Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα αλλά όπως είπα και πιο πάνω τπτ. Αν βοηθάει πριν την δική σου ρομ είχα κάνει εγκατάσταση τη τελευταία MUI για να τη δω.

Στο twrp κανε wipe - advanced wipe τα cache, dalvik , data, system, internal storage ( αφου πρώτα κρατήσεις backup αρχεία που πιθανώς χρειάζεσαι) και μετά φλασαρε την rom.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις αγορά από εξωτερικό λόγω capital control. Ωστόσο με λίγα χρήματα παραπάνω, θα μπορούσες να κοιτάξεις και το Lenovo K3 Note k50 - t5 Phablet που είναι καλύτερο (64μπιτο) αλλά 5,5".

 

Καλή επιλογή μπορώ να πω και μικρή η διαφορά σε χρήματα.Ευχαριστώ πολυ.Αν και πρέπει να περιμένω με την κατάσταση που επικρατεί....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εφαρμογες εχεις βαλει αλλα εγω και 3 ωρες να το αφησω χωρις να το αγγιξω το πολυ να πεσει 1%. Εχω την 1447.

 

 

Και εμενα ετσι ηταν το πρωτο καιρο .1% επεφτρ μεσα σε 3-4 ωρες αν δε το αφηνα χωρις να αγγιζω.

Εφαρμογες οτι ειχε οταν ηρθε (δεν ειναι ρουτ) και τα κλασικα facebook messenger και κανα παιχνιδι που παιζω σπανια.

Τπτ το περιεργο.

Την 1447 εχει κ μενα.

Edited by panos_saxo
θελω να προσθεσω επιπλεον πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να επιλέξω με ποιο κουμπί θα τραβάει φωτογραφίες ?

π.x με το volume key

Έχω την 1501 rom

Link to comment
Share on other sites

Με την 1447 παντως τραβαει φωτογραφιες και με το volume key. :)

 

Με την 1501 όμως όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρο παρατηρω οτι το τηλεφωνο ζεστενεται πολυ. Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα;

 

Ακομα και μετα απο 30 λεπτα χρησης του ιντερνετ το τηλεφωνο καιει τοσο πολυ που δεν μπορεις να το αγγιξεις.

 

Δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο παλαιοτερα.

 

Συμβαινει και σε εσας; Τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γτ ειμαι ασχετος με root rom και τα λοιπα.

Αγορασα το κινητο απο Ελλαδα.

Εχει την 1447.

Διαβασα καπου πως εφοσον υπαρχει η εφαρμογη super user , το κινητο ειναι rooted.

Εγω λοιπον γτ δε μπορω να βγαλω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες (security και αυτο για την μπαταρια) ?

Και γτ δε μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην εξωτερικη μνημη οπως εκανα με ενα zte που ειχα παλιοτερα απο κινα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γτ ειμαι ασχετος με root rom και τα λοιπα.

Αγορασα το κινητο απο Ελλαδα.

Εχει την 1447.

Διαβασα καπου πως εφοσον υπαρχει η εφαρμογη super user , το κινητο ειναι rooted.

Εγω λοιπον γτ δε μπορω να βγαλω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες (security και αυτο για την μπαταρια) ?

Και γτ δε μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην εξωτερικη μνημη οπως εκανα με ενα zte που ειχα παλιοτερα απο κινα?

Για την μεταφορά εφαρμογών στην εξωτερική μνήμη, θα πρέπει να επιλέξεις σαν προεπιλεγμένο δίσκο εγγραφής τον εξωτερικό χώρο αποθήκευσης. Όμως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αφού τα 16 gb του τηλεφώνου είναι υπεραρκετά για παρα πολλές εφαρμογές. Μπορείς να επιλέξεις από τις ρυθμίσεις τις κάμερας τα βίντεο και οι φωτογραφίες να αποθηκεύονται στην εξωτερική μνήμη ώστε να μην σου πιάνουν χώρο στην εσωτερική. Πολλές εφαρμογές δεν δουλεύουν το ίδιο καλά όταν εγκαθίστανται στην εξωτερική μνήμη.

 

Οι ευελιξία που σου δίνει ένα rooted τηλέφωνο πολλές φορές γυρίζει μπούμερανγκ ειδικά όταν το τηλέφωνο βρίσκεται στα χέρια κάποιου που δηλώνει "'άσχετος". Πρόσεξε τι πειράζεις - απεγκαθιστάς - διαγράφεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπον γτ δε μπορω να βγαλω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες (security και αυτο για την μπαταρια) ?

 

Για να βγαλεις το lenovo security το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις AOSP rom, που ειναι σε πολλα καλυτερη (καταναλωση, διαχειρηση) και θα μπορεις να εχεις push notifications σε facebook, viber κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα καταφερω να περασω αλλη rom δεν το χω και πολυ.

Και το βασικοτερο ειναι οτι εχω μεινει και απο pc για την ωρα.

Για τις ειδοποιησεις ειδικα στο viber καλο θα ηταν να μ ερχονται στην ωρα τους γτ τωρα χανω τα παντα αν δεν ανοιξω απο μονος την εφαρμογη.

Παντως ,μαλλον , βρηκα τι εφταιγε για την καταναλωση της μπαταριας που εχω γραψει και πιο πανω.

Ειχα η ηταν ενεργοποιημενη μια ρυθμιση ωστε το wifi να ψαχνει λεει για δικτυα συνεχως ακομα και οταν το εχω απρνεργοποιημενο.

(Σαρωση παντα διαθεσιμη το λεει)

Edited by panos_saxo
ξεχασα να προσθεσω κατι
Link to comment
Share on other sites

Στη 1501 τελικά ξέρει κάποιος αν μπορείς να βγάλεις φώτο πατώντας το volume key για παράδειγμα ?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπει σε TWRP mode? Για να μπεις σε TWRP άνοιξε το mobileuncle tool και επέλεξε "into recovery mode" ή με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο πατας τα δύο κουμπιά έντασης ήχου και αφού σιγουρευτείς ότι τα κρατάς και τα δύο πατημένα πατάς και το power. Τα κρατάς και τα τρία πατημένα μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το λογότυπο "dual sim". Από εκεί και πέρα διαβάζεις τον οδηγό εγκατάστασης official rom για να καταλάβεις πως δουλεύει το TWRP και όταν έχεις καταλάβει τι γίνεται εκεί τότε διαβάζεις τις οδηγίες της 1516 rom και κάνεις ότι χρειάζεται.

Περασα την 1516 κ ολα οκ !!!

Ευχαριστω kandilak,αλλα κ οσους εχετε ασχοληθει τοσο με την συσκευη..

 

Με την νεα ρομ τι σκορ βλεπετε στο antutu ??

Απο 34+ εχω πεσει στο 32+ ...

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,μάλλον είμαι εκτός θέματος αλλά συγχωρηστε μου την άγνοια...

Έχω στο κινητό το HERE MAPS αλλά καθυστερεί υπερβολικά να βρει τη θέση μου ο δορυφόρος....

Μπορείτε να προτεινετε κάποια εφαρμογή για βελτιστοποίηση της ευρεσης θεσης του gps? (ή να με παραπεμψετε σε κάποιο σχετικό link του site)...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Το gps κλείδωνει κανονικά, τουλάχιστον όπως και ένα pna που έχω. Αργεί περισσότερο όταν έχεις καιρό να το χρησιμοποιήσεις ή όταν είσαι μέσα σε κτίριο
Link to comment
Share on other sites

Στο twrp κανε wipe - advanced wipe τα cache, dalvik , data, system, internal storage ( αφου πρώτα κρατήσεις backup αρχεία που πιθανώς χρειάζεσαι) και μετά φλασαρε την rom.

Εκανα ο,τι ακριβώς είπες και μέχρι στιγμής δείχνει ο.κ. Το tHEME CENTER έκανε και αναβάθμιση.

Μια παρατήρηση μόνο όταν μπουτάρει το κινητό δεν έχει ήχο.

Εκανα τα εξής μετά τις οδηγίες σου

1.εγκατέστησα τη ρομ

2.update su ,wipe τη dalvik

3.reboot. Μεχρι εδω είχε ήχο.

4.επαναφορα data

5.reboot χωρίς ήχο.

τα φώτα σου.

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ο,τι ακριβώς είπες και μέχρι στιγμής δείχνει ο.κ. Το tHEME CENTER έκανε και αναβάθμιση.

Μια παρατήρηση μόνο όταν μπουτάρει το κινητό δεν έχει ήχο.

Εκανα τα εξής μετά τις οδηγίες σου

1.εγκατέστησα τη ρομ

2.update su ,wipe τη dalvik

3.reboot. Μεχρι εδω είχε ήχο.

4.επαναφορα data

5.reboot χωρίς ήχο.

τα φώτα σου.

Το 2 δεν χρειαζόταν, η rom είναι ήδη rooted.

Για τον boot sound θα φλασαρεις από το TWRP το https://www.dropbox.com/s/jpav8owbjpnmr5q/build.prop.1516.2.zip?dl=0 .

Μετά θα κάνεις reboot στο σύστημα και θα πας στις Ρυθμίσεις στο Ringtone and volumes και θα τσεκάρεις το Power audio playback.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα ,μάλλον είμαι εκτός θέματος αλλά συγχωρηστε μου την άγνοια...

Έχω στο κινητό το HERE MAPS αλλά καθυστερεί υπερβολικά να βρει τη θέση μου ο δορυφόρος....

Μπορείτε να προτεινετε κάποια εφαρμογή για βελτιστοποίηση της ευρεσης θεσης του gps? (ή να με παραπεμψετε σε κάποιο σχετικό link του site)...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

FasterGPS https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps

Link to comment
Share on other sites

Το 2 δεν χρειαζόταν, η rom είναι ήδη rooted.

Για τον boot sound θα φλασαρεις από το TWRP το https://www.dropbox.com/s/jpav8owbjpnmr5q/build.prop.1516.2.zip?dl=0 .

Μετά θα κάνεις reboot στο σύστημα και θα πας στις Ρυθμίσεις στο Ringtone and volumes και θα τσεκάρεις το Power audio playback.

 

Τελικά απλά τσεκάρισα το Power audio playback και δούλεψε κανονικά,αλλά για καλό και για κακό φλασάρισα κιόλας το αρχείο σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε σταματα να ποσταρεις και κοιταξε καλυτερα, εχει λυθει αυτο το θεμα, προ πολλου

 

Φιλοι δεν ειμαστε ουτε και θα γινουμε. Απο εκει και περα θα λεμε οτι θελουμε οπως το κανει ο οποιοσδηποτε, οπως οτι η AOSP rom ειναι κατα πολυ καλυτερη στη διαχειρηση και αυτο αποδεικνυεται απο το ξενα foroum.

 

Χαιρομαι ομως διοτι εκ της εμμεσου οδου, βρισκοντας λυση στο προβλημα, παραδεχτηκατε οτι το 2015 υπαρχει θεμα με το να μη σου εμφανιζονται τα push. Ευγε σας πηρε μερικους μηνες αλλα δεν πειραζει καλλιο αργα παρα ποτε .

 

Οποιος ξερει, ας συμβαλει θετικα και ας μας πει ποσο ειναι το SAR του κινητου, σε head και body, σε μετρησεις του US και EU φορεα, γιατι δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα ξεκαθαρα πανω σε αυτο το θεμα.

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι δεν ειμαστε ουτε και θα γινουμε. Απο εκει και περα θα λεμε οτι θελουμε οπως το κανει ο οποιοσδηποτε, οπως οτι η AOSP rom ειναι κατα πολυ καλυτερη στη διαχειρηση και αυτο αποδεικνυεται απο το ξενα foroum.

 

Χαιρομαι ομως διοτι εκ της εμμεσου οδου, βρισκοντας λυση στο προβλημα, παραδεχτηκατε οτι το 2015 υπαρχει θεμα με το να μη σου εμφανιζονται τα push. Ευγε σας πηρε μερικους μηνες αλλα δεν πειραζει καλλιο αργα παρα ποτε .

 

Οποιος ξερει, ας συμβαλει θετικα και ας μας πει ποσο ειναι το SAR του κινητου, σε head και body, σε μετρησεις του US και EU φορεα, γιατι δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα ξεκαθαρα πανω σε αυτο το θεμα.

Το παρακάτω δεν τα γράφω για σένα αλλά για όσους μπορούν να καταλάβουν.

 

Ποτέ δεν υπήρχε θέμα με τα push στις VibeUI και λέγε ότι θες χωρίς να το στηρίζεις πουθενά. Το όποιο θέμα υπήρχε λόγω του διαφορετικού τρόπου λειτουργίας τις οθόνης προσφάτων εφαρμογών. Πρόσεξε τι γράφω!!!!! του διαφορετικού και όχι του λάθους ή σωστού τρόπου λειτουργίας. Το έχουμε αναλύσει όσο δεν πάει άλλο σ' αυτό το forum. Παρόλο όμως που δεν με επηρέαζε το πρόβλημα, ασχολήθηκα και βρήκα ότι η VibeUI μπορεί δουλέψει και με του δύο τρόπους, και έτσι μπορεί να του ικανοποιεί όλους.

 

Ό καθενας μπορεί να χρησιμοποιεί όποια rom τον βολεύει καλύτερα και εγώ ποτέ δεν είπα ότι οι VibeUI είναι καλύτερες από την AOSP. Είπα ότι μου αρέσει καλύτερα η VibeUI.

_

_

_

_

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος ας με βοηθησει καποιος δεν μπορω να κατεβασω τιποτα απο το theme center οταν ειμαι συνδεμενος απο wifι, ενω μπαινει κανονικα απο τα δεδομενα κινητου
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το α8 α806 απο εδω

http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-A806-A8-Octa-Core-4G-Mobile-Phone-MTK6592-Android-4-4-2G-RAM-16G/2003607954.html

τι λετε θα μου ερθει κανα αντιγραφο η θα ειναι το αυθεντικο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να το παρεις απο κει; πρωτον.

Δε μπορεις να κανεις αγορες, δευτερον.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξερει, ας συμβαλει θετικα και ας μας πει ποσο ειναι το SAR του κινητου, σε head και body, σε μετρησεις του US και EU φορεα, γιατι δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα ξεκαθαρα πανω σε αυτο το θεμα.

Στο βιβλιαρακι απλα γραφει SAR 0.335

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αφαιρέθηκαν post, δεν βρίσκω το λόγο κάποιοι να "τρώγεστε" για το τίποτα. Παρακαλώ να επανέλθουμε στα της συσκευής και μόνο χωρίς ειρωνείες και προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...