Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδες, προκειται να μου κανουν δωρο λογω κουμπαριας ενα ταμπλετ και το budget ειναι γυρω στα 400 ευρω το πολυ.

Σκεφτομαι το tablet Z με lte της sony μιας και ολα τα αλλα που βρισκω στο skroutz, απο samsung, asus Κτλ εχουν μεχρι 1,5gb ram ή ειναι πιο ασχημα (asus-και χοντρα).

Κριτηριο μου ειναι σιγουρα η ραμ καθως στα κινητα εχω δει ποσο ρολο παιζει, ποσο μαλλον εδω, αλλα και ο επεξεργαστης. Νομιζω οτι το Ζ εχει την καλυτερη σχεση τιμης-specs, αλλα μου κανει εντυπωση που ειναι τοσο ακριβα..περιμενα πιο χαμηλες τιμες.

επειδη η αδερφη μου ζει abu dhabi, βρηκα εκει το Ζ2tablet στα 400 ευρω περιπου:

http://uae.souq.com/ae-en/xperia-z2-tablet/tablets-94/a-t/s/

Τα 2 πρωτα που αφορουν το Ζ2 εχουν διαφορετικες τιμες, αλλα και τα 2 λενε οτι ειναι LTE αν ανοιξεις μεσα τα λινκ:

http://uae.souq.com/ae-en/sony-xperia-z2-sgp521gb-tablet-10-1-inch-android-os-16gb-4g-lte-wifi-water-resistant-black-6831272/i/

http://uae.souq.com/ae-en/sony-xperia-z2-tablet-wi-fi-black-6765336/i/

Αν μαλιστα το πιο φθηνο απο τα 2 ειναι οντως και παιζει στα ελληνικα δικτυα, μιλαμε για μια διαφορα πανω απο 220 ευρω, καθως στο σκρουτζ το βρισκω καπου στα 620 το φθηνοτερο..

 

Θα ηθελα την αποψη σας για αυτα, το μαγαζι ειναι αξιοπιστο εκει και σερβις δε με απασχολει γιατι αν παθει κατι το στελνω στην αδερφη μου, συν οτι θα το ανοιξει να το τσεκαρει αυτη, ή καποια αλλη προταση απο ελλαδα αν εχετε..

Επειδη οι κουμπαροι μου θα μου παρουν απο Ελλαδα, αν αξιζει το Ζ2 θα πουλησω το Ζ σφραγισμενο, οπως θα μου το παρουν να παω στο αλλο, αξιζει νομιζω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω κινητό με καλή κάμερα, να ρολάρει όσο το δυνατό καλύτερα με τιμή περίπου 160-180 ευρώ.

Έχω τσεκάρει Lg g2 mini, moto g & xperia L..

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

από Ελλάδα. μόνο όσα ανέφερες (Android) μετά πάμε Κίνα

από τα 3 το Lenovo moto g είναι αρκετά καλό και σφαίρα αρκετά του φτάνουν 4gb, αν όχι πάμε για το g2 mini

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε χρησιμοποιήσει smartphone με υποστήριξη βιντεοκλήσης μέσω παρόχου , κάρτας sim ας το αναφέρεται εδώ..

Από εμένα δοκιμασμένα είναι ..

 

Dual sim (Δίκαρτο):

- Lenovo s820 (δέχεται 2 κανονικές sim)

- Jiayu g2f (δέχεται μία κανονική και μία micro sim)

- Cube Talk7X-C4 (tablet) (Μία κανονική και μία micro sim)

- Samsung Galaxy S Duos S7562 (2 κανονικές sim)

 

Single sim (Μονόκαρτο) :

- Samsung galaxy Note N7000 (Κανονική sim)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να αγορασω νεα συσκευη και για τα λεφτα που διαθετω εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα 2...το s3 neo εχει ελαφρως καλυτερες δυνατοτητες αλλα προβληματιζομαι με τις ωρες αναμονης και ομιλιας που διαθετει που ειναι συγριτικα πενιχρeς εναντι του παλιου s3 (σκεφτομαι επισης και το s3 lte ή to sony xperia z αλλα τηρω σταση επιφυλαξης μιας και τα sony μου φαινονται πεσμενα τα τελευταια χρονια)....περιμενω την γνωμη σας !!
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε άλλη συσκευή εκτός S3.. Εκτός αν του περάσεις άλλη Rom. Πόσα λεφτά διαθέτεις; Υπάρχουν άπειρες επιλογές
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Note 2 παλιά και η μπαταρία του ήταν απίστευτη με χρήση μόνο 3G. Ποτέ δεν είχα δει κάτω από 6 ώρες Με wifi έφτανε και τις 8 ώρες σε συνεχή χρήση. Μου έχει λείψει να έχω τόσο καλή μπαταρία, αλλά δεν έχω καταλάβει ποια κινητά έχουν αυτό που ζητάω.

 

Το note 3 απ ότι έχω καταλάβει έχει πέσει αρκετά στο θέμα της μπαταρίας. Οι νέες ναυαρχίδες βγάζουν με το ζόρι 5 και δε νομίζω να είναι με χρήση μόνο δεδομένων. Το LG g2 με τη 4.2 τα κατάφερνε και έφτανε κοντά , αλλά με την Kit Kat έπεσε κι αυτό.

Τώρα με το One Μ7 έχω γύρω στις 3 με 3-3.5 ώρες.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά επηρεάζεσαι από τις πολλές επιλογές και αλλού καταλήγεις στο τέλος.:lol:

Είπα να ανέβω λιγάκι στα χρήματα και παρήγγειλα τελικά το nexus 5 στα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo δεν ειναι Lenovo.Κανουν μπαμ τα πληκτρα αφης που ειναι διαφορετικα απο τα κλασικα της εταιρειας.Εχοντας αριστες εντυπωσεις απο το X7 HD θεωρω πως αμα το Χ8 mini κινειται στα ιδια επιπεδα με την ελαφρως μεγαλυτερη μπαταρια ειναι εξαιρετικη προταση.

Δες επισης το Coolpad F1 στα 160$ πλεον με 2GB ram,καλη καμερα και 2500mAh μπαταρια.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω ένα tablet στο οποίο η χρήση δεν θα είναι βάρια παιχνίδια άλλα δεν θέλω να έχει κολλήματα ή lag κάλο θα ήταν να έχει φλας .

είμαι ανάμεσα στα Google Nexus 7 FHD 4G , LG G Pad V500 8.3" , Samsung Galaxy Tab Pro 8.4" , Huawei Media Pad M1 8.0

ή να κινηθώ στα ποιο φτηνά όπως Samsung Galaxy Tab 3 7.0 , Vero G8i , Zte E8Q 3G ή αν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν υπαρχει κατι αξιολογο κατω απο τα 280 πλεον... οποτε εκανες την καλυτερη επιλογη! με οτιδηποτε διαφορετικο δεν θα ησουν ικανοποιημενος!
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να παίρνει και κάρτα sim

Θα έλεγα το nexus. Θα έχεις σίγουρη αναβάθμιση στην L, και πολλές ρομ αν θες να παίξεις με το κινητό.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μην πας σε HD ανάλυση , Διάλεξε μία φωτεινή καλή οθόνη με FullHD .

Huawei mediapad X1 4G με FullHD περίπου 80-90 euro κάτω από το Nexus αλλά με μπαταρία θηρίο , αξιοπρεπές κάμερα , και λεπτό σαν φλούδα με ελάχιστα bezel .

 

Από άλλα Κινέζικα ακόμα ψάχνω και εγώ . Δεν έχω βρει κάτι που να το πλησιάζει.

 

Προσοχή για να έχεις 4G στην Ελλάδα - Την έκδοση που σου δείχνω ... FDD 1800 / B 3

http://www.huaweimobileshop.com/huawei-honor-x1-4g-fdd-lte-quad-core-2gb-16gb-phone-tablet-7-inch.html

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.ενδιαφερομαι για την αγορα ενος κινεζικου τηλεφωνου και θα ηθελα την βοηθεια σας.θελω να ειναι dual sim,2gb ram,13mp camera,octacore.

Εχω καταληξει στις εξης συσκευες κ θα ηθελα να μου πειτε ποιο μου προτεινετε,αν μπορειτε να τα καταταξετε σε μια σειρα ξελκινωντας απο αυτο που θεωρειτε καλυτερο,η να μου προτεινετε καποιο αλλο.Οι συσκευες ειναι :

Xiaomi hongmi note(redmi note)

Doogee dagger dg550

Elephone P3000

Amoi A928w

Coolpad F1 8297

JIAYU G4S

INEW i4000s

THL T11

 

Ευχαριστωω

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

xiaomi γιατί απλά δεν συγκρίνεται η εταιρεία με τις υπόλοιπες.

 

ακριβως αυτο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ήθελα και ήμουν ανάμεσα σε redmi note και coolpad F1.

 

Κατέληξα σε coolpad επειδή είναι πιο μαζεμένο και μου αρέσει σε εμφάνιση.

Αλλά του πέρασα custom rom γιατί δεν μου άρεσε το stock UI.

To ίδιο θα έκανα και στο redmi note γιατί δεν μου αρέσει η miui.

Σε άλλους αρέσει. Γούστα είναι αυτά ;)

 

Πάντως και τα 2 έχουν καλή ποιότητα κατασκευής και καλή υποστήριξη σε custom roms.

Ανάτρεξε στα αντίστοιχα νήματα για λεπτομέρειες και μια πιο πλήρη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω αυτο εδω το κινητο https://www.skroutz.gr/s/3982592/Nokia-108-Dual-Sim.html . η απορια μου ειναι η εξης αν τα συνδεσω με ενα bluetooth headset θα απαντανε και οι 2 γραμμες στο bluetooth κανονικα χωρις προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

ψάχνω ένα κινητό γύρω στα 150 ευρώ. Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι η κάμερα, η ταχύτητα του κινητού και η εμβέλεια του wifi.

Επίσης, να είναι συμβατό το 3G με την Ελλάδα και να μην υπάρχει πρόβλημα με τη λειτουργία στα ελληνικά (μηνύματα κτλ.). Γενικά το κινητό θα χρησιμοποιείται για internet, gps, παιχνίδια, κλήσεις-sms, φωτογραφίες.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα τρία παραπάνω κινητά (xiaomi hongmi 1s, xiaomi redmi note, huawei honor 3C) και αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο.

Σε σύγκριση με το lenovo s660?

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα καλή σε αυτά τα λεφτά δύσκολα θα βρεις. Πολύ καλή πρόταση το S660, κοίτα και το xiaomi Redmi Note. Πολύ αξιόλογη συσκευή, ενώ καλό αλλά με κακή κάπως κάμερα είναι το Asus zenfone 5 2gb.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...