Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το recovery_twrp.img το αποθήκευσα όπως λέει ο οδηγός χύμα στην SD card (internal). Κάνω κάτι λάθος..;

 

Και σε 2ο κινητό που πήρα από το vickmall, γίνεται το ίδιο ακριβώς.

Αυτό μάλιστα ήρθε σωστά ρουταρισμένο και δεν χρειάστηκε να το ρουτάρω με το Kingo Root, όπως το 1ο..:wacko:

Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό..;:confused:

Στο 1ο κινητό μου είχατε προτείνει διάφορους εναλλακτικούς τρόπους φλασαρίσματος του twrp, αλλά τίποτα δεν είχε δουλέψει..:(

 

Το TWRP και τις rom σε εξωτερική SD card (external)

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/eu-warehouse-original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-black-13-0mp-camera.html.Αν στη τιμή,αφαιρέσετε τα "δώρα" που έχει,κοστίζει ~10 ευρώ περισσότερο σε σχέση με την Κίνα.

ΑΛΛΑ(μεγάλο αλλά...) το παραλαμβάνεις την επόμενη μέρα !!!!!

Παρήγγειλα ένα Doogee DG800 για ένα φίλο και τα 10 ευρώ εξτρά που κόστισε,έστειλαν δώρο μια θήκη ίδιας αξίας....Κυριακή βράδυ έκανα την παραγγελία,Τρίτη μεσημέρι μου το παρέδωσε ο κούριερ των ΕΛΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξει αναβάθμιση σε Android 5.0 lollipop;

 

Δες αυτό το post από την 1/4/2015...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.vickmall.com/eu-warehouse-original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-black-13-0mp-camera.html.Αν στη τιμή,αφαιρέσετε τα "δώρα" που έχει,κοστίζει ~10 ευρώ περισσότερο σε σχέση με την Κίνα.

ΑΛΛΑ(μεγάλο αλλά...) το παραλαμβάνεις την επόμενη μέρα !!!!!

Παρήγγειλα ένα Doogee DG800 για ένα φίλο και τα 10 ευρώ εξτρά που κόστισε,έστειλαν δώρο μια θήκη ίδιας αξίας....Κυριακή βράδυ έκανα την παραγγελία,Τρίτη μεσημέρι μου το παρέδωσε ο κούριερ των ΕΛΤΑ!

 

Κάποιος Έλληνας έκανε μια πολύ έξυπνη εμπορική κίνηση, μακάρι να είναι και συμφορουμίτης. ΜΠΡΑΒΟ.:up:

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ή.... troll in a whole new level

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μάλλον την πάτησες περισσότερο από οποιονδήποτε εδώ μέσα ....... (1/4/15 = Πρωταπριλιά 2015)

 

Εσυ γιατι λες να εβαλα την ημερομηνια του post... Οταν θες lollipop μσζι με τα υπολοιπα θα ερθει.!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ή.... troll in a whole new level

 

σω... Στος.,..

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Εσυ γιατι λες να εβαλα την ημερομηνια του post... Οταν θες lollipop μσζι με τα υπολοιπα θα ερθει.!!!.

Θεωρείς δλδ την πιθανότητα να πάρει lollipop η συσκευή , ίδια με το να γίνουν όλα τα υπόλοιπα? Εγώ πάντως στοίχημα δεν θα έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δλδ την πιθανότητα να πάρει lollipop η συσκευή , ίδια με το να γίνουν όλα τα υπόλοιπα? Εγώ πάντως στοίχημα δεν θα έβαζα.

 

Προς το παρον μοιαζει Πρωταπριλιατικο. Στοιχημα, ουτε για τα υπολοιπα του post δεν θα εβαζα... ετσι οπως τρεχει η τεχνολογια (κι οι Κινεζοι)... :)

 

Παρεπιμπτοντως κι επειδη δεν το εχω ψαξει, γνωριζουμε αν εχει ουσιαστικες διαφορες το γλειφιντζουρι (lollipop) απο την γκοφρετα (kit kat);

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω το κινητό του θέματος (έχει το to2c προσφορά το λευκό που θέλω στα 147$) και θέλω λίγο να ρωτήσω τους κατόχους,

Τώρα έχω το Xiaomi Mi2s 2/16 έκδοση και είμαι πολύ ευχαριστημένος αφού το τηλέφωνο είναι πραγματικά απροβλημάτιστο.

Θα συναντήσω το ίδιο επίπεδο αξιοπιστίας και από το λενόβο? Η χρήση που κάνω είναι βασική, ως τηλέφωνο και ως Gps (στο αυτοκίνητο αλλά και στο ποδήλατο) για να καταγράφω τις διαδρομές μου στο ποδήλατο. Να το πάρω ή θα μου προτείνατε κάτι άλλο, εναλλακτικά για πιο απροβλημάτιστο, δεδομένου ότι πλεόν θέλω μεγαλύτερη οθόνη από την 4,3" του Mi2s μου?

Βασικό κριτήριο είναι βέβαια η απρόσκοπτη λειτουργία καθώς μέχρι τώρα το τηλέφωνό μου είναι έτσι!

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν ειναι το καλυτερο θεμα εδω για την αναζητηση που κανεις ως προς το δευτερο σκελος. Παρολα αυτα εγω θα ελεγα παρτο, ειναι ενα τηλεφωνο πολυεργαλειο και αξιοπιστο. Εχουν ακουστει καποια κουφα προβληματακια, αλλα σαν ποσοστο ειναι παρα πολυ μικρο. Ειναι εφαμιλλο ενος Xiaomi. Να σου πω την αμαρτια μου, χωρις να εχω πιασει ενα Oppo, Meizu κλπ, δεν περιμενω να βρω την ιδια ποιοτητα με Xiaomi πουθενα, αλλα μαρκες σαν τη Lenovo ειναι παρα πολυ κοντα. Δε θα το μετανιωσεις αν το παρεις, αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εαν γινεται τα παρακάτω να μπουνε ΜΑΖΙ στο αρχικο ποστ για να μην τα ψαχνουμε...

 

Αν έχεις άλλη εφαρμογή Dialer, Contacts κλπ. απεγκατέστησέ τη, παγωσέ τη ή πήγαινε στις ρυθμίσεις της και κάνε ταξινόμηση με το επώνυμο.

 

Ταξινόμηση επαφών με το επώνυμο:

Ανοίγουμε τον dialer και πάμε στις Επαφές

Πατάμε το αριστερό φυσικό κουμπί (menu)

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις(settings) και βρίσκουμε:

Ταξινόμηση λίστας κατά: Επώνυμο

Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως: Επώνυμο πρώτα

Θα τα βάλεις και τα δύο και να προσέξεις το δάχτυλό σου να πατήσει μόνο την επιλογή που θες γιατί με το που επιλέγεις φεύγει από το tab και πάει στο προηγούμενο.

Αν δεν δουλέψει κάνε επανεκκίνηση και ξανακάντο.

 

Μόλις ανακάλυψα ότι αν δεν έχεις κάνει το fix που αναφέρεται το
τότε αυτό που περιέγραψα πριν για την ταξινόμηση των επαφών κατα επώνυμο δεν γίνεται γιατί δεν εμφανίζει επιλογή Settings όταν πατήσεις το menu στο Contacts. Πιθανών λοιπόν αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν την αλλαγή αυτή να πρέπει πρώτα να κάνουν το fix που δείχνει το βιντεο.

 

Και αφου εγινε αυτο παμε στο επομενο.

 

κανω αναζήτηση για μια επαφη μου, πχ Γιαννακοπουλος.

 

γραφω "γιανν" και αντι να βγει πρωτος αυτος ή τουλαχιστον τα επιθετα που εχουν "γιανν" μεσα, εμφανίζονται ολοι οι Γιαννηδες, δηλαδή γινεται αναζήτηση πρώτα στα ονόματα και μετά στα επίθετα. Επειδη έχω πολλές επαφές γίνεται πραγματικα χαμός...

 

γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, για να βαλω μια αλλη rom ( 1501multi ) εχοντας την 1447multi , τι πρεπει να κανω ωστε οι εφαρμογες μου

και οι ρυθμισεις να μεινουν οπως ειναι ακριβως με τη παλια rom?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανουμε καλιμπραρισμα οθονης εχω προβλημα με δεξια κατω μερια τις οθονης

Βασικα ποια εκδοση εχεις και ποσο καιρο το εχεις το κινητο?

Γεια σας παιδια, για να βαλω μια αλλη rom ( 1501multi ) εχοντας την 1447multi , τι πρεπει να κανω ωστε οι εφαρμογες μου

και οι ρυθμισεις να μεινουν οπως ειναι ακριβως με τη παλια rom?

ευχαριστω

Για τις εφαρμογες θα κανεις backup με το titanium backup.

Οι ρυθμισεις θα πρεπει ναν ξανα μπουν.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Εαν γινεται τα παρακάτω να μπουνε ΜΑΖΙ στο αρχικο ποστ για να μην τα ψαχνουμε...

 

 

 

 

 

Και αφου εγινε αυτο παμε στο επομενο.

 

κανω αναζήτηση για μια επαφη μου, πχ Γιαννακοπουλος.

 

γραφω "γιανν" και αντι να βγει πρωτος αυτος ή τουλαχιστον τα επιθετα που εχουν "γιανν" μεσα, εμφανίζονται ολοι οι Γιαννηδες, δηλαδή γινεται αναζήτηση πρώτα στα ονόματα και μετά στα επίθετα. Επειδη έχω πολλές επαφές γίνεται πραγματικα χαμός...

 

γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι βγάζει όσους έχουν "γιανν" (σε όνομα ή επίθετο) αλλά τα αποτελέσματα ταξινομούνται αλφαβητικά κατά επίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να φτιαξω το μενου και τις στοκ εφαρμογες ωστε να ειναι μεταφρασμενο σωστα στα ελληνικα; Αυτη τη στιγμη τα μισα ειναι ελληνικα, τα μισα αγγλικα.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να φτιαξω το μενου και τις στοκ εφαρμογες ωστε να ειναι μεταφρασμενο σωστα στα ελληνικα; Αυτη τη στιγμη τα μισα ειναι ελληνικα, τα μισα αγγλικα.

Αν βάλεις την rom http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ θα έχεις 70% ελληνικά και 30% αγγλικά. 100% ελληνικά δεν υπάρχουν για το Α806.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ποια εκδοση εχεις και ποσο καιρο το εχεις το κινητο?

 

Για τις εφαρμογες θα κανεις backup με το titanium backup.

Οι ρυθμισεις θα πρεπει ναν ξανα μπουν.

 

1447multi κανενα τριμηνο σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την οθονη..1447 ρομ

ειναι σα να μην κανει καλη επαφη η οθονη

Παιδιά αν δεν γίνεται πιο σαφείς με το πρόβλημα που έχετε είναι δύσκολο να προτείνουμε κάτι. Εσένα όταν λες δεν κάνει καλή επαφή τι εννοείς? Καλύτερα να περιγράψετε το πρόβλημα παρά να βγάζετε το πόρισμα για το τι φταίει. Ο άλλος θέλει να κάνει καλιμπράρισμα στην οθόνη ! Να υποθέσω ότι εννοεί ότι έχει πρόβλημα με το touchscreen ή με τα χρώματα στην οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω φάει ένα κόλλημα με το lenovo weather !

 

Εχω την 1447, με ρουταρισμένο τηλέφωνο, και έχω κάνει και το fix που υπάρχει εδώ,

Για την ακρίβεια τα en,US ήταν ήδη σεταρισμένα και το μόνο που πρόσθεσα ήταν την γραμμή ro.lenovo.region-row

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω τοποθεσία (πόλη). Χτες που το πήρα στα χέρια μου βρήκε χωρίς να το καταλάβω την τοποθεσία (Γαλάτσι) αλλά από τότε δεν αλλάζει (πχ. όταν πηγαίνω στο Κουκάκι που δουλεύω) , ούτε μπορώ να την αλλάξω χειροκίνητα.

 

Τί λάθος κάνω ?

 

Πατώντας στο lenovo weather widget με πηγαίνει σε μια σελίδα όπου υπάρχει το λογότυπο Accuweather, είναι αυτό σωστό ? Την τοποθεσία πως την βρήκε ? Μέσω του google account ?

 

Παρακαλώ την βοήθειά σας!

 

'Εχουμε κάποιο νέο;

Προφανώς εννοείς ro.lenovo.region=row και όχι ro.lenovo.region-row !!!

Edited by roiy1
Link to comment
Share on other sites

'Εχουμε κάποιο νέο;

Προφανώς εννοείς ro.lenovo.region=row και όχι ro.lenovo.region-row !!!

Για την ανίχνευση τοποθεσίας η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω από που παίρνει την πληροφορία το lenovo weather.

Όμως χειροκίνητη εύρεση πόλης, κάνει αλλά θα πρέπει αν έχεις την γλώσσα στα ελληνικά να κάνεις εύρεση της λέξης πχ Αθήνα και όχι Athens. Το ανάποδο αν το έχεις στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...