Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προς kadilak

 

αυτα ειναι τα screnshots απο τον αποθηκευτικο χωρο.

Από τα screenshots δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Όμως από τα προηγούμενα μηνύματα σου βλέπω ότι έχεις ψαχτεί με LINK2SD να αλλάξεις κάποια πράγματα και φοβάμαι ότι κάτι έχεις πειράξει που έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδια.Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα αλλο κινητο!Αρχικα ρωτησα στην συζητηση που γινετε για το κινητο αλλα δν μου απαντησαν οποτε ρωταω εσας που βλεπω οτι ασχολειστε πιο πολυ! Προσφατα πηρα το lenovo s850 απο το ebay. Ομως εχει ενα θεμα με το ακουστικο.Οταν με καλουν ακουγεται ενας θορυβος στους αλλους πολυ εντονος και σε εμενα οχι η και το αντιστροφο.Η μπαταρια του επισης ειναι απελπιστικα χαλια.Την φορτιζω πχ. ολο το βραδυ και το απογευμα της επομενης εχει πεσει στο 10% με ελαχιστη χρηση.(χωρις wifi μονο καμια κληση).Εχετε μηπως καμια προταση?Να στειλω μηνυμα να του το στειλω πισω?

Ξερω οτι εδω γινεται συζητηση για το A806 αλλα ειμαι λιγο απελπισμενος.

 

Να βρεις και να ξαναπεράσεις την rom που έχεις ή άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Από τα screenshots δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Όμως από τα προηγούμενα μηνύματα σου βλέπω ότι έχεις ψαχτεί με LINK2SD να αλλάξεις κάποια πράγματα και φοβάμαι ότι κάτι έχεις πειράξει που έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να βρεις και να ξαναπεράσεις την rom που έχεις ή άλλη rom.

 

Λες να λυθει το θεμα και με την μπαταρια η ετσι ειναι το φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Λες να λυθει το θεμα και με την μπαταρια η ετσι ειναι το φυσιολογικο?

Η κατανάλωση της μπαταρίας μπορεί να οφείλεται στην rom ή στις ρυθμίσεις - εφαρμογές χρήστη ή στην ίδια την μπαταρία. Οπότε μπορεί τίποτα δεν αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια του επισης ειναι απελπιστικα χαλια.Την φορτιζω πχ. ολο το βραδυ και το απογευμα της επομενης εχει πεσει στο 10% με ελαχιστη χρηση.(χωρις wifi μονο καμια κληση).Εχετε μηπως καμια προταση?Να στειλω μηνυμα να του το στειλω πισω?

Ξερω οτι εδω γινεται συζητηση για το A806 αλλα ειμαι λιγο απελπισμενος.

Γραφει στο θεμα σου:

Διάβασα στο Internet ότι πολλοί έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα καθώς δημιουργείτε κάποια "σύγκρουση" ανάμεσα στα κινέζικα applications, αν κατάλαβα καλά. Η λύση του προβλήματος ήταν να κατεβάσουν το κινέζικο firmware Και να ανεβάσουν το πολυγλωσσικό.

https://forums.lenovo.com/t5/K-S-and-Vibe-Series/Lenovo-S850-problem-fw-upgraded-with-Chineese-programs/m-p/1809243/highlight/true#M6883

Καλη τυχη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

A. αν μου το στείλουν ρουταρισμένο θα έχω πρόβλημα με εφαρμογές και το play store?

Β.Η γλώσσα του κινητού θα περιλαμβάνει και την ελληνική ή θα πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσω μέσα την ελληνική?

Γ. Το Κινητό θα υποστηρίζει τα ελληνικά δίκτυα ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή στο λογισμικό για την αποκατάσταση του δικτύου?

ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ από ΚΙΝΗΤΑ

Είμαι ανάμεσα στο Golden Warrior A806 & στο Galaxy S3 Neo

Θέλω να πάρω το κινητό και να μην έχω προβλήματα με γλώσσες,εφαρμογές,play store κτλ.

Α. Οχι

Β.Μερικος μεταφρασμενο. Μισα ελληνικα μισα αγγλικα, η αγγλικη γλωσσα ειναι οκ.

Γ.Ναι, αν παρεις την ευρωπαικη εκδοση.

Ευκολη αποφαση αν ξερεις τι μετραει για σενα:

http://www.kimovil.com/en/compare/lenovo-golden-warrior-a8,samsung-galaxy-s3-neo

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Από τα screenshots δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Όμως από τα προηγούμενα μηνύματα σου βλέπω ότι έχεις ψαχτεί με LINK2SD να αλλάξεις κάποια πράγματα και φοβάμαι ότι κάτι έχεις πειράξει που έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχεις.

 

καλημερα, το link2sd το εχω κατεβασει αλλα στην ουσια δεν το χρησιμοποιησα γιατι θελει να σπασω την sd σε partition και εχω σκοπο να παρω αλλη και δεν το εκανα. δεν εχω κανει καποια ρυθμιση εγω αλλα δεν ξερω αν κανει η εφαρμογη απο μονη της. προτεινεις κατι?

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα, το link2sd το εχω κατεβασει αλλα στην ουσια δεν το χρησιμοποιησα γιατι θελει να σπασω την sd σε partition και εχω σκοπο να παρω αλλη και δεν το εκανα. δεν εχω κανει καποια ρυθμιση εγω αλλα δεν ξερω αν κανει η εφαρμογη απο μονη της. προτεινεις κατι?

Να ξαναπερασεις την rom και να μην ξανασχοληθεις με μεταφορά εφαρμογων σε εξωτερική microsd.

 

edit: Άσε , μάλλον το βρήκα. Πήγαινε στο link2sd, πάτα τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, επέλεξε "Ρυθμίσεις" , βρες και επέλεξε το "Τοποθεσία εγκατάστασης" και από τις επιλογές επέλεξε "Αυτόματα".

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιος ας απαντήσει.

Το τηλ. όταν το πλησιάζω στο αυτί για κλήση σβήνει κανονικά η οθόνη, όμως δεν ενεργοποιείται όταν το απομακρύνω για να τερματίσω την κλήση. Αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα και να έχω μόνιμα αναμένη την οθόνη ή εναλλακτικά να τερματίζω την κλήση από το κουμπί του power.

Επίσης, όταν λαμβάνει κλήση, στην αναγνώριση δεν βγάζει την τοποθεσία του καλούντα.

Και οι δυο λειτουργίες στη MIUI Rom που είχα βάλλει παλιότερα δούλευαν κανονικά. Στη 1447 αλλά και σε άλλες vibeui rom δεν δουλεύουν.

Είναι bag των Rom, ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

Στα δικά σας τηλ. δουλεύουν αυτές οι λειτουργίες;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιος ας απαντήσει.

Το τηλ. όταν το πλησιάζω στο αυτί για κλήση σβήνει κανονικά η οθόνη, όμως δεν ενεργοποιείται όταν το απομακρύνω για να τερματίσω την κλήση. Αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα και να έχω μόνιμα αναμένη την οθόνη ή εναλλακτικά να τερματίζω την κλήση από το κουμπί του power.

Επίσης, όταν λαμβάνει κλήση, στην αναγνώριση δεν βγάζει την τοποθεσία του καλούντα.

Και οι δυο λειτουργίες στη MIUI Rom που είχα βάλλει παλιότερα δούλευαν κανονικά. Στη 1447 αλλά και σε άλλες vibeui rom δεν δουλεύουν.

Είναι bag των Rom, ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

Στα δικά σας τηλ. δουλεύουν αυτές οι λειτουργίες;

Το τηλ. όταν το πλησιάζω στο αυτί για κλήση σβήνει κανονικά η οθόνη, όμως δεν ενεργοποιείται όταν το απομακρύνω για να τερματίσω την κλήση. Αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα και να έχω μόνιμα αναμένη την οθόνη ή εναλλακτικά να τερματίζω την κλήση από το κουμπί του power.

Επίσης, όταν λαμβάνει κλήση, στην αναγνώριση δεν βγάζει την τοποθεσία του καλούντα.

Και οι δυο λειτουργίες στη MIUI Rom που είχα βάλλει παλιότερα δούλευαν κανονικά. Στη 1447 αλλά και σε άλλες vibeui rom δεν δουλεύουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την προσπαθεια για γρήγορη μέθοδο (dirty flash) και νομιζω οτι ειναι επιτυχης, απο χθες εχω την 1516 του αγαπητου φιλου μας και δασκαλου kandilak ,( απο την 1447 multi ) και μεχρι τωρα ολα δουλευουν αψογα :):):)
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ. όταν το πλησιάζω στο αυτί για κλήση σβήνει κανονικά η οθόνη, όμως δεν ενεργοποιείται όταν το απομακρύνω για να τερματίσω την κλήση. Αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα και να έχω μόνιμα αναμένη την οθόνη ή εναλλακτικά να τερματίζω την κλήση από το κουμπί του power.

Επίσης, όταν λαμβάνει κλήση, στην αναγνώριση δεν βγάζει την τοποθεσία του καλούντα.

Και οι δυο λειτουργίες στη MIUI Rom που είχα βάλλει παλιότερα δούλευαν κανονικά. Στη 1447 αλλά και σε άλλες vibeui rom δεν δουλεύουν.

 

Να καταλάβω πως έχεις κι εσύ το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, έχει αναφερθεί, ετσι ειναι οι VibeUi, σε αντίθεση με MIUI.. Εδωσες μονος σου την απάντηση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, έχει αναφερθεί, ετσι ειναι οι VibeUi, σε αντίθεση με MIUI.. Εδωσες μονος σου την απάντηση

Αν κι έχω διαβάσει πάρα πολλές σελίδες του forum, το συγκεκριμένο δεν το είδα γι αυτό και ρώτησα.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, να μην "ψάχνομαι" για διόρθωση...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, έχει αναφερθεί, ετσι ειναι οι VibeUi, σε αντίθεση με MIUI.. Εδωσες μονος σου την απάντηση

 

που ακριβώς έχει αναφερθεί το θέμα με την κλειστή οθόνη στις κλήσεις? εμένα γιατί ανοίγει κανονικά η οθόνη όταν απομακρίνω το τηλέφωνο από το αυτί μου? Για την τοποθεσία αν σβήσεις το ro.lenovo.region=row από το build.prop εμφανίζει επιλογή εμφάνισης τοποθεσίας στις ρυθμίσεις κλήσεων αλλά η τοποθεσία εμφανίζεται στα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

που ακριβώς έχει αναφερθεί το θέμα με την κλειστή οθόνη στις κλήσεις? εμένα γιατί ανοίγει κανονικά η οθόνη όταν απομακρίνω το τηλέφωνο από το αυτί μου? Για την τοποθεσία αν σβήσεις το ro.lenovo.region=row από το build.prop εμφανίζει επιλογή εμφάνισης τοποθεσίας στις ρυθμίσεις κλήσεων αλλά η τοποθεσία εμφανίζεται στα κινέζικα.

 

Εκει που το λεγατε παλι..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6151126#post6151126

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που το λεγατε παλι..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6151126#post6151126

 

Ξαναδιάβασε το καλά και θα καταλάβεις ότι λέω ακριβώς το αντίθετο...

 

Μια ερώτηση. Όταν κτυπήσει το τηλ. πλησιάζοντας το στο αυτί, η οθόνη σβήνει. Όταν όμως τελειώσεις τη συνομιλία και το απομακρύνεις από το αυτί, στη rom 1447 δεν ενεργοποιείται πάλι η οθόνη ώστε να τερματίσεις την κλήση. Μπορεί αυτό να διορθωθεί; Στην MIUI γίνεται αυτόματα.

 

Έτσι γίνεται και στη vibeui. Κάνε μια επανεκκίνηση μήπως έχει κολλήσει τίποτα στο τηλεφωνό σου. Βέβαια έχουμε ξαναπεί ότι εφαρμογές σαν το power manager δεν τις αφαιρούμε από την vibeui γιατί πολύ πιθανών να αρχίσουν περίεργες συμπεριφορές.

 

αλλά εμείς μπορεί να λέμε την δική μας εμπειρία ο καθένας......σε εσένα πως συμπεριφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη του τόπου (π.χ Ελλάδα) δεν με ενδιαφέρει, αλλά η σωστή λειτουργία του αισθητήρα εγγύτητας είναι σοβαρό. Πάντως σε 2 συσκευές που έχουμε στην οικογένεια, σε καμία δεν δουλεύει σωστά. Ενώ σβήνει την οθόνη όταν το βάζεις στο αυτί, δεν την επαναφέρει. Και μάλιστα κολάει εκεί το τηλ (μαύρη οθόνη), μέχρι να τερματιστεί η κλήση από το συνομιλιτή. Έχω περάσει όλες τις rom vibe που κυκλοφορούν με το ίδιο αποτέλεσμα.

kandilak, σε εσένα δουλεύει, όπως μου έχεις απαντήσει παλιότερα, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει και σε εμένα, κι όπως φαίνεται και σε άλλους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

ωραια εχετε καποιο καταστημα να μου προτεινετε που να ειναι ευροπαικο το κινιτο οστε να μιν εχς προωλιμα με δικτιο και εφαρμογες ??? Edited by nesonas
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη του τόπου (π.χ Ελλάδα) δεν με ενδιαφέρει, αλλά η σωστή λειτουργία του αισθητήρα εγγύτητας είναι σοβαρό. Πάντως σε 2 συσκευές που έχουμε στην οικογένεια, σε καμία δεν δουλεύει σωστά. Ενώ σβήνει την οθόνη όταν το βάζεις στο αυτί, δεν την επαναφέρει. Και μάλιστα κολάει εκεί το τηλ (μαύρη οθόνη), μέχρι να τερματιστεί η κλήση από το συνομιλιτή. Έχω περάσει όλες τις rom vibe που κυκλοφορούν με το ίδιο αποτέλεσμα.

kandilak, σε εσένα δουλεύει, όπως μου έχεις απαντήσει παλιότερα, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει και σε εμένα, κι όπως φαίνεται και σε άλλους χρήστες.

 

Δοκίμασε αυτό --> http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51675245

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα εχω προβλημα με το κηνιτο μου δεν λειτουργει το power manager και πολα πραγματα τα εχει στα κινεζικα οπως το security η μπαταρια τελειωνει γρηγορα και δεν κανει αναβαθμιση λογισμικου δεν βρισκω τιποτα για το κινητο πανω σε αυτα υπαρχουν καποια link για να φτιαξω αυτα τα θεματα ? επισης το pc suite ειναι στα κινεζικα υπαρχει τιποτα στα ελληνικα ?? το κινητο το πηρα απο το aliexpress ! help me :fool::fool::fool::fool::fool::fool::fool:
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με aosp v2 αυτες τις μερες και μπορω να πω οτι ειμαι μια χαρα ...θα συνηθισω τα αγγλικα μου!!

και με lollipop ui & settings παρακαλω!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα εχω προβλημα με το κηνιτο μου δεν λειτουργει το power manager και πολα πραγματα τα εχει στα κινεζικα οπως το security η μπαταρια τελειωνει γρηγορα και δεν κανει αναβαθμιση λογισμικου δεν βρισκω τιποτα για το κινητο πανω σε αυτα υπαρχουν καποια link για να φτιαξω αυτα τα θεματα ? επισης το pc suite ειναι στα κινεζικα υπαρχει τιποτα στα ελληνικα ?? το κινητο το πηρα απο το aliexpress καποιο αστερι να ξερει καλα το κινητο ! help me
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μία ερώτηση .πηγαίνω να κάνω διόρθωση των καιρό Lenovo για την τοποθεσία κάνω ό,τι διορθώσεις στο αρχείο χρειάζονται αλλά μόλις πηγαίνω να κάνω αποθήκευση μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατό να γίνει αποθήκευση τι μπορεί να φταίει ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δώσει δικαιώματα root στον explorer?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...