Jump to content

Umi C1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/25886/umi-c1-android-smartphone-quad-core-killer-2014.jpg

 

Κύρια Χαρακτηριστικά:

 

  • 5.5 inch 1280 x 720 pixels LTPS,OGS Screen με Corning Gorilla Glass III
  • Μεταλλικό περίγραμμα συσκευής
  • "Baby-skin" υλικό στην πίσω πλευρά
  • Dual Sim standby, GSM 850/900/1800/1900 & WCDMA 900/2100 MHz
  • MTK6582 1.3GHz 4 core (Cortex A7)
  • 1GB RAM + 16GB ROM
  • 13MP back camera Sony IMX III IMX179 f/2.4 + 3.2MP front camera
  • 2430mAh Battery
  • Διαστάσεις : 154.5 x 76.5 x 7.9mm
  • Βάρος : 160g
  • Android 4.4.2 KitKat

 

Χρήσιμα:

Edited by athanaso77
Ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτίμησα αυτό λόγο Android 4.4 και εμφάνισης...

Μου φάνηκε γενικότερα καλύτερης ποιότητας κατασκευής λόγο μεταλλικού πλαισίου και Gorilla Glass.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησα αυτό λόγο Android 4.4 και εμφάνισης...

Μου φάνηκε γενικότερα καλύτερης ποιότητας κατασκευής λόγο μεταλλικού πλαισίου και Gorilla Glass.

 

μόνο ο επεξεργαστής το χαλάει αλλά ίσως να είναι καλύτερα έτσι για μικρότερη κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

μόνο ο επεξεργαστής το χαλάει αλλά ίσως να είναι καλύτερα έτσι για μικρότερη κατανάλωση

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ ότι μπορεί να έχει καλύτερη αυτονομία από ένα κινητό με 8πύρινο και αφού το θέλω μόνο για τηλέφωνα και σερφάρισμα δεν χρειάζομαι παραπάνω επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό, γιατί οι πυρήνες ανοίγουν με την σειρά και όποτε τους χρειάζεται το λειτουργικό. Οπότε μπορεί να έχεις οχταπύρηνο και να ανοίγουν 3-4 όπως και στο quad...
Link to comment
Share on other sites

Ενα review από minideal

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε ποια τιμη κανονιστηκε να σου ρθει ?

Γιατι στην προπαραγγελια αν δεν κανω λαθος δεν είναι εγγυηση η Ενδεικτικη τιμη ...

ThL W7S, ThL W100S, Elephone P10C, Jiayu S3 advance
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στο GeekBuying είναι 150$ και άμα το είχες κάνει προπαραγγελία μέχρι 5/8 σου έκανε έκπτωση 10$.

Για την ακρίβεια εγώ το πήρα 140$ και η τράπεζα χρέωσε στην κάρτα μου 105,72€...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που σας το λεω αλλα δεν εχει gorilla glass 3 το κινητακι.

απο κινεζικο μαγαζακι.

 

"It is pity to tell everyone that the UMI C1 doesn’t have Corning Gorilla Glass 3 Screen. As we can see more reports about this phone with Corning Gorilla Glass on Google or market, But we don’t think so, it maybe fake for this news or their phone screen. After we repeatedly asked the factory about this case, then they tell the truth, they admitted the screen of the phone is HD OGS, there no Corning Gorilla Glass 3 for the phone."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ξέρει κανείς τι σένσορες υποστιρίζει το τηλεφωνάκι;

 

Τα περισσότερα βιντεάκια στο youtube, στο Antutu δείχνουν πως υποστιρίζει αρκετούς (Proximity, Light, Gravity, Accelerometer, Gyroscope, Compass κτλ), παρόλα αυτά όμως σε αυτό το review εδώ

ενώ πάλι φαίνονται στο Antutu στο CPU-Z φαίνονται μόνο 3 (Proximity, Light, Gravity) και στο google street view που δοκίμασε ο τύπος η πυξίδα απλά δεν δουλεύει...

 

Ελλατωματικό hardware; Πρόβλημα με bug στο software; ή απλώς δεν υποστιρίζει αυτά που λέει το Antutu;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μην πιστεύεις το Antutu, μπορεί πολύ εύκολα να λέει αυτά που θέλει κάποιος να πει και όχι τα πραγματικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που σας το λέω αλλά δεν έχει gorilla glass 3 το κινητάκι.

από κινέζικο μαγαζάκι.

 

"It is pity to tell everyone that the UMI C1 doesn’t have Corning Gorilla Glass 3 Screen. As we can see more reports about this phone with Corning Gorilla Glass on Google or market, But we don’t think so, it maybe fake for this news or their phone screen. After we repeatedly asked the factory about this case, then they tell the truth, they admitted the screen of the phone is HD OGS, there no Corning Gorilla Glass 3 for the phone."

 

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής θα ήταν σχεδόν απίθανο να έχει Gorilla Glass παρόλα αυτά εκτός από την παραπάνω αναφορά του to2c όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά υποστηρίζουν ότι έχει όπως και το επίσημο site της UMI.

 

Από την άλλη στο site της UMI λέει ότι έχει compass και gyroscope ενώ στα review στο Youtube φαίνεται στο cpu-z ότι δεν έχει.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι για σχεδόν 100€ που κοστίζει θα είναι μια καλή επιλογή και ότι με τους Κινέζους δεν μπορεί κανένας να είναι σίγουρος για τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

έχω παραγγείλει το παραπάνω τηλέφωνο από minideal και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το έχω στα χέρια μου Τρίτη ή Τετάρτη,οπότε και θα ξεκινήσω να γράφω εντυπώσεις για αυτούς που θα ήθελαν ίσως να το αγοράσουν.

Πάντως στο DeviceSpecifications που το παρουσιάζει και το συγκρίνει με άλλα αναφέρει ότι η κάμερα είναι 8MP και η μπροστά 2MP καί όχι 13MP και 3.2MP που αναφέρουν όλα τα site.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

έχω παραγγείλει το παραπάνω τηλέφωνο από minideal και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το έχω στα χέρια μου Τρίτη ή Τετάρτη,οπότε και θα ξεκινήσω να γράφω εντυπώσεις για αυτούς που θα ήθελαν ίσως να το αγοράσουν.

Πάντως στο DeviceSpecifications που το παρουσιάζει και το συγκρίνει με άλλα αναφέρει ότι η κάμερα είναι 8MP και η μπροστά 2MP καί όχι 13MP και 3.2MP που αναφέρουν όλα τα site.

 

Καλησπερα φιλε μου.............το παρελαβες;;;;εντυπωσεις-σχολια;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC] ........Ο Χρόνος είναι Χρήμα ! ! ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει το δικό μου εδώ και 4 μέρες...

 

Οι πρώτες εντυπώσεις όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και την εμφάνιση είναι πολύ καλές σε αντίθεση με το σήμα της κινητής και το wifi όπου τα πράγματα είναι πολύ μέτρια.

 

Συγκεκριμένα το 3G της Cosmote είναι 30% με 40% ποιο χαμηλό από το Nexus 5 που έχω και συγκρίνω. Επίσης έχει αισθητό "Death Grip" άμα το κρατάς από κάτω αριστερά που επηρεάζει αρκετά.

 

Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι είναι DualSim και αναπόφευκτα έχει χαμηλότερη στάθμη σήματος και δεν έχω και άλλη εμπειρία από DualSim συσκευές. Παρόλα αυτά δεν έχω μείνει ποτέ χωρίς σήμα απλά έχω πολλές εναλλαγές 3G-2G.

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει το δικό μου εδώ και 4 μέρες...

 

Οι πρώτες εντυπώσεις όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και την εμφάνιση είναι πολύ καλές σε αντίθεση με το σήμα της κινητής και το wifi όπου τα πράγματα είναι πολύ μέτρια.

 

Συγκεκριμένα το 3G της Cosmote είναι 30% με 40% ποιο χαμηλό από το Nexus 5 που έχω και συγκρίνω. Επίσης έχει αισθητό "Death Grip" άμα το κρατάς από κάτω αριστερά που επηρεάζει αρκετά.

 

Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι είναι DualSim και αναπόφευκτα έχει χαμηλότερη στάθμη σήματος και δεν έχω και άλλη εμπειρία από DualSim συσκευές. Παρόλα αυτά δεν έχω μείνει ποτέ χωρίς σήμα απλά έχω πολλές εναλλαγές 3G-2G.

Δώσε αν θες περισσότερες λεπτομέρειες για το τηλ, φωτ. Μηχανή, gps κλπ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

παρέλαβα την Παρασκευή.Θα συμφωνήσω με τον dkat και θα προσθέσω ότι οι ήχοι είναι πολύ καλοί εκτός και εάν συνδέσεις ακουστικά όπου ο ήχος (τουλάχιστον στις κλήσεις που έχω δοκιμάσει) είναι πολύ χαμηλός και ψάχνω να το ρυθμίσω μέσω mobileuncle tools.Tο bluetooth πολύ καλό και η φωτογραφική μέτρια αλλά δέν την λες και κακή.

Ανοίγει και τρέχει αρκετά γρήγορα και η μπαταρία φαίνεται καλή άν και δέν την έχω ζορίσει ακόμα.

Δέν το έχω επεξεργαστεί πλήρως ακόμα οπότε τα υπόλοιπα στην συνέχεια.Όοιος θέλει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο μου λεέι και το τσεκάρω εφόσον μπορώ γιατί δέν ξέρω τα πάντα για τα κινητά αλλά με την βοήθεια σας και με αρκετή όρεξη προχωράω και μαθαίνω.

Υ.Γ: Πολύ μεγάλο τελικά το κινητό τελικά...

Edited by lilikos
Link to comment
Share on other sites

Κάποια δείγματα φωτο με και χωρίς φλας.

Ισχύς WiFi & 3g

GPS

Ποιότητα Ακουστικής μέσω ακουστικών ( Μουσική)

Είναι να το πάρω για συγγενή μου άμεσα, για αυτό ζήσω επίμονα στοιχεία.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ακριβώς αυτό που θα περίμενε κανείς από μια συσκευή σε αυτή την κατηγορία τιμής και μεγέθους...

Μέτριο σε όλα χωρίς να ξεχωρίζει σε κάποιο τομέα και τόσο μεγάλο όσο τα κινητά με οθόνη 5,5 ιντσών.

 

3G, WiFi, GPS λειτουργούν όλα μια χαρά αν και βρίσκονται στο μέσο όρο όσον αφορά την ισχύ.

Φωτογραφίες βγάζει ικανοποιητικές την μέρα με προβλήματα το βράδυ και το led φλας είναι σχετικά αδύναμο.

Αυτονομία μέτρια θα σε βγάλει από το πρωί μέχρι το βράδυ με 2 sim 3G και 2-3 ώρες οθόνη.

 

Γενικότερα η συσκευή λειτουργεί σωστά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά και κανένα τομέα στον οποίο να ξεχωρίζει.

Το αν θα την επιλέξει κάποιος είναι καθαρά θέμα εμφάνισης, αν σου αρέσει την παίρνεις αν όχι υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...