Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν έβαλα και εγώ την 1443 (st).

Γενικά 2 θεματάκια είχα το ένα ίσως να λύθηκε.

Το πρώτο είναι το superSU ήθελε update αυτό δεν γινόταν το φλάσαρα και πάλι το ίδιο... Τελικά flashara την beta 2.17 που και πάλι μου έβγαζε ότι θέλει update αλλά τουλάχιστον όταν πατούσες cancel η εφαρμογή δεν έκλεινε αλλά την δουλειά της δεν την έκανε. Εν τέλει μέσα από τις ρυθμίσεις πάτησα complete unroot και ύστερα ξαναflashara και τώρα δείχνει να δουλεύει ελπίζω να μην ξαναέχω θέμα...

Το δεύτερο είναι ότι το news and weather εκτός του ότι δεν παίρνει την τελεύταια version(λέει ότι δεν είναι συμβατή) δεν βρίσκει location(σε κάποια φάση εβρισκε χθες αλλά τώρα όχι) Επίσης δεν βρίσκω την επιλογή για να βλέπω ειδήσεις από Ελλάδα. Το gps δεν το δοκίμασα αλλά λογικά δουλεύει. Το facebook λογικά βρίσκει στίγμα για να κάνει check in όπως και το maps αλλά νομίζω είναι λόγω του κανονικού gps.

Από εφαρμογές έχω σβήσει αρκετές άφησα εκτός από τις προφανείς βασικές εφαρμογές (power-theme-system update-security κλπ) lenovo store,player tutorial,user center,LENOTE(αν και μάλλον θα το σβήσω αυτό),shareit,Browser. Από τα gapps άφησα playstore,maps,news and weather,gmail και google settings.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΜΗΝ κάνετε update που θα ζητήσει μέσω lenovo store γιατί πολλές εφαρμογές θα γυρίσουν στα κινέζικα όπως πχ το security. Σε περίπτωση που το κάνετε απλά πρέπει να απεγκαταστήσετε το update σαν να κάνετε κανονικό uninstall.

H μπαταρία νομίζω έχει περίπου ίδια επίδοση με αυτή της 9432.

Τα τηλέφωνα με το mach digits 7 είναι κομπλέ. Και το θέμα με το VIP λύνεται. Για sms δεν έχω δει μόνο η cosmote ασχολείται μαζί μου :(

Ουσιαστικά μόνο το location έχει ένα μικρό θεματάκι αν και δεν με πολύ ενδιαφέρει.

Όσο για τον ήχο που ρωτούσε κάποιος έχει επιλογή more ringtones και εκεί σου βγάζει ό,τι ήχο έχει η κάρτα μέσα(1443).

Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να γυρίσει σε αυτή την έκδοση. Αυτά... οτιδήποτε άλλο δω-πάθω θα γράψω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω πάρει το κινητό από minideal, δεν του έχω αλλάξει ROM.Το έχω αρκετό καιρό πριν(τέλη Σεπτέμβρη).Δεν λειτουργει το theme center αλλά και το power manager, τα οποία και έχω κάνει freeze. Γενικότερα το κινητό δουλεύει καλά εκτός του ότι θεωρώ ότι καταναλώνει γρήγορα μπαταρία. Δηλαδή θέλει κάθε μέρα φόρτιση,βγάζει μια μέρα.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει αλλάξει ROM και κατάλαβε ότι βελτιώνεται η χρήση της μπαταρίας.Γιατι για μενα εφόσον όλα δουλεύουν μια χαρά μόνο αν κρατάει περισσότερο η μπαταρία θα άξιζε τον κόπο να του αλλάξω ROM.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα mb της φωτο φταιει η εκδοση του snapit της lenovo. Εβαλα την προηγουμενη 3.7 που εχει επιλογη για ποιοτητα φωτογραφιας και ολα λυθηκαν.
Link to comment
Share on other sites

1η beta πρόταση AOSP rom για το A806.

Την δοκίμασα αλλά δεν είναι σε κατάσταση που μπορεί να αντικαταστήσει την επίσημη VibeUI v.2.0 rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι κάτοχος ενός xiaomi note και πολύ ευχαριστημένο από το MIUI.

θέλω να αγοράσω ένα τηλέφωνο για την κοπέλα μου και σκευτόμουν την συσκευή αυτή,

Μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα αν υπάρχει MIUI rom για τπ τηλέφωνο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι κάτοχος ενός xiaomi note και πολύ ευχαριστημένο από το MIUI.

θέλω να αγοράσω ένα τηλέφωνο για την κοπέλα μου και σκευτόμουν την συσκευή αυτή,

Μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα αν υπάρχει MIUI rom για τπ τηλέφωνο αυτό?

Δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθούν πλήρως οι εφαρμογές του τηλεφώνου και των μηνυμάτων του κινητού?? Ειδικά για τα μηνυματα με εχει κουράσει κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω το βασικό πρόγραμμα μηνυμάτων από αυτό της συσκευής στο handcent. Επίσης παρά το γεγονός ότι έχω απενεργοποιήσει την ειδοποίηση της βασικής εφαρμογής μετά από λίγο όταν έρχεται μήνυμα έρχονται δύο ειδοποιήσεις (μία του handcent και μία του messaging). Όταν τις κάνω freeze δε δουλεύουν ούτε τα μηνύματα ούτε κλήση μπορώ να λάβω

Έχω την τελευταία 1443 έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω πάρει το κινητό από minideal, δεν του έχω αλλάξει ROM.Το έχω αρκετό καιρό πριν(τέλη Σεπτέμβρη).Δεν λειτουργει το theme center αλλά και το power manager, τα οποία και έχω κάνει freeze. Γενικότερα το κινητό δουλεύει καλά εκτός του ότι θεωρώ ότι καταναλώνει γρήγορα μπαταρία. Δηλαδή θέλει κάθε μέρα φόρτιση,βγάζει μια μέρα.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει αλλάξει ROM και κατάλαβε ότι βελτιώνεται η χρήση της μπαταρίας.Γιατι για μενα εφόσον όλα δουλεύουν μια χαρά μόνο αν κρατάει περισσότερο η μπαταρία θα άξιζε τον κόπο να του αλλάξω ROM.

Ευχαριστώ.

 

Ακριβως τα ιδια ισχυουν και για μενα. Επισης επιλογη για να βαζεις τονους στις λεξεις υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του πως φαίνεται στο φως της ημέρας και αν έχει και λίγο ήλιο? Δεν το είχα προσέξει ποτέ μέχρι που το έδωσα σε ένα φίλο και σκέφτομαι να το ξαναπαραγγείλω. Με την super amoled πάντως που είχα δεν ήμουν ευχαριστημένος. στο φως της ημέρας και με ήλιο και τέρμα φωτεινότητα δεν φαινόταν τίποτα. Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία βρέθηκα να διαβάζω όλα οσα γράφετε... πολύ ωραία και πολύ ενδιαφέροντα όλα, αλλά εγώ μπλέχτηκα λίγο...

Τελικά αξίζει να το αγοράσει κάποιος αυτό το τηλέφωνο ? Θα πρέπει να αφιερώσει ατελείωτες ώρες για να δουλέψει όπως πρέπει ?

Πρέπει να ζητήσω να μου απεγκαταστήσουν τις κινέζικες εφαρμογές? Αν δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά μενού αλλά θέλω να μπορώ να γράφω Ελληνικά και αγγλικά έχω λόγο να ζητήσω να γίνει root ? Το root είναι καλύτερα να μου το κάνουν οι κινέζοι ή να το κάνω εγώ ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθούν πλήρως οι εφαρμογές του τηλεφώνου και των μηνυμάτων του κινητού?? Ειδικά για τα μηνυματα με εχει κουράσει κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω το βασικό πρόγραμμα μηνυμάτων από αυτό της συσκευής στο handcent. Επίσης παρά το γεγονός ότι έχω απενεργοποιήσει την ειδοποίηση της βασικής εφαρμογής μετά από λίγο όταν έρχεται μήνυμα έρχονται δύο ειδοποιήσεις (μία του handcent και μία του messaging). Όταν τις κάνω freeze δε δουλεύουν ούτε τα μηνύματα ούτε κλήση μπορώ να λάβω

Έχω την τελευταία 1443 έκδοση λογισμικού.

Έχεις δοκιμάσει στη εφαρμογή messaging πατάς το κουμπί μενού και πας στο more features and setting. Εκεί έχει κάποιες ρυθμίσεις εμφάνισης μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία βρέθηκα να διαβάζω όλα οσα γράφετε... πολύ ωραία και πολύ ενδιαφέροντα όλα, αλλά εγώ μπλέχτηκα λίγο...

Τελικά αξίζει να το αγοράσει κάποιος αυτό το τηλέφωνο ? Θα πρέπει να αφιερώσει ατελείωτες ώρες για να δουλέψει όπως πρέπει ?

Πρέπει να ζητήσω να μου απεγκαταστήσουν τις κινέζικες εφαρμογές? Αν δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά μενού αλλά θέλω να μπορώ να γράφω Ελληνικά και αγγλικά έχω λόγο να ζητήσω να γίνει root ? Το root είναι καλύτερα να μου το κάνουν οι κινέζοι ή να το κάνω εγώ ?

Ευχαριστώ

 

Ζητάς να στο κάνουν root και γενικά ό,τι ποιματάκι γράφει ο καθένας από κάτω για να σαι safe μην ζητήσεις να σου διαγράψουν κινεζιές(εγώ το είχα ζητήσει από minideal δεν είχα κανένα θέμα).

Μόλις το παραλάβεις περνάς την 1443 ή όποια Rom είναι καλή τότε(οδηγός υπάρχει νομίζω σελίδα 41 αλλά δεν είμαι σίγουρος). Η γλώσσα της official είναι κινέζικα ή αγγλικά. Το πληκτρολόγιο γυρνάει και σε ελληνικό χωρίς καμία εφαρμογή απλά το επιλέγεις. Τώρα πόση ώρα θα φας δεν ξέρω εγώ το χω κοντά ένα μήνα και ακόμα με αυτό ασχολούμαι και όχι λόγω προβλημάτων αλλά έτσι.. Καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή. Και λογικά όσο περνάνε η ROM θα γίνεται και καλύτερο. Τέλος το πρόβλημα με το location που είπα χθές μάλλον λύθηκε επιλέγοντας στο location το mode battery saving!

 

Επίσης άσχετο στη lock screen με τις φούσκες ανακάλυψα και το παιχνιδάκι στυλ arkanoid και ψηλο κόλλησα..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει στη εφαρμογή messaging πατάς το κουμπί μενού και πας στο more features and setting. Εκεί έχει κάποιες ρυθμίσεις εμφάνισης μηνυμάτων.

 

Από εκεί τα έχω απενεργοποιήσει όλα αλλά δε βλέπω προκοπή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς να στο κάνουν root και γενικά ό,τι ποιματάκι γράφει ο καθένας από κάτω για να σαι safe μην ζητήσεις να σου διαγράψουν κινεζιές(εγώ το είχα ζητήσει από minideal δεν είχα κανένα θέμα).

Μόλις το παραλάβεις περνάς την 1443 ή όποια Rom είναι καλή τότε(οδηγός υπάρχει νομίζω σελίδα 41 αλλά δεν είμαι σίγουρος). Η γλώσσα της official είναι κινέζικα ή αγγλικά. Το πληκτρολόγιο γυρνάει και σε ελληνικό χωρίς καμία εφαρμογή απλά το επιλέγεις. Τώρα πόση ώρα θα φας δεν ξέρω εγώ το χω κοντά ένα μήνα και ακόμα με αυτό ασχολούμαι και όχι λόγω προβλημάτων αλλά έτσι.. Καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή. Και λογικά όσο περνάνε η ROM θα γίνεται και καλύτερο. Τέλος το πρόβλημα με το location που είπα χθές μάλλον λύθηκε επιλέγοντας στο location το mode battery saving!

 

Επίσης άσχετο στη lock screen με τις φούσκες ανακάλυψα και το παιχνιδάκι στυλ arkanoid και ψηλο κόλλησα..

 

Αν κρατήσω το τηλέφωνο έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο χωρίς να το κάνω τίποτα ούτε εγώ αλλά ούτε το MiniDeal , δεν θα δουλεύειτο τηλέφωνο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παίδες, εγώ το έχω με την 9432 (έτσι όπως μου το έστειλαν). Όλα λειτουργούν τέλεια αλλά δεν μπορώ να βρω πως να μου αναγνωρίζει ποιος μου στέλνει sms (εξαιτίας του +30), επειδή όμως η λύση του καντιλακ δεν γίνεται με αυτή τη ρομ, ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που αν αφαιρεί από τον αποστολέα του μηνύματος το +30 (μιας και προτιμώ να μείνω με την ρομ που έχει)?

 

ΥΓ. Δοκίμασα να προσθέσω το +30 στην επαφή και το πρόβλημα λύθηκε στα μηνύματα, αλλά έτσι δεν τον αναγνώριζε στην εισερχόμενη κλήση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δες το number fixer στο Play store!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παίδες, εγώ το έχω με την 9432 (έτσι όπως μου το έστειλαν). Όλα λειτουργούν τέλεια αλλά δεν μπορώ να βρω πως να μου αναγνωρίζει ποιος μου στέλνει sms (εξαιτίας του +30), επειδή όμως η λύση του καντιλακ δεν γίνεται με αυτή τη ρομ, ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που αν αφαιρεί από τον αποστολέα του μηνύματος το +30 (μιας και προτιμώ να μείνω με την ρομ που έχει)?

 

ΥΓ. Δοκίμασα να προσθέσω το +30 στην επαφή και το πρόβλημα λύθηκε στα μηνύματα, αλλά έτσι δεν τον αναγνώριζε στην εισερχόμενη κλήση.

 

Ευχαριστώ!

 

Επειδή νιώθω εντελώς αγράμματος πες μου σε παρακαλώ εσύ δεν τους ζήτησες απεγκατάσταση των κινέζικων εφαρμογών ούτε root ?

Link to comment
Share on other sites

Τους τα ζήτησα (απεγκατάσταση κινεζιών, play store και ελληνικά) και για αυτά που το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα, το μόνο θέμα που έχω είναι αυτό που ανέφερα με τα μηνύματα και το +30.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το SuperSU ξαναήρθε μετά από reboot του τηλεφώνου.. Έχει κανείς καμία λύση σε αυτό? Ουσιαστικά δεν είμαι ρουτ. Ζητάει update SU binary το update αποτυνχάνει και με flasharisma συμβαίνει το ίδιο. Δοκιμασμένο πλέον και το 2.17 που ναι beta..
Link to comment
Share on other sites

Send it as garden tools with low price(αν και τα γνωστά μαγαζιά το κάνουν έτσι χωρίς να τους το πεις!).

Τσέκαρε τα τετραγωνάκια που σ'ενδιαφέρουν δίπλα από την τιμή και ΜΗ βγάζεις τις κινεζιές που έχει μέσα.

Αν πας 2-3 σελίδες πιο πίσω,θα διαβάσεις ένα mail που μ'έστειλε το Vickmall γι'αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστω...

 

Επειδη ειμαι ασχετος με το σκαλισμα κινητων,ολη η ιστορια (root) γινεται μεσο του pc ??

 

Aν μ το στειλουν rooted θα μπορω μονος να διαγραψω οσες εφαρμογες θελω η θα πρεπει καθε λιγο να αλλαζω rom ?

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς να το Α806 θα πάρει το Android L (5.0); Αξίζει να περιμένω; Θα μπορώ εύκολα αν το πάρω τώρα με Kit-kat να το αναβαθμίσω έπειτα μόνος μου; Διότι αυτά με τα root και τις rom δεν τα γνωρίζω καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το SuperSU ξαναήρθε μετά από reboot του τηλεφώνου.. Έχει κανείς καμία λύση σε αυτό? Ουσιαστικά δεν είμαι ρουτ. Ζητάει update SU binary το update αποτυνχάνει και με flasharisma συμβαίνει το ίδιο. Δοκιμασμένο πλέον και το 2.17 που ναι beta..

Δοκίμασε την UPDATE-SuperSU-v2.13 που έχω εγώ και δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα. Στο playstore βέβαια η τελευταία είναι η 2.01.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1η beta πρόταση AOSP rom για το A806.

Την δοκίμασα αλλά δεν είναι σε κατάσταση που μπορεί να αντικαταστήσει την επίσημη VibeUI v.2.0 rom.

και στο needrom http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την UPDATE-SuperSU-v2.13 που έχω εγώ και δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα. Στο playstore βέβαια η τελευταία είναι η 2.01.

 

Το flashara δεν έβγαλε πρόβλημα μέχρι τώρα ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν στο τηλέφωνο τους την 9432 rom, μπορούν να αναφέρουν από ποιο κινεζομαγαζο παρέλαβαν μήπως καταφέρω να επικοινωνήσω να μου δώσουν κάνα link να την κατεβάσω? Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να την βρω? Από αυτούς που την έχουν στο τηλέφωνό τους είναι κάποιος σε θέση να την κάνει backup με το MTK Droid tools?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν στο τηλέφωνο τους την 9432 rom, μπορούν να αναφέρουν από ποιο κινεζομαγαζο παρέλαβαν μήπως καταφέρω να επικοινωνήσω να μου δώσουν κάνα link να την κατεβάσω? Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να την βρω? Από αυτούς που την έχουν στο τηλέφωνό τους είναι κάποιος σε θέση να την κάνει backup με το MTK Droid tools?

 

 

αυτο; αν και γράφει ότι είναι 1432 rebuild

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...