Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα την original rom

θα είναι η Αγγλική - Κινέζικη rom

δεν θα έχει το play store , μπαίνει εύκολα από το mi market

(αν το πήρες με ευρώ Ο.Κ. , αν το πήρες με δολάρια χάνεις λίγα ευρώ με την μετατροπή σε ευρώ)

με το καλό να έλθει και θα δούμε τις ελλείψεις του

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τι εννοείς αν το πήρα σε ευρώ;

Στο vickmall είχα τη ρύθμιση σε δολάρια και στο paypal το άφησα πάλι σε δολάρια για να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα πειραιώς.

Τουλάχιστον αυτό με συμβούλεψε ο Σάκης. Τέλος πάντων, μακάρι αυτό να είναι το μόνο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από το vickmall , μόνο σε δολάρια το αγοράζεις (απο τα περισσότερα μαγαζιά) , δεν ξέρω με την μετατροπή πόσα ευρώ το πήρε

156,48 ευρώ http://www.minideal.net/cell-phone/brand-cell-phone/xiaomi-smartphone.html

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Είμαι κάτοχος του note 4G εδώ και 4 μέρες Το κινητό πραγματικα είναι πολυ καλό, για τις δικές μου αναγκες τουλαχιστον. Κλασικά πραγματα λίγο fb λίγο broswer... Έχω περάσει την τελευταία ελληνική rom απο το muiu.gr γιατί με την rom που μου ήρθε απο το vickmall τα μισά ηταν αγγλικά και τα μισά ελληνικά... Οποίος θέλει κάποια επιπλέον πληροφορία για το κινητό ευχαρίστως να τον βοηθησω.
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ( @athanasso ) μπες στο ποστ #20 , και διόρθωσε στην προτελευταία σειρά την λέξη δεξιά σε αριστερά (αριστερά είναι το μενού)

 

πατάμε το «Κουμπί Μενού» (το πλήκτρο κάτω δεξιά, αφής, του κινητού) και μετά επιλέγουμε το «Επιλέξτε πακέτο εγκατάστασης».

διαλέγουμε την rom = δηλαδή το update , και στο τέλος επανεκκίνηση

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Είμαι κάτοχος του note 4G εδώ και 4 μέρες Το κινητό πραγματικα είναι πολυ καλό, για τις δικές μου αναγκες τουλαχιστον. Κλασικά πραγματα λίγο fb λίγο broswer... Έχω περάσει την τελευταία ελληνική rom απο το muiu.gr γιατί με την rom που μου ήρθε απο το vickmall τα μισά ηταν αγγλικά και τα μισά ελληνικά... Οποίος θέλει κάποια επιπλέον πληροφορία για το κινητό ευχαρίστως να τον βοηθησω.

 

Ναι εγώ! Για πες τι είχες πριν και αν το θεωρείς καλύτερο από αυτό. Με ενδιαφέρει το αν είναι γρήγορο - χωρίς lag (που αναφέρεις ότι είναι) και πως σου φαίνεται η αυτονομία. Δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια αλλά browser - email - και απλά apps. Thanks

<a href="http://www.sellsmart.gr" class="internal"> Sellsmart </a>
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ! Για πες τι είχες πριν και αν το θεωρείς καλύτερο από αυτό. Με ενδιαφέρει το αν είναι γρήγορο - χωρίς lag (που αναφέρεις ότι είναι) και πως σου φαίνεται η αυτονομία. Δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια αλλά browser - email - και απλά apps. Thanks

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το LG L7.1000 φορες καλητερο!!!!Στο Lg πατουσα να μπω σε μια εφαρμογη και αναβα τσιγαρο πρωτα:lol:Lag μεχρι στιγμης δεν εχω δει πουθενα και εχω ισσοροπημενη λειτουργια ενεργειας.Τωρα για την μπαταρια μου κραταει 2 μερες με νορμαλ χρηση και ολη μερα wifi και δεδομενα..

Link to comment
Share on other sites

root για το note 4g

δοκιμασμένο

http://en.miui.com/thread-37195-1-1.html

 

μαμά rom

http://en.miui.com/download.html

 

multi

http://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Ελληνική

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5924-Stable-15-0-Xiaomi-Redmi-Note-4G-LTE-GTV-4-10-10-Rooted/#files

 

μόλις πήραμε το κινητό ,πως περνάμε την Ελληνική rom

πατάς κάτω αριστερά το πλήκτρο αφής της συσκευής το μενού δηλαδή

επιλέγεις settings/security/και ενεργοποιείς το unknow source

μετά πηγαίνεις πίσω , με το δεξί πλήκτρο αφής της συσκευής

κάτω χαμηλά βλέπεις το { } Developer options,το επιλέγεις, και ενεργοποιείς το usb debugging

 

1 θα την κατεβάσεις στο κομπιούτερ (όχι στο κινητό) για να κατέβει σωστά , την τοποθετείς στην καρτούλα και στο κινητό (για σιγουριά)

2 θα μετονομάσεις το αρχείο της rom που κατέβασες σε update , θα γίνει έτσι update.zip , προσοχή , όχι update.zip.zip

ψάχνεις μέσα στο κινητό σου στις επιφάνειες εργασίας , την εφαρμογή updater , πατάς επάνω, πατάς αριστερά κάτω το πλήκτρο αφής της συσκευής και επιλέγεις select update package , επιλέγεις την update.zip , και κάτω δεξιά το update

3 διαλέγεις English ,

4.επιλέγεις : wipe & reset , / wipe user data (αργεί αρκετά)

5. back to Mainmenou

6. Install update.zip to system one

7. αν δεν μπορέσει να την εγκαταστήσει κάνεις

επιλέγεις : wipe & reset , / wipe all data (αργεί αρκετά)

back to mainmenu

Install update.zip

δηλαδή αυτά (κοιτάς απλά την διαδικασία)

http://s1195.photobucket.com/user/Zio111/media/UpdatingxiaomiMI32tropos.mp4.html

 

μετά περιμένουμε ota update , κάθε Παρασκευή

η κατεβάζουμε όλη την rom , και την φλασάρουμε από το "Αναβάθμιση"=updater , χωρίς να την μετονομάσουμε

η

από το recovery ,

wipe cache partition

advanced/wipe dalvik cache

install zip from sdcard

choose zip from sd card

 

edit άλλος τρόπος πιο εύκολος , όταν πάρουμε το κινητό

για να βάλουμε την Ελληνική , (η οποιαδήποτε άλλη rom ) , αν βάλουμε την Ελληνική δεν χρειάζεται να το κάνουμε root

η να φλασάρουμε ένα αρχείο .zip (το φλασάρουμε όπως την rom)

1. κατεβάζουμε την rom , την τοποθετούμε στο κινητό η στην καρτούλα ,

στο κινητό την μετονομάζουμε σε update (θα φαίνετε στο κινητό σαν update.zip )

2. Από την επιφάνεια εργασίας του κινητού βρίσκουμε το "updater" (αναβάθμιση ) , στο (Tools(Εργαλεία)) το τρέχουμε

πατάμε το «Κουμπί Μενού» (το πλήκτρο κάτω δεξιά, αφής, του κινητού) και μετά επιλέγουμε το «Επιλέξτε πακέτο εγκατάστασης».

διαλέγουμε την rom = δηλαδή το update , και στο τέλος επανεκκίνηση

 

 

Γειά και από μένα!

Σε λίγες μέρες που θα το έχω και γω θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθεια σου!

Το παράγγειλα με Multi. Rom και γω από το Vickmall, θα ήθελα πληροφορίες για το πως μπορώ να βγάλω τις κινεζιές από μέσα αν και είπαν ότι θα τις έχουν βγάλει αυτοί.

Και μερικές πληροφορίες για το root σαν αρχάριος και γω...

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχουν Κινέζικες εφαρμογές , με root explorer

ας έλθει με το καλό και θα τα πούμε

 

καλησπερα παιδια. γνωριζει κανεις μεχρι τι ταχυτητες micro sd καρτα υποστηριζει το Xiaomi Redmi Note 4G?

ότι πιο γρήγορη , μήπως εννοείς χωρητικότητα ? microSD, up to 64 GB

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος (από τους κατόχους) που να έχει το τηλέφωνο

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/IMG_1857.jpg

και να έχει επιβεβαιώσει οτι ΔΟΥΛΕΥΕΙ το 4G?

Στην πλάτη γράφει TD-LTE και θέλω να ξέρω αν είναι και FDD-LTE... (ενώ ΔΕΝ το γράφει...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση please ....

Oσοι εχετε παρει την εκδοση με τον snapdragon, εχει σε αυτο το "σαν manual" που ερχεται που να γραφει κατι για το SAR ??

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση please ....

Oσοι εχετε παρει την εκδοση με τον snapdragon, εχει σε αυτο το "σαν manual" που ερχεται που να γραφει κατι για το SAR ??

 

Επισης ισως καποιος που να γνωριζει απο σχετικα επισημη πηγη το SAR για την εκδοση με τον Snapdragon MSM8928 ??

Link to comment
Share on other sites

@asot

ακριβώς όπως είναι στην φωτογραφεία (που την πήρες μάλλον από το minideal) είναι και το δικό μου , από εκεί το αγόρασα

στο "Επιλογή τύπου δικτύου" , λέει : Prefer 4G networks ,

στο σχετικά με το τηλέφωνο , λέει : Μοντέλο HM NOTE 1LTEW

Όλα μια χαρά είναι

 

@Thanos_ATH

το manual είναι στα Κινέζικα , ξέρω ότι δεν το γράφουν , (ούτε στο mi3w μου , το γράφουν)

το minideal σε ερώτηση κάποιου 'Ελληνα :

What is the SAR value for EU plz?

Is the 4G ok for Greece(Europoe 4G)?

απάντηση

Sorry, I don't know the SAR value,

but it's 4G ok for Greece.

κανείς δεν το ξέρει με σιγουριά

για το xiaomi mi3w λέει η Κίνα είναι maximum 0.8W/kg , μακάρι αλλά πιστεύω ότι είναι περισσότερο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5396819#post5396819

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

@asot

ακριβώς όπως είναι στην φωτογραφεία (που την πήρες μάλλον από το minideal) είναι και το δικό μου , από εκεί το αγόρασα

στο "Επιλογή τύπου δικτύου" , λέει : Prefer 4G networks ,

στο σχετικά με το τηλέφωνο , λέει : Μοντέλο HM NOTE 1LTEW

Όλα μια χαρά είναι

Φιλε μου, αυτά δεν λένε τίποτα...

Την μεν επιλογή την έχει, αφού μπορεί να συνδεθεί με 4G στην Κίνα

αυτο δε που διαβάζεις στο "σχετικά", το βάζει αυτός που βάζει την rom, μεχρι και Nuclear Model μπορεί να γράφει...

Γι' αυτό και η ερώτηση: Υπάρχει κάποιος που να έχει επιβεβαιώσει οτι ΔΟΥΛΕΥΕΙ το 4G?

προφανώς εννοώ με την SIM του...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα data , χρησιμοποιώ μόνο wifi

για να σου απαντήσω έβαλα από cosmote , και δουλεύει το 4g/Lte , μια χαρά

έχω screenshots να τα ανεβάσω ?

edit

γιατί ρωτάω , έτοιμα

 

το gps , δεν παίζετε , πάρα πολύ γρήγορο , κλειδώνει δορυφόρους σχεδόν ακαριαία

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε μου αλλά τωρα φαίνεται σ αυτές τις φωτο ότι δουλεύει το 4g?

Ετσι ακριβως, ΚΑΜΙΑ φωτό δεν επιβεβαιώνει την λειτουργία του 4G...

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις οτι για να έχεις 4G, πρεπει να έχεις συμβόλαιο με πάγιο > 45 ευρώ... (σε Cosmote ή Vodafone)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως, ΚΑΜΙΑ φωτό δεν επιβεβαιώνει την λειτουργία του 4G...

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις οτι για να έχεις 4G, πρεπει να έχεις συμβόλαιο με πάγιο > 45 ευρώ... (σε Cosmote ή Vodafone)

 

δεν ισχύει.. και what's up να έχεις αν αγοράσεις πρόγραμμα 500mb έχεις 4g..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε μου αλλά τωρα φαίνεται σ αυτές τις φωτο ότι δουλεύει το 4g?

Ναι , εσυ τι φωτο θα έβαζες ?

 

1.Ετσι ακριβως, ΚΑΜΙΑ φωτό δεν επιβεβαιώνει την λειτουργία του 4G...

2. Φαντάζομαι γνωρίζεις οτι για να έχεις 4G, πρεπει να έχεις συμβόλαιο με πάγιο > 45 ευρώ... (σε Cosmote ή Vodafone)

1. απάντησα με ερώτηση

2. Απαντήθηκε απο τον @Xander , γιατί μόνο αυτός κατάλαβε τι είπα

 

με την wind θα σας δούλευα , γιατί θα ήταν 3g

είπα cosmote http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20287937&catName=COSMOKARTA_Prs&s=0

την αγόρασα για να απαντήσω ,

Edited by tora33
για τους άπιστος
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Ναι , εσυ τι φωτο θα έβαζες ?

2. Απαντήθηκε απο τον @Xander , γιατί μόνο αυτός κατάλαβε τι είπα

την αγόρασα για να απαντήσω ,

Φίλε μου, όταν το κινητο συνδέεται με 4G, στην Notification Bar, ανάβει εικονίδιο 4G/LTE, αυτό εννοούμε οτι ΔΕΝ φαίνεται στην φωτό που ανέβασες, παρα φαίνεται ενα (Ε)...

Τα πακέτα COSMOTE καρτοκινητή που έχουν 4G, τα βλέπω - αν έχεις ΟΚ, θέλει όμως και διαδικασία ενεργοποίησης με την COsmote/εξυπηρέτηση Πελατών, την έκανες?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

αν υποστηρίζει η περιοχή 4g

ήλθα στα δικά μου μέρη

το κινητό είναι μια χαρά και κλειδώνει δορυφόρους όπως στο mi3w , ακαριαία

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

αν υποστηρίζει η περιοχή 4g

 

Τελικά αυτό είναι το θέμα. Προσωπικά ψάχνω και δε βρίσκω 4G οπότε πολλή φασαρία για το τίποτα. Ακόμα θεωρώ θέλει χρόνο για να υπάρχει κάλυψη της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό είναι το θέμα. Προσωπικά ψάχνω και δε βρίσκω 4G οπότε πολλή φασαρία για το τίποτα. Ακόμα θεωρώ θέλει χρόνο για να υπάρχει κάλυψη της προκοπής.

και ρουφάει τα mb σαν νερό ,

το κινητό είναι πολύ καλό ,

έχω και το mi3w (σίγουρα πολύ καλύτερος ο επεξεργαστής), για καθημερινή χρήση δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά

αξίζει η αγορά του , ελπίζω ότι θα πέσει λίγο ακόμη η τιμή του

 

γιαυτό προτιμώ το note 4g από το 3g

είναι ποιο γρήγορο στις αναβαθμίσεις των roms

http://en.miui.com/thread-58138-1-1.html

 

το 3g , έχει επεξεργαστή mtk , έχει διαδικασία στο να φλασάρεις την rom η αρχείο .zip

το 4g , έχει επεξεργαστή snapdragon ,

έχει δικό του recovery , είναι πιο εύκολα τα πράγματα , φλασάρουμε από το updater =Αναβάθμιση , με τον ίδιο τρόπο όπως στα mi3w και mi4w

Νομίζω , το 4g/lte κάνει για Ελλάδα και για Κίνα

(Γιάννη συνεχόμενα ποστ , αν θέλεις κάνε merge , τα δυο ποστ μου)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και στις δύο εκδόσεις, οι αναβαθμίσεις είναι εξίσου απλές για να γίνουν, δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί λόγο για να προτιμήσει κάποιος το ένα ή το άλλο. Άλλοι είναι οι ουσιαστικοί παράγοντες όπως η ανάγκη για 4G από τη μία ή η ανάγκη για dual sim από την άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...