Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Πέρασα την 4.11.7, όλα καλά, τα παιδιά έκαναν εξαιρετική δουλειά. Λίγα θεματάκια:

3) Η οθόνη κλειδώματος δεν διαθέτει κουμπιά μουσικής. Άκρως ενοχλητικό.

ρυθμίσεις/γραμμή κατάστασης/διαχείριση ειδοποιήσεων/μουσική/επιλέγεις τα

προβολή στην μπάρα ειδοποιήσεων (δουλεύει) και εμφάνιση στην οθόνη κλειδώματος

 

Γενικά :

για το root : όταν βάζουμε μια εφαρμογή που χρειάζεται δικαιώματα root , ποιο εύκολος τρόπος ο παρακάτω

βάζουμε το supersu απο το play store , παίρνει δικαιώματα με τον κλασικό τρόπο από το κέντρο ασφάλειας (Security)

μετά όποια εφαρμογή root και να βάλουμε παίρνει δικαιώματα μόνο από το supersu με ένα ναι (αποφεύγουμε την χρονοβόρα διαδικασία του Security)

το supersu , βοηθάει και το titanium backup αν το έχουμε εγκατεστημένο

 

για όποιον έχει την Ελληνική

όταν μας λέει το σύστημα για αναβαθμίσεις που ανακοινώνει ο Updater(Aναβάθμιση) της MIUI , δεν κάνουμε την αναβάθμιση γιατί θα εγκαταστήσει την Αγγλοκινέζικη και τα χαλάει όλα.... (συνήθως Παρασκευή)

Εμπιστευόμαστε μόνο τις αναβαθμίσεις που μας προσφέρει ο OTA_Updater που υπάρχει στην Ελληνική ROM (συνήθως το Σάββατο έχουμε αναβάθμιση της rom)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Είναι για το σκ η προσφορά βλέπω. Λογικά είναι η χαμηλότερη τιμή, αλλά τσέκαρε και τα υπόλοιπα μαγαζιά.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι για το σκ η προσφορά βλέπω. Λογικά είναι η χαμηλότερη τιμή, αλλά τσέκαρε και τα υπόλοιπα μαγαζιά.

 

Μολις το κλεισα στα 145 ευρω με δερματινη θηκη απο To2c....Αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιόν, έχω το κινητό από την Πέμπτη το βράδυ. Την Παρασκευή με τη βοήθεια του Σάκη έβαλα την ελληνική ROM.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης καθώς είναι το πρώτο μου smartphone, αλλά ούτε και το σκάλισα πολύ.

Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που είτε δεν ξέρω ακριβώς κάνουν.

Επίσης δεν πολυκατάλαβα το σύστημα των αρχείων/φακέλων πώς δουλεύει και τι γίνεται σε σχέση με την SD. ( :O Στα χαμμένα με λίγα λόγια :lol: )

Επίσης να πω σε όποιον το πάρει και δεν ξέρει (σαν κι εμένα) μην βιαστεί να σβήσει την εφαρμογή FixNumber. Θα την χρειαστείτε οπωσδήποτε διότι αν οι αριθμοί στην λίστα επαφών σας δεν έχουν μπροστά τους το +30 (πχ +306987654321), όταν σας έρχονται μηνύματα δεν θα φαίνεται το όνομα της επαφής αλλά ο αριθμός. Για να διορθώνετε έναν-έναν τους αριθμούς αυτή η εφαργμογή θα σας λύσει το πρόβλημα. Μπράβο στον μάγκα που την έκανε και την μοίρασε και δωρεάν.

 

Επίσης παρατήρησα πως αν για να συνδέσω στικάκια μέσω καλωδίου USB OTG, πρέπει να τα έχω φορμαρισμένα σε FAT32.

 

Μαζί αγόρασα τα ακουστικά Xiaomi piston ΙΙ (σε ασημί χρώμα). Απλά πάρτε τα. Είναι φοβερά.

 

Επίσης πήρα και μια θήκη της Nillkin Black Sparkle με παραθυράκι μπροστά. Όλα της καλά, το χρώμα πολύ όμορφο σε σχέση με τις φωτογραφίες που έχει στο vickmall, αλλά το κακό είναι πως δεν έχει αυτό το λουράκι με μαγνήτη που διπλώνει και ενώνεται με το πίσω μέρος της θήκης για να κλείνει με ασφάλεια. Μεγάλο μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου.

 

Ωστόσο έχω κάποιες απορίες με τις οποίες θα σκάσω.

1) Τι ακριβώς παίζει με τις αναβαθμίσεις και πώς τις κάνουμε; Εγώ έχω έκδοση MIUI-stable15-Hellas-GTV-4.10.10

2) Όταν πάω στα αρχεία, έχει "Κατηγορίες", "Τηλέφωνο" & "KuaiPan". Τί είναι αυτό το "KuaiPan"; Το χρειάζομαι; Αν όχι πώς το διαγράφω;

3) Πού ακριβώς χρησιμεύει ο λογαριασμός ΜΙ και με ποιές προεγκατεστημένες εφαρμογές έχει σχέση;

4) Η εφαρμογή που παίζει τα τραγούδια που έχω αποθηκευμένα, ψάχνει και βρίσκει τους στίχους και το εξώφυλλο του δίσκου. Ωστόσο πολλές φορές κάνει λάθη ή βγάζει κινέζικα. Μπορώ να επέμβω σε κάποιες πληροφορίες, ή να τις δώσω και καμία ακόμη βάση δεδομένων για να ψάχνει;

 

 

 

Παρόλα αυτά, είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής για αυτά τα λίγα που χρειάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κανένα 2ωρο το τσίμπησα και εγώ από to2c, 193 δολλάρια, 161 ευρώ με tempered glass, hard case Nillkin και handsfree.

 

Περιμένω tracking no και να βγάλω άκρη με roms, OTA και άλλα κινέζικα που διαβάζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς διάβασε τον οδηγό αγορών/αποστολών από Κίνα. Είναι πολύ χρήσιμος αν αγοράζεις πρώτη φορά.

Στην αρχή μέχρι να ξεκινήσει από κίνα για εδώ θα έχεις μια καθυστέρηση στην ενημέρωση και θα τα βλέπεις όλα από την Singpost (λογικά).

Μετά από τα ΕΛΤΑ. Εγώ έκανα παραγγελία 20/10 και το πήρα στα χέρια μου 13/11.

Link to comment
Share on other sites

Konstobo

Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που είτε δεν ξέρω ακριβώς κάνουν

έχεις την Ελληνική μάλλον για τις παρακάτω λες

1)Mi Wifi , αν αγοράσεις το Xiaomi Router MINI

2)μεταφορα , μεταφορά αρχείων σε κινητά με miui rom (πολύ γρήγορο)

3)ΜΙ key , αγοράζεις το εξάρτημα , είναι σαν "καρφάκι" , το τοποθετείς εκεί που μπαίνουν τα ακουστικά , και δουλεύεις λειτουργίες του κινητού

4)Miband , αγοράζεις ένα σαν βραχιολάκι , και βλέπεις πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα κ.λ.π.

5)authenticator , αν χάσεις το κινητό σου , βρίσκεις την τοποθεσία του στην miui

 

το σύστημα των αρχείων/φακέλων πώς δουλεύει

Αρχεία/Phone/ψηλά κάτω από το Phone , βλέπεις την καρτούλα , πατάς το βέλος και βλέπεις και τον εσωτερικό χώρο του τηλεφώνου

 

για το FixNumber , τα είπαμε , βάλαμε και την εφαρμογή για όποιον δεν την έχει στο ποστ #103

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5740473#post5740473

 

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5733149#post5733149

Ελληνική έχεις άρα εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/371-Xiaomi-Mi-3-WCDMA-TD/

οι κάτω κάθε εβδομάδα αναβάθμιση ,

2. http://xiaomi.eu/community/threads/what-is-the-difference-between-midrive-kuaipan-and-micloud.23809/

http://en.miui.com/thread-39064-1-1.html

3. για το Mi Cloud , κατεβάζεις τις επαφές σου ,

εγώ χρησιμοποιώ το google (gmail)

συνδέεται ο λογαριασμός Μι με τον Πλοηγό , Μηνύματα (χρησιμοποιώ το chrome και το handcent sms με τα Ελληνικά , τα έκανα και προεπιλεγμένα ,

4.είναι Κινέζικη η εφαρμογή

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και την 4.11.14 σήμερα και όλα πάνε ρολόι. Διάρκεια μπαταρίας δε απλά respect.. Εξακολουθώ να έχω ένα θέμα με την lockscreen, καθώς αρνείται επίμονα να μου εμφανίσει οποιαδήποτε ειδοποίηση, κουμπιά μουσικής κλπ, παρότι έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συγκεκριμένα οι εφαρμογές που με απασχολούν είναι οι εξής:

Για το mikey εχω τα ακουστικά Xiaomi, οπότε δεν ξέρω αν με βολεύει

Για το authenticator, φαντάζομαι πρέπει να έχω λογαριασμό Mikey ?

Για το Μεταφορά εννοείς από κινητό με MIUI σε κινητό με MIUI?

 

Όσον αφορά στα αρχεία, εννοώ ότι έχει κάποιους φακέλους όπου δεν ξέρω τι είναι και αν επιτρέπεται να βάλω κάτι εκεί.

Πχ στην sd card έχει:

Android -> data -> ένα σωρό φακέλους με όνομα που αρχίζει από com.

LOST.DIR (άδειο)

MIUI -> music > album , avatar , lyric (απ'ό,τι κατάλαβα είναι για την εφαρμογή που παίζει τα τραγούδια, ώστε να έχει εκεί στίχους, εξώφυλλα κτλ)

 

Καλα στον δε εσωτερικό χώρο της τρελής. Σε ποιούς από αυτούς επιτρέπεται να βάλω χέρι; φαντάζομαι music, movies, pictures, ringtones, download,

Τα υπόλοιπα προορίζονται για "εμένα" είναι έχει μέσα αρχεία του συστήματος οπότε να τα αποφύγω;

 

Το ίδιο και αν πάω να δω τις εγκατεστημένες εφαρμογές. Πάρα πολλά πράγματα πού δεν ξέρω καν πού είναι.

 

Αναβαθμίσεις κάνω μόνο τις ΟΤΑ που έρχονται; Μέχρι στιγμής αγνόησα 1-2. Θα κάνω κατευθείαν την επόμενη ή πρέπει με κάποιο τρόπο να βρω και αυτές που άφησα στην άκρη;

Link to comment
Share on other sites

ναι η Ελληνική είναι πολύ καλύτερη από την multi και γλιτώνουμε και τις άσχετες γλώσσες

στην lockscreen παίρνω ειδοποιήσεις για email , κλήσεις , αν πάμε την lockscreen οθόνη αριστερά έχουμε την κάμερα , δεν θυμάμαι άλλα , μουσική δεν νομίζω

(ακριβώς ότι κάνουμε και στο xiaomi mi3w , όλα ίδια )

 

Konstobo

έχεις την Ελληνική rom , άρα

authenticator, ναι πρέπει να έχεις λογαριασμό Mi (ρυθμίσεις/λογαριασμός Mi)

Μεταφορά , ναι μεταξύ 2 κινητών που έχουν Miui rom

δεν πειράζουμε τους φακέλους του συστήματος , πειράζουμε μόνο τους δικούς μας φακέλους

αναβάθμιση rom, μόνο από την εφαρμογή ota updater , και όχι από το updater=Αναβάθμιση

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος handsfree; Έχω ένα sony από παλιότερο κινητό και θέλω να το χρησιμοποιήσω, αλλά δεν παίζει με τίποτα, ούτε βγάζει το εικονίδιο ότι συνδέθηκε ακουστικό. Σε άλλο κινητό παίζει αψογα, άρα δεν φταίει αυτο.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

έχω τα Mi piston-2 , δοκίμασα και της samsung και κάποια φθηνά , όλα παίζουν

τα ρύθμισα με το + και - να αλλάζει σταθμό και όχι ένταση στο ραδιόφωνο

μήπως θέλει λίγο πάτημα ακόμη να τοποθετηθούν σωστά ? λίγη δύναμη

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

tora33 πήγα να κάνω το update που μου είπες και έβγαλε μάλλον κάποιο σφάλμα. Μετά πατούσα να ανοίξει το κινητό και μου έλεγε απλά ότι φορτίζει. Δεν πήγαινε παρακάτω. Χέστ...κα πάνω μου.

Τώρα δοκίμασα να το ανάψω και εντάξει όλα φαίνονται στη θέση τους αλλά ενημέρωση δεν έγινε. Μπορείς να μου δώσεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ οδηγίες για το πώς να κάνω την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

το κινητό φορτισμένο πάνω από 50% , αν είναι κάτω απο 20% , δεν θα ανοίγει μετά το φλασάρισμα της rom

πρώτα κάνεις :

πατάς κάτω αριστερά το πλήκτρο αφής της συσκευής το μενού δηλαδή

επιλέγεις settings/security/και ενεργοποιείς το unknow source

 

μετά πηγαίνεις πίσω , με το δεξί πλήκτρο αφής της συσκευής

κάτω χαμηλά βλέπεις το { } Developer options,το επιλέγεις, και ενεργοποιείς το usb debugging

 

έχεις την Ελληνική , κάνεις :

1. κατεβάζουμε την rom , την τοποθετούμε στο κινητό η στην καρτούλα , χύμα, όχι σε φάκελο

2. Από την επιφάνεια εργασίας του κινητού βρίσκουμε το "updater" (αναβάθμιση ) , στο (Tools(Εργαλεία)) το τρέχουμε

πατάμε το «Κουμπί Μενού» (το πλήκτρο κάτω αριστερά, αφής, του κινητού) και μετά επιλέγουμε το «Επιλέξτε πακέτο εγκατάστασης».

διαλέγουμε την rom , φλασάρει , και στο τέλος επανεκκίνηση

(αν έχουμε την miui v6 , τρέχουμε το Αναβάθμιση (είναι στον φάκελο εργαλεία)

πατάμε τις τρις τελείες πάνω δεξιά , μετά «Επιλέξτε πακέτο εγκατάστασης». κ.λ.π. )

 

το κουμπί μενού είναι :στ

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό.

Πριν δεν μου είπες να τις κάνω από τον ΟΤΑ updater; Ε αυτό έκανα. Κατέβηκε και πάτησα εγκατάσταση.

μετά είχε να επιλέξω για το αν θα διαγράψει όλα τα δεδομένα, αν θα κρατήσει back up κτλ. Έγραψε ότι θα κάνει επανεκκίνηση κτλ και μετά βγήκε ένα Χ μεγάλο και από κάτω κάτι στα κινέζικα. Πάτησα το κουμπί ενεργοποίησης και έσβησε.

Κάτι τέτοια κόπλα με τις κάρτες που λες τα έκανα όταν πέρασα την ελληνική rom. Ξανά έτσι πρέπει να το κάνω; Δεν γίνεται απλά update από μέσα;

 

Το αφήνω καλύτερα να μου το κάνει κανένας που ξέρει γιατί θα μείνω χωρίς κινητό στο τέλος...

Edited by konstobo
Link to comment
Share on other sites

φορτισμένη η μπαταρία

ο ota updater , δεν δουλεύει πάντα 100% σωστά

ota updater/rom/διαθέσιμες ενημερώσεις κ.λ.π.

να διαγράψει όλα τα δεδομένα ?, όχι

αν θα κρατήσει back up ?, ναι

 

ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να κατεβάσεις όλη την rom και το κάνεις σε 2 λεπτά

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5859-4-11-14-Xiaomi-MI-3-GTV-4-11-14/#files

 

αργότερα κάνε backup τις εφαρμογές σου

ρυθμίσεις/στην V5 Αντίγραφα και επαναφορά (στην V6 : ρυθμίσεις/πρόσθετες ρυθμίσεις/Αντίγραφα και επαναφορά) μετά/τοπικά αντίγραφα/δημιουργία αντιγράφου/εφαρμογές+λογαριασμοί , ΟΧΙ το σύστημα

η

από το titanium backup , αν το έχεις

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

έχω τα Mi piston-2 , δοκίμασα και της samsung και κάποια φθηνά , όλα παίζουν

τα ρύθμισα με το + και - να αλλάζει σταθμό και όχι ένταση στο ραδιόφωνο

μήπως θέλει λίγο πάτημα ακόμη να τοποθετηθούν σωστά ? λίγη δύναμη

 

Δοκίμασα τα πάντα.. Δυστυχώς δεν. Ότι απλό ακουστικό συνδέω παίζει άψογα. Θα δοκιμάσω κανενός φίλου να δω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μισό λεπτό.

Πριν δεν μου είπες να τις κάνω από τον ΟΤΑ updater; Ε αυτό έκανα. Κατέβηκε και πάτησα εγκατάσταση.

μετά είχε να επιλέξω για το αν θα διαγράψει όλα τα δεδομένα, αν θα κρατήσει back up κτλ. Έγραψε ότι θα κάνει επανεκκίνηση κτλ και μετά βγήκε ένα Χ μεγάλο και από κάτω κάτι στα κινέζικα. Πάτησα το κουμπί ενεργοποίησης και έσβησε.

Κάτι τέτοια κόπλα με τις κάρτες που λες τα έκανα όταν πέρασα την ελληνική rom. Ξανά έτσι πρέπει να το κάνω; Δεν γίνεται απλά update από μέσα;

 

Το αφήνω καλύτερα να μου το κάνει κανένας που ξέρει γιατί θα μείνω χωρίς κινητό στο τέλος...

 

Εφόσον έχεις περασμένη την ελληνική rom, τα πράγματα είναι απλά. Μπαίνεις στην εφαρμογή Ota updater (όχι στο απλό updater), στο tab Rom και επιλέγεις available updates. Εφόσον υπάρχει καινούργια σου πετάει ειδοποίηση. Τώρα είτε την κατεβάζεις στο κινητό και την φλασάρεις, είτε μπαίνεις στο site από το pc σου, την κατεβάζεις εκεί και την περνάς στην κάρτα μνήμης ή στο κινητό, στην εσωτερική μνήμη. Μετά μπαίνεις σε recovery και φλασάρεις. Εγώ την τελευταία την φλάσαρα χωρίς να κάνω wipe τίποτα, καθώς ήμουν ήδη σε v6, οπότε θεώρησα ότι δεν θα υπάρξει θέμα. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πρώτα παίρνεις backup!!

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα πάντα.. Δυστυχώς δεν. Ότι απλό ακουστικό συνδέω παίζει άψογα. Θα δοκιμάσω κανενός φίλου να δω.

 

Τα headset της Sony/Huawei έχουν ανεστραμένο το audio jack.

http://www.quora.com/What-is-the-pin-out-for-the-3-5-audio-jack-in-a-sony-smart-phones-Is-this-pin-out-same-for-all-devices-or-difference-companies-change-these-connections-according-to-their-product

Link to comment
Share on other sites

έχω τη miui KHICNBH15.0.1 και μου λεει οτι εχω την τελευταια version. Δηλαδη δεν μπορω να κανω αναβάθμιση? Επισης OTG πως κάνουμε?

Otg (usb On-The-Go) το μόνο που χρειάζεσαι είναι ενα καλώδιο για να συνδέσεις μια usb συσκευή στο κινητό σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

έχω τη miui KHICNBH15.0.1 και μου λεει οτι εχω την τελευταια version. Δηλαδη δεν μπορω να κανω αναβάθμιση? Επισης OTG πως κάνουμε?

έχεις την official , τροποπποιημένη απο το κατάστημα που το αγόρασες , η official : Version: KHICNBH15.0 (V5)

(τέλος οι αναβαθμίσεις στην v5 official , έχεις play store ?)

υπάρχει η Developer official V6 , με αναβαθμίσεις κάθε Παρασκευή)

μπορείς να βάλλεις την Ελληνική , με αναβαθμίσεις το Σάββατο

 

έχω τέτοια otg usb , χωρίς καλώδια

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Otg (usb On-The-Go) το μόνο που χρειάζεσαι είναι ενα καλώδιο για να συνδέσεις μια usb συσκευή στο κινητό σου.

ο exporer Μου δειχνει την sd karta αδεια το ιδιο και ο astro-file-manager επισης ο explorer δεν βλεπει το οικιακο δικτυο ενω ο astro-file-manager το βλέπει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...