Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι απενεργοποίησες?

Δες το.μηνυμα μου εγραψα τα αποτελεσματα

Απενεργοποιησα την λειτουργια " χωρις αυτοματη ενεργοποιηση οθονης "

Link to comment
Share on other sites

Δες το.μηνυμα μου εγραψα τα αποτελεσματα

Απενεργοποιησα την λειτουργια " χωρις αυτοματη ενεργοποιηση οθονης "

 

Είτε σε normal mode είτε σε εξοικονόμηση ενέργειας δεν έχει σημασία. Σημασία έχει η ρύθμιση "Χωρίς αυτόματη ενεργοποίηση οθονης" . Για να δεις τα αποτελέσματα σε σχέση με το error του play services πρέπει μετά από κάθε αλλαγή στις ρυθμίσεις της Διαχείρισης ενέργειας να κλείσεις για 10 δευτερόλεπτα την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Είτε σε normal mode είτε σε εξοικονόμηση ενέργειας δεν έχει σημασία. Σημασία έχει η ρύθμιση "Χωρίς αυτόματη ενεργοποίηση οθονης" . Για να δεις τα αποτελέσματα σε σχέση με το error του play services πρέπει μετά από κάθε αλλαγή στις ρυθμίσεις της Διαχείρισης ενέργειας να κλείσεις για 10 δευτερόλεπτα την οθόνη.

 

Οκ θα το δοκιμασω γιατι αυτο δεν το εκανα εκανα επανακινηση οταν εβαλα τη εξοικονομηση ευχαριστω, κατι ασχετο στην εξοικονομηση οταν εχω κλειστη την οθονη αλλα ανοιχτο το wi fi π.χ το βραδυ τα μηνυματα απ messenger kai viber ερχονται ? Ή <<τις κλεινει>> τις εφαρμογες ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμασω γιατι αυτο δεν το εκανα εκανα επανακινηση οταν εβαλα τη εξοικονομηση ευχαριστω, κατι ασχετο στην εξοικονομηση οταν εχω κλειστη την οθονη αλλα ανοιχτο το wi fi π.χ το βραδυ τα μηνυματα απ messenger kai viber ερχονται ? Ή <<τις κλεινει>> τις εφαρμογες ?

 

Αν δεν τις έχεις επιλέξει ώστε να μην τις επηρεάζει, τότε θα τις κλείνει. Υπάρχουν 2 λίστες για να επιλέξεις ποιες εφαρμογές δεν θα επηρεάζονται. Η μια είναι στο Deep sleep και η άλλη στο Auto disconnect--Αποσύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα λαθος, την εστιαση εννοουσα.

Οταν θελω να βγαλω φωτογραφια παταω κανονικα πανω στην οθονη και μετα ξαναπαταω για να βγαλω την φωτο, ομως οταν θελω να βγαλω με χρονοδιακοπτη σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου στην 1536 δυσκολευεται να κανει σωστη εστιαση και βγαινει θολη.

Σε δοκιμη και σε εξωτερικο χωρο ειδα οτι η καμερα στην 1536 ειναι κατωτερη απο της 1447 που ειχα. Γενικα το "προβλημα" στην 1536 για μενα ειναι η καμερα.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη επιβεβαίωση για φίλο που θέλει να το πάρει, μιας και έχω χάσει τη ροή της συζήτησης και είναι δύσκολο να βρω την απάντηση μέσα σε τόσες σελίδες. Υπάρχει επίσημη ROW ROM για το A806 ή μόνο τις κινέζικες VIBE έχουμε ως επίσημο software;
Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη επιβεβαίωση για φίλο που θέλει να το πάρει, μιας και έχω χάσει τη ροή της συζήτησης και είναι δύσκολο να βρω την απάντηση μέσα σε τόσες σελίδες. Υπάρχει επίσημη ROW ROM για το A806 ή μόνο τις κινέζικες VIBE έχουμε ως επίσημο software;

 

Όχι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα η καλύτερη λύση για τον φίλο που δε ξέρει να πειράζει πολλά και είναι μέσος χρήστης είναι να του περάσω με τη παραλαβή την δικιά σου 1536_ST χωρίς να χρειάζεται να κάνει άλλες επεμβάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή είναι η καλύτερη λύση για μένα.

 

edit: μια προσθήκη που μπορεί να γίνει στην 1536 είναι η αντικατάσταση της εφαρμογής επαφών με το true dialer και μια από τις γνωστές εφαρμογές για μηνύματα (chompSMS, extra, handcent ,κλπ)

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Το cardboard vr λειτουργεί με ποιο app?

Γιατί το Google cardboard λέει δεν είναι συμβατό με την συσκευή

Φαντάζομαι ότι αυτό για να λειτουργήσει χρησιμοποιεί αισθητήρα πηξιδας τον οποίο το a806 δεν διαθέτει γι' αυτό το βγάζει και ασύμβατο. Μπορείς να το βρεις και να τις εγκαταστησεις με πλάγιο τρόπο αλλά δεν νομίζω ότι θα δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Απο την 1536 ηθελα να περασω στην 1447, δεν περασα το backup που ειχα κανει πριν περασω την 1536 γιατι δεν μου το εκανε αρχειο ζιπ αλλα χυμα αρχεια και ετσι περασα απο την αρχη την 1447.

Το προβλημα ειναι οτι στην εφαρμογη AppMgr lll μου πεταει μηνυμα " Η συσκευη δεν διαθετει εξωτερικη μνημη ή η εξωτερικη μνημη ειναι προσομειωμενη. Η λειτουργια μεταφορας εφαρμογων στην SD καρτα μπορει να μην υποστηριζεται απο αυτηη την συσκευη. "

 

Ουσιαστικα δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα μνημης. Τι διαδικασια πρεπει να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Teo010 , το backup το κάνουμε στο TWRP, ώστε αν για οποιοδήποτε λόγω θέλουμε να επανέλθουμε στην προηγούμενη κατάσταση, τότε να μπορούμε να του κάνουμε Restore και όχι Install.

Επίσης για την εσωτερική μνήμη τα έχουμε ξαναπεί. Ετσι όπως είναι το τηλέφωνο έχεις ~14GB για εφαρμογές και δεδομένα. Αν έχεις εξωτερική κάρτα, βάζεις βίντεο, φωτογραφίες και λήψεις να αποθηκεύονται σ' αυτή (ρυθμίζοντας τις αντίστοιχες εφαρμογές να αποθηκεύουν στην εξωτερική SD card) και σου μένουν και τα 14GB για εφαρμογές. Πόσα παραπάνω θέλεις?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω είναι να μην έχω κάνει καμία πατάτα τώρα που δεν μπορεί να αποθηκεύσει στην εσωτερική μνήμη. Εννοείται ότι δεν αποθηκευω ποτέ εφαρμογές στην κάρτα μνήμης απλά θέλω να ξέρω αν έχω δημιουργήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω είναι να μην έχω κάνει καμία πατάτα τώρα που δεν μπορεί να αποθηκεύσει στην εσωτερική μνήμη. Εννοείται ότι δεν αποθηκευω ποτέ εφαρμογές στην κάρτα μνήμης απλά θέλω να ξέρω αν έχω δημιουργήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Όχι το μηνυμα σωστά το έβγαλε δεν έχεις κάνει πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με restore επανηρθε κανονικα το backup οπως ηταν πριν (απλα δεν εκανα καποιο Wipe, επρεπε?) , ευχαριστω για την βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, το badget μου ειναι 150 ευρω και το καλητερο κινητο σε θεμα (HardWare) που εχω βρει ειναι το Lenovo a806. Σκευτομαι αυριο να το παραγγειλω, αλλα με χαλαει λιγο π εχει android 4.4 και ειμαι σιγουρη οτι δεν προκειτε να βγαλουν αναβαθμιση. Θελω αν μπορειτε να μ απαντησετε στο ακολοθο ερωτημα οντος τα λολιποπ 5.1 ειναι πολυ καλητερα απο τα κιτκατ? και αν ναι σιμφερει να παρω ενα κινητο με λιγοτερο καλο (Hardware) αλλα να εχει λολιποπ? συγνωμη αν κανω καποιο λαθος αλλα ειμαι λιγο ασχετη. :) Edited by Maraki96
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με restore επανηρθε κανονικα το backup οπως ηταν πριν (απλα δεν εκανα καποιο Wipe, επρεπε?) , ευχαριστω για την βοηθεια!
Δεν χρειαζόταν wipe.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, το badget μου ειναι 150 ευρω και το καλητερο κινητο σε θεμα (HardWare) που εχω βρει ειναι το Lenovo a806. Σκευτομαι αυριο να το παραγγειλω, αλλα με χαλαει λιγο π εχει android 4.4 και ειμαι σιγουρη οτι δεν προκειτε να βγαλουν αναβαθμιση. Θελω αν μπορειτε να μ απαντησετε στο ακολοθο ερωτημα οντος τα λολιποπ 5.1 ειναι πολυ καλητερα απο τα κιτκατ? και αν ναι σιμφερει να παρω ενα κινητο με λιγοτερο καλο (Hardware) αλλα να εχει λολιποπ? συγνωμη αν κανω καποιο λαθος αλλα ειμαι λιγο ασχετη. :)

Αν είσαι άσχετη , όπως λες, να πάρεις ένα τηλέφωνο που να έχει επίσημη ευρωπαϊκή υποστήριξη.

Για το αν το lollipop είναι καλύτερο από το kitkat, ρώτα στο νήμα του Lenovo P70t , που όσοι το έκαναν τώρα γυρεύουν να γυρίσουν σε Kit Kat. Δεν λέω ότι το KitKat είναι καλύτερο αλλά ότι έχει σχέση το πόσο stable και δουλεμένο είναι το build κάθε rom.

Link to comment
Share on other sites

και αν ναι σιμφερει να παρω ενα κινητο με λιγοτερο καλο (Hardware) αλλα να εχει λολιποπ? συγνωμη αν κανω καποιο λαθος αλλα ειμαι λιγο ασχετη. :)

Οσες lollipop δεν εχουν μπει απο την αρχη σε κινητα εχουν προβληματα.

Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα χρειαζεται οταν ερθει το κινητο να διαγραψεις μερικες εφαρμογες κινεζικες και να κανεις 2-3 ρυθμισεις.

Αρα αν εχεις διαθεση να διαβασεις καποιους οδηγους τοτε παρτο, αλλιως κοιταξε κατι αλλο (σαφως ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε ).

Απλα αν το παρεις θα το παρεις μονο απο το vickmall για να ερθει ρουτ και με την καλη ρομ. Και θα μιλησεις με την selina στο skype οπου θα της ζητησεις να σου δωσεις δωρο δευτερη δερματινη θηκη και ακουστικα αλλιως θα της πεις οτι θα το παρεις απο αλλου και εκεινη την στιγμη θα στα δωσει αμεσως. :p

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά. Έχω ένα θέμα. Άλλαξα παροχο. Στην μπάρα σήματος έχει εμφανιστεί ένα R και όταν πάω να κάνω κλίση με προειδοποιεί ότι η περιαγωγη είναι ανοιχτεί και αν θέλω να συνεχίσω την κλίση. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να απενεργοποιήσω την περιαγωγη ;
Link to comment
Share on other sites

Αν πηγές στην Q έτσι δουλεύει μην την απενεργοποιησεις δεν χρεώνεσαι κάτι
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...