Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοω ακολουθεις ακριβως τον οδηγο ή προσπαθεις να το ξεζιπαρεις;

Ξανακατεβασε το αρχειο απο την αρχη..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξεζιπαρω.

Χυμα στην εξωτερική καρτα μνήμης μου αλλα οταν παει να κανει Install δεν μπορει λεει να το ανοιξει

Το ξανά κατέβασα αλλά πάλι τα ίδια λεει

Edited by onastrom
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο στην εσωτερικη και προσπάθησε (αρκει να μη θες να κανεις wipe internal storage)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ουτε απο την εσωτερική μνήμη γινετε τίποτα

και τώρα δεν παίρνει ούτε την 1447 που φοραγε πριν

Edited by onastrom
Link to comment
Share on other sites

Failed έβγαζε και σε εμένα, ίσως γιατί είχα εγκαταστήσει πριν λίγες μέρες την 1536 την αγγλικη , μετα επανεφερα την 1447 απο backup κλπ και ίσως κάτι δεν έκατσε καλά. Τελικά ακολούθησα την 3η μεθοθο του kandilak και όλα καλά. Προσοχή όμως γιατί χάνεις τα παντα εκτός απο την sd!!
Link to comment
Share on other sites

Η τριτη μεθοδος ειναι να σβησεις τα πάντα ολα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα και εγω την καινουρια ρομ του Kandilak συγχαριτιρια πολλα εισαι ο πρωτος μια απορια μονο εχω σκαλιζοντας την αρχικη οθονη κατι πατησα και τωρα δεν μου ανοιγει επιλογες οταν παταω το κουμπι μενου που ειναι τερμα αριστερα μου βγαζει αυτο το μηνυμα ξερετε πως να το βγαλω? layout has locked you can lock it by kneading and then homescreen settings locks the homescreen layout
Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα και εγω την καινουρια ρομ του Kandilak συγχαριτιρια πολλα εισαι ο πρωτος μια απορια μονο εχω σκαλιζοντας την αρχικη οθονη κατι πατησα και τωρα δεν μου ανοιγει επιλογες οταν παταω το κουμπι μενου που ειναι τερμα αριστερα μου βγαζει αυτο το μηνυμα ξερετε πως να το βγαλω? layout has locked you can lock it by kneading and then homescreen settings locks the homescreen layout

 

Κανε αυτο:

Εβαλα την 1536 και με μπερδεψαν οι επιλογες του νεου UI, κλειδωσα τις αρχικες οθονες και δεν μπορω να μετακινησω τιποτα. Πως τις ξεκλειδωνω ?

 

Τελικα συροντας το δαχτυλο απο κατω προς τα πανω εμφανιζονται οι επιλογες.

οταν εμφανιστουν οι επιλογες πατας options/ Lock desktop .

 

Επισης να ευχαριστησω και γω τον Καντιλακ για την ρομ!

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι για την αγορά του κινητού αυτού για έφηβο και ήθελα να σας ρωτήσω, το παραγγέλνω Multi-Language ROM(root,install google play) ή Original ROM(Chinese&English)?

 

Χρειάζομαι τα Ελληνικά όμως.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι για την αγορά του κινητού αυτού για έφηβο και ήθελα να σας ρωτήσω, το παραγγέλνω Multi-Language ROM(root,install google play) ή Original ROM(Chinese&English)?

 

Χρειάζομαι τα Ελληνικά όμως.....

 

Θα το παραγγείλεις με την κινεζοαγγλική και θα ακολουθήσεις τον πληρέστατο οδηγό του kandilak για να βάλεις την multilanguage 1536.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

 

έχω ακολουθεί τους οδηγους του kandilak για root, twrp, flash. Έχω περάσει την VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk.

όμως έχω παρατηρήσει το εξής προβλημα:

τα βίντεο δεν παίζουν στο speaker, παρα μόνο απο το ακουστικό κλήσης. Τυχαία έκανα battery calibration και διορθώθηκε το θέμα. Όμως μετά από λίγες ώρες παρουσιάστηκε πάλι.

Το έχει συναντήση κανείς και έχει καταφέρει να το λύσει? Κάνει κάτι εμπλοκή?

 

Επίσης νομίζω πως ανοίγει το GPS μόνο του.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

ευχαριστώ!

 

Μήπως κάποιος έχει συναντήση παρόμοιο πρόβλημα? έχω την πρώτη έκδοση της 1536 by @kandilak

Link to comment
Share on other sites

Θα το παραγγείλεις με την κινεζοαγγλική και θα ακολουθήσεις τον πληρέστατο οδηγό του kandilak για να βάλεις την multilanguage 1536.

 

Μηπως να βαλει τη multi που θα ειναι και ροοτ και θα ειναι πιο ευκολο μετα?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να βαλει τη multi που θα ειναι και ροοτ και θα ειναι πιο ευκολο μετα?

 

Mε τον οδηγό του katagias για εγκατάσταση twrp σε τηλέφωνα που δεν είναι root και τον οδηγό του kandilak για εγκατάσταση ρομ, νομίζω πως καλύπτεται απολύτως. Έχω βρει ασφαλέστερη αυτή τη μέθοδο από τις εναλλακτικές. Οι custom roms των καταστημάτων είναι γεμάτες ιδιοτροπίες και κουσούρια, με λιγότερη προβλεψιμότητα στο "πείραγμα".

Οπότε κατά τη γνώμη μου την κινεζοαγγλική και μισή - μία ώρα απασχόληση για το πείραγμα και το τηλέφωνο θα πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Το viber μενει στο background ανοιχτο για αυτο τρωει τη πιο πολυ μπαταρια.

Nαι, το είδα τελικά με μία εφαρμογή που κατέβασα.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mε τον οδηγό του katagias για εγκατάσταση twrp σε τηλέφωνα που δεν είναι root και τον οδηγό του kandilak για εγκατάσταση ρομ, νομίζω πως καλύπτεται απολύτως. Έχω βρει ασφαλέστερη αυτή τη μέθοδο από τις εναλλακτικές. Οι custom roms των καταστημάτων είναι γεμάτες ιδιοτροπίες και κουσούρια, με λιγότερη προβλεψιμότητα στο "πείραγμα".

Οπότε κατά τη γνώμη μου την κινεζοαγγλική και μισή - μία ώρα απασχόληση για το πείραγμα και το τηλέφωνο θα πετάει.

Μεγάλο μπλεξίμο το sp flash tool με τους preloader drivers. Στο post της 1536 υπάρχουν link για να γίνει root το τηλέφωνο με το kingo root χωρίς την χρήση PC. Από την στιγμη που γίνει root , το twrp μπαίνει πολύ εύκολα με το mobile uncle tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τίποτα. Και αυτό δοκίμασα.

Ξανά περασα την 1447 και δοκιμασα πάλι αλλά ΔΕΝ.

1. Έλεγχος του md5 του αρχείου που κατέβασες να συμφωνεί με το md5= 8e7850532a82174c2da366dcdd55e77c

 

2. Έλεγχος στο TWRP να μην είναι τσεκαρισμένο το zip signature verification. Πήγαινε στα settings και κάνε restore defaults αν δεν το βρίσκεις.

 

3. Αν χρησιμοποιείς την 3η μέθοδο φλασαρισματος πρέπει μετά το wipe να κάνεις reboot στο recovery και μετά να προχωρήσεις στο install.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπλεξίμο το sp flash tool με τους preloader drivers. Στο post της 1536 υπάρχουν link για να γίνει root το τηλέφωνο με το kingo root χωρίς την χρήση PC. Από την στιγμη που γίνει root , το twrp μπαίνει πολύ εύκολα με το mobile uncle tool.

 

Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Απλώς εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το spflashtool, φλασαρίστηκε το twrp με τη μία, πήρα backup και έβαλα τη ρομ σου. Ίσως επειδή είχα drivers εγκαταστημένους από άλλο Lenovo. Είναι πάντως το μόνο τηλέφωνο μέχρι τώρα που δεν με προβλημάτισε στο ελάχιστο!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εαν ειναι ηδη ροοτ ειναι πανευκολη διαδικασια να περασεις twrp.μακαρι και στο δικο μου να ηταν τοσο απλο.
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπλεξίμο το sp flash tool με τους preloader drivers. Στο post της 1536 υπάρχουν link για να γίνει root το τηλέφωνο με το kingo root χωρίς την χρήση PC. Από την στιγμη που γίνει root , το twrp μπαίνει πολύ εύκολα με το mobile uncle tool.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. Έλεγχος του md5 του αρχείου που κατέβασες να συμφωνεί με το md5= 8e7850532a82174c2da366dcdd55e77c

 

2. Έλεγχος στο TWRP να μην είναι τσεκαρισμένο το zip signature verification. Πήγαινε στα settings και κάνε restore defaults αν δεν το βρίσκεις.

 

3. Αν χρησιμοποιείς την 3η μέθοδο φλασαρισματος πρέπει μετά το wipe να κάνεις reboot στο recovery και μετά να προχωρήσεις στο install.

 

1. Έλεγχος του md5 του αρχείου που κατέβασες να συμφωνεί με το md5= 8e7850532a82174c2da366dcdd55e77c

Αυτό πως το τσεκάρω? που?

Link to comment
Share on other sites

1. Έλεγχος του md5 του αρχείου που κατέβασες να συμφωνεί με το md5= 8e7850532a82174c2da366dcdd55e77c

Αυτό πως το τσεκάρω? που?

 

Στον Es file manager πατάς παρατεταμένα το αρχείο για να επιλεγεί και μετά πατάς τις τρεις τελείες πάνω δεξιά και πας ιδιότητες και μετά πατάς το " προβολή checksum"

Link to comment
Share on other sites

και στην περίπτωση που ΔΕΝ είναι 8e7850532a82174c2da366dcdd55e77c?

Τότε, αν μιλάμε για το ίδιο αρχείο, το δικό σου είναι corrupted οπότε θα βγάλει σφάλμα οπότε πρέπει να το ξανακατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κατεβάσει 3 φορές και πάντα έχει διαφορετικό MD5 από αυτο

8e7850532a82174c2da366dcdd55e77c

 

Πόσες πιθανοτητες υπαρχουν να το πετύχω? χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...