινητό.

 

Αλλά όχι και να χάνονται οι επαφές. Είπαμε. Αυτό ούτε στα ericcsson του 1993 δεν γινόντουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά δεν είπαμε ότι εκτοξεύεις δορυφόρο με το κινητό.

Αλλά όχι και να χάνονται οι επαφές. Είπαμε. Αυτό ούτε στα ericcsson του 1993 δεν γινόντουσαν.

Στο ericcson '93 δεν περνούσε ο καθένας οτι εφαρμογές ήθελε...

Γιατι το συνεχίζεις, αφού καταλαβαίνεις οτι φταίνε 1-3 εφαρμογές συγκεκριμένες (σε συνδυασμό με την CM), δεν καταλήγει κάπου...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ουτε 2g/3g δυνατότητες ;

 

Εννοώ το να επιλέγεις αν θες μόνο σύνδεση 2G για λόγους πχ μπαταρίας, να έχεις τη δυνατότητα LED customization, δημιουργία προφίλ, θέματα και γενικά όποια παραμετροποίηση σου επιτρέπει το CM να κάνεις. :) Σίγουρα μπορείς να προσαρμοστείς μέχρι να βρεθεί λύση/να βγει update (μη βάζεις extra προγράμματα) ή να αλλάξεις λίγο τρόπο διαχείρισης επαφών ή ... τηλέφωνο χωρίς CM. :lol::X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις πηρα στα χερια μου το κινητο και πραγματικα φυσαει!

Τα ΟΤΑ τα κανει ολα το δικο μου, υπαρχει τροπος να γινει ενα απλο ροοτ?

 

διαβασα τους οδηγους αλλα δεν εβγαλα ακρη, μπορει καποιος να μου πει πως να γινω ροοτ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το να επιλέγεις αν θες μόνο σύνδεση 2G για λόγους πχ μπαταρίας, να έχεις τη δυνατότητα LED customization, δημιουργία προφίλ, θέματα και γενικά όποια παραμετροποίηση σου επιτρέπει το CM να κάνεις. :) Σίγουρα μπορείς να προσαρμοστείς μέχρι να βρεθεί λύση/να βγει update (μη βάζεις extra προγράμματα) ή να αλλάξεις λίγο τρόπο διαχείρισης επαφών ή ... τηλέφωνο χωρίς CM. :lol::X

 

Εγώ με cm11s κανονικά μπορω να επιλεξω μεταξύ 2g/3g με ποιο θα συνδεομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις πηρα στα χερια μου το κινητο και πραγματικα φυσαει!

Τα ΟΤΑ τα κανει ολα το δικο μου, υπαρχει τροπος να γινει ενα απλο ροοτ?

 

διαβασα τους οδηγους αλλα δεν εβγαλα ακρη, μπορει καποιος να μου πει πως να γινω ροοτ?

 

δοκιμασμενο https://forums.oneplus.net/threads/root-your-one-4-4-4.85529/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με cm11s κανονικά μπορω να επιλεξω μεταξύ 2g/3g με ποιο θα συνδεομαι.

 

Ναι αυτό έγραψα, ότι αν θέλει κάποιος μπορεί να αγοράσει ένα κινητό μάρκας με στοκ android που το παίρνει και το χρησιμοποιεί από το κουτί και δεν κάνει ούτε και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SSOOOOSS!!!!!!!! Ακολουθησα τον οδηγο της προιγουμενης σελιδας και καταλαθος τραβηξα το καλοδιο κατα την διαρκεια των εντολων!!Ξανα δοκιμασα απτην αρχη , της περασα ολες ις εντολες κανονικα αλλα το τηλεφωνω τωρα δεν ανοιγει!!! ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ! ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΠΡΙΚΑΡΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν ανοίγει; Άνοιξε και μπήκε σε fastboot mode, έκανες τη διαδικασία από την αρχή με επιτυχές αποτέλεσμα σε κάθε εντολή και αφού έκανες reboot δεν ανοίγει;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν ανοίγει; Άνοιξε και μπήκε σε fastboot mode, έκανες τη διαδικασία από την αρχή με επιτυχές αποτέλεσμα σε κάθε εντολή και αφού έκανες reboot δεν ανοίγει;

 

ακριβως! παιδια δεν ειμαι καλα αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Πάτα ταυτόχρονα volume down και το power και πες μας εαν μπηκε στο recovery menu

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια συγγνωμη για την αναστατωση.. Τελικα ειχα ξεχασει να γραψω μια βασικη εντολη και ξανα εκανα τον οδηγο απτην αρχη και ολα καλα !!:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ δεν αναστατώθηκα και τόσο αφού το δικό μου δουλεύει αλλά κρίμα θα ήταν... :P Άσε που συκοφαντείται ένας άριστος οδηγός. :) :cool: Θα διαβάζει κανείς τα παραπάνω posts και θα φρικάρει.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση...

 

Οι kernels τι κάνουν?

διάβασα στο XDA οτι για το WiFi Speed ευθύνεται ο kernel και flashara μια στα γρήγορα τον kernel Franco r16.

 

πρεπει να δω διαφορά κάπου?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ! ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΠΡΙΚΑΡΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ!!!!!

 

Όπααα φιλαράκο χαλάρωσε πιές μια φραπεδιά μην έχουμε και εγκεφαλικά εδω πέρα :lol: Καλορίζικο .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...