Jump to content

Lenovo Ideapad A3500


chaoticos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι που με προβληματίζει έντονα σε σχέση με τα A3500 / Α5500 (7'' / 8'' αντίστοιχα) είναι ότι παρουσιάζουν σαφές 'θέμα' με τη λειτουργία του touch screen digitizer στον κάθετο άξονα...

 

Συγκεκριμένα όπως βλέπετε και στο βίντεο πιο κάτω κατά το 'σύρσιμο' μιας σελίδας σε οποιαδήποτε εφαρμογή η κίνηση δεν είναι καθόλου ομαλή και παρουσιάζει σαφή 'κοψίματα και πηδήματα' κατά τη διάρκεια της κύλισης, παρά το ότι το δάχτυλο κινείται με σταθερό ρυθμό...Αυτό είχε παρατηρηθεί από την πρώτη μέρα αγοράς της ταμπλέτας και διασταυρώθηκε και στην λειτουργία των περισσοτέρων* demo Α3500 / 5500 με 4.2.2 / 4.4.2 στα οποία κατόπιν έγιναν παρόμοια tests σε καταστήματα λιανικής πώλησης της περιοχής (Public / Κωτσόβολος κλπ)...Βέβαια το 'πρόβλημα' επεκτείνεται' ΚΑΙ στην σχεδίαση καθέτων μόνο γραμμών (και όχι οριζοντίων), όπως βλέπετε παρακάτω...Με τη βοήθεια του AnTuTu Screen MultiTouch test μπορείτε να δείτε και πως όλα αυτά μεταφράζονται ως πληροφορία στο digitizer...

 

* το παράξενο είναι κανένα από τα Α7500 (10'') που δοκιμάστηκαν ΔΕΝ παρουσίασαν το ίδιο θέμα...

 

Θα ήθελα αν δεν σας έκανε κόπο να σας ζητήσω να κάνετε το τεστάκι στις συσκευές σας και να μοιραστείτε εδώ τις εμπειρίες σας σχετικά με το αν παρουσιάζεται το 'θέμα' αυτό ή όχι. Οφείλω να ομολογήσω πως στην ανάγνωση τουλάχιστον η 'σοβαρότητα' του ζητήματος στο αν και κατά πόσο αποτελεί πρόβλημα είναι καθαρά υποκειμενική, δεν παύει όμως στα εργαλεία σχεδίασης και αντικειμενικά πλέον να δημιουργείται ουσιαστικό πρόβλημα καθώς τουλάχιστον ακόμα και για οικιακή χρήση "σκετσαρίσματος" κλπ. η ταμπλέτα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί...

 

https://vid.me/gfEj

 

Υ.Γ.1: Για να προλάβω η ταμπλέτα δεν έχει γίνει root (καθώς και όλες οι demo που βρίσκονται στα κατά τόπους καταστήματα) καθώς επίσης και η μεμβράνη δεν έχει κανένα απολύτως αντίκτυπο στο φαινόμενο που παρατηρείται...

Υ.Γ.2: Υπάρχει τρόπος να επισυνάψω το video κατευθείαν στη συζήτηση χωρίς να δημιουργείται εξωτερικό link;

Υ.Γ.3: Σε ταμπλέτες άλλων εταιριών Asus / LG / BitMore δεν παρατηρήθηκε παρόμοιο φαινόμενο...

Edited by RTouris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερει το 3G.

μεγαλη οθονη καλυτερα.

κατα τα αλλα ειναι ιδια ,σωστα?

 

Εγώ έχω το 3500 και η γυναίκα μου το 5500 .Το δεύτερο έχει πολύ καλύτερη οθόνη εκτός από μεγαλύτερη και υποστηρίζει surround στον ήχο

Link to comment
Share on other sites

surround έχει μόνο το μοντέλο με τα δεδομένα, το απλό Α5500 με το WiFi μόνο έχει ένα ηχείο...απλά υποστηρίζει και έχει προεγκατεστημένη μια εφαρμογή για ηχητικά εφέ μέσω φίλτρων Dolby...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 3500 και η γυναίκα μου το 5500 .Το δεύτερο έχει πολύ καλύτερη οθόνη εκτός από μεγαλύτερη και υποστηρίζει surround στον ήχο

 

και εγω το 5500 παρηγγειλα! :D

ελπιζω οι βιντεοκλησεις skype να λειτουργουν ομαλα και ευδιακριτα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βλέπαμε λίγο και το θέμα με την κατακόρυφη κύλιση περιεχομένου, όπως το περιέγραψα 3-4 αναρτήσεις πιο πίσω..; Για μένα είναι σημαντικό να δημιουργηθεί ίσως τουλάχιστον και μια εντύπωση αναφορικά με το αν και κατά πόσο υφίσταται θέμα η όχι...και είναι επίσης κάτι που θα πρέπει οποιοσδήποτε υποψήφιος αγοραστής να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του πρωτού προβεί σε αγορά...

 

[edit] Για την ιστορία να πω πως η δική μου ταμπλέτα έφυγε σήμερα για διαπίστωση του προβλήματος στο τεχνικό τμήμα της εταιρίας από την οποία την προμηθεύτηκα, οπότε θα επανέλθω από βδομάδα για να σας πω τα καθέκαστα...

Edited by RTouris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 3500 και η γυναίκα μου το 5500 .Το δεύτερο έχει πολύ καλύτερη οθόνη εκτός από μεγαλύτερη και υποστηρίζει surround στον ήχο

 

μολις το ανοιξα το Α5500 και ειναι παρα πολυ καλο μεχρι στιγμης!

να σε ρωτησω ομως,

επειδη θελω να του βαλω screen protector η tempered glass,η οθονη του εχει ηδη protector επανω?

η καποια ζελατινα?

γιατι δεν ξεχωριζω κατι που να βγαινει?

η ειναι τοσο τελεια εφαρμοζμενο?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

το gps σας λειτουργει?

κλειδωνει?

εμενα μονο με το gps fix βρισκει δορυφορους μετα απο 8 λεπτα.

αν το ξανα τρεξω παλι 8 λεπτα θελει.

γιατι ετσι?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν κλειδώνε με τίποτα. Έβαλα το gps fix η κάποιο παρόμοιο δεν θυμάμαι, χρειάστηκε να μείνει στην αναζήτηση πάνω από μισή ώρα. Μετά από αυτό όμως πλέον κλειδώνει κανονικά οπότε χρειάζεται χωρίς προβλημα
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν κλειδώνε με τίποτα. Έβαλα το gps fix η κάποιο παρόμοιο δεν θυμάμαι, χρειάστηκε να μείνει στην αναζήτηση πάνω από μισή ώρα. Μετά από αυτό όμως πλέον κλειδώνει κανονικά οπότε χρειάζεται χωρίς προβλημα

 

και εγω το εκανα αυτο ,αλλα παλι αργει να κλειδωσει.

στην αρχη εκανε 8 λεπτα με το gps fix.

μετα παλι εκανε 10 λεπτα.

αλλα μονο με το gps fix βρισκει δορυφορους.

με κανενα προγραμμα πλοηγησης δεν βρισκει τιποτα.

δοκιμασα και το faster gps.

παλι το ιδιο.

καποτε ειχα διαβασει για ενα προγραμμα Mobile Uncle Tools.

το εχει δοκιμασει κανεις?

γιατι ρε γμτ δεν κλειδωνει δορυφορους?????

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: η οθόνη σας λειτουργεί κανονικά η κάνει κοψίματα κατά το κατακόρυφο scrolling; Επίσης κατακόρυφες γραμμές μπορείτε να σχεδιάσετε με αργό ρυθμό που να είναι ευθείες και όχι σαν να κάνει οχταράκια..κάπως έτσι;

 

http://s14.postimg.org/xa4hy4r6p/Lenovo_A3500_A5500_Jaggies.jpg

Edited by RTouris
Link to comment
Share on other sites

5-03-14-00-09-07_zpsv96zar7k.png.html]http://i1285.photobucket.com/albums/a596/Petros_Palaiologos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-03-14-00-09-07_zpsv96zar7k.png[/url
Link to comment
Share on other sites

οταν το αγορασατε ειχε ζελατινα επανω?

θελω να βαλω screen protector και δεν ξερω αν εχει ζελατινα η οχι.

μηπως ειναι πολυ εφαρμοσμενη στην οθονη?

η δεν εχει καν εξ αρχης?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν το αγορασατε ειχε ζελατινα επανω?

θελω να βαλω screen protector και δεν ξερω αν εχει ζελατινα η οχι.

μηπως ειναι πολυ εφαρμοσμενη στην οθονη?

η δεν εχει καν εξ αρχης?

 

Δεν έχει ζελατίνα.

Link to comment
Share on other sites

5-03-14-00-09-07_zpsv96zar7k.png.html]http://i1285.photobucket.com/albums/a596/Petros_Palaiologos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-03-14-00-09-07_zpsv96zar7k.png[/url

 

Από ζελατίνα έχει όπως είναι φυσικό αυτή της συσκευασίας, πέραν της οποίας είναι το πλαστικό της επιφάνειας της οθόνης...

 

Χμ...τώρα αναφορικά με το θέμα του digitizer της οθόνης βλέπω είναι 'σχετικά' εμφανές και στον Stilodriver σε Α3500, βλέπω παράλληλα έχεις και ένα Α7600 (στην υπογραφή σου), μήπως να το δοκίμαζες και σε εκείνο μισό λεπτό, δε χρειάζεται να ανεβάσεις screenie....Διαπιστώνεις και κοψίματα κατά την κατακόρυφη κύλιση του περιεχομένου όπως φαίνεται στο βιντεάκι πιο πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πηρα το εν λόγω tablet A3500-H απο την προσφορα του eshop για την γυναικα μου, αλλα το δεν μπορει να συνδεθει με 3G στο νετ,ενω δειχνει σημα κανονικα (Παροχος Vodafone)... καμια ιδεα? κ η μπαταρια τελειωνει ευκολα... Καναμε το update σε 4.4.2 ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Χμ...τώρα αναφορικά με το θέμα του digitizer της οθόνης βλέπω είναι 'σχετικά' εμφανές και στον Stilodriver σε Α3500, βλέπω παράλληλα έχεις και ένα Α7600 (στην υπογραφή σου), μήπως να το δοκίμαζες και σε εκείνο μισό λεπτό, δε χρειάζεται να ανεβάσεις screenie....Διαπιστώνεις και κοψίματα κατά την κατακόρυφη κύλιση του περιεχομένου όπως φαίνεται στο βιντεάκι πιο πίσω;

 

Έκανα την δοκιμή στο 7600 και δεν συμβαίνει το ίδιο.

 

Γεια σας, πηρα το εν λόγω tablet A3500-H απο την προσφορα του eshop για την γυναικα μου, αλλα το δεν μπορει να συνδεθει με 3G στο νετ,ενω δειχνει σημα κανονικα (Παροχος Vodafone)... καμια ιδεα? κ η μπαταρια τελειωνει ευκολα... Καναμε το update σε 4.4.2 ΟΤΑ.

 

Μήπως είναι απενεργοποιημένη η σύνδεση δεδομένων της κάρτας sim?

Edited by Stilodriver
Link to comment
Share on other sites

Στο Α3500 σου είναι έντονο το φαινόμενο του κοψίματος στην ομαλότητα της κύλισης;

 

Δεν θα το χαρακτηριζα έντονο...Πάντως δεν το είχα ψηλαφισει μέχρι σήμερα..

Edited by Stilodriver
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την δοκιμή στο 7600 και δεν συμβαίνει το ίδιο.

 

 

 

Μήπως είναι απενεργοποιημένη η σύνδεση δεδομένων της κάρτας sim?

 

 

Oχι, τα ανοιγουμε..., μηπως η καρτα επειδη ειναι απο κινητο? Βεβαια χρησιμοποιει δεδομενα κινητης 3G κανονονικα στο L90.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μια ερωτηση η οποια εχει ξαναγινει απο παιδι αλλα δεν πξρε απαντηση. για το root πρεπει να κανουμε και το recovery η η διαδικασια του root μονο αρκει?αναφερομαι στο root των xda!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με την Q δουλευει κανονικα... Ενω τα κινητα αρνουντε να δουλεψουν με την Q, λογω ρυθμισεων μαλλον...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μια ερωτηση η οποια εχει ξαναγινει απο παιδι αλλα δεν πξρε απαντηση. για το root πρεπει να κανουμε και το recovery η η διαδικασια του root μονο αρκει?αναφερομαι στο root των xda!

 

δεν ειναι απαραιτητο το recovery.

αν θελεις μονο ρουτ κανεις μονο ρουτ.

το recovery ειναι ,αποσο ξερω,να κανεις ενα μπακαπ των ρυθμισεων σου, ωστε σε μια στραβη να το επαναφερεις.

και οταν λεμε στραβη,να σβησεις δηλαδη σημαντικα αρχεια συστηματος τα οποια μετα και απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν θα επανερχονται,γιατι απλα δεν θα τα βρισκει λογω του οτι εχουν σβηστει απο την καρδια της rom.

οσο για το ρουτ το κανεις με το kingo root.(διαδικασια windows - exe και οχι με apk)

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα.πηρα πριν λιγες μερες το tab 2 A7-10 ADAM,το οποιο ειναι σχεδον ιδιο.θελω να ρωτησω πως γινεται η μεταδοση οθονης ασυρματα?η τηλεοραση μου ειναι smart panasonic.οσο και να προσπαθησα πατωντας την επιλογη μεταδοση οθονης δεν εγινε κατι.
Link to comment
Share on other sites

Κανατε το καινουργιο update? (για official μιλαω) Εχει κανενα προβλημα?

 

Μολις την εκανα. Δε βλεπω καποια αλλαγη ουτε καποιο προβλημα. Ειναι πολυ νωρις βεβαια...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...