Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα τα αλλα εχεις κανονικα play store?

 

Κανονικά κι έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές..! Δεν θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς να είμαι root..;

Επίσης να ρωτήσω root η είσαι ή δεν είσαι; Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι root αλλά χωρίς πλήρη δικαιώματα - πρόσβαση στο λειτουργικό..; Κι αυτό να ρυθμίζεται χωρίς να χρειαστεί εκ νέου rootάτιμα..;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανονικά κι έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές..! Δεν θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς να είμαι root..;

Επίσης να ρωτήσω root η είσαι ή δεν είσαι; Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι root αλλά χωρίς πλήρη δικαιώματα - πρόσβαση στο λειτουργικό..; Κι αυτό να ρυθμίζεται χωρίς να χρειαστεί εκ νέου rootάτιμα..;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καταλαθος διεγραψα μια εφαρμογη classical απο την εφαρμογη root και μου εβγαζε ενα μηνυμα πως δεν ανταποκρινετε ενα πραγματακι και ετσι εκλεισα το κινητο.Τωρα γραφει lenovo οταν παω να το ανοιξω αλλα δν ανοιγει....Τι μπορω να κανω;(Αν γινετε θελω να κρατησω τα αρχεια που υπηρχαν μεσα).
Link to comment
Share on other sites

Επιτυχής αναζήτηση θέματος... Ένα δάκρυ κοντεύει να μου κυλήσει...

 

Ο αγώνας τώρα.......δικαιώνεται!!!

 

Είστε πολύ καλοί!!!

 

:D:D:D;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καταλαθος διεγραψα μια εφαρμογη classical απο την εφαρμογη root και μου εβγαζε ενα μηνυμα πως δεν ανταποκρινετε ενα πραγματακι και ετσι εκλεισα το κινητο.Τωρα γραφει lenovo οταν παω να το ανοιξω αλλα δν ανοιγει....Τι μπορω να κανω;(Αν γινετε θελω να κρατησω τα αρχεια που υπηρχαν μεσα).

TWRP --> Backup --> Φλασάρισμα rom --> Επαναφορά τα data από το Backup.

Link to comment
Share on other sites

Παω να βαλω το TWRP βγαζει κανονικα το πρασινο τικ και οταν παταω τα κουμπια για να μπω στο recovery μ βγαζει το lenovo και κατω αριστερα TOOL DL Image Fail!
Link to comment
Share on other sites

έχει περάσει κανείς την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806 ( Stable version )?

να μας δώσει μια πρώτη εικόνα? είναι όλα κομπλέ?

 

http://www.myphone.gr/foru...77#post5971277

 

Τελικά, όμως ξανά έβαλα την 1447. Ελληνικά και δόξα ο θεός.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Παω να βαλω το TWRP βγαζει κανονικα το πρασινο τικ και οταν παταω τα κουμπια για να μπω στο recovery μ βγαζει το lenovo και κατω αριστερα TOOL DL Image Fail!

 

Ακυρο τελικα μπηκα εκανα το backup και κατεβαζω την ρομ τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν άνοιξα το κινητό μου μου εβγαλε ενα παραθυρο για απομνημόνευση επιλογής χρήσης του root που ζητάνε κάποιες εφαρμογές (Security , power manager) πάτησα να την θυμάται πάντα αλλά mου εμφανίζει ασταμάτητα ειδοποίηση οτι το Power manager έλαβε δικαιώματα super user. Έκλεισα το να εμφανίζονται ειδοποιήσεις απο την εφαρμογή του root αλλά φοβάμαι ότι χρησιμοποιεί πόρους από το CPU. Ισχύει ; Είναι λογικό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω απο χθες κατι σχετικο, νομιζω οτι καπου το ειδα αλλα δεν μπορω να το βρω ουτε με αναζητηση. Γνωριζει κανεις τι γινεται και αν υπαρχει λυση με τα μηνυματα που για 20-30 χαρακτηρες το τηλεφωνο κανει αποπειρα να στειλει 2-3 μηνυματα;
Link to comment
Share on other sites

Όταν άνοιξα το κινητό μου μου εβγαλε ενα παραθυρο για απομνημόνευση επιλογής χρήσης του root που ζητάνε κάποιες εφαρμογές (Security , power manager) πάτησα να την θυμάται πάντα αλλά mου εμφανίζει ασταμάτητα ειδοποίηση οτι το Power manager έλαβε δικαιώματα super user. Έκλεισα το να εμφανίζονται ειδοποιήσεις απο την εφαρμογή του root αλλά φοβάμαι ότι χρησιμοποιεί πόρους από το CPU. Ισχύει ; Είναι λογικό αυτό;
Θα πρέπει να φλασάρεις το TWRP recovery (με το MobileUncle tool) και να κατεβάσεις το τελευταίο update του SuperSU και να το φλασάρεις από το TWRP.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ψαχνω απο χθες κατι σχετικο, νομιζω οτι καπου το ειδα αλλα δεν μπορω να το βρω ουτε με αναζητηση. Γνωριζει κανεις τι γινεται και αν υπαρχει λυση με τα μηνυματα που για 20-30 χαρακτηρες το τηλεφωνο κανει αποπειρα να στειλει 2-3 μηνυματα;

Παραθέτω σχετική pm απάντηση μου σε συμφορουμίτη:

 

Εγκατέστησε το Textra από το playstore. Στις ρυθμίσεις του έχει μια επιλογή που λέει "Περιεκτικά μηνήματα SMS" , τσεκαρέ την και δοκίμασε να στείλεις από εκεί το μήνημα. Αν κάνει την δουλειά που θες μπορείς μετά να πάς και να την κάνεις default εφαρμογή για τα μηνήματα με τον ακόλουθο τρόπο.

 

Αντικατάσταση των stock εφαρμογών για κλήσεις και μηνύματα:

Αλλάζω το βασικό πρόγραμμα μηνυμάτων από αυτό της συσκευής στο handcent. Επίσης παρά το γεγονός ότι έχω απενεργοποιήσει την ειδοποίηση της βασικής εφαρμογής μετά από λίγο όταν έρχεται μήνυμα έρχονται δύο ειδοποιήσεις (μία του handcent και μία του messaging). Όταν τις κάνω freeze δε δουλεύουν ούτε τα μηνύματα ούτε κλήση μπορώ να λάβω

Λύση:

Στις ρυθμίσεις ,4-5 επιλογή είναι το more και επιλέγεις το προεπιλεγμένο πρόγραμμα μηνυμάτων, στην μαμά εφαρμογή πατάς το αριστερό κουμπί και επιλέγεις more και πάλι ρυθμίζεις αντίστοιχα, στο security ξεμπλοκάρεις το handcent για να στέλνει μηνύματα χωρίς να σε ρωτάει κάθε φορά που στέλνεις μήνυμα και, το σημαντικότερο και αυτό που έλυσε το πρόβλημα, στις εφαρμογές πηγαίνεις στη στήλη όλες και βρίσκεις τον contacts manager(από μνήμης δεν έχω το κινητό μπροστά μου) και εκεί ξετίκαρα το show notifications και πιο κάτω επέλεξα να "ξεχάσει τις προεπιλογές για την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε, απ' οτι καταλαβαινω με την stock εφαρμογη των SMS δεν γινεται τιποτα, οποτε θα δοκιμασω αυτο που λες.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να φλασάρεις το TWRP recovery (με το MobileUncle tool) και να κατεβάσεις το τελευταίο update του SuperSU και να το φλασάρεις από το TWRP.

 

Τελικά To φλάσαρα με το Rashr γιατί με το αλλο που μου ειπες δεν εδινε δικαιωματα superuser . Απ οτι παρατηρησα στο Log της νεας έκδοσης συνεχιζει να γινεται το ίδιο.... Ειναι φυσιολογικό δηλαδή ; Ανά λεπτό μπορεί να το κανει ακόμα και 20 φορές

Edited by mpouxa
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να χρησιμοποιησεις κατι διαφορετικο απο το ενδεδειγμενο των 1000mA; Απ οτι ξερω η χρηση φορτιστη με περισσοτερα A μπορει να φορτιζει πιο γρηγορα τη μπαταρια, αλλα μειωνει την αποδοση της και το χρονο ζωης της.

 

3 ωρες για να φορτισει δεν ειναι λιγο υπερβολικο?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κι έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές..! Δεν θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς να είμαι root..;

Επίσης να ρωτήσω root η είσαι ή δεν είσαι; Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι root αλλά χωρίς πλήρη δικαιώματα - πρόσβαση στο λειτουργικό..; Κι αυτό να ρυθμίζεται χωρίς να χρειαστεί εκ νέου rootάτιμα..;

Το play store λειτουργει και χωρις να εισαι root. Δοκιμασε το kingo root και πες μας τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να το παρω το κινητο απο wickmail..

τελικα να τους γραψω για τις κινεζικες εφαρμογες, να τις βγαλουνε , η να της αφησουνε μεσα στο κινητο;;;;

ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Και ψάχνοντας στο Internet έπεσα πάνω στην εφαρμογή Serviceit της Lenovo και μου φάνηκε πολύ χρήσιμη.

https://forums.lenovo.com/t5/K-S-and-Vibe-Series/Serviceit-the-self-diagnostic-mobile-app/td-p/1787447

Το εγκατέστησα και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Απευθείας download και στα ελληνικά:

NEW multi-language ver 1.2.0 now available here -> http://download.lenovo.com/mobileapp/serviceit-prd-1.2.0.apk

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να το παρω το κινητο απο wickmail..

τελικα να τους γραψω για τις κινεζικες εφαρμογες, να τις βγαλουνε , η να της αφησουνε μεσα στο κινητο;;;;

ευχαριστω πολυ...

Τα μονα που θα τους γραψεις ειναι να εχει την 1447, να ειναι root και να εχει play store.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα, ειμαι λιγο ασχετος με αυτα...

Της κινεζηκες εφαρμογες μπορω να της βγαλω μονος μου; Ειναι ευκολο;;

 

Ναι, είναι απλό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://vifocal.com/2500mah-bl229-replacement-battery-for-lenovo-a8-a808t-batteria-batterie-batterij.html

 

Πηρα απο εκει με paypal δευτερη μπαταρια και ειναι μια χαρα. Ιδια με αυθεντικη!!!

Εξτρα μπαταρία περιμενω εγω απο vifocal

 

Eνα ξεθαματακι για update, τη μπαταρια αυτη τη μετρησα, δινει 1800mΑh..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά To φλάσαρα με το Rashr γιατί με το αλλο που μου ειπες δεν εδινε δικαιωματα superuser . Απ οτι παρατηρησα στο Log της νεας έκδοσης συνεχιζει να γινεται το ίδιο.... Ειναι φυσιολογικό δηλαδή ; Ανά λεπτό μπορεί να το κανει ακόμα και 20 φορές

όχι δεν είναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι φυσιολογικό

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι; Προσπάθησα ακόμη και να αποκλείσω την εφαρμογή αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω κάτι; Προσπάθησα ακόμη και να αποκλείσω την εφαρμογή αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Θα πρέπει να φλασάρεις το TWRP recovery (με το MobileUncle tool) και να κατεβάσεις το τελευταίο update του SuperSU και να το φλασάρεις από το TWRP.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...