Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα παλι παιδια οποτε ανοιγω το gps μου βγαζει η υπηρεσια google play εχει σταματησει να λειτουργει! εδω και αρκετο καιρο! τι μπορω να κανω?? οποτε ανοιγω το gps ου το βγαζει ανα 5 δευτερα και ειναι σπαστικο!:mad: SOS οποιος ξερει ας απαντησει
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παλι παιδια οποτε ανοιγω το gps μου βγαζει η υπηρεσια google play εχει σταματησει να λειτουργει! εδω και αρκετο καιρο! τι μπορω να κανω?? οποτε ανοιγω το gps ου το βγαζει ανα 5 δευτερα και ειναι σπαστικο!:mad: SOS οποιος ξερει ας απαντησει

εμενα και στο

gps -endomondo-φωτογραφικη και οτι αλλο ανοιξω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα με την 9432 :)

Βλέπω όμως οτι και εγώ και πολύ άλλοι εδώ το πρόβλημα το έχουν όχι απο την αρχή αλλά εδώ και λίγο καιρό διότι απο πέρσι τον Δεκέμβρη που το έχω δεν είχα κανένα πρόβλημα και για αυτό και δεν το πειραζα ,αλλά ξαφνικα εδώ και δυο μηνες νομιζω ξεκίνησε να μου πετάει αυτό με το google play ,στην αρχή όχι συχνα αλλά τώρα οτι και να ανοιξω τσουπ πεταγετε και αυτό και πρεπει να παταω οκ για γα φύγει και να συνεχίσω αλλά βγαίνει συνεχώς ,δηλ.θες να τραβηξεις φωτο ???ε σε κάθε φωτο πριν εστιασεις έχει πεταχτεί αυτό το google play και θα πρεπει να κλεινης για να τραβηξεις φωτο ,στην επόμενη το ίδιο :lol:βγαινεις απο την φωτογραφική το ξανά βγάζει :)

Υγ.ποτε δεν το έχω η είχα στο power save ,νομιζω όταν πάγωσα το google play σταμάτησε αλλά δεν μπορω να μπω σε εφαρμογές μετα όπως το sports tracker οποτε το ξεπαγωνο παλι (και τώρα που το άνοιξα να δω την εφαρμογή και δίχως να πειραζω κάτι μου το βγάζει παταω οκ φεύγει και μετα απο δευτερόλεπτα το ξανά βγάζει ξανασβηνω ξαναβγαίνει στην οθόνη συνεχώς δίχως να παταω για καμια εφαρμογή απλα είμαι στην αρχική οθονη :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος (όχι εγγυημένος 100%) να εξαφανιστεί το μήνυμα είναι να διαγράψεις και να ξαναβάλεις τον λογαριασμό google σου. Το πιθανότερο είναι να μην σε αφήσει και να σου πετάξει το μήνυμα ότι ο κύριος λογαριασμός google δεν μπορεί να αφαιρεθεί παρα μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Παρ' όλα αυτά υπάρχει τρόπος να αφαιρεθεί αν είσαι root διαγράφοντας ένα φάκελο που δεν θυμάμαι τώρα ποιος είναι, ψαξ' το στο ίντερνετ. Προσοχή, εννοείται ότι αφού θα αφαιρέσεις το λογαριασμό σου θα χάσεις προσωρινά πρόσβαση στις εφαρμογές της google και στα δεδομένα τους.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,το σκαλισα λιγο σημερα και μπηκα(μετα απο σκαλισμα μισης ωρας αλλου )ρυθμισεις,πατησα google μετα τοποθεσια και απενεργοποιησα τον διακοπτη προσβαση τοποθεσιας και μεχρι τωρα ολα καλα ,δεν το ξαναβγαζει .Δεν ξερω ομως τι κανει αυτος ο διακοπτης και εαν θα εχω προβλημα αλλου :)

αναμενω τυχον εξελιξεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,το σκαλισα λιγο σημερα και μπηκα(μετα απο σκαλισμα μισης ωρας αλλου )ρυθμισεις,πατησα google μετα τοποθεσια και απενεργοποιησα τον διακοπτη προσβαση τοποθεσιας και μεχρι τωρα ολα καλα ,δεν το ξαναβγαζει .Δεν ξερω ομως τι κανει αυτος ο διακοπτης και εαν θα εχω προβλημα αλλου :)

αναμενω τυχον εξελιξεις :lol:

Αυτό θα αναγκαστείς να το ξανανοίξεις όταν κάποια εφαρμογή ζητήσει πρόσβαση - πληροφορία τοποθεσίας, διαφορετικά η εφαρμογή δεν θα λάβει πληροφορία τοποθεσίας.

Ποια έκδοση Google play services έχεις στο τηλέφωνο σου?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει ορισμένα άρθρα στο ιντερνετ για αναβάθμιση σε lollipop. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Μακριά και απο τα δύο αυτά link !!!!!

Έχουν βγει κάποια builds σε lollipop για mtk6592 αλλά έχουν σημαντικά bugs που δεν αξίζουν να ασχοληθείς.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 5.10.30

Ανοιξε τις ρυθμίσεις google play, πάτα τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, μετά "βοήθεια και σχόλια", μετά πάλι τις τρεις τελίτσες, μετά Προβολή στο Google play store, και όταν εμφανίσεις τις Υπηρεσίες Google play στο playstore πάτα ενημέρωση.

 

Edit: Mολις κατάλαβα ότι μου εγραψες την έκδοση το google playstore. Εγώ ρώτησα την εκδοσή των Υπηρεσιών Google play.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε τις ρυθμίσεις google play, πάτα τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, μετά "βοήθεια και σχόλια", μετά πάλι τις τρεις τελίτσες, μετά Προβολή στο Google play store, και όταν εμφανίσεις τις Υπηρεσίες Google play στο playstore πάτα ενημέρωση.

 

καταρχην οταν ανοιγω της ρυθμισεις δεν μου βγαζει πανω δεξια τρεις τελιτσες ,εχω τρεις γραμουλες πανω αριστερα οπου πατωντας μπαινω στο μενου οπου κατω απο εκει που γραφει ρυθμισεις υπαρχει το βοηθεια και σχολια οποτε αφου δεν βρηκα της τρεις τελιτσες στης ρυθμισεις πατησα το βοηθεια και σχολια οπου μετα πατησα της τρεις τελιτσες παταω το προβολη στο google play store και με βγαζει ξανα στο αρχικο play store δεν δειχνει πουθενα κατι για να πατησω για ενημερωση ???

Link to comment
Share on other sites

καταρχην οταν ανοιγω της ρυθμισεις δεν μου βγαζει πανω δεξια τρεις τελιτσες ,εχω τρεις γραμουλες πανω αριστερα οπου πατωντας μπαινω στο μενου οπου κατω απο εκει που γραφει ρυθμισεις υπαρχει το βοηθεια και σχολια οποτε αφου δεν βρηκα της τρεις τελιτσες στης ρυθμισεις πατησα το βοηθεια και σχολια οπου μετα πατησα της τρεις τελιτσες παταω το προβολη στο google play store και με βγαζει ξανα στο αρχικο play store δεν δειχνει πουθενα κατι για να πατησω για ενημερωση ???

Άλλο το google playstore και άλλο το google play services (υπηρεσίες google play). Εγώ μιλάω για το play services και εσύ μου απαντάς για το playstore.:mad:

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ,οταν παταω εκει που γραφει την εκδοση build 5.10.30. μου βγαζει οτι το google play store ειναι ενημερωμενο
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ,οταν παταω εκει που γραφει την εκδοση build 5.10.30. μου βγαζει οτι το google play store ειναι ενημερωμενο

Μάθε να διαβάζεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ασχετος με αυτα για αυτο και δεν εχω κανει καμια αναβαθμηση:)

πως βρισκω της υπερεσιες google play ???ψαχνω αλλα ..........

Link to comment
Share on other sites

ασχετος με αυτα για αυτο και δεν εχω κανει καμια αναβαθμηση:)

πως βρισκω της υπερεσιες google play ???ψαχνω αλλα ..........

 

Για να οδηγήσει κάποιος αμάξι πρέπει να δώσει εξετάσεις και να πάρει δίπλωμα οδήγησης. Αυτό γιατί δεν το κάνουν και στα smartphones???

 

Μεταξύ των εφαρμογών υπάρχουν δυο με το όνομα Ρυθμίσεις... . Η μία σε βάζει στο menu ρυθμίσεων και η άλλοι στις Ρυθμίσεις google. Εσύ θες το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Fixed... brightness

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

  • 1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools
  • 2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)
  • 3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την official 1441 rom. Εάν την έχετε κατεβάσει μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota
  • 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.
  • 5. Κατεβάστε τα gapps και αποθηκεύστε τα στην sdcard
  • 6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.
  • 7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.
  • 8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.
  • 9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.
  • 11. Με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση. Μετά από λίγο θα μπει πάλι στο TWRP recovery.
  • 12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".
  • 13. Για να βάλετε Ελληνικά εγκαταστήστε από το Playstore το Locale more pro. Τρέξτε την εφαρμογή και στην καρτέλα Locales επιλέξτε "Greek (Greece)". Την 1η φορά που θα το κάνετε θα πετάξει μήνυμα του Superuser στο οποίο θα πατήσετε "Grant". Αμέσως μετά ξαναπατήστε το "Greek (Greece)" και η γλώσσα των εφαρμογών που υποστηρίζουν ελληνικά θα γυρίσει στα ελληνικά. Τη γλώσσα στο μενού ρυθμίσεων συστήματος θα παραμείνουν στα αγγλικά.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

 

εμενα μόνο που δεν κανει τίποτα όταν συνδέω το κινητό με USB και χωρίς την μπαταρία... τι μπορεί να συμβαίνει; κάποια εναλλακτική;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

 

εμενα μόνο που δεν κανει τίποτα όταν συνδέω το κινητό με USB και χωρίς την μπαταρία... τι μπορεί να συμβαίνει; κάποια εναλλακτική;

 

ευχαριστώ!

Λέει πουθενά ο οδηγός που ποσταρες ότι συνδέεις το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία?

Ούτως ή άλλος όμως είναι παλιός οδηγός με παλιά rom.

Στο link της υπογραφής μου θα βρεις τα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παραγγείλεις με την κινεζοαγγλική και θα ακολουθήσεις τον πληρέστατο οδηγό του kandilak για να βάλεις την multilanguage 1536.

 

Θα υπάρξει πρόβλημα αν πάρει κανείς την multilanguage και χρησιμοποιήσει τον 3ο τρόπο του πιο πάνω οδηγού;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...