Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη κι εγω ειμαι σε παρομοια φαση μεταξυ περισσοτερων πιλογων αν μπορεις λυσε μου μια απορια επειδη τα εχεις δουλεψει και τα δυο.

Για τι διαφορα μιλαμε στην μπαταρια? Ειναι μεγαλη διαφορα?

Επειδη εχω Htc One M7 και η εμπειρια χρησης ειναι αψογη, ποσο κατωτερο ειναι το Ζ3 σαν εμπειρια χρησης?

 

Η διαφορά είναι της τάξης του 25-30% ,δεν το λες και λίγο.

Από το Μ7 δεν είναι κατώτερο σαν εμπειρία, είναι ένα δύο κλικ πάνω. Γενικώς δουλεύει απροβληματιστα, είναι εξαιρετικό σαν σύνολο.

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον φίλο gsir στο 100%.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Απτή μια και εγώ θελω το μι4 γιατι ειναι πιο "premium", καλύτερη κάμερα κλπ.. Αλλά μήπως επειδή δεν είναι 64bit ξεμεινω απο αναβαθμίσεις?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ψάχνω κινητό από κίνα κυρίως λόγο budget.Τα 3 που έχω καταλήξει μεχρι στιγμής είναι:

1.Ecoo 04 Aurora με 3γβ ραμ ,16 πισω καμερα και 8 μπροστά,fingerprint ομως χάνει σε εμφανιση...

2.jiayu s3 με 3gb ram ,13 και 5 καμερα

3.Meizu M1 Note το οποιο ειναι το ομορφότερο ομως με 2gb ram,13 και 5 καμερα..

και τα 3 φοράνε MTK6752 8πυρηνα,4G και 5.5 ιντσες οθόνη...

 

Εσείς ποιο απο τα τρία θα διαλέγατε και υπάρχει κάποια αντιπρόταση σε αυτά τα χρήματα, ίσως και από Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ψάχνω κινητό από κίνα κυρίως λόγο budget.Τα 3 που έχω καταλήξει μεχρι στιγμής είναι:

1.Ecoo 04 Aurora με 3γβ ραμ ,16 πισω καμερα και 8 μπροστά,fingerprint ομως χάνει σε εμφανιση...

2.jiayu s3 με 3gb ram ,13 και 5 καμερα

3.Meizu M1 Note το οποιο ειναι το ομορφότερο ομως με 2gb ram,13 και 5 καμερα..

και τα 3 φοράνε MTK6752 8πυρηνα,4G και 5.5 ιντσες οθόνη...

 

Εσείς ποιο απο τα τρία θα διαλέγατε και υπάρχει κάποια αντιπρόταση σε αυτά τα χρήματα, ίσως και από Ελλάδα;

Απο τα 3 που αναφερεις, προτιμω το meizu λογω ονοματος και αξιοπιστιας του κατασκευαστη. Μην κοιτας μονο τα specifications. Απλως το meizu χανει στο οτι δεν εχει εξωτερικη καρτα και ραδιο. Οποτε για μενα εχει νοημα να πας στα 32GB, αλλά ανεβαινει η τιμη. Κοιτα και το Huawei honor 4x από το Amazon.it. Είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση, δεν μπλέκεις με κινες, όπως το παίρνεις το χρησιμοποιείς out of the box και το έχεις σε λίγες ημέρες σπίτι σου. http://www.amazon.it/Honor-4X-Smartphone-Display-Fotocamera/dp/B00TX5REDY/ref=sr_1_12?s=electronics&ie=UTF8&qid=1431641541&sr=1-12&keywords=zenfone+2#productDetails

Χανει ισως λιγο σε specifications σε σχεση με τα αλλα, αλλά ειναι huawei, η οποια μας εχει συνηθισει σε απροβληματιστα και αξιοπιστα κινητα μεχρι τωρα. Αναμένεται να πάρει και lollipop.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω το honor 4x.

Με τον 8πυρηνο kirin

Πραγματικα πολύ καλό out of the box

Γρηγορο-δεν κολλάει πουθενά.

Κορυφαιο-Super GPS,

super οθόνη, Καλη κάμερα,

Δυνατοτητα Εγκατάστασης εφαρμογών σε SD

Είναι πληρεστατο

Απενεργοποιείs αν θες όλες τις άχρηστες εφαρμογές tης google_εγώ το εκανα κ "ανασανε" κ άλλο το κινητο,

 

WiFi για "σεμινάριο,

 

Led σε τυφλώνει,νυκτερινές λήψεις κορυφαίες,

 

Ηχείο δυνατό, 4g πολύ καλό, σήμα ομοίως.

 

Μπαταρία βγάζει άνετα τη μερα

Exei radio, multi language,SD,

 

Θα πάρει lollipop επίσημα

 

Μελανοσημειο η ελλειψη φωτοζομενων capacitive πληκτρων, και ενω έχει ποιοτική κατασκευή είναι ολον πλαστικο.

Αυτά

197 ευρώ+9 μεταφορικά απο ιταλια

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Πριν λίγες μέρες πούλησα το τριών μηνών Moto G 2nd Generation που είχα. Ο λόγος; Ενώ συνολικά ήταν πολύ καλό σε όλα του, δε με βόλεψε ποτέ μα ποτέ σαν μέγεθος και κυρίως σαν βάρος (ίσως επειδή πριν απ'αυτό, είχα το LG L9ii το οποίο ήταν ακριβώς στα μέτρα μου).

 

Οπότε ξανά στο ψάξιμο για Android, κοντά στα χαρακτηριστικά του Moto G, αλλά σε κάτι ένα τσικ πιο μαζεμένο, πιο λεπτό και πιο ελαφρύ και κάτω από 200 ευρώ...

 

Σκέφτομαι για τα εξής:

Samsung Galaxy s3 Neo

LG Spirit

LG G3 mini (με κάποιους ενδοιασμούς ως προς το μέγεθος και πάλι)

 

Για να σας προλάβω, από σκρουτζομάγαζα θα γίνει η αγορά κι επίσης δε θέλω να μπλέκω με αμιγώς κινέζικα λόγω θεμάτων εγγύησης κλπ.

Απόψεις και άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες!

 

Ευχαριστώ! :D

Edited by gsd
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να πουλησω το m2 που εχω, και να παω σε κατι καλυτερο... 2 μοντελα που εχω βρει και με ενδιαφερουν ειναι τα sony xperia z1 honami και lg g2. το πρωτο μεν δεν εχει καλη μπαταρια, το δευτερο δε εχει εξαιρετικη αλλα εχει πολυ ευθραυστη οθονη απο οσο εχω ακουσει... κανω γενικα χρηση κυριως στο σπιτι, αλλα και εκτος, 15 χρονων ειμαι, για να καταλαβετε περιπου που το χρειαζομαι. τι αλλο απο ελληνικη αγορα και πιο διαδεδομενες μαρκες θα μου προτεινατε; κατα προτιμηση, να εχει καλη καμερα, που με ενδιαφερει.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,και γω σ αυτη την ηλικια ειμαι φιλε...το sony ειναι αρκετα καλο,αδιαβροχο,επεκταση SD και καμερα οπου ειναι αρκετα καλη κατα την γνωμη μου(ειδικα αμα ξερεις να παιζεις και με το manual απαθανατιζεις τρομερες φωτο).Η μπαταρια με το stamina κραταει αλλα γενικα μερα βγαζουν τα sony.Το g2 ειναι καλο σε ολα απλα η επεκταση micro SD ειναι ενα θεμα γιατι το 16αρι σου δινει ελευθερα 10,5GB για εφαρμογες,βιντεο+φωτογραφιες,μουσικη.Αμα υπολογισεις οτι θα βαλεις και 20 εφαρμογες(facebook,instagram,viber,κανα παιχνιδι) θα σου μεινουν 8-9GB μετα.Δυστυχως τα περισσοτερα ειναι 16αρια που βρισκεις μεταχειρησμενο στα 200€ αμα εχεις πολλες φωτο και μουσικη,κοιταξε το 32αρι το οποιο ειναι 220-250...

Το m2 αμα ειναι σε καλη κατασταση κανα 100αρι θα το δωσεις.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το samsung Galaxy tab 4 7.0 με 110€. Τα ταμπλετακι είναι σούπερ για τα λεφτά του μέχρι τώρα δεν έχει φάει κάποιο κόλλημα. Πιο πολύ το χρησιμοποιω για browsing, viber, YouTube, μουσική, Facebook και Light gaming (παιδικά παιχνίδια) που παίζει η κόρη μου αλλά και σε παιχνίδια τύπου Temple run 2 δεν έχει κανένα θέμα. Η διαφορα του με τα παραπάνω που έχετε ποσταρει είναι ότι έχει 1.5gb ram.

http://www.bestprice.gr/item/2154032026/samsung-galaxy-tab-4-7-8gb-wifi.html?qid=32I4LGmrk69_c665b_3446&seq=1

Η αμέσως επόμενη επιλογή μου θα ήταν το LG g pad είτε το 7" που πήρε ο φίλος πιο πάνω είτε το 8" που έχεις στις επιλογές σου.

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor 4X

 

10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ GPS.

Εικόνα του GPS, ΕΝΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΑ, ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΟΧΙ ΣΕ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.

ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΣΤΑ 3 ΜΕΤΡΑ ΠΛΑΓΙΑ ΒΟΥΝΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΟΡΟΦOΣ

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61519&stc=1&thumb=0&d=1433144868

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Διαθέτω ένα budget μέχρι 350 ευρώ για αγορά κινητού προς το τέλος της βδομάδας. Αυτό που θέλω είναι μεγάλη και καλή οθόνη, χαμηλό σαρ και καλό ηχείο/ακουστικό και βασικά να μην έχει εμφανή lags γιατί μάλλον θα το κρατήσω για κάποιο διάστημα σε αντίθεση με παλιά :lol: ένα άλλο επίσης που σκέφτομαι είναι και το huawei ascend mate 7 αλλά δεν το ξέρω καθόλου και δεν έχω βρει με σιγουριά ούτε το sar eu του. Δεν αποκλείω κάποια άλλη εναλλακτική αλλά να είναι αγορά άμεση από Ελλάδα. Παίδες τη γνώμη σας please γιατί 350 ευρωπουλάκια είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, έχω βρεί αυτό το κινητό Νο.1 Χ1 για τον πατέρα μου. Τώρα έχει το CAT B15, αλλά μετά απο ένα χρόνο του έβγαλε πρόβλημα το touch το πήγε για φτιάξιμο στην εγγύηση και μόλις ήρθε είχε πρόβλημα στο λογισμικό, είναι πάλι για service.

 

Στο θέμα μας, τα χαρακτηρηστικά του κινητού είναι τούμπανα για αυτό που θέλει ο father. Το θέμα είναι λοιπόν απο ποιο κατάστημα να το παραγγείλω, ώστε να είναι αξιόπιστο και να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες πιθανότητες να γλιτώσω τελωνείο. (ο φαδερ δουλεύει Κύπρο, θα ήταν καλύτερο να το στείλω απευθείας ή να το πάρω ελλάδα και να κάνω τα κουμάντα μετά?)

Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 ειναι κινηταρες. Εγω θα πηγαινa στο huwei λογο οτι εχει καλυτερη μπαταρια, μεγαλυτερη οθονη, μικροτερα bezels(αν βαλεις τα κινητα αυτα διπλα διπλα εχουν ολα το ιδιο μεγεθος και σκεψου το huwei ειναι 6''). Η επιλογη δικη σου!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ειμαι αναμεσα στα 2 του τιτλου για αγορα.

Ειμαι αυστηρα μεχρι τα 150Ε.

Το lenovo το κοιταω απο vickmall.

Χρηση,νορμαλ καθημερινη και λιγο απο ολα.οχι κατι ιδιαιτερο.

Με ενδιαφερει να ειναι bugfree το λειτουργικο και αξιοπιστη η συσκευη.

Σαν specs το καλυτερο ειναι το Κ3.Αλλα εχω ψιλοβαρεθει το android και θα ηθελα να δοκιμασω τα windows.

Τωρα πιστευετε οτι αξιζει το Κ3 εναντι του 640?

Σκεφτομαι και το θεμα εγγυηση που θα πρεπει να το στειλω κινα εαν γινει τιποτα.

 

απο WΡ δεν ξερω τιποτα. το κ3 που το πηραν 2 φιλοι ειναι μια χαρα χαρουμενοι. Καλη οθονη, μπαταρια, δεν κολλαει μεχρι τωρα. Οπως λες και εσυ η εγγυηση ειναι μεγαλη υποθεση. Αλλα και παλι δεν νομιζω μεσα στον πρωτο χρονο να παθει κατι. Βασικα γενικα δεν νομιζω να παθει κατι :p

Edited by panos_6
Link to comment
Share on other sites

1) καταστημα: http://www.to2c.com/no-1-x-men-x1.html

2) οπως το θετεις για τελωνειο, ειναι ακαταλληλη συζητηση για το φορουμ

3) πληρωσε με paypal, διαλεξε αποστολη singpost

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread,αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.Ας μετακινηθεί από τους admins.

Θέλω να πουλήσω ένα κινητό που πήρα από το Γερμανό με επιδότηση.Η εγγύηση του κινητού ισχύει γι'αυτόν που θα το αγοράσει ή μόνο για εμένα που είμαι ο αρχικός αγοραστής;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...