Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ θα ειναι διαφορετικη εφαρμογη αυτη?

Με το link2SD μπορεις να την κανεις εφαρμογη χρηστη> επανεκκινηση> απεγκατασταση.

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση.Δεν ξερω αν θα ειναι διαφορετικη εφαρμογη αλλα τουλαχιστον θα την βρισκω στο playstore και θα μπορει να κανει και αναβαθμισεις.Η προεγκατεστημενη εφαρμογη δεν φαινεται πουθενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είσαι root περνάς απλά το titanium back up και την κάνεις απεγκατασταση ;-)

Απλα φοβαμαι η απεγκατασταση,της συγκεκριμενης εφαρμογης, μηπως δημιουργησει αλλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεσε τον λογαριασμό google, κάνε μετά διαγραφή δεδομένων στο playstore και μετά ξαναπέρνα τον Google λογαριασμό

 

Το έκανα αλλά μόλις βάζω τα στοιχεία του λογαριασμού λέει ότι υπήρξε πρόβλημα με την σύνδεση ενώ έχω κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση.Δεν ξερω αν θα ειναι διαφορετικη εφαρμογη αλλα τουλαχιστον θα την βρισκω στο playstore κΑνφοβάσαιαι θα μπορει να κανει και αναβαθμισεις.Η προεγκατεστημενη εφαρμογη δεν φαινεται πουθενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλα φοβαμαι η απεγκατασταση,της συγκεκριμενης εφαρμογης, μηπως δημιουργησει αλλα προβληματα.

 

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις φίλε μου το είχα κάνει και σε ένα HUAWEI honor 3c που ήταν και σε αυτό εφαρμογή του συστήματος και έτρωγε μπαταρία . Αν φοβάσαι μην γίνει καμιά ******* τράβα ένα back up με το titanium και θα είσαι μια χαρά ;-)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά μόλις βάζω τα στοιχεία του λογαριασμού λέει ότι υπήρξε πρόβλημα με την σύνδεση ενώ έχω κανονικά

Το κάνει και στην σύνδεση wifi , και στην σύνδεση internet μεσω κινητής?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησγ παιδια. Φιλος με 806 οταν ξεκλειδωνει την οθονη παντα τον βγαζει στα μηνυματα. Ενω στο δικο μου κανονικα στο desktop. Υπαρχει καποια επιλογη γι αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησγ παιδια. Φιλος με 806 οταν ξεκλειδωνει την οθονη παντα τον βγαζει στα μηνυματα. Ενω στο δικο μου κανονικα στο desktop. Υπαρχει καποια επιλογη γι αυτο;

Ο φίλος σου έχει εφαρμογή home launcher? Γιατί αν πήγε και απεγκατέστησε τον lenovo launcher τότε κάτι τέτοιο μπορεί να γίνεται. Ας βάλει τον Nova launcher από το playstore. Αν δεν μπορεί να εκκινήσει το playstore, τότε θα πρέπει να μπει το TWRP και θα του στείλω να ξαναφλασάρει τον lenovo launcher.

Link to comment
Share on other sites

Kadilak σ ευχαριστω αλλα μολις καταλαβα τι εκανε...στην οθονη που συρεις για να ξεκλειδωσεις...εχει συντομευση για μηνυματα στο κεντρο...κ την παταγε!! Παντως κατεβασε τον nova κ του αρεσει περισσοτερο!
Link to comment
Share on other sites

Kadilak σ ευχαριστω αλλα μολις καταλαβα τι εκανε...στην οθονη που συρεις για να ξεκλειδωσεις...εχει συντομευση για μηνυματα στο κεντρο...κ την παταγε!! Παντως κατεβασε τον nova κ του αρεσει περισσοτερο!

 

Εντάξει......no comment.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

εχω 2 θεματακια με το κινητο

1) εχω βαλει στην κεντρικη την ωρα και πρεπει να κανω refresh για την εφανησει την σωστη :(

2) ενω στελνω mail δεν πηγαινει :( ξερει κανεις γαιτι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!

εχω 2 θεματακια με το κινητο

1) εχω βαλει στην κεντρικη την ωρα και πρεπει να κανω refresh για την εφανησει την σωστη :(

2) ενω στελνω mail δεν πηγαινει :( ξερει κανεις γαιτι?

1) Ανοιξε τις προσφατες εφαρμογες (παρατεταμενο home button) και τραβα κατω το ρολοι (αφου το εχεις ανοιξει) να κλειδωσει

2) Μαλλον κατι παιζει με τον κωδικο, αλλαξες τπτ; Ξαναπερνα στο λογαριασμο, αφου κανεις Logout, χειροκινητα email και password

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με τις δύο

Δηλαδή δεν συνδέετε καθόλου στον λογαριασμό google?

Δες και αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6042385#post6042385

Link to comment
Share on other sites

Εαν γινεται τα παρακάτω να μπουνε ΜΑΖΙ στο αρχικο ποστ για να μην τα ψαχνουμε...

 

 

Παράθεση από Pavlos_P

>

 

Αν έχεις άλλη εφαρμογή Dialer, Contacts κλπ. απεγκατέστησέ τη, παγωσέ τη ή πήγαινε στις ρυθμίσεις της και κάνε ταξινόμηση με το επώνυμο.

 

Ταξινόμηση επαφών με το επώνυμο:

Ανοίγουμε τον dialer και πάμε στις Επαφές

Πατάμε το αριστερό φυσικό κουμπί (menu)

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις(settings) και βρίσκουμε:

Ταξινόμηση λίστας κατά: Επώνυμο

Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως: Επώνυμο πρώτα

Θα τα βάλεις και τα δύο και να προσέξεις το δάχτυλό σου να πατήσει μόνο την επιλογή που θες γιατί με το που επιλέγεις φεύγει από το tab και πάει στο προηγούμενο.

Αν δεν δουλέψει κάνε επανεκκίνηση και ξανακάντο.

 

 

Το παραπανω δεν λειτουργει, τουλαχιστον στο δικο μου Α806 και με την 1447 ROM. Οσες φορες και να επιλεξω το "Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως: Επώνυμο πρώτα", σε καθε μου επιστροφη στην ιδια επιλογη, εχει το ονομα πρωτα. Και με τον Καντιλακ σε παλιοτερη ανταλλαγη μηνυματων, μου ειχε προτεινει να χρησιμοποιησω αλλο contact manager για να ξεπερασω το προβλημα. Υπαρχει μια επιβεβαιωση για το οτι δεν λειτουργει πριν απο αυτο το μηνυμα. Αν καποιος αλλος εχει το ιδιο θεμα, ας επιβεβαιωσει.

Edited by dimie71
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα στην παρέα!!!!

 

Έχω μια ερώτηση έκανα χθες το τηλεφωνώ hard reset (απο το μενου wipe, format data) και από χθες ανοίγει άλλα φτάνει εκει που βάζω το pin της sim το βάζω και μετά μου πετάει συνεχεία ενα μνμ το οποιο δεν μπορω να σας το μεταφέρω γιατι ειναι στα κινεζικά!!!

 

ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει!!!!!

 

δοκίμασα να το κάνω και πάλι reset άλλα τπτ!!!

δοκίμασα να το φέρω πισω απο το back up αλλα και πάλι τπτ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω δεν λειτουργει, τουλαχιστον στο δικο μου Α806 και με την 1447 ROM. Οσες φορες και να επιλεξω το "Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως: Επώνυμο πρώτα", σε καθε μου επιστροφη στην ιδια επιλογη, εχει το ονομα πρωτα. Και με τον Καντιλακ σε παλιοτερη ανταλλαγη μηνυματων, μου ειχε προτεινει να χρησιμοποιησω αλλο contact manager για να ξεπερασω το προβλημα. Υπαρχει μια επιβεβαιωση για το οτι δεν λειτουργει πριν απο αυτο το μηνυμα. Αν καποιος αλλος εχει το ιδιο θεμα, ας επιβεβαιωσει.

 

Κι εγώ έχω τι ίδιο ακριβώς πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,έχω το κινητό 3 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,το μόνο θέμα που έχω είναι η κάμερα του που αν όχι τραγική είναι απογοητευτική για τα 13ΜΡ που λέει,βλέπω τα samsung με 8αρες κάμερες και την πατάνε.Κρίμα
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω πως κανετε συσχετιση μεταξυ των Megapixel και της ποιοτητας της φωτογραφιας..

Η καμερα του δεν ειναι χειροτερη απο κινητα ισης αξιας.

Για Samsung (οχι απο τα ακριβα) που ξερω, εχουν αλλα χρωματα, ειναι καπως πιο φωτεινες/κιτρινες. Μπορεις να πετυχεις καλυτερες φοτος με αυτο αν ξερεις να το χειριζεσαι.

Το μειονεκτημα της μαμας εφαρμογης ειναι το .3gp βιντεο.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!

 

Παιδες μολις παρελαβα το κινητο το παρηγγειλα απο το vicmall και οταν πηγα να το ανοιξω δεν ανοιγε το εχω βαλει στη φορτισει μηπως δεν εχει μπαταρια αλλα τπτ, το μονο που κανει ειναι οταν το εχω στη φορτιση και παω να το ανοιξω κανει μια μικρη δονηση και αυτο μονο μαυρη οθονη δεν ανοιγει. Απο πλευρας μπαταριας νομιζω εφαρμοζει πολυ καλα. Ξερει καποιος τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!

 

Παιδες μολις παρελαβα το κινητο το παρηγγειλα απο το vicmall και οταν πηγα να το ανοιξω δεν ανοιγε το εχω βαλει στη φορτισει μηπως δεν εχει μπαταρια αλλα τπτ, το μονο που κανει ειναι οταν το εχω στη φορτιση και παω να το ανοιξω κανει μια μικρη δονηση και αυτο μονο μαυρη οθονη δεν ανοιγει. Απο πλευρας μπαταριας νομιζω εφαρμοζει πολυ καλα. Ξερει καποιος τι γινεται???

 

Η μπαταρία στις επαφές της έχει μια προστατευτική ζελατινούλα, την έχεις αφαιρέσει ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω πως κανετε συσχετιση μεταξυ των Megapixel και της ποιοτητας της φωτογραφιας..

Η καμερα του δεν ειναι χειροτερη απο κινητα ισης αξιας.

Για Samsung (οχι απο τα ακριβα) που ξερω, εχουν αλλα χρωματα, ειναι καπως πιο φωτεινες/κιτρινες. Μπορεις να πετυχεις καλυτερες φοτος με αυτο αν ξερεις να το χειριζεσαι.

Το μειονεκτημα της μαμας εφαρμογης ειναι το .3gp βιντεο.

Κοίτα δεν έχω καμία σχέση με τις φωτογραφικές γενικά αλλά περίμενα ότι μια φωτογραφική 13ΜΡ θα έβγαζε καλύτερες φώτο από μια των 8ΜΡ,εδώ μιλάμε ότι βγάζει χειρότερες από το NEO V των 5ΜΡ,βγάζω φώτο και τα πρόσωπα βγαίνουν θολά,τα χρώματα όχι έντονα,τράβηξα μια σε σκοτάδι μαζί με το neo v και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ :(

Από ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την 1447 multi και τελευταία τρώει κολλήματα το κινητό πχ: πατάω το κουμπί για να ανοίξει η οθόνη και δεν αντιδρά και τελικά ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες. Πιθανολογώ ότι φταίει κάποιο παιχνιδάκι. Παρ' όλα αυτά δεν τα έκανε και πριν με τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες.

Στο ζουμί:

Λέω να αλλάξω ρομ με την ελπίδα ότι θα βελτιωθεί. Να δοκιμάσω την 1508 deodex που βρήκα στο needrom;

Να ακολουθήσω την οδηγία που λέει να μην κάνω wipe data μιας και η rom που έχω τώρα είναι vibeui;

-If you are Vibe Ui rom user..u can just flash this rom without wipe data(only cache & dalvik should be wiped) so there will be no app or data lost with TWRP recovery

Υπάρχει κάποια καλύτερη;

Σημείωση: δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά στο menu

Edited by Dr_Stein
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν έχω καμία σχέση με τις φωτογραφικές γενικά αλλά περίμενα ότι μια φωτογραφική 13ΜΡ θα έβγαζε καλύτερες φώτο από μια των 8ΜΡ,εδώ μιλάμε ότι βγάζει χειρότερες από το NEO V των 5ΜΡ,βγάζω φώτο και τα πρόσωπα βγαίνουν θολά,τα χρώματα όχι έντονα,τράβηξα μια σε σκοτάδι μαζί με το neo v και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ :(

Από ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει κάτι.

 

Θολα προσωπα; Εστιαση χρησιμοποιεις; Εγω παλι με τις φωτο του κινητου ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, αλλα χρησιμοποιω εστιαση πριν τραβηξω φωτογραφιες. Οσο για το σκοταδι, εδω δεν την παλευουν φωτογραφικες μηχανες στο σκοταδι, θεωρω παραλογο να ζηταμε αποδοση στο σκοταδι απο κινητο.

 

Παρε και ενα δειγμα! :)

http://i.imgur.com/cFQsX5G.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σου γράφει οτι είσαι ήδη προγραμματιστής , στην αρχική οθόνη των ρυθμίσεων πάνε τέρμα κάτω , προτελευταία επιλογή ,θ λέει developer options ή επιλογές για προγραμματιστές .

 

Αν δεν σου το βγάζει δεν ξέρω τι φταίει . Η διαδικασία είναι κοινή για όλες τις συσκευές android.

Φίλε μου νόμιζα πως θα ήταν σαν ενότητα και το πρόσεξα τώρα που μου είπες ακριβώς που βρίσκεται...:rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

HELP!!!

 

Παιδες μολις παρελαβα το κινητο το παρηγγειλα απο το vicmall και οταν πηγα να το ανοιξω δεν ανοιγε το εχω βαλει στη φορτισει μηπως δεν εχει μπαταρια αλλα τπτ, το μονο που κανει ειναι οταν το εχω στη φορτιση και παω να το ανοιξω κανει μια μικρη δονηση και αυτο μονο μαυρη οθονη δεν ανοιγει. Απο πλευρας μπαταριας νομιζω εφαρμοζει πολυ καλα. Ξερει καποιος τι γινεται???

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο είχα πάθει όπως εσύ που όπως σωστά σου απάντησε ο φίλος περί ζελατίνας στις επαφές της μπαταρίας... αλλά και για να μην έχεις απαντήσει ακόμα φαίνεται πως τελικώς αυτό θα ήταν !

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης...

 

έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV

 

με δεδομένο πως θέλω τα ελληνικά (δεν μιλάω φυσικά για την γλώσσα γραφής), υπάρχει καμιά νεότερη να περάσω;

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα στην παρέα!!!!

 

Έχω μια ερώτηση έκανα χθες το τηλεφωνώ hard reset (απο το μενου wipe, format data) και από χθες ανοίγει άλλα φτάνει εκει που βάζω το pin της sim το βάζω και μετά μου πετάει συνεχεία ενα μνμ το οποιο δεν μπορω να σας το μεταφέρω γιατι ειναι στα κινεζικά!!!

 

ξέρει κανένας τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει!!!!!

 

δοκίμασα να το κάνω και πάλι reset άλλα τπτ!!!

δοκίμασα να το φέρω πισω απο το back up αλλα και πάλι τπτ!!!

Για ποιο λόγο αποφάσισες να κάνεις hard reset. Το format data κάνει φορματ στο data partition δλδ στα δεδομένα και της ρυθμίσεις χρήστη. Αν έχεις κάνει κάποια κατσουκανιά στο σύστημα, για να διορθωθεί πρέπει να ξαναφλασάρεις την rom.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το έκανα αναβάθμιση firmware (A806_USR_ST1432_1408071922_MP3V3_V2.0_P_T_Rebuild) και όλα μια χαρά!!!!

 

ο λογος που το εκανα ηταν γιατι δεν άνοιγε καθολου πριν κολλούσε στο λογότυπο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...