Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα περισσοτερα δικαρτα εχουν μια καρτα 2G/3G και μια 2G.Ή 1η καρτα εχει προσβαση στο ιντερνετ.Αλλα και οι 2 δεχονται και στελνουν κλησεις/μηνυματα.Ετσι ειναι στο galaxy s duos 2.

Το προβλημα ειναι το dual sim active που ζητας,γιατι πολυ λιγα τηλεφωνα εχουν 2 sim ταυτοχρονα.Τα περισσοτερα ειναι dual standby που σημαινει οταν η μια καρτα δεχεται/πραγματοποιει κληση η 2η φαινεται οτι ειναι απενεργοποιημενη/κατειλλημενη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν σε ενδιαφέρει η αυτονομία το z3c του ρίχνει στα αυτιά κατά συντριπτικό βαθμό του s5.

Αλλά το ένα είναι 5.1 ίντσες το αλλο 4.6 με τα θετικά και αρνητικά του της κάθε πρότασης.

Αν θες 5+- ίντσες κοίτα το z2 συνολικά ανώτερη και πληρέστερη πρόταση από s5 και σε καλύτερη τιμή

http://www.skroutz.gr/s/4503696/Sony-Xperia-Z2-LTE-16GB.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για 1 τέτοιο κινητό, που ΚΑΙ οι 2 κάρτες sim να είναι 3g/4g. Υπάρχει ?
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω αυτο.αυτη τη στιγμη εχω ενα samsung B5722 το οποιο το εχω σαν δευτερο και ειναι dual sim με ενεργες και τις 2 καρτες.εδω ομως σταματαμε.δεν εχει κατι αλλο.γι`αυτο και θελω να το αντικαταστησω με καποιο νεωτερο
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω tablet για φίλο μέχρι 150 και επειδή δεν είναι για μένα θα ήθελα η αγορά να γίνει από κάποιο μεγάλο κατάστημα. σκέφτομαι να του προτείνω Asus MeMO Pad 8 η Lenovo IdeaPad A8-50 A5500 8. η χρήση που θα κάνει είναι βασική να βλέπει mail browsing music τέτοια πράματα. έχετε κάποια αντιπρόταση σε αυτά τα χρήματα η και λιγότερα στα 120 ας πουμε Edited by zafitolis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία Ζ2 η Ζ3 c γιατί δεν φτάνουν να πάρω το κανονικό Ζ3 που μου αρέσει εγώ έχω το πρώτο Ζ όσοι ξέρουν η φωτεινότητα στο Ζ ακόμα και στο 50%είναι φωτινο και με βολεύει ενώ στο Ζ3c είναι τελείως σκοτάδι από κάμερα ζ2 με Ζ3 c έχουν διαφορά ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω και άνοιξα το παρόν θέμα.

Υπάρχει κανεις που να εχει παραγγειλει με δοσεις απο το open365;

γτ σκεφτομαι να παραγγειλω απο αυτο με την πιστωτικη μου και οσο να κανει το φοβαμαι αν και φαινεται αρκετα νταξει το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω και άνοιξα το παρόν θέμα.

Υπάρχει κανεις που να εχει παραγγειλει με δοσεις απο το open365;

γτ σκεφτομαι να παραγγειλω απο αυτο με την πιστωτικη μου και οσο να κανει το φοβαμαι αν και φαινεται αρκετα νταξει το μαγαζι.

 

Κοιτα με βαθμο 4.9/5 σε 189 αξιολογησεις δεν θα φοβομουνα. Με δοσεις δεν εχω παρει αλλα ειχα κανει μια παραγγελια πριν κανα χρονο και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με φοβιζει ειναι να βαλω τα στοιχεια τις καρτας μου να πληρωσω online αλλα αμα ειναι αξιοπιστο.

 

Δεν έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο, αλλά τι ακριβώς σε φοβίζει για συναλλαγή με την κάρτα σου;

Όταν θα πας να το πληρώσεις θα σε μεταφέρει σε ασφαλές θεωρητικά περιβάλλον, το οποίο μπορείς να το ελέγξεις και εσύ με Chrome πχ βλέποντας πληροφορίες στη μπάρα διεύθυνσης, αριστερά απο την διεύθυνση, αν πατήσεις πάνω (κατά πόσον το περιβάλλον είναι επίφοβο και διάφορα άλλα)...

Εννοώ αν το θέμα σου είναι αν γενικά το μαγαζί είναι αξιόπιστο από άποψη τι πουλάει, δεν έχω ιδέα, ωστόσο για τη συναλλαγή αυτή καθ' αυτή δε νομίζω ότι έχεις λόγο να φοβάσαι... :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

2 αγορες εχω κανει απο κει κι εχω μεινει ευχαριστημενος.μονο με 1 καταστημα δεν εχω μεινει.

προχωρα αφοβα αν κι εφοσων ειναι διαθεσιμο το προιον που επιθυμεις.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

μιας και το Huawei X5 Pro μου έχει αρχίσει και παραδίδει πνεύμα, έχω μπει στη διαδικασία

ανεύρεσης του αντικαταστάτη του.

 

http://www.gsmarena.com/huawei_u8800_pro-4226.php

 

Είχα σχεδόν καταλήξει στο ZTE V5 Red Bull, που βλέπω ότι τώρα παίζει περίπου στα 110e,

αλλά σήμερα έμαθα ότι φίλος μου, πουλάει το Samsung Galaxy Nexus του, και μου το δίνει 50e.

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4219&idPhone2=6679

 

Δεδομένης της τιμής του ενός και του αλλουνού, σε συνάρτηση και με τα χαρακτηριστικά τους και το VFM, ποια

θεωρείτε ότι είναι καλύτερη αγορά;;

 

Από χρήση που κάνω, όχι τίποτα το τρομερά απαιτητικό,

το θεμα dual sim δεν με απασχολεί,

η καλή κάμερα είναι κάτι που με ενδιαφέρει,

όποιο και να πάρω θα rootαριστει, αν αυτό βοηθάει στις απαντήσεις σας

 

σας ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να ρωτησω και εγω που ψαχνω για μια συσκευη στα 100 ή και λιγο πιο πανω ευρω.

Aπλα ειμαι λιγο απαιτητικος και αρκετα υποπτος για τα κινεζικα κινητα.

Nα προσθεσω πως πριν ειχα το samsung s4 mini dual sim, αγορασμενο απο Dubai, απολυτα ευχαριστημενος μεχρι που ξαφνικα τον 13o μηνα, ενα μηνα αφου εχει λιξει η εγγυηση δλδ χαλασε, οι γιατροι εδω και 5 μηνες που tο κοιτανε λενε οτι χαλασε η πλακετα.

Tο ιδιο κινητο τωρα ειναι γυρο στα 200 ευρω. και επιδη δεν διαθετω τοσα λεφτα δεν μπορω να το πιασω. Και ψαχνω κατι αλλο με δυο καρτες sim.

Eιδα στο Πλαισιο δυο κινητα turbo-x στα 99 ευρω, με 1g ram ομως, ενα htc με τα ιδια χαρακτηριστικα στα 119 ευρω, αλλα μου λενε πως δεν αξιζουν τα turbo-x και να παρω καποιο κινεζικο οπος το ulefone be pro, ή καποιο elephone, αλλα αυτα ειναι πανω απο 150 ευρω, και δεν πισυτευω με τιποτα πως τα χαρακτηριστηκα τους ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, και ειμαι σιγουρος πως λενε οτι εχουν καμερα 13αρα αλλα σιγουρα μονο στα πιξελ, με λιγα περισσοτερα λεφτα παιρνεις καποιο αλο κινητο με μικροτερα χαρακτηριστηκα αλλα αξιοπιστα στον χορο τον κινητον, οπως καποιο lg, ή motorola.

λετε, να παρω καποιο turbo-x ή να παω σε καποιο κινεζικο που αν το παρω πιο φτηνα απο κινα θα εχω 1 χρονο εγγυηση, (και αν την εχω και αυτη).

θα ηθελα να ακουσω την αποψη καποιον που εχουν τετοια κινητα.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το κινητό που θέλεις, δε δίνεις και πολλές λεπτομέρειες με κυριότερο θέμα ότι δε λες τι μέγεθος θες... Αν κρίνω από το S4 mini που λες ότι είχες θα σε ικανοποιούσε κάτι ανάμεσα σε 4.5 - 5... Από εκεί και πέρα με 100 ευρώ, θα πρέπει να ξέρεις ότι δε θα πρέπει να έχεις και τρελές απαιτήσεις...

Aν συζητάμε από Ελλάδα εγώ θα κοιτούσα κάνα Lumia αν υπάρχει κάτι αξιόλογο (που έχουν το θετικό ότι είναι Windows Mobile, οπότε σε αυτά τα χρήματα λιγότερο πιθανό να λαγκάρει κλπ)... Δε μου έρχεται κάτι άλλο πρόχειρα στο μυαλό... Τurbo X δε θα αγόραζα για κανένα λόγο, αλλά προσωπική άποψη είναι αυτό...

Από Κίνα πριν λίγο κοιτούσα στο thread του Ulefone Be X (85 ευρώ περίπου) και διάβαζα καλά λόγια... Επίσης καλή περίπτωση στα ~120+ το Χiaomi Redmi 2, αλλά και το Honor 3C... Yπάρχουν και πολλά άλλα βέβαια σε αυτή την κατηγορία τιμής, αλλά προσωπικά δεν έχω κάτι υπόψιν...

Tσέκαρε αν θέλεις και σε αυτό το site που έχει αναζήτηση με βάση την τιμή και σίγουρα θα πουν και άλλοι τη γνώμη τους... http://www.kimovil.com/en/compare-smartphone-prices

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ηρθε η ωρα για αγορα ενος tablet απο μενα... Λέω να δώσω μέχρι 150 ευρω...

 

Είμαι ανάμεσα στα εξης:

- Samsung Galaxy Tab 4 7.0 ( https://www.skroutz.gr/s/4949216/Samsung-Galaxy-Tab-4-7-0-8GB.html )

- LG G Pad V400 7.0 ( https://www.skroutz.gr/s/5057049/LG-G-Pad-V400-7-0-8GB.html )

 

Ποιο μου προτείνετε να επιλέξω; Ή πιστεύετε οτι υπαρχει κάποιο καλύτερο ταμπλετ?

 

Το θέλω κυριως για ταινιες...

Link to comment
Share on other sites

http://www.kimovil.com/en/compare-smartphone-prices

Απο εδω μπορειτε να βαλετε οτι φιλτρο θελετε για να επιλεξετε το κινητο που θελετε

Συκριση με βαση τιμη μπαταρια κτλ , αλλα και με επιμερους χαρακτηριστικα πχ παχος κινητου ,βαρος , usable sufrace κτλ

βαλετε τα φιλτρα και θα βρειτε ακριβως ρτο κινητο που θα θελατε , μαλιστα εχει και sites με τιμες για καθε κινητο ξεχωριστα

Must have !

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικό το Kimovil με πληθώρα συσκευών τόσο από Κίνα, όσο και από τις γνωστές... Το πιο πλήρες που ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

παιδες ενα παιδακι γιος φιλου θελει android μεχρι 180 ευρω.εχω στο μυαλο αυτο http://www.skroutz.gr/s/5427371/Motorola-Moto-G-2nd-Gen-8GB-Dual-SIM.html?from=catspan και αυτο http://www.skroutz.gr/s/5066415/Samsung-Galaxy-S-III-Neo-I9301I-16GB.html?from=catspan. του γυαλισε αυτο http://www.skroutz.gr/s/6399646/HTC-Desire-526G-16GB.html?keyphrase=htc+526 αλλα ειναι ακομη νεο μοντελο!την γνωμη σας και αν υπαρχει καποια αλλη επιλογη καλοδεχουμενη!οχι απο κινα,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με σειρά προτεραιότητας..

πρώτο θα έβαζα το motorola moto g 2014

δεύτερο το LG G3S

τρίτο το galaxy S3 neo

 

εφόσον πρόκειται για παιδάκι, εγώ θα έπαιρνα το g3s λόγω καλύτερης μπαταρίας. παιδάκι σημαίνει gaming, αρα θες μπόλικα mah..

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις εγώ ή το Moto G ή το HTC θα έπαιρνα... Το Moto G είναι εξαιρετικό VFM, αλλά και αυτό το HTC που αναφέρεις (προσωπικά δεν το ήξερα καν) φαίνεται μια χαρά περίπτωση... Αρκετά δυνατό + τη δεδομένη ποιότητα της HTC... Πρέπει να δούμε και reviews βέβαια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το Z2 το άπεριψα λόγο υπερυθρων όπως και το honor 6 λόγο εγγυησης. Για την ακρίβεια πήρα Note 3 ήδη αναπολώ το g2 μου στο μενού τουλάχιστον άριστο είναι πάρα πολύ αξιόλογο και το Note αλλά μάλλον θα γυρίσω προς lg
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

UP.

Πήγα σήμερα στο Γερμανό και τα είδα από κοντά. To Sony το περίμενα καλύτερο. Μπορώ να πω ότι με ψιλοαπογοήτευσε.

Το 535 από την άλλη μου φάνηκε πιο τίμιο. Μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...