Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαδικασία να περάσεις τη rom είναι πάρα πολύ απλή, αρκεί να ακολουθήσεις τον οδηγό του kandilak. Αυτό κάνουμε όλοι. Όσο για τη rom, εγώ έχω την AOSP v3 και είναι πάρα πολύ καλή, αλλά με δυο μείον.

1. έχει σαν κύρια μνήμη την SD κι όχι του τηλεφώνου

2. δεν έχει Ελληνικά

Δοκίμασα και την τελευταία VibeUI που έκανε ο kandilak που είναι η ποιο πλήρης Vibe Ui rom, αλλά ξαναγύρισα στην aosp.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι για σένα, αλλά θα μπορούσες να πάρεις μερικά screenshots για να δω πώς είναι η AOSP?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου μεχρι πριν που ειχα την 1516 ολα ηταν οκ περα απο το chrome οπως θα δεις και απο τις φωτο δεν εχω μπλοκαρει τιποτα και στα στελνω μεσω κινητου αυτη την στιγμη και παλι ευχαριστω

Αν στην 1516 το Messenger στα έδειχνε διαφορετικά τότε πρέπει να βρεις την version του Messenger που είχες στην 1516. Προφανώς άλλο "Διαθέσιμο" έχεις εσύ στο μυαλό σου και άλλο το Messenger. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι το messenger εμφανίζει ως "Διαθέσιμο" αυτόν που εκείνη την στιγμή χρησιμοποιεί το facebook ή το messenger και όχι αυτόν που απλά είναι συνδεδεμένος στο internet και έχει το Messenger να τρέχει στο background.

Με άλλα λόγια ουδεμία σχέση έχει το Messenger με την rom.

Για το power manager δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Και όταν γίνεται αυτό τότε κάνω clean flash την rom για να μην πω φλασαρισμα με την 3η μέθοδο.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και την τελευταία VibeUI που έκανε ο kandilak που είναι η ποιο πλήρης Vibe Ui rom, αλλά ξαναγύρισα στην aosp.

Θα περίμενα να συνέχιζες το post σου παραθετοντας τα πλην της VibeUI σε σχέση με AOSP που σε κάνουν να ξαναγυρίσεις στην AOSP. Αν εξαιρέσεις την καλύτερη συμβατότητα με τα modules του xposed η AOSP rom είναι εξαιρετικά ελλιπής στο να υποστηρίξει extra χαρακτηριστικά του A806 (Black gestures, Clearmotion για την βελτίωση ροής βίντεο, ξυπνητήρι ενεργό ακόμα και με κλειστό τηλέφωνο, micro hand screen και κάποια άλλα που χρειάζεται modules του xposed για να γίνουν).

Δυστυχώς το developing της AOSP για το A806 περιορίστηκε σε ένα σχετικά "φτηνό " port της AOSP rom από ένα άλλο τηλέφωνο με παρόμοιο hardware.

Link to comment
Share on other sites

extra χαρακτηριστικά του A806 (Black gestures, Clearmotion για την βελτίωση ροής βίντεο, ξυπνητήρι ενεργό ακόμα και με κλειστό τηλέφωνο, micro hand screen και κάποια άλλα που χρειάζεται modules του xposed για να γίνουν).

Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι που το κάνουν ένα πραγματικά έξυπνο τηλέφωνο και μπαίνουν στη ζυγαριά με ένα πιο καινούριο και με πιο ισχυρό επεξεργαστή αλλά χωρίς αυτά...

Το κινητάκι αυτό σε αυτή την τιμή που είναι τώρα είναι θρυλικό vfm

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι εγκατεστημενο το TWRP?

 

Δοκιμασα vol + vol - power button και με εβγλαε σε ενα lenovo recovery μενου. Το τηλεφωνο ειναι root

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι εγκατεστημενο το TWRP?

 

Δοκιμασα vol + vol - power button και με εβγλαε σε ενα lenovo recovery μενου. Το τηλεφωνο ειναι root

Δεν έχεις TWRP. Δες στο 3ο link της υπογραφής μου ( κάπου στη μέση) τι πρέπει να κάνεις για να το βάλεις από την στιγμή που είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το φίλο kandilak για την άψογη ROM, το τηλέφωνο της φίλης μου είναι πολύ καλύτερο από όταν ήταν όταν αγοράστηκε :rolleyes:

 

Πάντως παιδιά, για να πούμε την αλήθεια, πολύ καλό τηλέφωνο, όντως, ειδικά για την τιμή του, αλλά το γεγονός ότι είναι οκταπύρηνο, αν ζοριστεί λίγο το τηλέφωνο... πάει περίπατο. Βέβαια είμαι σίγουρος ότι υπεύθυνη είναι και η VibeUI ROM και το framework, αλλά το είχα μια μέρα, το ζόρισα λίγο και αγκομαχούσε λίγο. Παρ' όλα αυτά για ένα μέσο χρήστη είναι παραπάνω από υπεραρκετό

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ πιστεύω είναι άψογη, έχει συνεχώς πάνω από 1Gb ραμ ελεύθερο, ενώ στο antutu δίνει πάνω από κάθε αντίστοιχο κινητό με αυτό τον επεξεργαστή (34000+). Εγώ έχω ένα θεματακι με ένα παιχνίδι που παίζω, πρέπει να είναι πρόβλημα κάρτας γραφικών ή οθόνης, αλλά σε όλα τα άλλα δε χαμπαριαζει, δλδ browser+skype+viber+όποια άλλη εφαρμογή χρησιμοποιεί μόνιμα κάποιος

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα θεματακι με ένα παιχνίδι που παίζω, πρέπει να είναι πρόβλημα κάρτας γραφικών ή οθόνης, αλλά σε όλα τα άλλα δε χαμπαριαζει, δλδ browser+skype+viber+όποια άλλη εφαρμογή χρησιμοποιεί μόνιμα κάποιος

 

Ελπίζω να μην λες το Hearthstone!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το φίλο kandilak για την άψογη ROM, το τηλέφωνο της φίλης μου είναι πολύ καλύτερο από όταν ήταν όταν αγοράστηκε :rolleyes:

 

Πάντως παιδιά, για να πούμε την αλήθεια, πολύ καλό τηλέφωνο, όντως, ειδικά για την τιμή του, αλλά το γεγονός ότι είναι οκταπύρηνο, αν ζοριστεί λίγο το τηλέφωνο... πάει περίπατο. Βέβαια είμαι σίγουρος ότι υπεύθυνη είναι και η VibeUI ROM και το framework, αλλά το είχα μια μέρα, το ζόρισα λίγο και αγκομαχούσε λίγο. Παρ' όλα αυτά για ένα μέσο χρήστη είναι παραπάνω από υπεραρκετό

Έχε υπόψιν σου ότι όταν η μπαταρία είναι χαμηλά πέφτει η συχνότητα του επεξεργαστή και κατά συνέπεια η απόδοση του τηλεφώνου. Επίσης μια ταλαιπωρημένη μπαταρία μπορεί να έχει επίπτωση στην εμπειρία χρήσης του τηλεφώνου όπως και μια παραφορτωμένη εσωτερική μνήμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την απόδοση στα παιχνίδια, μια από τις χρήσεις του App settings module που έχω μέσα στην rom είναι να εξαναγκάσεις κάποιες βαριές εφαρμογές να τρέξουν σε διαφορετικό dpi και ανάλυση βοηθώντας το τηλέφωνο να τα τρέξει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην λες το Hearthstone!

 

Οχι, Gangstar Vegas, παραλειπει τελειως να δειξει καποιες λεπτομέρειες, δεντρα, φαναρια πεζοδρομιου, κυγκλιδωματα δρομου κ.α. και το ξερω επειδη στο Nexus 10 δειχνει μεν ολες τις λεπτομέρειες αλλα εχει διαλλειψεις λογω επεξεργαστη..

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για την απόδοση στα παιχνίδια, μια από τις χρήσεις του App settings module που έχω μέσα στην rom είναι να εξαναγκάσεις κάποιες βαριές εφαρμογές να τρέξουν σε διαφορετικό dpi και ανάλυση βοηθώντας το τηλέφωνο να τα τρέξει καλύτερα.

 

Τωρα μας το λες;; για να δω..

Ποσα dpi ομως βαζουμε; πανω απο της οθονης; και το XL ποροι τι ειναι; θα δουλεύει πιο πανω;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

το messenger το απεγκαταστησα και το ξανα περασα αλλα παλι τα ιδια μου δειχνει μονο οσους παταω απο το ιστορικο μηνυματων μετα μου τους εμφανιζει οταν ειναι online εχει συμβει σε κανεναν αλλο????

 

Γενικά μήπως μπαίνοντας από κάποιο pc έχεις αλλάξει τις ρυθμίσεις της συνομιλίας? μήπως έχεις βάλει ας πούμε να φαίνεσαι online μόνο σε συγκεκριμένους;

Αν το έχεις κάνει αυτό, το messenger το "Βγαζει" έτσι...

Αν δεν έχεις δει ΠΟΤΕ ούτε 1 συνδεδεμένο, δεν ξερω τι να υποθέσω

Edited by Vasiliki_Vas
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει επεισόδια, η 1501 που φοράει ή γυναίκα μου έχει μεγάλη διάφορα με τη rom του kadilak?

Αν αποφάσισω να την αανβαθμισω, φλασαρισμα μέσω recovery ή φλασαρισμα από την αρχή;

Το μπακαπ της 1501 γίνεται restore στην νέα;

Link to comment
Share on other sites

Kandilak υπάρχει σε flashable zip μήπως το fix για εύρεση τοποθεσίας σε wifi και δεδομένα? Αν ναι μήπως μπορείς να το ανεβάσεις κάπου ώστε να το φλασαρουμε?σε ευχαριστώ πολύ για όλα όσα μας έχεις δώσει γιαυτό το κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χωρίς κανένα λόγο σταμάτησα να λαμβάνω sms :blink: δεν λαμβάνω απο κανέναν έχει κανεις να μου δώσει λύση την μία μέρα λάμβανα και την άλλη κόπηκε μαχαίρι :!:

Μου βγάζει αναβάθμιση της πολλής καλής rom του Kadilak να την κάνω η όχι καλύτερα; Αν θυμάμαι ηταν για άλλο τύπο lenovo και ο kadi την είχε τροποποιήσει για το δικό μας οπότε υποθέτω οτι να την κανω θα επακολουθήσει το χάος;

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τον τελευταίο καιρό δεν μου λειτουργεί το ξυπνητήρι. Έχω την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806. Έχω την εντύπωση ότι αυτό συμβαίνει διότι όταν το τηλέφωνο είναι σε φόρτιση με σβηστή την οθόνη δεν προχωράει η ώρα. Δλδ το πατάω να ανοίξει και τότε συντονίζεται. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ.!

 

Να προσθέσω ότι αναφέρομαι στο ξυπνητήρι που έχει η βασική εφαρμογή ρολογιού του τηλεφώνου, το έχω κάνει να μην κλείνει όταν πατάω clean up και ότι χρησιμοποιώ το launcher της google.

Edited by mxiro
Link to comment
Share on other sites

Kandilak υπάρχει σε flashable zip μήπως το fix για εύρεση τοποθεσίας σε wifi και δεδομένα? Αν ναι μήπως μπορείς να το ανεβάσεις κάπου ώστε να το φλασαρουμε?σε ευχαριστώ πολύ για όλα όσα μας έχεις δώσει γιαυτό το κινητό!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6278555#post6278555

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες χωρίς κανένα λόγο σταμάτησα να λαμβάνω sms :blink: δεν λαμβάνω απο κανέναν έχει κανεις να μου δώσει λύση την μία μέρα λάμβανα και την άλλη κόπηκε μαχαίρι :!:

Μου βγάζει αναβάθμιση της πολλής καλής rom του Kadilak να την κάνω η όχι καλύτερα; Αν θυμάμαι ηταν για άλλο τύπο lenovo και ο kadi την είχε τροποποιήσει για το δικό μας οπότε υποθέτω οτι να την κανω θα επακολουθήσει το χάος;

 

Φαντάζομαι έχεις την 1516. Έχουμε πει ότι δεν κάνουμε τις αναβαθμίσεις που βγαζει το τηλέφωνο αφορούν την Κινέζικη αγορά.

Πάρε το 3ο link από την υπογραφή μου για να αναβαθμίσεις στην 1536 multilanguage.

Για τα SMS δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου... Εκανα κατι λαθος εγω σιγουρα δε τιθεται θεμα, αλλα τωρα χρειαζομαι τη βοηθεια σας!! Ειχα εγκαταστησει την 1447 και προχθες μου εβγαλε να κανω update σε μια νεα ROM την 1536 αν θυμαμαι καλα, μπορει να κανω και λαθος.. ΤΟ εκανα και οταν ειδα οτι δεν ειναι multilang και επειδη κολλουσε το κινητο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Απο τοτε οποτε ανοιγω το τηλεφωνο μου βγαζει μονο κινεζικα και απο μεταφραση στο google μου γραφει οτι ''ο power wizard εχει σταματησει να λειτουργει'' με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω στο μενου και να κανω οτιδηποτε.. Μου βγαζει συνεχεια αυτη την ειδοποιηση και απο κατω οκ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου... Εκανα κατι λαθος εγω σιγουρα δε τιθεται θεμα, αλλα τωρα χρειαζομαι τη βοηθεια σας!! Ειχα εγκαταστησει την 1447 και προχθες μου εβγαλε να κανω update σε μια νεα ROM την 1536 αν θυμαμαι καλα, μπορει να κανω και λαθος.. ΤΟ εκανα και οταν ειδα οτι δεν ειναι multilang και επειδη κολλουσε το κινητο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Απο τοτε οποτε ανοιγω το τηλεφωνο μου βγαζει μονο κινεζικα και απο μεταφραση στο google μου γραφει οτι ''ο power wizard εχει σταματησει να λειτουργει'' με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω στο μενου και να κανω οτιδηποτε.. Μου βγαζει συνεχεια αυτη την ειδοποιηση και απο κατω οκ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Χρησιμοποίησε την 3η μέθοδο εγκατάστασης

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Χρησιμοποίησε την 3η μέθοδο εγκατάστασης

 

Φιλε μου οταν παταω για να μπω σε recovery mode μου βγαζει lenovo-recovery και τρεις επιλογες...reboot, install update package το οποιο οταν παταω μου βγαζει failure, wipe user data και power off.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οταν παταω για να μπω σε recovery mode μου βγαζει lenovo-recovery και τρεις επιλογες...reboot, install update package το οποιο οταν παταω μου βγαζει failure, wipe user data και power off.....

Σωστά με το update που έκανες έχασες και το TWRP. Ξανακάνε wipe user data και όταν ανοίξει το τηλέφωνο επέλεξε γλώσσα τα αγγλικά στο αρχικό setup. Μετά ακολούθα από το προηγούμενο link που σου έδωσα το κομμάτι προς το τέλος που λέει για την εγκατάσταση του TWRP και πως να κάνεις root το τηλέφωνο. Πρώτα κάνεις root και μετά βάζεις twrp.

 

edit: Αν πάλι βγάζει πρόβλημα και δεν μπορείς να δουλέψεις το τηλέφωνο για να κάνεις το root, κατέβασε την 1508-ST από το http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ (πρέπει να κάνεις register και login στο needrom για να μπορείς να κατεβάσεις) και αποθηκευσέ την στην εσωτερική ή εξωτερική sdcard (όχι σε φάκελο) και μετονόμασε την σε update.zip. Μετά μπούταρε στο lenovo recovery και πάτα install update package. Όταν μπουτάρεις επέλεξε english για γλώσσα και προχώρα για να κάνεις root το τηλέφωνο και να περάσεις το TWRP recovery.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6278555#post6278555

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φαντάζομαι έχεις την 1516. Έχουμε πει ότι δεν κάνουμε τις αναβαθμίσεις που βγαζει το τηλέφωνο αφορούν την Κινέζικη αγορά.

Πάρε το 3ο link από την υπογραφή μου για να αναβαθμίσεις στην 1536 multilanguage.

Για τα SMS δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει.

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το sms λύθηκε με μια επανεκίνηση παντως με τρώει η περιέργεια τι μπορεί να ήτανε ειχα δοκιμάσει πολλες λύσεις.

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε το κινητό. Μια ερώτηση μόνο, έρχεται αποφορτισμένο? Πατάω το Power και δεν ανοίγει. Επίσης όσον αφορά το ρεύμα οι Κινέζοι είναι περίεργοι και στην συσκευασία δεν είχε ευρωπαικό φορτιστή. Θα φορτίσει με οποιονδήποτε universal USB φορτιστή?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...