Jump to content

Lenovo Ideapad A3500


chaoticos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχετε προσεξει οτι μεταξυ του λογοτυπου lenovo και της καμερας υπαρχει κατι σαν αισθητηρας;! Ξερει κανεις τι ειναι...;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 219
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα

Μόλις παρέλαβα το tablet και ήθελα να ρωτήσω αξίζει να το αναβαθμίσω γιατί έχω ακούσει για προβλήματα ισχύει αυτό που γράφουν ότι λύθηκαν

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Μόλις παρέλαβα το tablet και ήθελα να ρωτήσω αξίζει να το αναβαθμίσω γιατί έχω ακούσει για προβλήματα ισχύει αυτό που γράφουν ότι λύθηκαν

ευχαριστώ

 

Ενα θεματακι με το wifi το εχει. Εκει που ειναι συνδεδεμενο μπορει να αποσυνδεθει. Προσωπικα, για μενα δεν ειναι ενοχλητικο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Μόλις παρέλαβα το tablet και ήθελα να ρωτήσω αξίζει να το αναβαθμίσω γιατί έχω ακούσει για προβλήματα ισχύει αυτό που γράφουν ότι λύθηκαν

ευχαριστώ

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα απο την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙA ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ PUBLIC ΤΟ ΤΑΜΠΛΕΤ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΠΗΡΑ ΣTΗΝ ΛΕΝΟΒΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΑΝ ΓΛΩΣΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.

ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ TO FIRMWARE ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?!!!

SOS!!!

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν το έχει αναφέρει εδώ, αν και το έχω δει σε ξένα forums. Είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου tablet και έχω πρόβλημα με τη μεταφορά apps to sd.

 

Παρόλο που η κάρτα αναγνωρίζεται κανονικά στο Settings> Storage, το external storage για τη μεταφορά των apps γίνεται μέσω emulated storage από την εσωτερική μνήμη. Το εικονίδιο Move to SD υπάρχει κανονικά στην οθόνη της κάθε εφαρμογής (στα Settings), αλλά η μεtαφορά γίνεται στο emulated storage καταναλώνοντας έτσι την εσωτερική μνήμη του tablet.

 

Δοκίμασα και με εξειδικευμένα apps (π.χ. AppMgr III) και μου βγάζει

"The device does not have a real primary external storage, or the primary external storage is emulated."

 

χωρίς να μου επιτρέπει καν να επιχειρήσω μεταφορά (λογικό).

 

Η μόνη λύση που προτείνουν σε ξένα forum είναι το root και η χρήση link2SD (το οποίο θέλω - προς το παρόν τουλάχιστον - να αποφύγω).

 

Στα δικά σας tablets αναγνωρίζεται κανονικά η SD ως external storage, ή χάνω κάτι εγώ;

 

Εννοείται ότι ταινίες, φωτογραφίες και λοιπά αρχεία αντιγράφοντας στην SD και αναγνωρίζονται κανονικά από το tablet. Έχω δοκιμάσει με 2 διαφορετικές SD με τα ίδια αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μεταφέρονται κανονικά οι εφαρμογές στην SD.

Ποια εκδοση εχεις εσύ;

 

Αν εννοείς ποια έκδοση του Android, έχω την 4.4.2, ότι τελευταίο μου έχει δώσει μέσω OTA δηλαδή. Να σου πω την αλήθεια, την ψιλιάστικα ότι ίσως το apps to SD να παίζει σε άλλους, αλλά ήθελα να σιγουρευτώ.

 

Έχω επίσης δοκιμάσει να ορίσω ως main storage το SD από τα Settings> Storage, χωρίς αποτέλεσμα. Εσύ έχεις κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως ειναι πολυ καλο για τα χρηματα του , το σκεφτομαι πολυ να το αγορασω προσφατα

 

1. τι διαφορα εχει το κανονικο A3500 με το FL ?

 

Τελικά τι διαφορά έχουν; Το fl που βρίσκω στο skroutz 65ευρώ είναι με IPS οθόνη? γιατί και στο skroutz βγαζει FL kai απλό!!!

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι διαφορά έχουν; Το fl που βρίσκω στο skroutz 65ευρώ είναι με IPS οθόνη? γιατί και στο skroutz βγαζει FL kai απλό!!!

 

Νομιζω οτι δεν εχουν καμια διαφορα απλα ισως το πληρες ονομα να εχει και το fl κανονικα...

Διαφορα εχει το H το οποιο εχει 16GB, δυο καμερες και ειναι 3G.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να αποκτησω με την προσφορα του eshop στα 99Ε το 3G μοντελο και ηθελα να ρωτησω την εμπειρια σας από τον quad core Mediatek που φοραει σε παιχνιδια τυπου real racing, sky force, jaws κλπ με σχετικα απαιτητικα γραφικα - η αληθεια ειναι οτι ο CortexA7 με αγχωνει λιγο...

Ρωταω γιατι στοχος ειναι με λιγα χρηματα να παρω ενα tablet και να ξεφορτωσω το κινητο από τα 10-15 games που εχω. Οχι οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης θα βρει κανεις κανενα σπουδαιο chipset, απλά επειδη δεν υπαρχει καμια δυνατοτητα δοκιμης πριν την αγορα και μην τραβαω τα μαλλια μου από το lag εκ των υστερων...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να αποκτησω με την προσφορα του eshop στα 99Ε το 3G μοντελο και ηθελα να ρωτησω την εμπειρια σας από τον quad core Mediatek που φοραει σε παιχνιδια τυπου real racing, sky force, jaws κλπ με σχετικα απαιτητικα γραφικα - η αληθεια ειναι οτι ο CortexA7 με αγχωνει λιγο...

Ρωταω γιατι στοχος ειναι με λιγα χρηματα να παρω ενα tablet και να ξεφορτωσω το κινητο από τα 10-15 games που εχω. Οχι οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης θα βρει κανεις κανενα σπουδαιο chipset, απλά επειδη δεν υπαρχει καμια δυνατοτητα δοκιμης πριν την αγορα και μην τραβαω τα μαλλια μου από το lag εκ των υστερων...

 

Το ταμπελατακι παιζει οτι του έχω βάλει(μέσα και το real racing) και δεν κολλάει πουθενά..

Παρτο με κλειστά ματια...

Στο e-shop ομως απ'οτι είδα το έχει 129.90 το 3G....Εγώ το είχα πάρει σε crazy Sundays 86,90...

Edited by Stilodriver
Link to comment
Share on other sites

Άστα... Μόλις είδα την απάντηση σου από την μιά και στο καπάκι την αλλαγή τιμής στο eshop... Και δεν ήταν σε crazy Sunday που τελείωσε γιατί το είδα πρώτη φορά χθες το μεσημέρι... Τώρα μάλλον υπομονή για νέα ευκαιρία, εκτός κι αν πάρω το 8αρι Wi-Fi only που είναι ακόμα στα 79€

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω και εγω οτι πηρα το ταμπλετ πριν μια εβδομαδα και πραγματικα αυτο που λενε ολοι οτι σε αυτη την τιμη δεν υπαρχει καλυτερο ισχυει.Εχει ραδιο που ειναι μεγαλο συν για εμενα τουλαχιστον, ειναι γρηγορο και εχει καλη οθονη. Tο εκανα και root και ειναι μια χαρα ολα.Επισης ναν χρειαστει σε καποιον ποτε, ειχα πατησει κατα λαθος αφου το ειχα κανει root να κανει reboot σε bootloader και κολλησε σε fastboot mode και δεν μπορουσα να κανω τιποτα, το μονο που βοηθησε ηταν να κλεισει απο μπαταρια και να το ξανα ανοιξω. Αυτα οποιος το σκεφτεται να το παρει να ξερει οτι ειναι πολυ καλη αγορα.
Link to comment
Share on other sites

Άστα... Μόλις είδα την απάντηση σου από την μιά και στο καπάκι την αλλαγή τιμής στο eshop... Και δεν ήταν σε crazy Sunday που τελείωσε γιατί το είδα πρώτη φορά χθες το μεσημέρι... Τώρα μάλλον υπομονή για νέα ευκαιρία, εκτός κι αν πάρω το 8αρι Wi-Fi only που είναι ακόμα στα 79€

 

Την ξαναέβαλε την προσφορά στα 99 ευρώ το e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου καθώς στο PlayStore πολλές εφαρμογές Miracast / EZCast φαίνεται να λειτουργούν μόνο με το A5500-H (Data) και πάνω, αν το Α3500 που έχει βγάλει το eShop στα €99 με τον ΜΤ8382, ίδιο στην ουσία με το A5500-H υποστηρίζει Miracast/EZCast; Δε φαίνεται να υπάρχει κάπου απάντηση...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επείγον, δυο μικρές ερωτήσεις:

 

1) Η αναβάθμιση σε KitKat είναι "υποχρεωτική"; Δηλαδή με το που θα το βάλω μπρος πρώτη φορά θα κάνει έλεγχο και μετά θα πετάει pop-up κάθε λίγο και λιγάκι να κάνω την αναβάθμιση, όπως κάνει το Galaxy Trend Plus του πατέρα μου; (ναι ξέρω άσχετος κατασκευαστής, αλλά μήπως είναι παραξενιά του android).

 

2) Στο gsmarena διάβασα ότι η έκδοση 4.2.2 (και ίσως η kitkat, δεν κατάλαβα καλά με τα ο-θεος-να-τα-κάνει αγγλικά τους), έχει πρόβλημα με τον συγχρονισμό ήχου-εικόνας στο YouTube. Ισχύει;

 

Όποιος έχει κάποια απάντηση θα του έχω υποχρεωση. Ψάχνω για φθηνό tabletάκι και αυτό είναι το μόνο που έχει 16GB και δεν είναι του καναπέ (δηλαδή μόνο wifi).

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως με την αναβάθμιση στο 4.4.2 "χάνεις" την δυνατότητα αναπαραγωγής περιεχομένου flash από το σύστημα και θα πρέπει να ανατρέξεις στην χρήση συγκεκριμένων browsers...Βέβαια το περισσότερο περιεχόμενο πλέον στο Youtube είναι σε μορφή HTML5, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως δεν υπάρχει αρκετό ακόμα που δεν έχει μετατραπεί...Για αστοχία συγχρονισμού, το λεγόμενο "lip-sync" πάντως δεν έχω διαβάσει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως με την αναβάθμιση στο 4.4.2 "χάνεις" την δυνατότητα αναπαραγωγής περιεχομένου flash από το σύστημα και θα πρέπει να ανατρέξεις στην χρήση συγκεκριμένων browsers...Βέβαια το περισσότερο περιεχόμενο πλέον στο Youtube είναι σε μορφή HTML5, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως δεν υπάρχει αρκετό ακόμα που δεν έχει μετατραπεί...Για αστοχία συγχρονισμού, το λεγόμενο "lip-sync" πάντως δεν έχω διαβάσει κάτι.

 

Βασικά το πρόβλημα που αναφέρεται στο gsmarena είναι στο YouTube app. Έχεις προσέξει κάνα πρόβλημα στο συγχρονισμό ήχου/εικόνας στο YouTube app;

 

ΥΓ: Όσον αφορά το Flash for Android, μακριά και αγαπημένοι. Για 2-3 μικρά site που το χρησιμοποιούν για βίντεο να έχω full motion διαφημίσεις; Mε 4.2.2 και Chrome browser, δεν θα έχω Flash, σωστά;

 

ΥΓ2: Είσαι ακόμα σε 4.2.2; Σου πετάει pop-ups για upgrade;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω αγοράσει ακόμα, αλλά το σκέφτομαι. Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι πληροφορίες που έχω συλλέξει τις τελευταίες μέρες κατά την έρευνα αγοράς που κάνω..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...