Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε

Με ποια Ρομ κ τι ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ

 

Τιποτα το ιδιαιτερο απο ρυθμισεις, τις κανονικες που εχει.

Ειμαι με stock cm12.1.

Πολυ internet με wifi και λιγο Data.

 

http://i60.tinypic.com/30hq42c.png http://i59.tinypic.com/ojqpl3.png http://i62.tinypic.com/1zdcjdh.png http://i62.tinypic.com/2rnkcom.png

 

Παντως, μην φανταστεις, πρωτη φορα μου εβγαλε τοσο απο τοτε που βγηκε η 5.1.1, ουτε εγω ξερω τι εγινε και εβγαλε τοσο. :lol:

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ χθες είχα 7 ώρες ανοιχτή οθόνη με υπόλοιπο 9% λιώσιμο μόνο με Wi-Fi..είναι αναλόγως την χρήση..Για μένα μόνο τα δεδομένα τρώνε άσκοπα την μπαταρία..

Εμένα αυτό που με σκοτώνει είναι το wifi. Όταν το ανοίγω η μπαταρία πέφτει αμεσως , 25%-30% την ωρα. :(

Αν δεν το ανοιξω παει πολύ καλά... :)

 

Εσύ ποια Ρομ φοράς? Εγώ την rr

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με σκοτώνει είναι το wifi. Όταν το ανοίγω η μπαταρία πέφτει αμεσως , 25%-30% την ωρα. :(

Αν δεν το ανοιξω παει πολύ καλά... :)

 

Εσύ ποια Ρομ φοράς? Εγώ την rr

 

Στοκ 12.1...κανένα πρόβλημα με το Wi-Fi..μόνο τα δεδομένα τρώνε μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Στοκ 12.1...κανένα πρόβλημα με το Wi-Fi..μόνο τα δεδομένα τρώνε μπαταρία..

Επτά ώρες έχω να δω απο εποχή 4.4.

Έκανες τίποτε μαγικά :) (καποιες ρυθμίσεις)?

Αυτήν φοράς ? cm-12.1-YOG4PAS1N0-bacon-signed

Το wifi δεν σκοτώνει την μπαταρία σου?

Εμένα με ρουφάει.

Ευχαριστώ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Επτά ώρες έχω να δω απο εποχή 4.4.

Έκανες τίποτε μαγικά :) (καποιες ρυθμίσεις)?

Αυτήν φοράς ? cm-12.1-YOG4PAS1N0-bacon-signed

Το wifi δεν σκοτώνει την μπαταρία σου?

Εμένα με ρουφάει.

Ευχαριστώ

 

Όχι..όπως είπα, με το Wi-Fi όλα καλά..μόνο με τα δεδομένα ρουφάνε μπαταρία κάποιες εφαρμογές όπως το fb..οι μόνες ρυθμίσεις που έκανα είναι να το γυρίσω σε 3g από lte μιας και το h+ μου φτάνει και το Wi-Fi να είναι ενεργοποιημένο μόνο όταν είναι συνδεδεμένο..Επίσης έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα..Δεν ξέρω αν βοηθάνε αυτά ή απλώς έτυχε..συνεχώς δοκιμάσω διάφορες ρυθμίσεις γιατί μου έχει λείψει η μπαταρία της κιτ κατ..Και όλες τις ενημερώσεις τις έχω κάνει ΟΤΑ..είναι στοκ..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα στην παρέα,

χτες το βράδυ έκανα για άλλη μία φορά αναβάθμιση στην validus, η διαδικασία που ακολουθώ είναι συνηθισμένη πλέον, full wipe μέσω recovery ( εκτός internal storage ) φλασάρισμα new build, φλασάρισμα gapps , επαναφορά με titanium κλπ.

Ξεκίνησα λοιπόν την διαδικασία με 48% μπαταρία, αφού λοιπόν το τηλ έκανε το 1ο μπουτάρισμα διαπίστωσα ότι η μπαταρία ήταν στο 50% , δεν έδωσα ιδιαιτερη σημασία και προχώρησα στην επαναφορά μέσω titanium.

Μετά από ώρα μίας και ήταν πολλές οι εφαρμογές έκπληκτος διαπίστωσα ότι η μπαταρία είχε κολλήσει στο 50% !!! Σήμερα το πρωί είπα να κάνω wipe cashe και dalvik μπας και ξεκολλήσει, αντί αυτού το τηλ δεν άνοιγε, το έβαλα σε φόρτιση και μετά από λίγο μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμαhttp://i89.photobucket.com/albums/k214/paiktaras/P50922-092012_zpsc4rcunab.jpg' alt='P50922-092012_zpsc4rcunab.jpg'>, το άφησα για κάμποση ώρα στην φόρτιση και προσπάθησα να το ανοίξω αρκετή ώρα αργότερα, άνοιξε το τηλ, προσπάθησε να κάνει update των εφαρμογών αλλά σταματούσε, έκλεινε και μου έβγαζε πάλι το μήνυμα που πόσταρα παραπάνω. Να μην πολυλογώ μετά από ώρα άνοιξε το τηλ και η μπαταρία του ήταν στο 50% όπως χτες το βράδυ δηλαδή και εξακολουθεί να είναι στο ίδιο ποσοστό παρόλο που έχουν περάσει 2 ώρες στην φόρτιση.

Τι λέτε να κάνω ? να φλασάρω πάλι την ρομ με όλα τα wipe ή θα πάθω καμιά λαχτάρα και δεν θα ανοίγει λόγω μπαταρίας ? Κατά τα άλλα το τηλ είναι πλήρως λειτουργικό.

 

edit

Toν ΄΄ήπια΄΄ , το έβγαλα από την φόρτιση και έκλεισε με την μία, προσπαθώ να το ανοίξω και δεν ανοίγει, κάνει την χαρακτηριστική δόνηση και μετά τίποτα, το βάζω σε φόρτιση βγάζει το μηνυμα που αναφέρω στο από πάνω ποστ και μετά τίποτα, δεν ανοίγει !!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να το βαλεις σε recovery ή fastboot mode? αν μπαινει σε fastboot λογικα θα μπορεις να φλασαρεις εκ νεου ρομ, ενω απο recovery θα μπορουσες να φλασαρεις μεσω usd-on-the-go.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να το βαλεις σε recovery ή fastboot mode? αν μπαινει σε fastboot λογικα θα μπορεις να φλασαρεις εκ νεου ρομ, ενω απο recovery θα μπορουσες να φλασαρεις μεσω usd-on-the-go.

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν ανοίγει για να μπω σε recovery, προσπάθησα με ή χωρίς ρεύμα, αν καταφέρω να μπω Έχω την προηγούμενη έκδοση ήδη στο τηλ ώστε να την φλασαρω. Με fastboot δεν προσπάθησα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν ανοίγει για να μπω σε recovery, προσπάθησα με ή χωρίς ρεύμα, αν καταφέρω να μπω Έχω την προηγούμενη έκδοση ήδη στο τηλ ώστε να την φλασαρω. Με fastboot δεν προσπάθησα

 

 

Φιλέ μου καλησπέρα.

Εγραψες και στο oneplus greece το πρόβλημα σου? Ρωταω γιατί εκεί απαντησα σε μια ολόιδια ερώτηση.

Τώρα αν ηταν άλλος σου λέω οτι το ίδιο επαθα και εγώ πριν δύο ημερες. Μου εδειχνε 50% μπαταρία συνέχεια έως που έκλεισε.

Είναι πρόβλημα της Ρομ. Το συνδεσα στο ρεύμα και πατησα το power για 20 δευτερα 3 φορές και μετα το power και το volume down και ως δια μαγείας μπήκε στo recovery.είχα μέσα την rr και την φλασαρα με 0% μπαταρία. Άνοιξε και όλα καλά.

Φυσικά ξενερωσα με την validus.

 

Power cycle the One by*holding the Power button for 20 seconds 5 times.

 

 

https://oneplus.net/support/answer/my-oneplus-one-does-not-power-on

Edited by GTHOM
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου καλησπέρα.

Εγραψες και στο oneplus greece το πρόβλημα σου? Ρωταω γιατί εκεί απαντησα σε μια ολόιδια ερώτηση.

Τώρα αν ηταν άλλος σου λέω οτι το ίδιο επαθα και εγώ πριν δύο ημερες. Μου εδειχνε 50% μπαταρία συνέχεια έως που έκλεισε.

Είναι πρόβλημα της Ρομ. Το συνδεσα στο ρεύμα και πατησα το power για 20 δευτερα 3 φορές και μετα το power και το volume down και ως δια μαγείας μπήκε στo recovery.είχα μέσα την rr και την φλασαρα με 0% μπαταρία. Άνοιξε και όλα καλά.

Φυσικά ξενερωσα με την validus.

 

Power cycle the One by*holding the Power button for 20 seconds 5 times.

 

 

https://oneplus.net/support/answer/my-oneplus-one-does-not-power-on

Ναι εγώ ήμουν, και έχουμε τον martin και δεν απαντάει στο google+ ενώ μου είτε ότι έχει κάνει πατάτα με τον κερνελ.

Όταν λες πάτησες το power 3 φορές τι εννοείς, δεν κατάλαβα, κάθε φορά απο 20" ?

 

edit

ok άνοιξε επιτέλους, πάτησα 5 φορές από 20΄΄ την κάθε μία, έκανα factory reset και πέρασα το build της validus και τα gapps που είχα πριν.

Mπούταρε κανονικά,αφού μου έβγαλε την ψυχή αρχικά μιας και πριν μπουτάρει εβγαλε την εικόνα με τα κινέζικα και τα αγγλικά γράμματα που πόσταρα πριν.

Το αφήνω να φορτίσει τώρα γιατί είναι στο 0% και αναβοσβήνει κόκκινος κεραυνός :blink:.

 

Thanks gthom

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . κάθε φορά απο 20 δεύτερα. Εμένα έπιασε με τις 3. Τέλος καλό όλα καλά. Καλώς γύρισες πίσω παλι. χαχαχα
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κατεβάσει το app της exodus για τα update και ενω έχω κατεβάσει την ενημέρωσή 18/9 21/9 και σήμερα 23/9 παταω να κάνει update μπαίνει σε recovery τρέχει γρήγορα κάτι γράμματα δεν προλαβαινω να δω τι λέει και με πετάει ξανά στο αρχικό μενού της recovery. Ανοίγοντας το βλέπω οτι είμαι ακόμη στην 16/9 γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Κανενα update, δεν εχει σκοπο να βγαλει η cm? Οσο για την oxygen, απλα τραγικοι.

Flashare κάτι άφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ξαναδώσει με την M.... Αλλά δεν αποκλείω κανένα μικρό update προτού!

 

edit: θα υποστηρίξει 6.0 η cyanogen??:confused:

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ξαναδώσει με την M.... Αλλά δεν αποκλείω κανένα μικρό update προτού!

 

edit: θα υποστηρίξει 6.0 η cyanogen??:confused:

 

Θα την παρει, ναι. Μετα την 6.0 θα σταματησει λογικα η επισημη υποστηριξη της cm για το oneplus βαση οσα ειχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

Θα την παρει, ναι. Μετα την 6.0 θα σταματησει λογικα η επισημη υποστηριξη της cm για το oneplus βαση οσα ειχαν πει.

 

κράτα μικρό καλάθι.... το είδες πουθενά επίσημα?Απο oxygen λογικά...

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Kondik εχει πει οτι θα παρει update σε Android M. Βεβαια το ειπε πριν μηνες οποτε δεν ξερω τι ισχυει τωρα.

 

Αν ισχυει αυτο βεβαια, δεν υπαρχει περιπτωση ουτε για δοκιμη να μπει. Φανταζομαι τι αλλη σαβουρα θα εχουν βαλει...

 

Oxygen...αλλο ανεκδοτο απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Ο Kondik εχει πει οτι θα παρει update σε Android M. Βεβαια το ειπε πριν μηνες οποτε δεν ξερω τι ισχυει τωρα.

 

Αν ισχυει αυτο βεβαια, δεν υπαρχει περιπτωση ουτε για δοκιμη να μπει. Φανταζομαι τι αλλη σαβουρα θα εχουν βαλει...

 

Oxygen...αλλο ανεκδοτο απο κει.

 

Τόσο τραγική είναι η oxygen?Ρωτάω γιατι είμαι 1 βήμα πρίν παραγγείλω το +1 και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως...Εχω το νεξους 5 με cm 12.1 με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.Γενικά είμαι ευχαριστημένος με ο,τι εχω βάλει,είτε στοκ είτε custom,οπότε αν είναι να εχω προβλήματα με το one,καλυτερα να μην το πάρω

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδώνεις bootloader, κάνεις root και περνάς cm 12.1 nightly :lol:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Την Oxygen δεν την λες τραγικη. Στοκ Android ειναι στην ουσια με 2-3 tweaks απο την OnePlus. Περιμενουμε το update σε 5.1.1 να δουμε αν εχει κατι το ιδιαιτερο.

 

Εγω παντως δεν θα αλλαζα το nexus 5 για το 1+1.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή απλα δεν ξέρω και πολλά και θέλω να είμαι σίγουρος. Η διαδικασία για clean install στην τελευταια cm 12.1 (48b μου βγάζει στη συσκευή) είναι ίδια με τη 44s?
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή απλα δεν ξέρω και πολλά και θέλω να είμαι σίγουρος. Η διαδικασία για clean install στην τελευταια cm 12.1 (48b μου βγάζει στη συσκευή) είναι ίδια με τη 44s?

 

Για clean install η διαδικασία είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα σορρυ που ειμαι off topic αλλα μου εσπασε τελειως η οθόνη του κινητου και τωρα ειμαι σε προβληματισμο δεν ξερω τι να κανω?σε ποιο θεμα του φορουμ να κοιταξω λύση?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...