Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

 

Μόλις τελείωσα με το φλασάρισμα της 1516 ! Φίλε μου kandilak είσαι φοβερός και τρομερός !!!

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σου σε όλα. Δεν υπάρχει κάτι που να μην το έχεις λύσει !!!

 

Λίγες πληροφορίες για το exposed / vibexpert μπορώ να έχω ? Βασικά ένα από τα πράγματα που θέλω να αλλάξω είναι το format των videos από .3gp σε .mp4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα την 1501 multilang,στον καιρο μενει κινεζικα γραμματα επισεις στης ειδοποιησεις μενει και εκει διαφορετικη γραμματοσειρα αν εχει την καλοσυνη καποιος να με βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

kandilak έκανα εγκατάσταση την 1501 multi, όλα καλά και ευχαριστώ!

Μου βγάζει μήνυμα να κάνω αναβάθμιση τον SuperSU και έχει επιλογές "κανονική" και "TWRP/CWM" ποια να επιλέξω;

"κανονική"....
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με το φλασάρισμα της 1516 ! Φίλε μου kandilak είσαι φοβερός και τρομερός !!!

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σου σε όλα. Δεν υπάρχει κάτι που να μην το έχεις λύσει !!!

 

Λίγες πληροφορίες για το exposed / vibexpert μπορώ να έχω ? Βασικά ένα από τα πράγματα που θέλω να αλλάξω είναι το format των videos από .3gp σε .mp4

http://www.greeceandroid.gr/dev/1271-xposed-framework-installation-and-modules

 

Αφού ενεργοποιήσεις το vibexpert module στο xposed framework κάνε επαννεκίνηση (soft reboot πιο γρήγορα). Όταν το τηλέφωνο ανοίξει πήγαινε πάλι στο vibexpert και στο menu επέλεξε Media και ενεργοποίησε το Video in MP4 container.

Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή όπως το SetCpu θα βοηθούσε σε κάτι σχετικά με την κατανάλωση της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Kandilak θα ηταν δύσκολο να μπει reboot to recovery στο power button? ή να το δούμε με Xposed?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Kandilak θα ηταν δύσκολο να μπει reboot to recovery στο power button? ή να το δούμε με Xposed?

Με Gravity Box μέσω Xposed είσαι αρχηγός και κάνεις παπάδες...

Link to comment
Share on other sites

Kandilak θα ηταν δύσκολο να μπει reboot to recovery στο power button? ή να το δούμε με Xposed?

Και στο vibexpert έχει τέτοια ρύθμιση. Να θυμάστε ότι οποτεδήποτε αλλάζετε κάτι στο vibexpert χρειάζεται επανεκκίνηση για να εφαρμοστεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια εφαρμογή όπως το SetCpu θα βοηθούσε σε κάτι σχετικά με την κατανάλωση της μπαταρίας;

Ασφαλώς θα βοηθούσε , αλλά δεν έχω βρει κάτι συμβατό με αυτόν τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω ότι έπιασε το dirty flash, δεν τοχω ξανακάνει, ούτε καν restore data δε χρειάζεται :clap:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα υπάρχει πρόβλημα όταν έχει γίνει backup.

1508ST --> Backup --> Dirty Flash 1516 rom --> OK --> A806 με 1516ST rom

1508ST --> Backup --> Dirty Flash 1516 rom --> ΠΡΟΒΛΗΜΑ --> Επαναφορά Backup --> A806 με 1508ST rom

 

Φίλε kandilak, σ' ευχαριστώ! Όλα δούλεψαν ρολόι. Πολύ καλή δουλειά!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα ειναι καλη η 1516 ? Ποιες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις?

 

Άψογη δουλειά από τον kandilak!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εκινεζικές φαρμογές τι είναι; Μόνο αυτή η δεξιά, το cloud τηςLenovo θα ήταν χρήσιμο, αλλά είναι στα κινέζικα.

Το locale more pro πως χρησιμοποιείται; μόνο να διαλέγεις χώρα έχει...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εκινεζικές φαρμογές τι είναι; Μόνο αυτή η δεξιά, το cloud τηςLenovo θα ήταν χρήσιμο, αλλά είναι στα κινέζικα.

Το locale more pro πως χρησιμοποιείται; μόνο να διαλέγεις χώρα έχει...

Στον οδηγό αναβάθμισης που είναι στο 1ο post λέει πως χρησιμοποιείται το locale more pro. Δεν έχει τίποτα παραπάνω να κάνεις με αυτό. Είναι για να δείχνει ελληνικό μενού στις εφαρμογές που το υποστηρίζουν.

Για τις κινέζικες εφαρμογές που λες, αν γυρίσεις το τηλέφωνο στα αγγλικά δείχνουν αγγλικό μενού. Έχω λύση να το δείχνουν αγγλικά όταν έχεις το τηλέφωνο στα ελληνικά μέσω του xposed και του appsettings module και όταν μπορέσω θα σας πω τι μπορείτε να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Θολα προσωπα; Εστιαση χρησιμοποιεις; Εγω παλι με τις φωτο του κινητου ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, αλλα χρησιμοποιω εστιαση πριν τραβηξω φωτογραφιες. Οσο για το σκοταδι, εδω δεν την παλευουν φωτογραφικες μηχανες στο σκοταδι, θεωρω παραλογο να ζηταμε αποδοση στο σκοταδι απο κινητο.

 

Παρε και ενα δειγμα! :)

Ναι θολά και η θολούρα διακρίνεται κυρίως στην περιοχή των ματιών.Εστίαση ναι χρησιμοποιώ πατώντας μια φορα στο πρόσωπο στην οθόνη και μετά τραβάω,αλλά και πάλι τα ίδια.Για το σκοτάδι θα συμφωνήσω αν και όπως είπα το Neo v κινητό 5ετίας τραβάει σαφώς καλύτερα :mad:

Στα αντικείμενα δεν έχω πρόβλημα,αν κι εκεί βλέπω τα χρώματα πιο ξεθωριασμένα,αλλά εντάξει το ανέχομαι ;)

 

Δες τις ρυθμίσεις ,εμένα Όταν ήρθε η φωτογραφική ήταν στα 1.3 μόλις την έβαλα στα 13 mp όλα ΟΚ :-)

Μη ξεχνάς το σημείο εστίασης ,πάτα πάνω στην οθόνη

Ναι το έχω βάλει 13ΜΡ και ISO AUTO...Το κάνω αυτό με την εστίαση.Και παιδιά ειλικρινά δεν είμαι απαιτητικός με τις φώτο,αλλά όπως και να το κάνω αυτή η θαμπάδα δεν είναι για φώτο εποχής 2015...

 

Έκανα ένα συγκριτικό τεστ με το HUAWEI MATE 7 που έχει κι αυτό 13αρα κάμερα,τι να λέμε...Θα μου πεις έχει και τα 3πλα λεφτά αλλά μιλάμε δεν πλησιάζει καν,κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kandilak, πολύ καλή δουλειά στην ROM, και ιδίως το xposed με το vibeXpert! Ευχαριστούμε!

Το μόνο θέμα που εχω είναι με την τοποθεσία του καιρού στα widget.

Δέν βρίσκει τοποθεσία σε κανένα που έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ πως εγκατέστησα την 1501 multi επιτυχώς και ευχαριστώ πολύ τον φίλο kandilak για την βοήθειά του...

 

πράγματι είναι ακόμα πιο βελτιωμένη σχετικά με τα ελληνικά σε σχέση με την προηγούμενη (1447 multi) που είχα και ευτυχώς δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα...

 

kandilak έκανα εγκατάσταση την 1501 multi, όλα καλά και ευχαριστώ!

Μου βγάζει μήνυμα να κάνω αναβάθμιση τον SuperSU και έχει επιλογές "κανονική" και "TWRP/CWM" ποια να επιλέξω;

σχετικά με την παράθεση του φίλου μιας κι εγώ αφού έβαλα την 1501 κλήθηκα να επιλέξω αλλά δεν επέλεξα τίποτα από τα δύο...

 

μέσω του TWRP έκανα install αυτή: Update SuperSU-v2.14.zip από τον αυτόν το οδηγό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6036475#post6036475

 

έκανα βλακεία; και αν όχι είναι η ίδια με κάποια από τις δύο παραπάνω επιλογές;

 

και κάτι τελευταίο μιας και το είχα καιρό απορία και να η ευκαιρία... τι ακριβώς είναι/κάνει το SuperSU για να καταλάβω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 2 θεματάκια...

 

1. Διακρίνω πολύ αδύναμο σήμα στην νέα rom , και σε 3G και σε wifi !!! Tο έχει παρατηρήσει κανείς ?

 

2. Μου πετάγετε συχνά ένα μήνυμα δικαιωμάτων σχετικά με τον Power Panager και το "κέλυφος" ? Την μπαταρία εννοεί ο ποιητής ? Τί είναι αυτό ?

 

ΥΓ. Επειδή δεν έτυχε σήμερα να το επιβεβαιώσω... 4G θα έχουμε με την νέα rom ή επειδή είναι βασισμένη στην rom του a808 δεν προβλέπεται !!!???

 

Τα φώτα σας...!

Link to comment
Share on other sites

Ρε kandilak δεν βάζεις το paypal σου να σου κάνουμε κάνα donation για να σε ευχαριστήσουμε;

Δεχεται και σουβλακια :lol:

Παιδιά έχω 2 θεματάκια...

 

1. Διακρίνω πολύ αδύναμο σήμα στην νέα rom , και σε 3G και σε wifi !!! Tο έχει παρατηρήσει κανείς ?

 

2. Μου πετάγετε συχνά ένα μήνυμα δικαιωμάτων σχετικά με τον Power Panager και το "κέλυφος" ? Την μπαταρία εννοεί ο ποιητής ? Τί είναι αυτό ?

 

ΥΓ. Επειδή δεν έτυχε σήμερα να το επιβεβαιώσω... 4G θα έχουμε με την νέα rom ή επειδή είναι βασισμένη στην rom του a808 δεν προβλέπεται !!!???

 

Τα φώτα σας...!

Αν ηταν να μην εχουμε 4G δε θα καναμε τοση φασαρια..

Αν και δεν εχω πιασει απο οταν την εβαλα 4G, επειδη δεν εχει η περιοχη μου, δε νομιζω να αλλαξε κατι ως προς το σημα. Το wifi ετσι κιαλλιως ειναι λιγο πιο αδυναμο απο αλλα κινητα..

Κελυφος=kernel, εσυ εκανες clean install?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεχεται και σουβλακια :lol:

 

Αν ηταν να μην εχουμε 4G δε θα καναμε τοση φασαρια..

Αν και δεν εχω πιασει απο οταν την εβαλα 4G, επειδη δεν εχει η περιοχη μου, δε νομιζω να αλλαξε κατι ως προς το σημα. Το wifi ετσι κιαλλιως ειναι λιγο πιο αδυναμο απο αλλα κινητα..

Κελυφος=kernel, εσυ εκανες clean install?

 

Το θέμα με το wifi σήμα από χτες το είχα διαπιστώσει, κάνοντας κάποιες εγκαταστάσεις από playstore, αλλά δεν έδωσα σημασία. Θα έχουμε πρόβλημα νομίζω με αυτό καθώς στην 1447 είχα τρελό σήμα σε όλα , καλύτερο από το LG της γυναίκας μου, και μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση καθώς είχα διαβάσει αρκετούς να λένε για το σήμα !!!

 

Κελυφος=kernel !!! Ωχ μη μου λες τέτοια !!! Ναι, clean install έκανα !!!

Edited by mastrahar
Το μηνυματάκι για Power Manager / Κέλυφος το βγάζει νομίζω έπειτα από ένα battery calibration που πρόλαβα και έκανα χτες !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ηρθε στα χερια μου σημερα το lenovo a806 που παρηγγειλα πριν κανα μηνα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες..

Το μονο "θεμα" που εχω ειναι οι πολλες αχρειαστες εφαρμογες που εχει οι οποιες δεν σβηνονται..

Μπορει καποιος να πει καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορώ να κάνω με το Titanium Backup γίνεται και με το TWRP;

 

Ποιες οι διαφορές τους;

 

και επίσης μια ακόμη απορία...

 

η (τρίτη) επιλογή "Σύνδεση Εντοπισμού του WLAN" κάτω από αυτήν του WLAN για το wi-fi τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ηρθε στα χερια μου σημερα το lenovo a806 που παρηγγειλα πριν κανα μηνα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες..

Το μονο "θεμα" που εχω ειναι οι πολλες αχρειαστες εφαρμογες που εχει οι οποιες δεν σβηνονται..

Μπορει καποιος να πει καμια λυση?

Root Uninstaller ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...