Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Εχθες παρελαβα απο alliexpress το A806. Πολυ ωραιο. Ενα προβλημα με την μπαταρια εχω μονο. Φοραει την VIBEUI V2 0 9432 ST A806. Εχθες επαιξα λιγο οσπου εσβησε απο μπαταρια. Το φορτισα πληρες κλειστο καιμετα το ανοιξα και επαιξα λιγο ακομα οσπου εφτασε στο 80%. Ολα κλειστα και σημερα στις 10 το πρωι χωρις να το εχω πειραξει καθολου εκλεισε μονο του απο μπαταρια. Τι γινετε ρε παιδια; Λιγο βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλάξει 3 broser αλλα το αναδυόμενο παραθυρο παραμενει,μολις παω να κανω αναζητηση σε κατι με πηγαινει στο playstore και θελει να κατεβασω το dubattery η το dolphin κ.α. Την βοήθεια σας παρακαλώ πολύ,ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το ηχείο του Α806 που βρίσκεται δίπλα στη κάμερα,αν γνωρίζει κάποιος εάν είναι απλό ηχείο ή buzzer-ringer -ηχείο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ελληνικα, παντως στα αγγλικα ειναι settings>character (δεξι τμημα μενου ρυθμισεων) > black screen operation > topspeed snapping

Ευχαριστώ :-) το βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το ηχείο του Α806 που βρίσκεται δίπλα στη κάμερα,αν γνωρίζει κάποιος εάν είναι απλό ηχείο ή buzzer-ringer -ηχείο.

Ποια είναι η διαφορά? Αν πιστέψουμε αυτό --> http://www.aliexpress.com/store/product/repalcement-loud-speaker-buzzer-ringer-loudspeaker-For-lenovo-A8-A808T-A806/509020_32215572420.html λογικά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Το dr safety βγαλτο.. Μπορει μετά να σταματήσει και η ειδοποίηση.

Αν εχεις adaway το βλεπει μονιμα σαν ιό

Ευχαριστω φιλε μου.το safaty δεν ξερω αν εκανα σωστα το εκανα διακοπη και οχι απεγκατασταση γιατι δεν ξερω μην γινει καμια ζημια.τωρα το adaway τι ειναι;και το security που ειναι σαν μασκα η σαν ασπιδα μπορω να κανω κατι να μην εχει μονιμα το εικονιδιο πανω ψηλα; η να το κανω απεγκατασταση και να βαλω αλλο αντιβαριους στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι antivirus, ειναι πολλα πραγματα, βγαλε τις ειδοποιήσεις του πηγαίνοντας στις " ρυθμισεις>εφαρμογες>security > show notifications ξετικαρισμενο"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Σχετικα με την μπαταρια που εγραψα πριν εχει κανεις να προτεινει κατι; οταν εχει εφαρμογη superuser ειναι root το τηλεφονο; γιατι οταν ειναι ενεργο αυτο μου βγαζει συνεχεια ενα μυνημα μαυρο οτι ειμαι χρηστης superuser ανα 5 δευτερα; συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα ειμαι καινουργιο μελος και δεν ξερω τιποτα. Λιγο βοηθεια παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το πρωτο post και ολα τα link που περιεχει. Πρέπει να αλλαξεις ρομ σε 1447 ή νεότερη

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια να ρωτησω κ εγω ολα ωραια τα εξηγηται κ ευχαριστω ολους του συνφορουμιτες μου ποια ειναι η καλυτερη ρομ? 1447,1501,1516?
Link to comment
Share on other sites

και θελει να κατεβασω το dubattery

Βασικα κατεβασε το dubattery και παγωσε το, εγω ετσι εκανα και δεν ξαναεβγαλε ειδοποιησεις.

Παιδια καλησπερα. Εχθες παρελαβα απο alliexpress το A806. Πολυ ωραιο. Ενα προβλημα με την μπαταρια εχω μονο. Φοραει την VIBEUI V2 0 9432 ST A806.

Βαλε την 1447

και δεύτερο έχει μόνιμα ένα κόκκινο εικονίδιο που γράφει DR SAFETY. Αυτά είναι απαραίτητο να υπάρχουν; αν τους κάνω απ εγκατάσταση θα έχω κανένα πρόβλημα;

Το DR SAFETY βγαλτο, για το security βγαλε τις ειδοποιησεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6121344#post6121344

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια....

σκεφτομαι να το παραγγειλω και θελω την βοηθεια σας εστω επιγραμματικα...

 

1. η πισω καμερα και το flash της αξιζουν??

2. η μπαταρια κραταει??

3. ηχειο δυνατο??

4. οθονη ευαναγνωστη για διαβασμα αρθρων??

5. lags??

6.μικροφωνο και ηχειο αυτιου δυνατα??

7. γιατι να μην το αγορασω??

8. απο vickmall ή απο καπου αλλου???

 

Θα με βοηθουσε πολυ εαν καποιος κατοχος εκανε τον κοπο να μου δωσει συντομες απαντησεις...

 

ευχαριστω εκ των προτερων και sorry για το off topic

 

Φιλικα Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρεις απο το vickmall οπου εχει την εκδοση 1447 η οποια διορθωνει ψιλοχαζομαρες που ειχε η αρχικη εκδοση. Η μπαταρια ανετα βγαζει μια μερα, βγαζει και 2 μερες αν δεν κανεις τρελλα πραγματα. Κατα τα αλλα δεν εχει καποιο προβλημα το κινητο, εμενα μου αρεσουν οι φωτο που βγαζει, ηχειο οκ, η οθονη θα μπορουσε να ειναι πιο φωτεινη αλλα διαβαζεις μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαφορά? Αν πιστέψουμε αυτό --> http://www.aliexpress.com/store/product/repalcement-loud-speaker-buzzer-ringer-loudspeaker-For-lenovo-A8-A808T-A806/509020_32215572420.html λογικά είναι!

Εχει και απλό ,σκέτο ηχείο και αυτό που λές γιαυτό ρωτάω τι έχει το κανονικό για να παραγγείλω

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το πρωτο post και ολα τα link που περιεχει. Πρέπει να αλλαξεις ρομ σε 1447 ή νεότερη

 

Σε ευχαριστω.δεν το κανει ποτε αυτο αλλα θα προσπαθησω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ηθελα να κανω μισ ερωτηση. εχω την 1447 rom .θελω να μου εμφανιζει τις ειδοποιησεις στις εφαρμογες οπως fb,viber,messanger,email ειτε στο πανβ μερος της οθονης αλλα πιο πολυ πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης οπως γινετε σε αλλα κινητα. υπαρχει τροπος; και μια δευτερη ετωτηση ειναι αν το security ειναι απαρετητο;
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι antivirus, ειναι πολλα πραγματα, βγαλε τις ειδοποιήσεις του πηγαίνοντας στις " ρυθμισεις>εφαρμογες>security > show notifications ξετικαρισμενο"

 

Ευχαριστω φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το DR SAFETY βγαλτο, για το security βγαλε τις ειδοποιησεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6121344#post6121344

 

ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσέξει κανείς ένα κόκκινο αμυδρό ledaki δίπλα στην κάμερα;

Είχα την 1447 και μου άναξε 3-4 φορές (από τότε που βγήκε η rom μέχρι πριν 3 μέρες) μόνο στο ξεκλείδωμα για 4-5 δευτερόλεπτα.

Προχθές έβαλα την 1516 του kandilac και ξαναάναψε 1 φορά για 2-3 δευτερόλεπτα.

Το έχει παρατηρήσει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχθες παρελαβα απο alliexpress το A806. Πολυ ωραιο. Ενα προβλημα με την μπαταρια εχω μονο. Φοραει την VIBEUI V2 0 9432 ST A806. Εχθες επαιξα λιγο οσπου εσβησε απο μπαταρια. Το φορτισα πληρες κλειστο και μετα το ανοιξα και επαιξα λιγο ακομα οσπου εφτασε στο 80%. Ολα κλειστα και σημερα στις 10 το πρωι χωρις να το εχω πειραξει καθολου εκλεισε μονο του απο μπαταρια. Τι γινετε ρε παιδια; Λιγο βοηθεια.

Έχω 2 ίδια τηλ. Το 1ο δουλεύει super. Το δεύτερο μου κάνει κι εμένα το ίδιο πρόβλημα από την ημέρα που το παρέλαβα (30/4). Επειδή πειραματίζομαι μπας και καταλάβω τι φταίει, έχω παρατηρήσει πως αυτό συμβαίνει όταν το τηλ. μένει για πολές ώρες χωρίς χρήση. Το κάνει σε όλες τις rom (9432, 1432, 1447, 1501). Αποφάσισα να το φορτίσω 100% και να το δουλέψω συνεχώς. Όταν το έκανα, δεν παρουσίασε το πρόβλημα και ξεφορτίστηκε κανονικά μέχρι το 17% που το έβαλα για φόρτιση.

Νομίζω πως θέλει καλιμπράρισμα (βαθμονόμιση) η μπαταρία κι αυτή τη στιγμή αυτό κάνω από τις 9 το πρωί. Δεν ξέρω πότε θα τελειώσει. Αυτή τη στιγμή το τηλ. είναι 100% φορτισμένο, αλλά μου λέει πως είναι σε βαθμονόμιση.

Η πλάκα είναι πως στο 1ο τηλ. όταν το παρέλαβα το έβαλα κατευθείαν για φόρτιση, ενώ σε αυτό το άφησα να ξεφορτιστεί και το φόρτισα (και καλά για καλύτερα).

Όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ίδια τηλ. Το 1ο δουλεύει super. Το δεύτερο μου κάνει κι εμένα το ίδιο πρόβλημα από την ημέρα που το παρέλαβα (30/4). Επειδή πειραματίζομαι μπας και καταλάβω τι φταίει, έχω παρατηρήσει πως αυτό συμβαίνει όταν το τηλ. μένει για πολές ώρες χωρίς χρήση. Το κάνει σε όλες τις rom (9432, 1432, 1447, 1501). Αποφάσισα να το φορτίσω 100% και να το δουλέψω συνεχώς. Όταν το έκανα, δεν παρουσίασε το πρόβλημα και ξεφορτίστηκε κανονικά μέχρι το 17% που το έβαλα για φόρτιση.

Νομίζω πως θέλει καλιμπράρισμα (βαθμονόμιση) η μπαταρία κι αυτή τη στιγμή αυτό κάνω από τις 9 το πρωί. Δεν ξέρω πότε θα τελειώσει. Αυτή τη στιγμή το τηλ. είναι 100% φορτισμένο, αλλά μου λέει πως είναι σε βαθμονόμιση.

Η πλάκα είναι πως στο 1ο τηλ. όταν το παρέλαβα το έβαλα κατευθείαν για φόρτιση, ενώ σε αυτό το άφησα να ξεφορτιστεί και το φόρτισα (και καλά για καλύτερα).

Όποιος μπορεί να βοηθήσει...

Στο power manager έχει επιλογή για πληροφορίες κατανάλωσης. Αφού το φορτίσετε και αφήσετε να πέσει ~20% μπείτε και δείτε τι κατανάλωσε την μπαταρία. Μετά συζητάμε πως μπορεί να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Στο power manager έχει επιλογή για πληροφορίες κατανάλωσης. Αφού το φορτίσετε και αφήσετε να πέσει ~20% μπείτε και δείτε τι κατανάλωσε την μπαταρία. Μετά συζητάμε πως μπορεί να διορθωθεί.

Το έχω κάνει αυτό kandilak και δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με μεγάλη κατανάλωση. Παλιότερα που μου "ρούφαγε" τη μπαταρία το twiter (χωρίς να το χρησιμοποιώ), το έβγαλα αλλά τα ίδια.

Το πρόβλημα είναι πως η μπαταρία μηδενίζει (και κλείνει το τηλ), ενώ δείχνει πως η μπαταρία είναι στο 80%, 70% κλπ. Μου το κάνει συνέχεια.

Χθες βράδυ (2π.μ) έβαλα το τηλ. σε λειτουργία πτήσης. Το πρωί στις 8.30 π.μ η μπαταρία ήταν στο 0% και το τηλ δεν άνοιγε.

Το έβαλα στο φορτιστή και πήγε στο 4%. Έβγαλα το φορτιστή και με το ΤWRP έκανα restore την 1432 για να το βάλω να καλιμπράρει τη μπαταρία (στη 1447 rom δε βρήκα πως γίνεται). Το TWRP μου έδειχνε τη μπαταρία στο 14%, ενώ όταν το φόρτιζα (κλειστό) έλεγε 4%. Αυτά τα τρελά συμβαίνουν.

Αλήθεια το calibrate πόση ώρα κρατάει γιατί 6 ώρες τώρα δεν έχει τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό kandilak και δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με μεγάλη κατανάλωση. Παλιότερα που μου "ρούφαγε" τη μπαταρία το twiter (χωρίς να το χρησιμοποιώ), το έβγαλα αλλά τα ίδια.

Το πρόβλημα είναι πως η μπαταρία μηδενίζει (και κλείνει το τηλ), ενώ δείχνει πως η μπαταρία είναι στο 80%, 70% κλπ. Μου το κάνει συνέχεια.

Χθες βράδυ (2π.μ) έβαλα το τηλ. σε λειτουργία πτήσης. Το πρωί στις 8.30 π.μ η μπαταρία ήταν στο 0% και το τηλ δεν άνοιγε.

Το έβαλα στο φορτιστή και πήγε στο 4%. Έβγαλα το φορτιστή και με το ΤWRP έκανα restore την 1432 για να το βάλω να καλιμπράρει τη μπαταρία (στη 1447 rom δε βρήκα πως γίνεται). Το TWRP μου έδειχνε τη μπαταρία στο 14%, ενώ όταν το φόρτιζα (κλειστό) έλεγε 4%. Αυτά τα τρελά συμβαίνουν.

Αλήθεια το calibrate πόση ώρα κρατάει γιατί 6 ώρες τώρα δεν έχει τελειώσει.

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις οπιαδήποτε rom θες από την 1447 και μετά κάνοντας αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6115702#post6115702 και δες αν αλλάξει συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

 

1. η πισω καμερα και το flash της αξιζουν??

2. η μπαταρια κραταει??

3. ηχειο δυνατο??

4. οθονη ευαναγνωστη για διαβασμα αρθρων??

5. lags??

6.μικροφωνο και ηχειο αυτιου δυνατα??

7. γιατι να μην το αγορασω??

8. απο vickmall ή απο καπου αλλου???

 

 

Φιλικα Χρηστος

 

Θα το παρεις απο το vickmall οπου εχει την εκδοση 1447 η οποια διορθωνει ψιλοχαζομαρες που ειχε η αρχικη εκδοση. Η μπαταρια ανετα βγαζει μια μερα, βγαζει και 2 μερες αν δεν κανεις τρελλα πραγματα. Κατα τα αλλα δεν εχει καποιο προβλημα το κινητο, εμενα μου αρεσουν οι φωτο που βγαζει, ηχειο οκ, η οθονη θα μπορουσε να ειναι πιο φωτεινη αλλα διαβαζεις μια χαρα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τον κοπο σου...

Ραδιοφωνο fm νομιζω εχει, σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τον κοπο σου...

Ραδιοφωνο fm νομιζω εχει, σωστα??

 

Σωστα. :)

Να παρεις ομως και ακουστικα γιατι δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις οπιαδήποτε rom θες από την 1447 και μετά κάνοντας αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6115702#post6115702 και δες αν αλλάξει συμπεριφορά.

Κάνω wipe τα: boot, cache, dalvik, system, data και την internal storage και περνάω τη rom. Ok, θα το δοκιμάσω.

Στο μεταξύ ακόμη κάνει βαθμονόμιση τη μπαταρία (από το πρωί). Τι κάνω; Να το σταματήσω και να κάνω εγκατάσταση άλλης rom;

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...