Jump to content

Towelroot: Root με ένα κλικ!


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Τowelroot

 

Πολλοί αποφεύγουν το root γιατί δε θέλουν να συνδέσουν καλώδια και να μπλέξουν με υπολογιστή και επιπλέον προγράμματα και γραμμές εντολών... ο χρήστης του XDA geohot διορθώνει το παραπάνω με μια εφαρμογή που κάνει root πολλές συσκευές μόνο με ένα κλικ!

 

Η εφαρμογή ονομάζεται Towelroot και δουλεύει ως εξής:

 

1. Την κατεβάζουμε από το https://towelroot.com, πατώντας το ελληνικό "λ".

2. Tην εγκαθιστούμε στο τηλέφωνο. Σε μερικές συσκεύες, αν δεν είναι τικαρισμένο, πρέπει να τικάρουμε την εγκατάσταση εφαρμογών από "άγνωστες πηγές". Η επιλογή είναι στις ρυθμίσεις, συνήθως στο μενού των εφαρμογών (εξαρτάται από τη συσκευή).

[ATTACH]48425[/ATTACH]

Επίσης αν κάποιος ανιχνευτής που έχουμε εγκαταστήσει πει κάτι κακό για την εφαρμογή, το αγνοούμε, προφανώς. :p

3. Ανοίγουμε την εφαρμογή, και πατάμε το κουμπί "Make it ra1n!"

[ATTACH]48426[/ATTACH]

4. H συσκευή κάνει επανεκκίνηση, όταν ανοίξει είμαστε root!

5. Από το Play Store, ή καλύτερα από εδώ, κατεβάζουμε την εφαρμογή SuperSU (του Chainfire), που ελέγχει τα προγράμματα που ζητούν πρόσβαση root (superuser). Tην τρέχουμε και δεχόμαστε οποιαδήποτε αναβάθμιση στο superuser binary. Η εγκατάσταση του SuperSU είναι πολυ σημαντικό βήμα.

6. Είμαστε πλέον root!

 

 

Σημειώσεις:

- Δε λειτουργεί σε συσκευές HTC και Motorola

- Δε λειτουργεί σε συσκευές με Exynos επεξεργαστή.

- Χωρίς επιπλέον αλλαγές, δεν ανιχνεύεται από τo Knox σε συσκευές Samsung (δε χάνεται η εγγύηση).

 

** Αυτός ο τρόπος root, αν και εντυπωσιακός, εκμεταλλεύεται μια αδυναμία στο Android, για να γράψει στο σύστημα. Εννοείται ότι η Google θα κλείσει σε λίγο την τρύπα, οπότε και θα σταματήσει να δουλεύει. Μάλιστα ήδη προσέλαβε τον geohot του οποίου η καινούρια δουλειά είναι να βρίσκει και να διορθώνει τέτοια κενά ασφαλείας... όσο προλαβαίνουμε πάντως, είναι αυτή τη στιγμή ο ευκολότερος τρόπος για root σε πολλές συσκευές!

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό,αλλά για καποιους σαν και μενα ασχετους με το σπορ..σε περιπτωση επιτυχιας με το να κανουμε root το κινητο (ενδιαφερομαι για το Kingzone K1 Pro και το Alcatel One Touch Idol Ultra ) μετά απο εκεί..τι;; Θα ειναι ολα οκ? Θα υπαρχει playstore και το ιστορικο των αγορων μας κλπ; Θα λειτουργουν όλα όπως πριν; Στην περιπτωση update ΟΤΑ/ΗΟΤΑ θα ειναι ολα καλά και εφικτά; Μηπως χρειαζεται να κανουμε και καποιες άλλες ενεργειες κατοπιν?

Αυτες οι αποριες για την περιπτωση επιτυχιας.

Για την αλλη περιπτωση (της αποτυχιας) τρομαζω να ρωτησω... :X

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό,αλλά για καποιους σαν και μενα ασχετους με το σπορ..σε περιπτωση επιτυχιας με το να κανουμε root το κινητο (ενδιαφερομαι για το Kingzone K1 Pro και το Alcatel One Touch Idol Ultra ) μετά απο εκεί..τι;; Θα ειναι ολα οκ? Θα υπαρχει playstore και το ιστορικο των αγορων μας κλπ; Θα λειτουργουν όλα όπως πριν; Στην περιπτωση update ΟΤΑ/ΗΟΤΑ θα ειναι ολα καλά και εφικτά; Μηπως χρειαζεται να κανουμε και καποιες άλλες ενεργειες κατοπιν?

Αυτες οι αποριες για την περιπτωση επιτυχιας.

Για την αλλη περιπτωση (της αποτυχιας) τρομαζω να ρωτησω... :X

 

Μην έχεις αγωνία, όλα καλά θα πάνε :)

Δεν ξέρω για τα τηλέφωνά σου καθόλου. Προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε Samsung και LG, και δούλεψε μια χαρά.

Για να αρχίσω από το τέλος, αν δε δουλέψει, απλά δε δούλεψε. Δε θα πάθεις τίποτα, θα μείνεις όπως ήσουν.

Αν δουλέψει... και πάλι δε θα πάθεις τίποτα, απλά θα είσαι root. Όλα θα δουλεύουν όπως πριν, play store κτλ. Για το ΟΤΑ όμως, εξαρτάται. Δεν ξέρω για τα τηλέφωνά σου. Η Samsung το μπλοκάρει αν είσαι root, και πρέπει μετά να κάνεις αναβάθμιση μέσω PC, ή να βγάλεις το root πριν κάνεις αναβάθμιση. Αν σε απασχολεί πολύ αυτό, ψάξτο.

Επίσης διάβασε και τι είναι/κάνει το root, εδώ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες (και πάνω απ ολα καθησυχαστικές..)απαντήσεις και την παραπομπή.
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες (και πάνω απ ολα καθησυχαστικές..)απαντήσεις και την παραπομπή.

Φιλε μου καλησπερα.το περασα σε ενα galaxy s4 i9505 official τελειος.ολα καλα εχω αδεια σε ολα.εχω ομως ενα προβλημα.μου κανει σε ασχετα σημεια fast reboot χωρις λογο.πως το διορθωνουμε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα.το περασα σε ενα galaxy s4 i9505 official τελειος.ολα καλα εχω αδεια σε ολα.εχω ομως ενα προβλημα.μου κανει σε ασχετα σημεια fast reboot χωρις λογο.πως το διορθωνουμε αυτο?

 

Τι έκανες μετά το root; Εκεί είναι το πρόβλημά σου.

Το root από μόνο του δε δημιουργεί reboot, δε δημιουργεί τίποτα, είναι μόνο ένα αρχείο. Κάτι που έχει πρόσβαση root, ή που κολλάει στο root σου δημιουργεί προβλήματατα...

Αν δεν έκανες απολύτως τίποτα μετά το root (που είναι κάπως απίθανο) το πρόβλημα προϋπήρχε.

Εκτός αν κάπου σκαλώνει το Knox στο S4 (που είναι και το πρώτο πράγμα που πρέπει να πετάξεις :p ).

 

*Τα παρακάτω ισχύουν για το Samsung Galaxy S4*

Σβήσε τα παρακάτω αρχεία από το /system/app με το root explorer (ή τον root file manager της αρεσκείας σου):

ContainerAgent.apk

KNOXAgent.apk

ContainerEventsRelayManager.apk

KLMSAgent.apk (στο /system/priv-app)

KnoxAttestationAgent.apk

KNOXStore.apk

KNOXStub.apk

SPDClient.apk (στο /system/priv-app)

Bridge.apk

KnoxMigrationAgent.apk

KnoxSetupWizardClient.apk

KnoxSteupWizardStub.apk

univesalMDMClient.apk

 

(ή αν θες να τα κρατήσεις για κάποιο λόγο αντίγραψέ τα πρώτα κάπου).

Και κάνε μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

 

Καλή τύχη :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει η σελιδα; παταω το λάμδα αλλά εμφανίζεται μια σελίδα με κινέζικα.

Νομιζω πως πρεπει να μπεις στην σελιδα με το κινητο σου..

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το εκανα φορματ ολο και εκανε update απο την samsung.τωρα που παω να το κανω ξανα ροοτ με το λ μου λεει δεν ειναι συμβατη η συσκευη
Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει η σελιδα; παταω το λάμδα αλλά εμφανίζεται μια σελίδα με κινέζικα.

 

Νομιζω πως πρεπει να μπεις στην σελιδα με το κινητο σου..

 

κανε δεξι κλικ στο λαμδα και μετα πατα αντιγραφη δεσμου ως

αποθηκευσε το οπου θες

 

το δοκιμασα και μου αποθηκευσε το apk

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το εκανα φορματ ολο και εκανε update απο την samsung.τωρα που παω να το κανω ξανα ροοτ με το λ μου λεει δεν ειναι συμβατη η συσκευη

 

Ναι, δεν είναι για το τελευταίο update, διάβασε το πρώτο μήνυμα... έκλεισαν την τρύπα στους καινούριους kernels, όπως είχα γράψει.. αν θέλεις root πρέπει να το κάνεις αλλιώς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για τώρα δεν γίνεται, ίσως κάποια στιγμή δωθει πάλι κάποια λύση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν διαγράψω το apk δε θα είμαι πια root?
\

 

Root θα είσαι ακόμα και αν διαγράψεις το apk.Θα πρέπει να κατεβάσεις το SuperSU απο το store και να πάς στην επιλογή για unroot.Τότε θα είσαι unroot και μετά σβήσε τα apk towelroot/superSU.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το apk από το site λειτουργεί (γενικά); Έχω την εντύπωση πως όχι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως απεγκαθιστω την τελευταία ενημερωση για να το ροοταρω ξανα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kαλημερα νομιζω το root εγινε με επιτυχια δινω δικαιωματα root στο titanium back up πχ αλλα στο device status γραφει ακομα official ειχα κανει root παλια με το odin.Tωρα που το εκανα ετσι μπορω να περασω κανονικα custom recovery και να περασω μετα custom rom η πρεπει να τα ειχα κανει ολα με τον παλιο τροπο ? S4 gti 9505
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κανονικά να περάσεις cwm ,απλά αν δεν έχει γράψει ο knox με το που θα βάλεις recovery θα πάει 1.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στην 4.4.2 δεν λειτουργεί . Σωστά ;
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάθος !! Έκανα το g flex root με ένα κλικ.. :)

 

Στο note 3 με 4.4.2 δεν λειτουργεί ....

Εσυ τι έχεις επάνω ;

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο note 3 με 4.4.2 δεν λειτουργεί ....

Εσυ τι έχεις επάνω ;

4.4.2 έχω. Μια χαρά δούλεψε. Για το note δε ξέρω ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...