Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν καλησπέρα και από εμένα, νέος και εγώ με ένα Α806. Προσπάθησα να εγκαταστήσω με την βοήθεια του οδηγού του φίλου kandilak το νέο λειτουργικό στο κινητό. απο τότε, κινέζικα, πουθενά το playstore, και μετανιώνω που το πείραξα!!! αν μπορεί κάποιος φίλος θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια. τον οδηγό τον ακλούθησα κατά γράμμα. αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός οτι με τίποτα δεν μπορώ να βάλω το playstore!!! επίσης παρόλο που έκανα backup επιτυχώς, όταν κάνω restore και πάλι το playstore πουθενά!! που είναι???? οοεεεοοοο??? please some help! ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Πρέπει να δωσεις περισσοτερες πληροφορίες, τι εκδοση ειχες, τι εβαλες, πού πηγε στραβα; Δεν τα ξανακανεις απο την αρχη; αλλα προσέχοντας πού κάνεις τί..

Επειδή ψήνομαι για την αγορά, ποιό απο τα παρακάτω site, είναι τα πιο αξιόπιστα ?

Υπ'όψη, όλα δέχονται paypal, οπότε είμαι αρκετά ήσυχος. Μια γνώμη σας θέλω απο προσωπική εμπειρία.

 

1949deal

everbuying

Gearbest

vickmall

 

Απο κατω προς τα πάνω.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καλησπέρα και από εμένα, νέος και εγώ με ένα Α806. Προσπάθησα να εγκαταστήσω με την βοήθεια του οδηγού του φίλου kandilak το νέο λειτουργικό στο κινητό. απο τότε, κινέζικα, πουθενά το playstore, και μετανιώνω που το πείραξα!!! αν μπορεί κάποιος φίλος θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια. τον οδηγό τον ακλούθησα κατά γράμμα. αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός οτι με τίποτα δεν μπορώ να βάλω το playstore!!! επίσης παρόλο που έκανα backup επιτυχώς, όταν κάνω restore και πάλι το playstore πουθενά!! που είναι???? οοεεεοοοο??? please some help! ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος , θα πάρεις και την βοήθεια που χρειάζεσαι. Από το post σου τα μόνα δεδομένα που έχουμε είναι ότι το τηλέφωνο σου είναι το Α806 , ότι ακολούθησες τον οδηγό του kandilak (ποιον απ'όλους όμως), για να περάσεις το νέο λειτουργικό (????) και ότι δεν έχεις playstore.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας για κινητό, διάβασα πάρα πολύ στα forum και κατέληξα στα εξής 3:

(με σειρά.)

 

1) JIAYU G4S

2) Lenovo A806

3) Coolpad F1

 

και τα 3 φαίνονται πολύ καλά κινητά. Απλά θα ήθελα γνώμες απο κάποιον που ξέρει ή που έχει καποιο απο αυτά, για το ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, ειχες ανεβασει καποια στιγμη εναν τροπο για να βαλουμε shortcut 2g/3g toggle αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο ποστ το ειχες πει. :/

Αυτο ειναι μια λυση https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mangelow.network&hl=el

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας για κινητό, διάβασα πάρα πολύ στα forum και κατέληξα στα εξής 3:

(με σειρά.)

 

1) JIAYU G4S

2) Lenovo A806

3) Coolpad F1

 

και τα 3 φαίνονται πολύ καλά κινητά. Απλά θα ήθελα γνώμες απο κάποιον που ξέρει ή που έχει καποιο απο αυτά, για το ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Thx!

1) JIAYU G4S

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------2) Lenovo A806

-----------------3) Coolpad F1

Link to comment
Share on other sites

1) JIAYU G4S

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------2) Lenovo A806

-----------------3) Coolpad F1

 

απλά προσπάθησα να διαβάσω εδώ μέσα λίγο τι παίζει από όποιον το έχει και βλέπω πολύ μουρμούρα και προβλήματα. Γ αυτό κόλωσα με το lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Με το jiayu να δεις τι θα έχεις. Σαν πρώην κάτοχος του και χρήστης τώρα του Lenovo θα σου έλεγα Lenovo. Ποιο γρήγορο ποιο αξιόπιστο καλύτερη ποιότητα κατασκευής και φυσικά δουλεύουν όλα ρολόι
Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας για κινητό, διάβασα πάρα πολύ στα forum και κατέληξα στα εξής 3:

(με σειρά.)

 

1) JIAYU G4S

2) Lenovo A806

3) Coolpad F1

 

και τα 3 φαίνονται πολύ καλά κινητά. Απλά θα ήθελα γνώμες απο κάποιον που ξέρει ή που έχει καποιο απο αυτά, για το ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Thx!

 

1) JIAYU G4S

2) Lenovo A806

3) Coolpad F1

4) Να προσθέσω και το KINGZONE N3 PLUS ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Από τη μέρα που πέρασα την 1447 το ακουστικό μου δεν ακούγεται όπως πριν . Πριν τα άκουγα όλα πολύ "κρυσταλλικά":lol::lol: και με άκουγαν κι έτσι. Τώρα έχει αλλάξει . Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Από τη μέρα που πέρασα την 1447 το ακουστικό μου δεν ακούγεται όπως πριν . Πριν τα άκουγα όλα πολύ "κρυσταλλικά":lol::lol: και με άκουγαν κι έτσι. Τώρα έχει αλλάξει . Τι μπορεί να φταίει?
Εγώ πάντως με την 1443 δεν ακούγομαι καλά. Θα βάλω το ΣΚ την 1508st και θα δω αν είναι θέμα ρομ ή συσκευής.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρέλαβα το κινητο με την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

Ποιος χρήστης ήταν που είχε πρόβλημα με το messenger και δεν τον ειδοποιουσε?

Εχω το ίδιο θέμα. Μου γράφουν στο messenger και δεν χτυπάει.

Καμιά ιδέα?

 

EDIT : Η πλάκα είναι ότι ξεκίνησα να περάσω την 1447, εφτασα στο βήμα που έπρεπε να κάνω Install την 1447, αλλά δεν έβρισκα μέσα στην συσκευή το zip απο το firmware (γιατί άραγε?).

Εκανα restore την παλιά έκδοση, και τώρα ειδοποιεί μια χαρά το messenger και το viber.

 

Ποιον επεξεργαστη φοράει το τηλέφωνο?

Μου κάνει εντύπωση το εξής.

Τρέχω το antutu και δεν μου βγάζει αποτέλεσμα με τους εξής λόγους :

No network connection (εχω)

Manufacturer changed system timer to cheat!!!

Antutu network connection has been blockd by system or software

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβληματακι και παρ' ολο που εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ, δεν βρισκω λυση. Εχω προβλημα με το ξυπνητηρι, δεν χτυπαει το πρωι. Εχω μαλιστα παρατηρησει πως αν ενεργοποιησω την οθονη, ενεργοποιειται και το ξυπνητηρι και ας εχει περασει η ωρα που επρεπε να χτυπησει. Εχω επισης παρατηρησει πως αν κατα τη διαρκεια της μερας βαλω το ξυπνητηρι να χτυπησει, το κανει κανονικα, οποτε κατι παιζει με την παρατεταμενη παραμονη της συσκευης στην αναμονη ή τελος παντων αυτο νομιζω. Εχω δοκιμασει Alarm Clock Plus, Timely Alarm Clock και Alarm Clock extreme, και με τα 3 το ιδιο αποτελεσμα. Λογικα λοιπον θεωρω οτι εχει να κανει με κατι που αφορα τη συσκευη και οχι τις εφαρμογες οι οποιες σε αλλες συσκευες λειτουργουν μια χαρα. Σημειωνω πως χρησιμοποιω ακομα τη rom που ηρθε με το τηλεφωνο και δεν εχω ακομα κατσει να περασω την 1447.

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλει το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοιξεις το ρολόι, μετα με (παρατεταμενο) home button θα το τραβηξεις προς τα κατω να κλειδωσει, μετα δε θα κλεινει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση. Μετά από λίγο θα μπει πάλι στο TWRP recovery!! Μου γράφει have been in meta mode!! why?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι,

Sorry για τις ελλιπής πληροφορίες, ακολούθησα τον οδηγό εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά. Ο φίλος kandilak γράφει σαφώς να προσέξουμε να μην βγάλει κάποιο error και για τον λόγο αυτό ήμουν αρκετά προσεκτικός. Δεν έβγαλε λοιπόν κάποιο error. Έχω προσπαθήσει ξανά αλλά τίποτα... Προσπάθησα να κάνω και επαναφορά στο προηγούμενο λειτουργικό και πάλι πουθενά το PlayStore. Στη συνέχεια προσπάθησα να το εγκαταστήσω από το Web αλλά μου γράφει ότι δεν μπορεί να γίνει το installation. Το περίεργο είναι ότι από site μπορώ να εγκαταστήσω το Mobileuncle MTK tools, όχι όμως το PlayStore. τέλος προσπάθησα να βάλω το multilanguage, αλλά δεν..... Τι να πω κάνω σίγουρα κάτι λάθος. Δεν ξέρω πια άλλη πληροφορία χρειάζεστε αλλά πολύ ευχαρίστως να σας την παρεχω.

όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται το Mobileuncle MTK tools.

Θα κάνεις root το κινητό όπως αναφέρεται στην αρχή.

Η σωστή διαδικασία εγκατάστασης των Lenovo drivers

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC

Θα συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή, θα εγκαταστήσεις το κινέζικο πρόγραμμα που βάζει τους οδηγούς.

Μετά θα πάρεις το αρχείο για την 1447, VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay, αυτό δουλεύει, και το και θα το βάλεις στην sd χωρίς να το αποσυμπιέσεις, ή οτιδήποτε. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard, Ασυμπίεστο.

Θα εκκινήσεις το κινητό και θα μπείς σε TWRP RECOVERY. θα κάνεις reset τις ρυθμίσεις και θα εγκαταστήσεις τα αρχεία που αποθήκευσες.

μετά, για να μην ξαναμπείς σε αυτή την διαδικασία θα εγκαταστήσεις το Mobileuncle MTK tools, το οποίο σε rooted κινητό, σου επιτρέπει να αναβαθμίσεις/ αλλάξεις το TWRP RECOVERY, χωρίς την χρήση υπολογιστή. Το έκανα σε 2 κινητά ταυτόχρονα αυτό, μόλις αγορασμένα.

Edited by atsimas
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα το πρωί. Με κάποιο τρόπο έκανε update στην 1447, κράτησε σχεδόν όλες τις εφαρμογές που είχα εγκατεστημένες και πρόσθεσε τις δικές του.

Είναι Official που σημαίνει πως έχεις 2 επιλογές στην γλώσσα: Αγγλικά ή κινέζικα. Το Locale More Pro βοηθάει λίγο στις Ελληνικές εφαρμογές, αλλά τα μενού του συστήματος παραμένουν στα Αγγλικά (ρυθμίσεις κλπ.).

Έχει αρκετές κινέζικες εφαρμογές που δεν μπόρεσα να τις γυρίσω στα Αγγλικά ότι κι αν έκανα οπότε, έπεσε απενεργοποίηση ή πάγωμα. Δεν κατάργησα καμία και μου έχουν μείνει 2-3 στο μενού (Syncit, Lenovo Store και κάτι άλλο Lenovo), που με το Locale στα Αγγλικά αλλάζει το μενού τους αλλά μέσα, πάλι κινέζικα είναι όλα.

Για μένα όποιος δεν είναι εξοικειωμένος με το Αγγλικό μενού την ξεχνάει.

Η διαχείριση ενέργειας (Power Manager) και το Update έχουν φύγει από τις ρυθμίσεις κι είναι πλέον αυτόνομες εφαρμογές συστήματος, επίσης έχει προ-εγκατεστημένο το Mobile assistant και το Kingsoft Office. Θεωρητικά θα δουλεύει και το καλιμπράρισμα μπαταρίας, αλλά δεν το τσέκαρα ακόμα.

 

Δείχνει πιο σταθερή από την 1447, αλλά είναι πρώτη μέρα ακόμα...

Επίσης φορτίζω τώρα πλήρως για να δω πως πάει από μπαταρία. Όποιος θέλει να δοκιμάσω ή να ρωτήσει κάτι με το ελεύθερο.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Το wifi που ειπώθηκε κάποια στιγμή πρόσφατα, σε απόσταση 2 ορόφων είναι όντως πιο αδύναμο (από το Hongmi), δλδ αντί να πιάνει οριακά, δεν πιάνει καθόλου..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω και εγω το Α806 και μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος!

Εγω κολαω στο οτι ενω το κιν εχει SuperSU to root cheker λεει οτι δεν ειναι ρουτ...πως μπορω να το κανω?

Α και φοραει την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Το wifi που ειπώθηκε κάποια στιγμή πρόσφατα, σε απόσταση 2 ορόφων είναι όντως πιο αδύναμο (από το Hongmi), δλδ αντί να πιάνει οριακά, δεν πιάνει καθόλου..

 

Και εμένα δεν πιάνει πολυ καλα. Υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω και εγω το Α806 και μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος!

Εγω κολαω στο οτι ενω το κιν εχει SuperSU to root cheker λεει οτι δεν ειναι ρουτ...πως μπορω να το κανω?

Α και φοραει την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

Τι λετε;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5934480#post5934480

 

αφού γίνεις root, βάλε το TWRP και φλάσαρε το update του SuperSU που λέει ο οδηγός, γιατί το root από το kingo root δεν είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...