Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Για emails χρησιμοποιείτε την εφαρμογή της lenovo η κάποια άλλη;

 

Το Gmail app

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Θέλω την βοήθειά σας!

Σήμερα έκλεισα το κινητό να κάνω reboot, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο και το κινητό πλέον rebootαρει από μόνο του.

Σε πρώτη φάση έβγαλα την κάρτα sim και το κινητό ξεκίνησε κανονικά.

Έβγαλα τον κωδικό από τη sim, την ξαναέβαλα, πάλι τα ίδια!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει!!

Σας παρακαλώ κάποιος ας δώσει τα φώτα του, γιατί θα μείνω χωρίς κινητό και μου είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητο αυτό το διάστημα.

Όταν βγάζω την κάρτα sim το κινητό δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

Πληροφοριακά έχω την ROM VIBEUI V2_1506_7.195.1ST περιμένω για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε τον αοματο εσεις γκουρου του Α806.

Εχει απεγκατασταθει η εφαρμογη theme center και δε τη βρισκω στο google play.

Που μπορω να τη βρω please;

Link to comment
Share on other sites

themecenter v2.20

https://www.dropbox.com/s/6c5c7igxk41jye2/themecenter.rar?dl=0

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα απο χθες το τηλεφωνο δεν σταματαει να αναβοσβηνει απο μονο του!Δεν καταλαβαινει ουτε απο επανεκκινησεις ουτε απο βγαλσιμο μπαταριας ουτε σιμ.Τιποτα!Βοηθηστε με!Δεν ξερω τι παιζει και πως να το κοιταξω.Φοβαμαι πλεον οτι εχω χασει τα παντα απο δεδομενα!
Link to comment
Share on other sites

νομίζω με vibeui από vickmall έχω θέμα στο wifi για να ξανά συνδεθώ στο ίδιο router θέλει διαγραφή δικτύου μπορώ να το διορθώσω?

αν είναι θα περάσω την light

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω περασει την 1536 του kadilak εδω και 3 μηνες περιοπου και εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο πως 5 στις 10 φορες που θα με παρει καποιος οταν παω να το σηκωσω δεν λειτουργει το touch ενω ακουμπαω το στρογγυλο και προσπαθω να το συρω προς τα κατω δεν κουνιεται . ενω ολα τα υπολοιπα κουμπια λειτουργουν, οταν το τηλ κλεισει λειτουργουν ολα κανονικα και μπορω να καλεσω κλπ .. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να εγκαταστησω την vibeui 1536 και δεν την εκανε install μεσα απο το recovery. Πλέον κάτι έχω κανει και πατώντας restore και επειτα reboot δεν ανοιγει το τηλεφωνο και μου βγαζει το logo της lenovo μονο. Μπορεί κάποιος να βοηθησει? Λεοιτουργει μονο σε recovery το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να εγκαταστησω την vibeui 1536 και δεν την εκανε install μεσα απο το recovery. Πλέον κάτι έχω κανει και πατώντας restore και επειτα reboot δεν ανοιγει το τηλεφωνο και μου βγαζει το logo της lenovo μονο. Μπορεί κάποιος να βοηθησει? Λεοιτουργει μονο σε recovery το τηλεφωνο.

Μπες στο TWRP , πατά settings και μετά restore defaults. Μετά προσπάθησε να ξαναεγκαταστησεις την rom. Αν βγάλει παλι fail πατά το μεσαίο ορθογώνιο και βγάλε μια φώτο την οθόνη ή γράψε τι error δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο TWRP , πατά settings και μετά restore defaults. Μετά προσπάθησε να ξαναεγκαταστησεις την rom. Αν βγάλει παλι fail πατά το μεσαίο ορθογώνιο και βγάλε μια φώτο την οθόνη ή γράψε τι error δείχνει.

 

Μου βγάζει το εξής μήνυμα E: Unable to open zip file. Error flashing zip'/sdcard/VIBEUI_V2.01536_

Το θέμα είναι ότι και το back up Που πάω να επαναφέρω δεν γίνεται τίποτα. Κάποια άλλη λύση? Ευχαριστώ εκ' των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει το εξής μήνυμα E: Unable to open zip file. Error flashing zip'/sdcard/VIBEUI_V2.01536_

Το θέμα είναι ότι και το back up Που πάω να επαναφέρω δεν γίνεται τίποτα. Κάποια άλλη λύση? Ευχαριστώ εκ' των προταίρων

Πιθανότατα το αρχείο της rom είτε κατέβηκε corrupted είτε έγινε corrupted κατα την μεταφορά του από το PC στο τηλέφωνο ή στην εξωτερική sdcard αναλόγως πως το έκανες. Εχεί συμβεί και άλλες φορές και στο 90% έφταιγε η ποιότητα της microSD. Θα πρέπει να το ξανακατεβάσεις και να χρησιμοποιήσεις μια πιο αξιόπιστη microsd. Επίσης αν την microSD την είχες σε άλλη συσκευή πριν την βάλεις στο A806 θα πρέπει να την κάνεις format σε fat32 πριν την χρησιμοποιήσεις. Για το backup δοκίμασε πριν κάνεις το restore να πας στο Mount και να δεις αν είναι τσεκαρισμένα τα Cache, Data και sdcard. Αν κάποιο από τα τρία δεν είναι τσέκαρέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω περασει την 1536 του kadilak εδω και 3 μηνες περιοπου και εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο πως 5 στις 10 φορες που θα με παρει καποιος οταν παω να το σηκωσω δεν λειτουργει το touch ενω ακουμπαω το στρογγυλο και προσπαθω να το συρω προς τα κατω δεν κουνιεται . ενω ολα τα υπολοιπα κουμπια λειτουργουν, οταν το τηλ κλεισει λειτουργουν ολα κανονικα και μπορω να καλεσω κλπ .. Καμια ιδεα?

 

Μου το κανει κ μενα αυτο ... Εχω ραγισμενη οθονη κ αναρωτιομουν μηπως ειναι απ αυτην.

 

Βεβαια δεν μου το κανει σε τετοια συχνοτητα,κανα μηνα εχω αυτη την ρομ κ μου το κανε 2-3 φορες.

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω περασει την 1536 του kadilak εδω και 3 μηνες περιοπου και εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο πως 5 στις 10 φορες που θα με παρει καποιος οταν παω να το σηκωσω δεν λειτουργει το touch ενω ακουμπαω το στρογγυλο και προσπαθω να το συρω προς τα κατω δεν κουνιεται . ενω ολα τα υπολοιπα κουμπια λειτουργουν, οταν το τηλ κλεισει λειτουργουν ολα κανονικα και μπορω να καλεσω κλπ .. Καμια ιδεα?

Μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή τύπου lux για την διαχείριση φωτεινότητας της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Textra για εφαρμογή SMS και το Truedialer για κλήσεις & επαφές. έχω παγώσει το contact manager και κάποιες φορές δεν μου έρχεται ειδοποίηση για εισερχόμενα μηνύματα με αποτέλεσμα να μην τα βλέπω αν δεν ανοίξω την εφαρμογή. Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή τύπου lux για την διαχείριση φωτεινότητας της οθόνης.

 

αυτες οι εφαρμογες υπαρχουν στο κινητο η ειναι απ αυτες που βαζουμε εμεις ?

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει ότι η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα από εκεί που τελείωνε μετά από 4 ώρες χρήσεις τώρα μόνο 1-2.σε διάστημα 7 λεπτών από 15% έσβησε. Έχω την τελευταία ρομ του kandilak έχετε να προτείνετε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας... Με τις οδηγίες που έχετε βάλει εβαλα το twrp. Ηθελα να ρωτησω τι διαφορά θα δω στο τηλ αν βαλωω την 1536 του kadilak σε σχεση με την 1447 που εχω. Αξίζει για κάποιον σαν και εμένα που δεν εχω τρελές απαιτήσεις απο το τηλ. Το χρησιμοποιώ σαν τηλ και γισ πλοηγηση ίντερνετ. Δεύτερον πως μπορώ να αποθηκευσω καπου εκτος τηλ ολες μου τις επαφές;;;
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Καλή Χρονιά. Πριν από ένα χρονο αγόρασα το κινητό. Όλα είναι καλά μέχρι και σήμερα. Πριν από δύο μήνες, πήρα το ίδιο κινητό για την κοπέλα μου. Έχουμε κατεβάσει τις ίδιες εφαρμογές για πληκτρολόγιο, επαφές και γενικά δεν κατεβάζει ύποπτες εφαρμογές. Παρ' όλ' αυτά, άρκετά συχνά, μια γραμμή κάτω κάτω στην οθόνη μαυρίζει και το κινητό μπλοκάρει για ορισμένα δευτερόλεπτα. Επίσης, τελευταία, εμφανίζει αρκετές διαφημίσεις. Έχουμε κάνει εργοστασιακές ρυθμίσεις και περιμέναμε να δούμε αν θα εμφανιστεί το πρόβλημα (μαύρη γραμμή) χωρίς καμία κατεβασμένη εφαρμογή και όντως εμφανίστηκε. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαρστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Και ενας μινι οδηγος (ξανα) για φλασαρισμα του TWRP σε συσκευες που δεν ειναι ROOT...

 

Κατεβαζουμε και εγκαθιστούμε τους drivers στον υπολογιστη μας.

 

Ξεζιπαρουμε το A806 TWRP2.8 MDS.zip μεσα στον φακελο του flash toolsSP_Flash_Tool_v5.1348.002.zip.

 

Ανοιγουμε το flash tools και επιλεγουμε το scatter του το οποιο βρισκεται μεσα στον φακελο του TWRP ( ο οποιος ειναι μεσα στον φακελο του flash tools)

 

Επελεγουμε download only και στην συνεχεια παταμε το κουμπι Download με το βελακι.

 

http://s21.postimg.org/j7e8kirhz/spflashtool2.png

 

Μετα με κλειστο το κινητο και βγαλμενη τη μπαταρια συνδεουμε το στο usb, θα αρχισει το φλασαρισμα του TWRP.

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ...:cry:

 

ΑΠΟ ΤΟ flash tools πατησα το FORMAT:!: και τωρα το κινητο δεν ανηγει καν.

ξερεις καποιος πως το επαναφερω ξανα;;;;

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ...:cry:

 

ΑΠΟ ΤΟ flash tools πατησα το FORMAT:!: και τωρα το κινητο δεν ανηγει καν.

ξερεις καποιος πως το επαναφερω ξανα;;;;

 

ευχαριστω..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6426021#post6426021

Το 1 μπορείς να το παραλήψεις αφού το τηλέφωνο φλασαριστηκε πριν.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε kadilak

Αλλα μου εμφανιζει ενα σφαλμα στο flashroot οτι λειπει καποιο αρχειο και δεν μπορει να προχωρησει στα επομενα βηματα.

Η μπαρα παραμενει κοκκινη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Τον τελευταίο καιρό, καμιά φορά όταν με παίρνουν τηλέφωνο, η οθόνη ενώ δείχνει κανονικά και ποιος καλεί και τα κουμπιά απάντησης κλπ, δεν με αφήνει να πατήσω τίποτα. Παίζει το ringtone, φαίνεται ποιος καλεί, αλλά είναι σαν να "παγώνει" το touch. Με το που κλείνει αυτός που με καλεί το τηλέφωνο και ουσιαστικά σταματήσει να χτυπάει, μπορώ κανονικά να το ξεκλειδώσω, να κάνω κλήση κ.ο.κ., αλλά μπορεί πέντε λεπτά μετά, να με καλέσουν ξανά και να μου κάνει το ίδιο. Ξαναλέω δε συμβαίνει πάντα, αλλά αρκετά συχνά.

Το ίδιο συμβαίνει καμιά φορά και στο ξυπνητήρι, που χτυπάει και δε με αφήνει να το σύρω για να κλείσει. Έχει κανείς καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

Edited by binix
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε kadilak

Αλλα μου εμφανιζει ενα σφαλμα στο flashroot οτι λειπει καποιο αρχειο και δεν μπορει να προχωρησει στα επομενα βηματα.

Η μπαρα παραμενει κοκκινη.

Αντί για Download only , επέλεξε Format+Download. Σιγουρέψου ότι χρησιμοποιείς την σωστή Rom με το αντίστοιχο scatter.

 

Σημ. Δεν γνωρίζω κανένα "flashroot" . Πρόσεξε πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...