Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ευχαριστω, το εκανε αλλα δεν του βρηκε λυση.

Σημερα μιλησαμε, τον ακουγα για ενα λεπτο κανονικα και μετα χαθηκε η φωνη του ενω με ακουγε κανονικα.

Ξανακαλεσε, ελαχιστα εγω, αυτος με ακουγε.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα και χθες προσπάθησα να εγκαταστήσω ένα παιχνίδι από το Playstore, το Slugterra: Dark Waters αλλά μόλις ολοκληρώνεται η εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα το Security ότι έχει ανιχνευθεί απειλή (και κάτι κινέζικα τα οποία δεν μπορώ να διαβάσω) και μου συνιστά να το κάνω απεγκατάσταση. Το εμφανίζει και σε κανέναν άλλο αυτό; Μου κάνει εντύπωση γιατί μου πετάει πρώτη φορά παρόμοιο μήνυμα και γιατί απ' ό,τι ξέρω ό,τι υπάρχει στο playstore ελέγχεται για κακόβουλη συμπεριφορά.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάθε φορά που κάνει update από playstore στο τέλος κρασαρει το Security, αλλά πέραν αυτού κανένα πρόβλημα, μην πολυδίνεις σημασία σε "απειλές".

 

Έχει βγει στο Minideal στα 101€ ...Δεν ξέρω αν γίνεται να πάρεις απευθείας με κάρτα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι ειναι αυτο το μηνυμα στα κινεζικα που εμφανιζεται συνεχως και αν μπορω να το απενεργοποιησω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα?

 

(φοραω την vibeui_v2.0-1516)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, το εκανε αλλα δεν του βρηκε λυση.

Σημερα μιλησαμε, τον ακουγα για ενα λεπτο κανονικα και μετα χαθηκε η φωνη του ενω με ακουγε κανονικα.

Ξανακαλεσε, ελαχιστα εγω, αυτος με ακουγε.

Δε θα σου δώσει λύση αλλά θα σου επιβεβαιώσει αν όντως υπάρχει πρόβλημα στο μικρόφωνο ή δεν υπάρχει οπότε κάπου αλλού μπορεί να οφείλετε η συμπεριφορά αυτή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξερει κανεις τι ειναι αυτο το μηνυμα στα κινεζικα που εμφανιζεται συνεχως και αν μπορω να το απενεργοποιησω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα?

 

(φοραω την vibeui_v2.0-1516)

Μέσω τις μετάφρασης της google φαίνεται να λέει κάτι για 189 διπλές επαφές και αν θες να γίνει ενοποίηση και κάτι για cloud. Υποθέτω ότι είναι από την εφαρμογή Syncit. Επίσης για την 1516 έχω ποστάρει και αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6085396#post6085396 . Εκεί που λέει για το Appsettings, αν το κάνεις πιθανών το μήνυμα να το δείξει στα αγγλικά.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετοπίζω ενα περίεγο πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας

 

Έχω την 1516 του Kandilak

Την ξαναπέρασα φρέσκια χωρίς restore απο titanium και όλλα πάνε smoothly (και αυτό παρεπιπτόντως έλυσε κάποια περίεργα θέματα με ειδοποιήσεις) - (γενικά νομίζω είναι καλύτερα να μην κάνουμε restore απο titanium εκτος ίσως κάποιες εφαρμογες που καίνε px μυνηματα του viber)

Τις τελευταίες μέρες και μετα απο ένα μεγάλο video που είδα απο την εφaρμογη youtube, ενώ χρησιμοποιώ το κινητό σιγά σιγά πέφτει η φωτεινότητα της οθόνης και πρέπει να την ξανα ανεβάσω. :confused: Είναι που είναι χαμηλή σε αυτήν την οθόνη όσο το παρατηρείς να συμβαίνει στο τέλος δεν βλέπεις τίποτα. Αν το αφήσω δλδ χαμηλώνει τέρμα! :mad:

Σάν να μπαίνει στο auto brightnes δλδ αλλα δεν είναι αυτο ενεργοποιημένο - ποτέ δεν μου άρεσε αυτό ετσι κι αλοιός.

Αυτό συμβαίνει μόνο εφόσον είναι αναμένη η οθόνη για κάποια ωρα px youtube video ή surfάρισμα κλπ.

 

Έχει κανείς καμια ιδέα; :blink:

Επίσεις λέω να δοκιμάσω την AOSP αν και μου άρεσε και με βόλεψε πολύ η VibeUI, την έχει δοκιμάσει κανεις;

 

ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites

Προεπίλεγμένο δίσκος εγγραφής έχεις τον εσωτερικό ή τον εξωτερικό χώρο αποθήκευσης? Αν έχεις το ήχο στην εσωτερική μνήμη και προεπιλεγμένο δίσκο τον εσωτερικό δίσκο αποθήκευσης δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Μπορείς επίσης αν είσαι root να αποθηκεύσης τον ήχο κλήσης στο /system/media/audio/ringtones για να μην έχεις επίσης πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρυθμίσεις --Audio Profiles (Προφιλ ήχου) -- πατάς το γρανάζι δίπλα στο "Γενικό"

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσέκαρε με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.serviceit&hl=el

 

Επίσης τσέκαρε με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.serviceit&hl=el αν όντως υπάρχουν νεκρά σημεία.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου kandilak ναι οντως υπαρχουν νεκρα σημεια δεν βρισκει ομως λυση τωρα τι κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετοπίζω ενα περίεγο πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας

 

Έχω την 1516 του Kandilak

Την ξαναπέρασα φρέσκια χωρίς restore απο titanium και όλλα πάνε smoothly (και αυτό παρεπιπτόντως έλυσε κάποια περίεργα θέματα με ειδοποιήσεις) - (γενικά νομίζω είναι καλύτερα να μην κάνουμε restore απο titanium εκτος ίσως κάποιες εφαρμογες που καίνε px μυνηματα του viber)

Τις τελευταίες μέρες και μετα απο ένα μεγάλο video που είδα απο την εφaρμογη youtube, ενώ χρησιμοποιώ το κινητό σιγά σιγά πέφτει η φωτεινότητα της οθόνης και πρέπει να την ξανα ανεβάσω. :confused: Είναι που είναι χαμηλή σε αυτήν την οθόνη όσο το παρατηρείς να συμβαίνει στο τέλος δεν βλέπεις τίποτα. Αν το αφήσω δλδ χαμηλώνει τέρμα! :mad:

Σάν να μπαίνει στο auto brightnes δλδ αλλα δεν είναι αυτο ενεργοποιημένο - ποτέ δεν μου άρεσε αυτό ετσι κι αλοιός.

Αυτό συμβαίνει μόνο εφόσον είναι αναμένη η οθόνη για κάποια ωρα px youtube video ή surfάρισμα κλπ.

 

 

Έχει κανείς καμια ιδέα; :blink:

Επίσεις λέω να δοκιμάσω την AOSP αν και μου άρεσε και με βόλεψε πολύ η VibeUI, την έχει δοκιμάσει κανεις;

 

ευχαριστώ:D

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Αντιμετωπίζω και εγω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα. Ξαφνικά μειώνεται η φωτεινότητα την οποία έχω στο φουλ. Μετακινω το δείκτη για να μειωθεί η φωτεινότητα προς τα αριστερα αλλα αντι να μειωθεί επανέρχεται στο κανονικό. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά το αντίστροφο γίνεται όταν ανοίγει η κάμερα ή εφαρμογή κάμερας/βίντεο. Όπου και να είναι η φωτεινότητα, πάει στο φουλ. Και μόλις βγούμε από την εφαρμογή πάει εκεί που ήταν. Αν και ο φίλος αναφέρει για σερφαρισμα...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά το αντίστροφο γίνεται όταν ανοίγει η κάμερα ή εφαρμογή κάμερας/βίντεο. Όπου και να είναι η φωτεινότητα, πάει στο φουλ. Και μόλις βγούμε από την εφαρμογή πάει εκεί που ήταν. Αν και ο φίλος αναφέρει για σερφαρισμα...

 

Στη περ'ιπτωσή μου γίνεται ξαφνικά οταν είναι ανοικτή οθόνη είτε γράφοντας μνμα ή με μια εφαρμογή ή οτιδήποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Tην aosp v3 την έχω δουλέψει και είναι πολύ καλή. Με ενοχλεί που βάζει το λειτουργικό και τις εφαρμογες στην κάρτα sd κι οχι στη μνήμη του τηλ. και είναι στα αγγλικα. Επίσης εχει το nova louncher που προσωπικα δε μου αρέσει και έβαλα τον cm. Αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά το αντίστροφο γίνεται όταν ανοίγει η κάμερα ή εφαρμογή κάμερας/βίντεο. Όπου και να είναι η φωτεινότητα, πάει στο φουλ. Και μόλις βγούμε από την εφαρμογή πάει εκεί που ήταν. Αν και ο φίλος αναφέρει για σερφαρισμα...

 

άλλο αυτό! αυτό το θέλουμε κιόλας κι έχει να κάνει με την εφαρμογή της κάμερας

Αυτό που λέω είναι πρόβλημα! και γίνεται ότι κι άν κάνεις, γενικά όσο χρησιμοποιείς το κηνιτό η φωτηνότειτα πέφτει όχι μόνο στο σερφάρισμα.

κι απ' οτι βλέπω το έχουν κι άλοι το πρόβλημα.

Το περίεργο είναι οτι ξεκίνησε ξαφνικά δεν φένεται δηλαδή να ίναι θέμa συγκεκριμένης rom αλοιός δεν θα το έκανε απο την αρχή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Tην aosp v3 την έχω δουλέψει και είναι πολύ καλή. Με ενοχλεί που βάζει το λειτουργικό και τις εφαρμογες στην κάρτα sd κι οχι στη μνήμη του τηλ. και είναι στα αγγλικα. Επίσης εχει το nova louncher που προσωπικα δε μου αρέσει και έβαλα τον cm. Αυτά.

 

Thanx λεω να την δοκιμάσω κι εγώ - Πάντος είναι vanilla android έτσι;

Δεν β΄ρισκεις δλδ το το βολικό intergration που έχει η VibeUI ετσι;

 

Τι ενοείς βάζει το λειτουργικό στην SD?

Μια 16άρα που έχω δηλαδή δεν μου φτάνει για τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τηλ για αγορά αλλά τώρα έχω τελείως διαφορετική συσκευή να σας πω ότι το θέμα με το την αυξομείωση του φωτισμού είτε σε σερφάρισμα είτε σε YouTube και μάλλον και σε άλλες εφαρμογές οφείλεται στο update που έκανε η Google στο Google player services. Το συγκεκριμένο service πλέον είναι σημαντικό μιάς και πολλές εφαρμογές εξαρτώνται από αυτό κι επίσης να σας πω ότι αναβαθμίζει και το Google services framework το οποίο επίσης είναι σημαντικό για τη λειτουργία του τηλεφώνου. Όσοι είσαστε root και ανοίξετε έναν explorer και μπείτε στο data/app θα επιβεβαιώσετε και την πρόσφατη ημερομηνία και εξού μετά από αυτό και τα περίεργα που συμβαίνουν στα κινητά μας.
Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει η vibeui αλλά η aosp στο δικό μου τηλ δουλεύει καλύτερα, gps, data και γενικά όλο το τηλ. Τώρα για τις εφαρμογές, μπερδεύει τις κάρτες και γράφει στην sd.
Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα με το Titanium backup πάρεις backup την εφαρμογή SuperSU μετά άνοιξε την εφαρμογή SupeSU και πήγαινε στις ρυθμίσεις και πάτα το "Πλήρης κατάργηση πρόσβασης root". Μετά άνοιξε το OTEtv Go και δες αν δουλεύει το Live. Αν δεν δουλεύει κάνε εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή του OTEtv Go και ξαναπροσπάθησε. Όταν τελειώσεις με αυτό που ήθελες να δεις με το OTEtv Go και ξαναθές πρόσβαση root, μπoυταρε σε TWRP και φλασαρε το http://download.chainfire.eu/supersu . Μετά όταν ανοίξει το τηλέφωνο πήγαινε στο Titanium backup και κάνε επαναφορά από το backup του SuperSU που πήρες τα data.

 

Το παραπάνω ισχύει στην Pro έκδοση του SuperSU. Στην κανονική δεν ξέρω αν γίνεται.

 

Οι εφαρμογές που τύπου hide my root που δοκίμασα δεν δούλεψαν με το OTETV GO

Τελικα ολα οκ, ετσι καταφερα να δω ote tv και μετα να το ξανακανω root.

Link to comment
Share on other sites

Google play services has stopped. Το βγαζει καθε τοσο , δεν το εχω συνδεσει με κατι συγκεκριμενο αλλα εχω την υποψια οτι το πεταει οταν εχω location services ανοιχτα,(οταν χρησιμοποιω, foursquare, maps κλπ).επισης δεν μπορω να στειλω την τοποθεσια μου μεσω viber πχ η να την βαλω σε μια φωτο στο instagram(could not load location λεει) ενω αν ανοιξω χαρτη μ λεει ακριβως π ειμαι. Καμια ιδεα; εχω την 1516 και πριν ειχα την 1447 νμζω με τα ιδια προβληματα ισως σε μικροτερο βαθμο.
Link to comment
Share on other sites

Google play services has stopped. Το βγαζει καθε τοσο , δεν το εχω συνδεσει με κατι συγκεκριμενο αλλα εχω την υποψια οτι το πεταει οταν εχω location services ανοιχτα,(οταν χρησιμοποιω, foursquare, maps κλπ).επισης δεν μπορω να στειλω την τοποθεσια μου μεσω viber πχ η να την βαλω σε μια φωτο στο instagram(could not load location λεει) ενω αν ανοιξω χαρτη μ λεει ακριβως π ειμαι. Καμια ιδεα; εχω την 1516 και πριν ειχα την 1447 νμζω με τα ιδια προβληματα ισως σε μικροτερο βαθμο.

Έκανες clean install από την 1447?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,εκανα back up με titanium γτ το λυπαμαι να ξαναπερναω settings σε ολες τις εφαρμογες.ξερει που οφειλεται το θεμα ; αν κανω clean install ποσες πιθανοτητες δινεις να το λυσει;
Link to comment
Share on other sites

Οχι,εκανα back up με titanium γτ το λυπαμαι να ξαναπερναω settings σε ολες τις εφαρμογες.ξερει που οφειλεται το θεμα ; αν κανω clean install ποσες πιθανοτητες δινεις να το λυσει;

Πρέπει να κάνεις clean install. Το titanium backup το χρησιμοποιούμε για επαναφορά των εφαρμογών χρήστη και όχι για τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν και έχω εγκαταστήσει κατά καιρούς τις διάφορες αναβαθμίσεις τον ρομ, τώρα έχω την 1516, θέλω να κάνω ένα καλό clean install, αλλά να διαγραφούν και τα πάντα από την εσωτερική μνήμη του κινητού και της sd πριν ξαναπεράσω την 1516. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως θα γίνει αυτό??

 

Επίσης, έχω παρατηρήσει πως δεν μπορω να κάνω call conference με 2 διαφορετικά άτομα. όταν μιλάω με τον πρώτο και πάω να κάνω add δεύτερο άτομο δεν μου το κάνει, έχεις κανένας άποψη??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω back up μονο τις εφαρμογες και οχι τα settings δλδ;

Να κάνεις backup μονο τις εφαρμογές που εγκατέστησες εσύ και όχι αυτές που είχε η rom εξ αρχής .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν και έχω εγκαταστήσει κατά καιρούς τις διάφορες αναβαθμίσεις τον ρομ, τώρα έχω την 1516, θέλω να κάνω ένα καλό clean install, αλλά να διαγραφούν και τα πάντα από την εσωτερική μνήμη του κινητού και της sd πριν ξαναπεράσω την 1516. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως θα γίνει αυτό??

 

Επίσης, έχω παρατηρήσει πως δεν μπορω να κάνω call conference με 2 διαφορετικά άτομα. όταν μιλάω με τον πρώτο και πάω να κάνω add δεύτερο άτομο δεν μου το κάνει, έχεις κανένας άποψη??

 

Ευχαριστώ.

Στο TWRP κανε Wipe - Advanced wipe ,επέλεξε μόνο την sdcard και κάνε Swipe to wipe. Μετά αποθύκευσε στην sdcard την rom (με όποιο τρόπο βρεις πιο βολικό) και ξαναμπούταρε στο TWRP και πάτα Wipe - Advanced wipe επέλεξε τα cache, dalvik , data, system, internal storage (θα πρέπει να έχεις κρατήσει backup αρχεία που πιθανώς χρειάζεσαι) και κάνε Swipe to wipe. Μετά πήγαινε στο home του TWRP και πάτα Reboot--Reboot recovery. Oταν ξανανοίξει το τηλέφωνο στο TWRP κάνε Install το zip της 1516 rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.δεν ξέρω αν είναι off topic αλλά εχθες μετά από ένα μεγάλο ζόρι που έφαγε η οθόνη μαύρισε η μισή και η άλλη μισή τρεμοπαίζει .θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε αν 1ον η οθόνη αλλάζει,2ον μπορώ να βρω στην Ελλάδα και 3ον πόσο περίπου θα κοστίσει;αξίζει την αλλαγή ή να αρχίζω να κοιτάω για κάτι άλλο. ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...