Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ανακάλυψα ότι στην 1501_dev αν δεν έχεις κάνει το fix που αναφέρεται το
τότε αυτό που περιέγραψα πριν για την ταξινόμηση των επαφών κατα επώνυμο δεν γίνεται γιατί δεν εμφανίζει επιλογή Settings όταν πατήσεις το menu στο Contacts. Πιθανών λοιπόν αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν την αλλαγή αυτή να πρέπει πρώτα να κάνουν το fix που δείχνει το βιντεο.

 

Το βιντεο που εβαλες ειναι το fix για το widget του καιρου. :)

Μηπως ειναι αλλο βιντεο;

Βλεπω κανονικα settings, απλα στο "view contact names as" ακομα και αν εχεις επιλεξε family name first, αυτο συνεχιζει να δειχνει given name first.

 

Τι να πω ρε φίλε... Στο Short list by και στο View contact name as έχεις βάλει surename και surename first;

Επάνω αριστερά στις Επαφές έχεις επιλεγμένο το Default Short;

 

Οπως ειπα και στον Καντιλακ, ακομα και αν επιλεξεις το family name first, το τηλεφωνο κρατα given name first. Και ναι, ειναι στο default sort.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχει αλλα δεν αλλαζει κατι εκει μονο τα κινεζικα συμβολα εφυγαν απ τις επαφες διπλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια ερωτηση , δυο φορες μεσα σε μια βδομαδα επαθα το προβλημα που παθαινουν πολλοι to << sd card damage , ..reformating >>

εψαξα και ελυσα αυτο το προβλημα , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι στην επιλογη

ρυθμισεις/ αποθηκευτικος χωρος / προεπιλεγμενος δισκος εγγραφης εχει to built in storage

kai to karta sd , εγω ειχα επιλεξει την καρτα sd που ειναι 32 gb αυτο που θελω να ρωτησω ειναι

1) μπορει γι αυτο να κολλησε ( γιατι σημερα μολις πηγα να βαλω κατι αυτοκολλητα στο viber και οσες φορες προσπαθησα εκανε αυτο το κολλημα )

2) Σε ποια επιλογη ειναι καλυτερο να το χω ?

3) Οταν εννωει δισκος εγγραφης , τι αρχεια γραφει εκει οτιδηποτε κατεβασω , μηπως καλυτερα να μην γραφει στην καρτα μνημης και οτι ειναι να το μεταφερω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και στον Καντιλακ, ακομα και αν επιλεξεις το family name first, το τηλεφωνο κρατα given name first. Και ναι, ειναι στο default sort.

 

Την official 1447 έχεις ή την Multilanguage?

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ Να εγκαταστήσω το power manager στην 1447, η εγκατάσταση γίνεται αλλά οταν τη ανοίγω μου βγάζει μήνυμα ότι έχει γίνει expire και μπορώ μόνο να την βγάλω, καμία ιδέα;

για άλλο power manager μιλάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεο που εβαλες ειναι το fix για το widget του καιρου. :)

Μηπως ειναι αλλο βιντεο;

Βλεπω κανονικα settings, απλα στο "view contact names as" ακομα και αν εχεις επιλεξε family name first, αυτο συνεχιζει να δειχνει given name first.

Όχι αυτό το βίντεο είναι. Στην 1501_dev αν δεν κάνεις τις αλλαγές αυτές, δεν βγάζει settings στην εφαρμογή contacts. Στην 1447_multilanguage το "ro.product.locale.language=en" και το "ro.product.locale.region=US" είχαν εξ' αρχής αυτές τις τιμές.

 

 

Οπως ειπα και στον Καντιλακ, ακομα και αν επιλεξεις το family name first, το τηλεφωνο κρατα given name first. Και ναι, ειναι στο default sort.

Ναι αυτό συμβαίνει και σε μένα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

σε κάθε εισερχόμενο μηνύμα μου βγαζει το stock sms αλλα και το handcent το οποιο εγκατεστησα συνέχεια . Με καθε επανεκκίνηση οταν μπαινω στο handcent μου ζητάει να το κάνω βασικο sms app και φυσικά το κανω, αλλά όταν παρω μήνυμα ξανα τα ίδια.

Επίσης το auto rotation εχει και σε εσας πολυ μεγάλη καταναλωση;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Την official 1447 έχεις ή την Multilanguage?

Την multilanguage, αυτη ειχε προτεινει ο Καντιλακ.

Τι διαφορα ακριβως εχει η multi απο την official;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να φλασάρεις το TWRP recovery (με το MobileUncle tool) και να κατεβάσεις το τελευταίο update του SuperSU και να το φλασάρεις από το TWRP.

 

Φλάσαρα το TWRP recovery με το MobileUncle tool και φλάσαρα επίσης το τελευταίο update του SuperSu . Το powermanager σταμάτησε να παίρνει δικαιώματα superuser ανεξέλεγκτα αλλά δεν το σταμάτησε τελείως.

Όταν παίζω με την φωτεινότητα της οθόνης ανεξαρτήτου στάθμης μπαταρίας αρχίζει πάλι και κάνει το ίδιο. Όταν ξεκινάει να το κάνει πάω στο Power Manager Optimize -> On/off -> brigthness is set to 50%,suggesting using SmartLight και επιλέγω enable. Τότε σταμάταει και πάλι.

Tι στο καλό Πρόβλημα είναι αυτό ; υπάρχει και κάτι άλλο που μπορείς να μου προτείνεις ώστε να σταματήσει να το κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Την multilanguage, αυτη ειχε προτεινει ο Καντιλακ.

Τι διαφορα ακριβως εχει η multi απο την official;

H Multilanguage έχει Ελληνικά. Οπότε φοράμε την ίδια Rom.

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις της συσκευής > Βάλε προεπιλεγμένη γλώσσα τα Ελληνικα

Αν έχεις άλλη εφαρμογή Dialer, Contacts κλπ. απεγκατέστησέ τη, παγωσέ τη ή πήγαινε στις ρυθμίσεις της και κάνε ταξινόμηση με το επώνυμο.

 

Ταξινόμηση επαφών με το επώνυμο:

Ανοίγουμε τον dialer και πάμε στις Επαφές

Πατάμε το αριστερό φυσικό κουμπί (menu)

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις και βρίσκουμε:

Ταξινόμηση λίστας κατά: Επώνυμο

Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως: Επώνυμο πρώτα

Θα τα βάλεις και τα δύο και να προσέξεις το δάχτυλό σου να πατήσει μόνο την επιλογή που θες γιατί με το που επιλέγεις φεύγει από το tab και πάει στο προηγούμενο.

Αν δεν δουλέψει κάνε επανεκκίνηση και ξανακάντο.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα το TWRP recovery με το MobileUncle tool και φλάσαρα επίσης το τελευταίο update του SuperSu . Το powermanager σταμάτησε να παίρνει δικαιώματα superuser ανεξέλεγκτα αλλά δεν το σταμάτησε τελείως.

Όταν παίζω με την φωτεινότητα της οθόνης ανεξαρτήτου στάθμης μπαταρίας αρχίζει πάλι και κάνει το ίδιο. Όταν ξεκινάει να το κάνει πάω στο Power Manager Optimize -> On/off -> brigthness is set to 50%,suggesting using SmartLight και επιλέγω enable. Τότε σταμάταει και πάλι.

Tι στο καλό Πρόβλημα είναι αυτό ; υπάρχει και κάτι άλλο που μπορείς να μου προτείνεις ώστε να σταματήσει να το κάνει ;

Να ξακαθαρίσω κάτι. Το link του power manager από τις stable roms το έδωσα μόνο και μόνο για την δυνατότητα καλιμπραρισματος που διαθέτει. Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες πρέπει να γίνονται από το Διαχείριση ενέργειας από το μενού ρυθμίσεων γιατί όπως φαίνεται υπάρχει διένεξη μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το auto rotation εχει και σε εσας πολυ μεγάλη καταναλωση;

ευχαριστώ πολύ

 

To auto rotation οχι, αλλα το smart rotation ναι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα κατοχος 3 μηνες απο μινι ντιλ φοραωτην 9432 πηγα στη wind αλλαξα την σιμ σε 4g και μου ειπσν το κινητο δεν υποστηριζει 4g ,ανοιγω το κουμπι 4g τιποτα την βοηθεια σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα κατοχος 3 μηνες απο μινι ντιλ φοραωτην 9432 πηγα στη wind αλλαξα την σιμ σε 4g και μου ειπσν το κινητο δεν υποστηριζει 4g ,ανοιγω το κουμπι 4g τιποτα την βοηθεια σας ευχαριστω

Αν το κινητό σου είναι όντως Α806 θα πας αύριο στην wind να τους δώσεις την κάρτα και να τους πεις ότι με την κάλυψη που έχει το δίκτυο τους σε 4G, κάνενα κινητό δεν θα είναι γι' αυτούς 4G.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ειναι το 806 αλλα βρισκουν ακαταλληλο για 4g μου αλλαξαν τη καρτα που λες να ειναι το προβλημα σε μενα η σε αυτους? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αν και τελευταία η Wind ξεκίνησε το 4G. Σε εμένα πάντως που η sim είναι 3 ετών σε ελάχιστες βέβαια περιοχές βγάζει ότι πιάνει 4g
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οχι οτι δεν πιανω 4g αλλα κοιτωντας στο κομπιουερ τον αριθμο μου ειπαν οτι δεν υποστηριζει 4g τους εδειξα το τηλ και ετδι αλλαξαν τη καρτα μου ειπαν οτι ισως χρειαζωμαι καποια ρυθμιση δεν ξερω
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412057

Λεει οτι η wind θα εχει 4g και μάλιστα δωρεαν μεχρι το τελος του αλλου μηνα. Δε χρειάζεται να κάνουμε τπτ περα απο συσκευή που το υποστηριζει ή/και restart. Οι καρτες SIM δε χρειάζονται αλλαγη, το υποστηρίζουν απο το 2004. Και εγω παρολα αυτα, δεν παω πανω απο Η+ στο σπίτι μου...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την Vodafone μια χαρά μου δουλεύει το 4G και κατεβάζει με γρήγορες ταχύτητες. Το μόνο που έκανα ήταν να πάρω στην εξυπηρέτηση πελατών και το ενεργοποίησαν από εκεί.

 

Οσο για τη νέα ρομ 1501mult είναι όλη ελληνικά και δουλεύει μια χαρά!!! Πιστεύω είναι λίγο καλύτερη από την 1447 αλλά δεν έχουν τεράστιες διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Για την αναφορά παράδοσης πας στην εφαρμογή Messaging , πατάς το πλήκτρο menu , πατάς στο "More features and settings", μετά πατάς "More" και κάπου στην μέση λέει "TEXT MESSAGE (SMS) SETTINGS" και ακριβώς από κάτω ενεργοποιείς το "Request delivery notification". Αν θες αναφορά και για τα MMS πας λίγο παρακάτω εκεί που λέει MULTIMEDIA MESSAGE (MMS) SETTINGS και ακριβώς από κάτω ενεργοποιείς το "Request delivery notification".

 

Όλα τα παραπάνω , φίλε martinacos , τα βρήκα αμέσως μόλις διάβασα το post σου. Δεν πήρε πάνω από 2 λεπτά. Πολύ λιγότερο απ' όσο μου πήρε να γράψω αυτή την απάντηση. Μην το φοβάστε το τηλέφωνο.......περιηγηθείτε στα menu του και ανακαλύψτε τις λειτουργίες του. Τουλάχιστον κάποια πράγματα που μπορούμε να τα κάνουμε εύκολα με λίγο ψάξιμο ας τα κάνουμε μόνοι μας.

 

Το θέμα είναι ότι παρόλο που τα έχω ενεργοποιημένα απο την 1η στιγμή, αναφορές δεν μου έρχονται.

Καμιά ιδέα?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι μπας και... Μήπως περιμένετε να έρθει ξεχωριστό μήνυμα? Γιατί δεν έρχεται, αλλά γράφει κάτω απ'το μήνυμα με μικρή γραμματοσειρά "παράδοση" ή "παραδόθηκε"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χρησιμοποιώ το κινητό με την 1447 και έχω κάνει όλα τα βήματα από τον οδηγό του φίλου kandilak τους τελευταίους 5 μήνες χωρίς προβλήματα. Την τελευταία βδομάδα και χωρίς να κάνω κάτι περισσότερο από την καθημέρινη μου χρήση, παρατήρησα που σταμάτησε να λειτουργεί στο power manager το ultimate power όπως επίσης σταμάτησε να αναγνωρίζει ο υπλογιστής το κινητό μέσω του usb για να περνάω αρχεία στην sd όπως έκανα τόσο καιρό. Η ερώτηση είναι η εξής. Έχωντας κάνει το πρώτο back up του οδηγού αφού πέρασα την 1447, υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το κινητό σε αυτή τη χρονική στιγμή αλλά ταυτόχρονα να κάνω ολικό delete στην sd και στα αρχεία του τηλεφώνου?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!!!!! με έχει τρελάνει με αυτό το μήνυμα, έχω κάνει απεγκατασταση το super su και ξανά εγκατάσταση την μπαταρία την καταναλώνει για πλάκα. Δεν έχω κανένα άλλο task killer, μόνο το link2sd και έχω παγώσει αυτά που φαίνεται στην φωτογραφία
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...