Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αλλαγή του τηλεφώνου με το Xiaomi Mi Note Pro, την θεωρείται αναβάθμιση ή υποβάθμιση? Τα έχει χρησιμοποιήσεις κανείς και τα 2 ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την αλλαγή του τηλεφώνου με το Xiaomi Mi Note Pro, την θεωρείται αναβάθμιση ή υποβάθμιση? Τα έχει χρησιμοποιήσεις κανείς και τα 2 ?

 

εχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια γιαυτο,απλά φυσικά ζεσταίνεται και δεν έχει και ιδιαίτερα μεγάλη αυτονομία.

αν ειναι νμα δωσεις και χρήματα,μη το παίρνεις.περίμενε για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς βοήθεια,εδώ είμαστε.

Πάντως βγάλε αυτή την άθλια ρομ.

 

Axxx Bοήθεια!!! Είναι άθλια πραγματικά.....έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θέμα από την αρχή αλλά αντί να ξεμπερδέυω , μπερδέυομαι περισσότερο...δεν ξέρω από που να αρχίσω...Θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις να το φτιάξω? Είμαι στην κατάσταση που ανέφερα παραπάνω....Η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνω ποια είναι??

Link to comment
Share on other sites

https://support.lenovo.com/au/en/documents/ht101396#phone

 

Από ότι βλέπουμε το lenovo μας δεν πάει για update στο 6.0

Ελπιζω να προστεθεί αργότερα... :confused:

 

Είναι ποτέ δυνατόν …!! Θα δώσει στο a7000 ανδροιδ 6 και στο ζ2 όχι ??

 

επιχειρηματικά μυαλά :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, τα update δεν είναι πάντα για καλό... Αν ττο τηλέφωνο λειτουργεί ομαλά και όμορφα, τί μας ενδιαφέρουν τα update ? Απλά για να λέμε ότι έχουμε την τελευταία έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, τα update δεν είναι πάντα για καλό... Αν ττο τηλέφωνο λειτουργεί ομαλά και όμορφα, τί μας ενδιαφέρουν τα update ? Απλά για να λέμε ότι έχουμε την τελευταία έκδοση?

 

Εντάξει δεν είναι τόσο πολύ το θέμα της τελευταίας εκδοσης, όσο το γεγονός ότι παρατανε εντελώς ένα από τα καλύτερα (μην πω το καλύτερο) τηλέφωνο που έχει βγάλει ή εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

η απουσια custom rom κ η ελλειψη αναβαθμισεων τουλαχιστον σε 5.1 (μαζι με το μεγαλο μεγεθος που δυσκολευει στο χερι)με εκαναν να το πουλησω σημερα...bye bye lenovo,welcome letv one pro...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η μη αναβαθμιση σε 6.0,αδικαιολογητη για ναυαρχιδα ενος ετους...

Δε βλεπω και αναβαθμισεις της παρουσας εκδοσης. Ποτε ηταν η τελευταια αναβαθμιση; Την ανοιξη; Μπορει να βριζουν samsung,lg κτλ. αλλα εμενα στο s5 καθε μηνα βγαινει νεα εκδοση firmware και ας ειναι 5.0.2 .Και αναβαθμισεις ασφαλειας και ολα. Και θα παρει και 6.0

Link to comment
Share on other sites

Είναι να απόρεις με τη λογική τους εκεί στη Lenovo... μάλλον τώρα που συγχωνευτηκαν με τη Motorola έχουν ρίξει αλλού το βάρος... δεν εξηγείται αλλιώς...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι ότι μας αφήνουν με μια προβληματική έκδοση της λολιποπ και μια προβληματική ρομ..

Δλδ το κινητό τα.σπάει απο τεχν χαρακτηριστικά και εχει ενα καρο θέματα απο θεμα προγραμματισμού πχ αλγόριθμοι της κάμερας,η κατανάλωση στη λολι συγκριτικά με κιτκατ,τα κρασαρισματα του φβ και του φιρεφοξ,θεμα με τη διαχείριση μνήμης και εφαρμογών...

Ναι μεν όχι σοβαρά αλλά ρε παιδί μου,μη μουτζωνεις τόσο κόσμο και δείχνεις οτι δε σε νοιάζει,αφού τα τσεπωσες.Μην είσαι εντελώς κινέζος...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αναφέρει τόσες φορές, ότι για να μη κρασάρει το facebook, πάμε στις ρυθμίσεις του και ενεργοποιούμε το εξωτερικό άνοιγμα των συνδέσμων.

Επίσης αντικαθιστούμε τον Firefox με τον Chrome.

Επίσης, αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε πολλά προγράμματα που τρέχουν μονίμως στο backround όπως το Lux, Wallpaper Changer, και από τη διαχείριση ισχύος κλείνουμε όλες τις εφαρμογές, πλην των instant messenger, launchers, ρολόγια, Cerberus, Call Recorders, Widgets.

Επίσης κάποια προγράμματα της Google, τα κάνουμε ανενεργά : Περίπτερο, Google+, talkback, βιβλία, μουσική, παιχνίδια, exchange...

 

Φωτεινότητα στο αυτόματο.

Δεν χρησιμοποιούμε Live Wallpapers.

 

Κάνετε αυτά και θα δείτε μεγάλη διαφορά στην μπαταρία.

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η μη αναβαθμιση σε 6.0,αδικαιολογητη για ναυαρχιδα ενος ετους...

Δε βλεπω και αναβαθμισεις της παρουσας εκδοσης. Ποτε ηταν η τελευταια αναβαθμιση; Την ανοιξη; Μπορει να βριζουν samsung,lg κτλ. αλλα εμενα στο s5 καθε μηνα βγαινει νεα εκδοση firmware και ας ειναι 5.0.2 .Και αναβαθμισεις ασφαλειας και ολα. Και θα παρει και 6.0

 

νομίζω ότι μικρή αναβάθμιση είχαμε πριν 1-2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αναφέρει τόσες φορές, ότι για να μη κρασάρει το facebook, πάμε στις ρυθμίσεις του και ενεργοποιούμε το εξωτερικό άνοιγμα των συνδέσμων.

Επίσης αντικαθιστούμε τον Firefox με τον Chrome.

Επίσης, αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε πολλά προγράμματα που τρέχουν μονίμως στο backround όπως το Lux, Wallpaper Changer, και από τη διαχείριση ισχύος κλείνουμε όλες τις εφαρμογές, πλην των instant messenger, launchers, ρολόγια, Cerberus, Call Recorders, Widgets.

Επίσης κάποια προγράμματα της Google, τα κάνουμε ανενεργά : Περίπτερο, Google+, talkback, βιβλία, μουσική, παιχνίδια, exchange...

 

Φωτεινότητα στο αυτόματο.

Δεν χρησιμοποιούμε Live Wallpapers.

 

Κάνετε αυτά και θα δείτε μεγάλη διαφορά στην μπαταρία.

Αυτά που αναφερεις,είναι ακριβώς που λέω οτι η είν είναι για κλωτσιές.

Το.Ότι υπάρχουν εεναλλακτικές,δε λδει κάτι. Η συσκευή θα έπρεπε ναν λειτουργεί απροβλημάτιστα,όπως κάθε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφερεις,είναι ακριβώς που λέω οτι η είν είναι για κλωτσιές.

Το.Ότι υπάρχουν εεναλλακτικές,δε λδει κάτι. Η συσκευή θα έπρεπε ναν λειτουργεί απροβλημάτιστα,όπως κάθε συσκευή.

 

Μα δε σου φταίει η συσκευή αν έχεις εγκαταστήσει 20-30-40 προγράμματα που τρέχουν στο backround και σου τρώνε μπαταρία, ή κάνουν το τηλέφωνο να γονατίζει.... Δε σου απαγορεύει κάνεις να βάλεις οτιδήποτε, αλλά εν γνώση σου ότι όλα αυτά έχουν επίδραση στην μπαταρία... Νομίζεις ότι η διαχείριση της μνήμης από το Android ακόμα και στην τέλεια μορφή της, θα λειτουργεί λιγότερο ενεργοβόρα από το αν κλείνουμε από μόνοι μας τα προγράμματα που δε χρησιμοποιούμε? Δε νομίζω... Με γεμάτη μνήμη, θα έχουμε και αυξημένη κατανάλωση.

Να μου πεις ότι φταίει η Google για το bloatware, βεβαίως και φταίει. Αλλά όχι ο κατασκευαστής και η συσκευή, που έστω σου δίνουν ενσωματωμένο Greenify, χωρίς να χρειάζεσαι root... Για αυτό και μόνο λέω μπράβο στην εταιρεία. Γιατί άλλες εταιρείες, σε βγάζουν εκτός εγγύησης αν χρησιμοποιήσεις το Greenify όπως πρέπει και όχι ως task killer.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε σου φταίει η συσκευή αν έχεις εγκαταστήσει 20-30-40 προγράμματα που τρέχουν στο backround και σου τρώνε μπαταρία, ή κάνουν το τηλέφωνο να γονατίζει.... Δε σου απαγορεύει κάνεις να βάλεις οτιδήποτε, αλλά εν γνώση σου ότι όλα αυτά έχουν επίδραση στην μπαταρία... Νομίζεις ότι η διαχείριση της μνήμης από το Android ακόμα και στην τέλεια μορφή της, θα λειτουργεί λιγότερο ενεργοβόρα από το αν κλείνουμε από μόνοι μας τα προγράμματα που δε χρησιμοποιούμε? Δε νομίζω... Με γεμάτη μνήμη, θα έχουμε και αυξημένη κατανάλωση.

Να μου πεις ότι φταίει η Google για το bloatware, βεβαίως και φταίει. Αλλά όχι ο κατασκευαστής και η συσκευή, που έστω σου δίνουν ενσωματωμένο Greenify, χωρίς να χρειάζεσαι root... Για αυτό και μόνο λέω μπράβο στην εταιρεία. Γιατί άλλες εταιρείες, σε βγάζουν εκτός εγγύησης αν χρησιμοποιήσεις το Greenify όπως πρέπει και όχι ως task killer.

 

Και στην κιτκατ τα ίδια 30-40 προγράμματα τρέχουν Αλλά δεν εχει αυτο το ρούφηγμα.

Εφαρμογές όπως το γκινιφαι,δεν κάνουν απαραίτητα καλο στην αυτονομία Αφού δουλεύουν όλη την ώρα ψάχνοντας Εφαρμογές,ελέγχοντας και κλείνοντας.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να γυρισω πισω σε κιτκατ ? εχω row εκδοση με lollipop.ευχαριστω.

 

qfil,περνας τη s126,αναβαθμίσεις,μετα ξεκλείδωμα μπουτλοουντερ,twrp και εγκατάσταση οδηγών για τα μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο ελληνικό μαύρο Ζ2 και μου παρουσίασε μετά από την πρώτη εβδομάδα το εξής:

Όταν είναι ενεργοποιημένα τα menu buttons περνάει φως από τη σχισμή μεταξύ οθόνης και "σασί".

Στο σκοτάδι είναι πολύ έντονο και όσο περνάει ο καιρός η σχισμή αυτή μεγαλώνει σε μήκος.

Κατασκευαστικό λάθος.

Μίλησα με την e-lenovo και με παρέπεμψαν στην ARVATO!!! Για DOA ούτε λόγος. Θα το φτιάξουν ή θα το αφήσω κάνα μήνα και θα το πάρω ίδιο;

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο ελληνικό μαύρο Ζ2 και μου παρουσίασε μετά από την πρώτη εβδομάδα το εξής:

Όταν είναι ενεργοποιημένα τα menu buttons περνάει φως από τη σχισμή μεταξύ οθόνης και "σασί".

Στο σκοτάδι είναι πολύ έντονο και όσο περνάει ο καιρός η σχισμή αυτή μεγαλώνει σε μήκος.

Κατασκευαστικό λάθος.

Μίλησα με την e-lenovo και με παρέπεμψαν στην ARVATO!!! Για DOA ούτε λόγος. Θα το φτιάξουν ή θα το αφήσω κάνα μήνα και θα το πάρω ίδιο;

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον αυτό;

 

Ναι το έχει και το δικό μου. Πολύ λίγο βέβαια που μόνο αν το προσέξεις πολύ το καταλαβαίνεις. Πάντως 3 μήνες που το χω δεν έχει μεγαλώσει η σχισμή.

 

Αλλά δεν ασχολήθηκα να το πάω σέρβις κλπ... Που να μπλέκεις...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει οτι να ναι η εταιρεία... :lol::lol:

 

Μπήκα πριν λίγο στη σελίδα με τα updates...

 

https://support.lenovo.com/gr/el/documents/ht101396

 

Και έχουν αφαιρέσει ολα τα τηλεφωνα που προχθες τα ανέφερε ότι θα αναβαθμιστούν σε 6.0

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο ελληνικό μαύρο Ζ2 και μου παρουσίασε μετά από την πρώτη εβδομάδα το εξής:

Όταν είναι ενεργοποιημένα τα menu buttons περνάει φως από τη σχισμή μεταξύ οθόνης και "σασί".

Στο σκοτάδι είναι πολύ έντονο και όσο περνάει ο καιρός η σχισμή αυτή μεγαλώνει σε μήκος.

Κατασκευαστικό λάθος.

Μίλησα με την e-lenovo και με παρέπεμψαν στην ARVATO!!! Για DOA ούτε λόγος. Θα το φτιάξουν ή θα το αφήσω κάνα μήνα και θα το πάρω ίδιο;

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον αυτό;

 

Πήγα το κινητό στην Arvato την προπερασμένη εβδομάδα. (Είμαι ευτυχώς κοντά τους)

Μου έκανε restart χωρίς λόγο. Το άφησα την Δευτέρα 12:00 το μεσημέρι και την Πέμπτη μετά την 28η Οκτ μου ήρθε μήνυμα στις 9:30 να περάσω να το παραλάβω. Κάνανε αντικατάσταση Motherboard. Νομίζω ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Σε έναν φίλο με Samsung του το έφτιαξαν σε μερικές ώρες πάλι με αντικατάσταση M/Β. Μην το αφήνεις με το πρόβλημα, σκέψου μπορεί και λίγο νερό να σου περάσει από εκεί και να βγει εκτός μετά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πως μπορω να γυρισω πισω σε κιτκατ ? εχω row εκδοση με lollipop.ευχαριστω.

 

Πρέπει να βρεις την ROM σε μορφή qsb. Μετά την βάζεις στην μνήμη σε έναν φάκελο sdfuse, μπαίνεις με τον bootloader και κάνεις Update from SD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...