Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

τσεκαρεις την διαγραφή εφαρμογών ΜΟΝΟ, και χαμηλά κάτω, επαναφορά τηλεφωνου

Όχι διαγραφή εσωτερικού χώρου, θα σβηστούν φάκελοι,εφαρμογές, τα παντα

Αν κατα λαθος το κάνουμε θέλει ΑΜΕΣΩΣ να περάσουμε rom

Και Από recovery μπορούμε να σβήσουμε τον εσωτερικό χώρο, το κάνουμε σε ειδικές περιπτώσεις , ΑΛΛΑ αμέσως περνάμε την rom, αλλιώς δεν θα ανοίγει το τηλέφωνο, θα μείνει στο λογότυπο της miui.

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Από την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

τσεκαρεις την διαγραφή εφαρμογών ΜΟΝΟ, και χαμηλά κάτω, επαναφορά τηλεφωνου

Όχι διαγραφή εσωτερικού χώρου, θα σβηστούν φάκελοι,εφαρμογές, τα παντα

Αν καταλαθος το κάνουμε θέλει ΑΜΕΣΩΣ να περάσουμε rom

 

Εφοσον διαγράψω τις εφαρμογές και μόνο, στη συνεχεια αναβάθμιση μέσω updater ?

Oiι εφαρμογές μου παραμένουν ετσι και αλλιώς σαν αρχείο στο Gplay, με απτέλεσμα να μπορώ να ξαναβάλω οποια θελήσω σωστα?

Και αν δω οτι κατι δεν παει καλά με αυτή τη rom κάνω restore απο το backup που έχω κάνει νωρίτερα και γυρνάω στο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Backup τις εφαρμογές μας

Η με το titanium backup Η Από τις ρυθμίσεις , αντίγραφα και επαναφορά , τοπικά αντίγραφα ,δημιουργία αντιγράφου , Όχι όμως του συστήματος , γιατί αλλάζουμε συχνά roms

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με την multi από το vickmall, οπότε αν θελήσω να φλασάρω θα κάνω ένα clean install, να είμαι ήσυχος. Ψήνομαι λόγω 4.4.4 να πω την αλήθεια. Η ελληνική είναι prerooted να φανταστώ; Επίσης, στις rom αυτές που εγκαθιστούν οι Κινέζοι, θα γίνει update; Ή τσάμπα περιμένω;
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Backup τις εφαρμογές μας

Η με το titanium backup Η Από τις ρυθμίσεις , αντίγραφα και επαναφορά , τοπικά αντίγραφα ,δημιουργία αντιγράφου , Όχι όμως του συστήματος , γιατί αλλάζουμε συχνά roms

 

:up::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον διαγράψω τις εφαρμογές και μόνο, στη συνεχεια αναβάθμιση μέσω updater ?

Oiι εφαρμογές μου παραμένουν ετσι και αλλιώς σαν αρχείο στο Gplay, με απτέλεσμα να μπορώ να ξαναβάλω οποια θελήσω σωστα?

Και αν δω οτι κατι δεν παει καλά με αυτή τη rom κάνω restore απο το backup που έχω κάνει νωρίτερα και γυρνάω στο τωρα?

 

Στο store παραμένουν όλες οι εφαρμογές που έχεις κατά καιρούς εγκαταστήσει από τον λογαριασμό σου, ασχέτως συσκευής.

Restore κανονικά από το backup.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες που παίρνουμε το κινητό βάζουν την multi πειραγμενη , φυσικά και δεν θα πάρεις ota updater , εκτός αν βάλουν την καθαρή multi,

οπότε ναι καθαρή εγκατάσταση και την Ελληνική που έχει σωστό recovery

Όλες οι Ελληνικές για όλα τα Xiami είναι rooted

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με την multi από το vickmall, οπότε αν θελήσω να φλασάρω θα κάνω ένα clean install, να είμαι ήσυχος. Ψήνομαι λόγω 4.4.4 να πω την αλήθεια. Η ελληνική είναι prerooted να φανταστώ; Επίσης, στις rom αυτές που εγκαθιστούν οι Κινέζοι, θα γίνει update; Ή τσάμπα περιμένω;

Να σου απαντήσω εγώ σαν αρχάριος και άσχετος με τα ροοτ κ.τ.λ αλλα ως πολύ απαιτητικός απο την επαγγελματική χρήση του κινητού!

Αν βάλεις την Ελληνική που έχουν ανεβάσει ως οδηγό τα παιδιά στο αρχικό ποστ - οδηγό θα λες τι έκανα τόσο καιρό με την κινεζική....

Μερα με τη νύχτα....

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από miui έχεις βρει κάποια άλλη, σε aosp, cm κλπ;

Recovery έχω ήδη το philz.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πήραμε το κινητό , να καταλάβουμε τις δυνατότητες της miui και μετά αν έχει βγει custom rom ,για να μπορέσουμε να κάνουμε σύγκριση και να δούμε ποια θα έχουμε ,

Η miui v6 , αν και είναι η πρώτη rom για το κινητό μας ,είναι πολύ καλή γιατί έχουν την εμπειρία απο το mi3 ίδιος επεξεργαστής , λίγο χειρότερος ο δικός μας

 

Γενικά για αναβάθμιση της rom

Αν έλθει ota updater στα μέσα της εβδομάδας δεν το κάνουμε , οι roms αναβαθμίζονται κάθε Παρασκευή

καλό είναι να μην το κάνουμε από το ota updater ,

κατεβάζουμε όλη την καινούργια rom , και την φλασαρουμε από το Αναβάθμιση =updater , για σιγουριά

 

edit

Η μαμά , Stable ROM: Version: KHICNBH15.0 (MIUIV5

Η μαμά , Developer ROM: Version: 4.11.14 (MIUIV6

 

η multi : Stable 15.0.0 MIUIV5 Multilang , δεν έβγαλε v6

 

η Ελληνική Stable ROM ¨: GTV-4.10.10 , (MIUIV5

η Ελληνική Developer : GTV-4.11.7 , (MIUIV6

Αύριο θα βγει η Developer GTV-4.11.14 , (MIUIV6) , όποιος την βάλει καλύτερα να την κατεβάσει όλη την rom και φλασάρει απο το updater = Αναβάθμιση

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 4.11.7, όλα καλά, τα παιδιά έκαναν εξαιρετική δουλειά. Λίγα θεματάκια:

1) Δεν μπορώ να μπω σε recovery. Όταν πάω στον updater δεν εμφανίζεται κάποιο μενού για να επιλέξω reboot to recovery.

2) Δεν υπάρχει widget για την εφαρμογή της μουσικής. Δεν είναι προφανώς σημαντικό, αλλά μου κάνει εντύπωση.

3) Η οθόνη κλειδώματος δεν διαθέτει κουμπιά μουσικής. Άκρως ενοχλητικό.

4) Θα τρελαθώ.. Πώς επιλέγουμε ποιον launcher θέλουμε;! Στην v5 είχε επιλογή preferred launcher, εδώ δεν βρίσκω τίποτα...

 

 

... Το 1 και το 4 λύθηκαν..

Edited by NikosChandolias
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

1. Αναβάθμιση , ψηλά δεξιά , σε κύκλο τρις τελείες (πρώτο screenshot και τρίτο)

4.ρυθμίσεις/εφαρμογές/κάτω πατάμε το γρανάζι/και επιλέγουμε , launcher ,τηλέφωνο,sms, πλοηγό κ.λ.π. (ποιο θέλουμε να έχουμε προεπιλεγμένο)

πλοηγό επιλέγω το chrome , για sms το handcent sms , κ.λ.π. , (δεύτερο screenshot )

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Αν είχατε το redmi 3G και μπορούσατε να το δώσετε για να πάρετε το 4G, θα το κάνατε?

 

προσωπικη εκτιμησει ειναι οτι θα το εκανα βεβαια αφορα και της αναγκες του καθενος και της απαιτησεις που εχει...

αν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια και μονο καλυτερα να το κρατησεις..

 

η ΜΤΚ επεξεραγαστες μπορει να ειναι γρηγορη σε εφαρμογες οπως τα παιχνιδια κ.α αλλα υστερουν σε gps ( κλειδωνουν -ξεκλειδωνουν τους δορυφορους εχουν ενα θεμα δηλαδη.. )δεν εχει 4g , και αν κανεις μια αναφορα σε ολες της μεγαλες εταιρειες που κατασκευαζουν phone ( samsung, LG, Sony, nokia, θα δεις οτι χρησιμοποιουν κατα κορο επεξεργαστες qualcomm Snapdragon + οτι θα περνει αναβαθμιση για παρα πολυ καιρο ακομα !( τυχαιο δεν νομιζω ..)

 

φιλικα Νικος

Edited by nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Thanks Νίκο :)

 

Μου έχουν φάει τα αυτιά στη δουλειά 2-3 άτομα που θέλουν να τους το δώσω το 3G, και έχω μπει σε σκέψεις μήπως να το έδινα για να πάρω το 4G.

 

Παιχνίδια δε παίζω καθόλου, ούτε χρησιμοποιώ 2 κάρτες.

 

Και μου έχουν μπει σκέψεις να το κάνω μιας και το 4G το βλέπω για V6 και υποστήριξη καλύτερο στο μέλλον.

 

:)

:)
Link to comment
Share on other sites

Αν είχατε το redmi 3G και μπορούσατε να το δώσετε για να πάρετε το 4G, θα το κάνατε?

φίλε mike , όπως είπε και ο nikostrex , κι εγώ προτιμώ το 4g για τον επεξεργαστή που έχει ,

είναι πιο ευκολοδούλευτο , είναι σαν το mi3 στον χειρισμό του , δουλεύει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για τις αναβαθμίσεις , gps κ.λ.π.

γούστα φυσικά , νομίζω πήρες την απόφαση μιας και δεν σ ενδιαφέρουν τα παιχνίδια , ούτε χρησιμοποιείς 2 κάρτες

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και την κάνει , το 3g λίγο καλύτερα σε παιχνίδια με πολλές απαιτήσεις
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πήραμε το κινητό , να καταλάβουμε τις δυνατότητες της miui και μετά αν έχει βγει custom rom ,για να μπορέσουμε να κάνουμε σύγκριση και να δούμε ποια θα έχουμε ,

Η miui v6 , αν και είναι η πρώτη rom για το κινητό μας ,είναι πολύ καλή γιατί έχουν την εμπειρία απο το mi3 ίδιος επεξεργαστής , λίγο χειρότερος ο δικός μας

 

Γενικά για αναβάθμιση της rom

Αν έλθει ota updater στα μέσα της εβδομάδας δεν το κάνουμε , οι roms αναβαθμίζονται κάθε Παρασκευή

καλό είναι να μην το κάνουμε από το ota updater ,

κατεβάζουμε όλη την καινούργια rom , και την φλασαρουμε από το Αναβάθμιση =updater , για σιγουριά

 

edit

Η μαμά , Stable ROM: Version: KHICNBH15.0 (MIUIV5

Η μαμά , Developer ROM: Version: 4.11.14 (MIUIV6

 

η multi : Stable 15.0.0 MIUIV5 Multilang , δεν έβγαλε v6

 

η Ελληνική Stable ROM ¨: GTV-4.10.10 , (MIUIV5

η Ελληνική Developer : GTV-4.11.7 , (MIUIV6

Αύριο θα βγει η Developer GTV-4.11.14 , (MIUIV6) , όποιος την βάλει καλύτερα να την κατεβάσει όλη την rom και φλασάρει απο το updater = Αναβάθμιση

Δηλαδή είναι καλύτερα να έχει κάποιος την ελληνική stable rom 4.10.10 αντί της developer 4.11.14;

Link to comment
Share on other sites

η developer της μαμάς (official) δεν έχει play store (γενικά Google Apps) μπορείς να τα βάλεις εξτρά , έχει Αγγλικά και Κινέζικα , δεν είναι root (μπορείς να το κάνεις), έχει το mi recovery , μπορείς να εγκαταστήσεις το cwm recovery κ.λ.π.

Η Ελληνική (βασισμένη στην official ) τα έχει αυτά προ εγκατεστημένα , εγώ έχω την Ελληνική 4.11.7 , V6

 

το καλύτερο , δοκίμασέτες και τις δύο και αποφασίζεις

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

root για v6 4.11.7 υπαρχει? το root checker μου δινει ακυρο. το παλιο root που δινετε σε προηγουμενες σελιδες, περναει αλλα δεν κανει τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την Ελληνική είσαι root , χωρίς να κάνεις κάτι

βγήκε η Ελληνική 4.11.14 V6

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα root, μπες στην εφαρμογή security και δώσε δικαιώματα στις εφαρμογές που θέλεις.

Security - permissions - root access

Edited by NikosChandolias
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...