Jump to content

Umi C1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα και εγώ...:cool:

 

Σαν κατασκευή πιστεύω είναι άνω του μετρίου, στιβαρό και αρκετά μεγάλο (5.5") σε σχέση με το HD2 μου...

Η οθόνη του μου αρέσει αρκετά, έχει καλούς χρωματισμούς και καλό contrast.

 

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, 3G, WiFi, GPS λειτουργούν ικανοποιητικά για τηλέφωνο της κατηγορίας του. Οι φωτογραφίες είναι καλές την ημέρα.

Το Led Flash για φακός το βράδυ είναι ok... Για αυτονομία είναι νωρίς ακόμη για να βγάλω συμπέρασμα...

 

Towelroot και Framaroot δεν δουλεύουν, το ρούταρα με την τελευταία έκδοση του vRoot. Μετά το ρουτάρισμα πρόσεξα ότι υπήρχε ένα νέο αρχείο με όνομα MTKCamera που μάλλον πρέπει να είναι spyware (δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2518829) και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να μην μπλέξω... Μετά την επαναφορά, το ύποπτο αρχειάκι δεν υπήρχε, το τηλεφωνάκι όμως παρέμεινε ρουταρισμένο! Υποθέτω πως θα αρκούσε απλώς να το διαγράψω ίσως;

 

Δοκίμασα hands-free από HTC HD2 και δεν δουλεύει. Απλά ακουστικά (ψείρες) δουλεύουν μια χαρά.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο hands-free με επιτυχία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μέχρι στιγμής όλα καλά με το τηλέφωνο, μόνο δυο θεματάκια...

 

1) Ψάχνω ενσύρματο Hands-Free. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο με επιτυχία; Ένα από HTC HD2 που έχω δεν δούλεψε ούτε σαν απλά ακουστικά. Τα απλά ακουστικά (ψείρες) δουλεύουν μια χαρά.

 

2) Δεν μπορώ με κανένα τρόπο να βάλω Ελληνικά στην δεξιά μπάρα γρήγορης εύρεσης στις επαφές... Ακόμα και με την γλώσσα του τηλεφώνου στα Ελληνικά, πάλι η μπάρα αυτή εμφανίζει μόνο Αγγλικά... Οι επαφές εννοείται ότι είναι στα Ελληνικά και συγχρονισμένες από το gmail.

 

Εσείς οι υπόλοιποι κάτοχοι, τι προβλήματα συναντήσατε και πως τα αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψάχνω για ενσύρματο hands free αλλά μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε bluetooth με καλώδιο μέχρι να βρώ.

Το θέμα με την δεξιά μπάρα το έχω και εγώ.Δέν το είχα παρατηρήσει.

Επειδή εμένα γενικά ο ήχος δέν ακούγεται καλά με ενσύρματα ακουστικά,εάν έχει κάποιος το χρόνο και ξέρει να χρησιμοποιεί το MTK Tools μπορεί να μου στείλει τις τιμές που του έχει στο headset και στο audio για να τις συγκρίνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγορασα και εγω το UMI C1 απο το minideal.net και δεν εχει μεσα GPS modul...πως ειναι δυνατον βρε παιδια αυτο?

Εχω βγει απο τα ρουχα μου και δεν ξερω τι θα γινει...:(

Edited by antonis_51
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το παρήγγειλα εχθές για ένα φίλο από

http://www.coolicool.com/umi-c1-mtk6582-13ghz-quad-core-55-inch-1280-720-ips-screen-android-442-3g-smartphone-g-33703

με δύο θήκες δώρο. Μια απλή και μια flip case. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι έχει 16giga rom και παίρνει και κάρτα μνήμης.

Στο λινκ αυτό έχει και ένα ενδιαφέρον βιντεάκι για την κατασκευή του που ομολογώ ότι δεν φαίνεται φθηνιάρικη. Εκεί φαίνεται να έχει gorillaglass γιατί το χαράζει(;;; ) με διάφορα αντικείμενα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το Umi C1 εδώ και μια - δυο βδομάδες στα χεριά μου, και παραθέτω τις πρώτες εντυπώσεις.

 

1. Το αγόρασα από to2c.com, και ήρθε σε άριστη συσκευασία και γρήγορα σχετικά...

 

2. Όταν το άνοιξα λειτουργούσε κανονικά, όταν όμως το είχα κλειστό και με ελαφριά κλίση η οθόνη δεν ήταν μαύρη αλλά φαίνονταν έντονα κάποιες γκρι - άσπρες λωρίδες κάθετες, σαν να πρόκειται για κατασκευαστικό πρόβλημα... Όταν είναι ανοιχτό δεν φαίνεται τίποτα......

 

3. Gorilla Glass δεν πρέπει να έχει με τίποτα. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις αν πράγματι έχει, πάντως εγώ την πρώτη μέρα που το είχα χωρίς την προστατευτική ζελατίνα πρόλαβα και έκανα μια ελάχιστη γρατζουνιά...

 

4. Η μπαταρία του μου ήρθε μάλλον χαλασμένη, μια και όταν φτάνει στο 20-30%, ξαφνικά το κινητό σβήνει... Με φυσιολογική χρήση, βγάζει δεν βγάζει μια μέρα... Δεύτερη μέρα με τίποτα...

 

5. Χρησιμοποιώ μια Sim, cosmote, και δεν εχω ποτέ καλό σήμα... Μεγάλο πρόβλημα... Αρκετές φορές μένω και χωρίς σήμα... ..

 

 

Σήμερα ενημέρωσα και το to2c.com για τα προβλήματα του.... θα ενημερώσω με το αποτέλεσμά...

 

 

Κατά τα αλλά είναι όμορφο, γρήγορο, αλλά εγώ το πήρα για το γεγονός ότι έχει gorilla glass... και μου βγήκε με αρκετά προβλήματα..

 

Δεν θα το ξανά αγόραζα....

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της μπαταριας,ενω το κινητο ειναι rooted,κατεβασε απο το Play Store την εφαρμογη Βattery Calibration,φορτισε το μεχρι το 100% και μολις το βγαλεις απο την πριζα ανοιξε την εφαρμογη.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία μου το έκανε και εμένα αλλά μόλις φλάσαρα την v2.08 δείχει το κανονικό ποσοστό.

Οι λωρίδες φαίνονται και στο δικό μου όταν είναι σβηστή η οθόνη αλλά δέν δημιουργεί κάποιο θέμα στην εμφάνιση,και από σήμα είμαι κομπλέ.

Το μόνο κακό είναι ότι μόλις φλάσαρα την v2.08 δέν μπορώ να το rootάρω με τίποτα λέμε.Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό είναι ότι μόλις φλάσαρα την v2.08 δέν μπορώ να το rootάρω με τίποτα λέμε.Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

 

Από Sp flash tool φλασάρεις μόνο την recovery με το CWM και μετά ρουτάρεις μέσα απο το CWM φλασάροντας αυτό SuperSU,

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία μου το έκανε και εμένα αλλά μόλις φλάσαρα την v2.08 δείχει το κανονικό ποσοστό.

Οι λωρίδες φαίνονται και στο δικό μου όταν είναι σβηστή η οθόνη αλλά δέν δημιουργεί κάποιο θέμα στην εμφάνιση,και από σήμα είμαι κομπλέ.

Το μόνο κακό είναι ότι μόλις φλάσαρα την v2.08 δέν μπορώ να το rootάρω με τίποτα λέμε.Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

 

Εκτός από το θέμα με την μπαταρία, αξίζει τον κόπο να περάσω την 2.08 και να χάσω το root ή καλύτερα να μείνω με την 2.06 rooted;

Έχεις προσέξει μέχρι στιγμής σημαντικές διαφορές μεταξύ 2.08 και 2.06;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το θέμα με την μπαταρία, αξίζει τον κόπο να περάσω την 2.08 και να χάσω το root ή καλύτερα να μείνω με την 2.06 rooted;

Έχεις προσέξει μέχρι στιγμής σημαντικές διαφορές μεταξύ 2.08 και 2.06;

Δέν έχω δεί καμία σημαντική διαφορά οπότε μείνει στην 2.06 rooted μέχρι να ανέβει κάποια στιγμή η 2.08 rooted.

Link to comment
Share on other sites

Από Sp flash tool φλασάρεις μόνο την recovery με το CWM και μετά ρουτάρεις μέσα απο το CWM φλασάροντας αυτό SuperSU,

Κάποια στιγμή θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής? Κάνα tutorial για να μας βοηθήσει?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για το Sp flash tool υπάρχει εδώ: Οδηγός επιβίωσης για Flashing

 

Μετά το φλασάρισμα του Recovery μπαίνεις στο CWM ανοίγοντας την συσκευή με πατημένο το volume up και επιλέγοντας το Install Zip from sdcard φλασάρεις το Super SU.

Edited by dkat
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ...

Από την στιγμή που υπάρχει custom recovery αυτός ο τρόπος είναι ο ευκολότερος για να ρουτάρεις οποιοδήποτε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το Umi C1 εδώ και μια - δυο βδομάδες στα χεριά μου, και παραθέτω τις πρώτες εντυπώσεις.

 

1. Το αγόρασα από to2c.com, και ήρθε σε άριστη συσκευασία και γρήγορα σχετικά...

 

2. Όταν το άνοιξα λειτουργούσε κανονικά, όταν όμως το είχα κλειστό και με ελαφριά κλίση η οθόνη δεν ήταν μαύρη αλλά φαίνονταν έντονα κάποιες γκρι - άσπρες λωρίδες κάθετες, σαν να πρόκειται για κατασκευαστικό πρόβλημα... Όταν είναι ανοιχτό δεν φαίνεται τίποτα......

 

3. Gorilla Glass δεν πρέπει να έχει με τίποτα. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις αν πράγματι έχει, πάντως εγώ την πρώτη μέρα που το είχα χωρίς την προστατευτική ζελατίνα πρόλαβα και έκανα μια ελάχιστη γρατζουνιά...

 

4. Η μπαταρία του μου ήρθε μάλλον χαλασμένη, μια και όταν φτάνει στο 20-30%, ξαφνικά το κινητό σβήνει... Με φυσιολογική χρήση, βγάζει δεν βγάζει μια μέρα... Δεύτερη μέρα με τίποτα...

 

5. Χρησιμοποιώ μια Sim, cosmote, και δεν εχω ποτέ καλό σήμα... Μεγάλο πρόβλημα... Αρκετές φορές μένω και χωρίς σήμα... ..

 

 

Σήμερα ενημέρωσα και το to2c.com για τα προβλήματα του.... θα ενημερώσω με το αποτέλεσμά...

 

 

Κατά τα αλλά είναι όμορφο, γρήγορο, αλλά εγώ το πήρα για το γεγονός ότι έχει gorilla glass... και μου βγήκε με αρκετά προβλήματα..

 

Δεν θα το ξανά αγόραζα....

 

Έτσι από περιέργεια σου απάντησαν ή κάνανε τους 'κινέζους'...

Link to comment
Share on other sites

dkat είσαι θεός.Τώρα είναι πλέον rooted.

Ευχαριστώ:yahoo::yahoo:

καποια στιγμη να μας πεις την διαδικασια λιγακι αναλυτικα για να το κανουμε και εμεις. Ευχαριστω.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη να μας πεις την διαδικασια λιγακι αναλυτικα για να το κανουμε και εμεις. Ευχαριστω.

 

Οδηγός για το Sp flash tool υπάρχει εδώ: Οδηγός επιβίωσης για Flashing

 

Μετά το φλασάρισμα του Recovery μπαίνεις στο CWM ανοίγοντας την συσκευή με πατημένο το volume up και επιλέγοντας το Install Zip from sdcard φλασάρεις το Super SU.

 

Δεν υπάρχει πιο αναλυτική περιγραφή, διάβασε τον οδηγό του Σταύρου και μετά κάνε ότι σου λέει ο dkat.

Αφού έχεις βάλει cmw, πατάς power + volume up για 10 δευτερόλεπτα, δηλαδή μπαίνεις στο recovery και βρίσκεις την επιλογή install zip from sd card, επιλέγεις το αρχείο του SuperSu και είσαι έτοιμος. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οδηγός για το Sp flash tool υπάρχει εδώ: Οδηγός επιβίωσης για Flashing

 

Μετά το φλασάρισμα του Recovery μπαίνεις στο CWM ανοίγοντας την συσκευή με πατημένο το volume up και επιλέγοντας το Install Zip from sdcard φλασάρεις το Super SU.

 

Επειδή πολλοί θα κάνουν την ίδια ερώτηση... μπήκε στο πρώτο post και μπορείτε να τους παραπέμπετε εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η τελευταια Ρομ του c1 είναι η2.08? Αν ναι, έχει κυκλοφορήσει rooted η ίδια?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...