Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να οδηγήσει κάποιος αμάξι πρέπει να δώσει εξετάσεις και να πάρει δίπλωμα οδήγησης. Αυτό γιατί δεν το κάνουν και στα smartphones???

Αν σκεφτοντουσαν έτσι η εταιρίες είναι σίγουρο οτι η πωλησεις θα έπεφταν κατακόρυφα !εξάλλου ο καθης στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφέδες όπως λέει και η διαφήμιση ,εδω εσύ σαφως είσαι κορυφη και βοηθας συνεχως και μπραβο σου για αυτο ,αλλά κ;που αλλου θ χρειαστείς βοήθεια σαφως και εσύ :)έτσι είναι τα πραγματα

Μεταξύ των εφαρμογών υπάρχουν δυο με το όνομα Ρυθμίσεις... . Η μία σε βάζει στο menu ρυθμίσεων και η άλλοι στις Ρυθμίσεις google. Εσύ θες το δεύτερο.

Σε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοηθεία ,δυστυχώς δεν βρίσκω αυτό που λες στο δικο μου τηλ.θα το ψαξω με την ησυχία μου και θα ενημερωσω:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοηθεία ,δυστυχώς δεν βρίσκω αυτό που λες στο δικο μου τηλ.θα το ψαξω με την ησυχία μου και θα ενημερωσω:)

Πάτα το link https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gms από το τηλέφωνο και ανοιξέ το με το playstore. Πάτα "Άνοιγμα" και μετά πάτα τις τρεις τελίτσες --> βοήθεια και σχόλια --> τρεις τελίτσες --> πληροφορίες έκδοσης και γράψε μου την έκδοση και τον αριθμό που έχει την παρένθεση.

Αν αντί για "Ανοιγμα" στο playstore γράφει "Ενημέρωση" πάτα το να κάνει ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

εκδοση 8.3.01 (2385995-036)

ανοιγμα γραφει

Ωραία έχεις την τελευταία. Αυτό που μένει είναι να διαγράψεις τον google λογαριασμό σου και μετά να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων στις εφαρμογες Υπηρεσίες Google Play, Playstore, Πλαίσιο υπηρεσιών google και το Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων. Μετά επανεκκίνηση και ξαναβάζεις τον google λογαριασμό σου.

Αν συνεχίσει τα ίδια σκέψου μήπως ένα καιρός να αλλάξεις rom.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το cloud print της

Google αλλά ενω παντού στο internet λέει να πάω στο ρυθμίσεις - συστημα - εκτύπωση , στο τηλέφωνο δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Καμμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το cloud print της

Google αλλά ενω παντού στο internet λέει να πάω στο ρυθμίσεις - συστημα - εκτύπωση , στο τηλέφωνο δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Καμμία ιδέα?

Φτιάξε μια συντόμευση με quickshortcutmaker.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω uninstall μια εφαρμογη θυμαμαι που μου εδινε δυο τροπους να το κανω.

 

Πως το επαναφερω παλι αυτο ? Πρεπει να σβησω τις ρυθμισεις του security ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παδια κ απο μενα, εχω το συγκεκριμενο κινητο απο περσι το δεκεμβριο και σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ενα μονο προβλημα..απο το μαρτιο αρχισε να μ βγαζει προβλημα η οθονη και συγκεκριμενα σε μια λωριδα τερμα δεξια απο πανω μεχρι κατω δεν λειτουργει η αφη. μετα απο καποιο διαστημα βελτιωθηκε το θεμα αλλα το τελευταιο μηνα εγινε πιο εντονο κ αρκετα ενοχλητικο καθως δεν πατιουνται τα γραμματα π, λ, το enter κτλ Ηθελα να ρωτησω αν το εχει καποιος αλλος το θεμα; πιστευετε ειναι θεμα λειτουργικου η hardware;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, προσπαθω να μεταφερω το Backup που εκανα (εφαρμογες+δεδομενα συστηματος) μεσω Titanium, στο dropbox μου κ ενω εχω κανει ο,τι χρειαζεται, δλδ ειναι τικαρισμενο το "αποθηκευση στο cloud, dropbox" στην αρχικη σελιδα, ξεκιναει την διαδικασια αλλα μετα απο λιγο σταματαει κ μου βγαζει το εξης μηνυμα "Η μεταφορτωση στο dropbox απετυχε εσωτερικο σφαλμα". Ξερει κανενας τι παιζει??
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μια συντόμευση με quickshortcutmaker.

 

Τι να πω βρε kandilak σ' ευχαριστω και πάλι για όλα όσα έχεις προσφέρει σ' αυτό το forum

Link to comment
Share on other sites

πιστευετε ειναι θεμα λειτουργικου η hardware;

Αν και δεν νομιζω να ειναι θεμα εκδοσης, εσυ ποια εκδοση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πέρασα τη καινουρια rom του kandilak με τον α τροπο όπως γράφει στις οδηγίες λειτουργει κανονικά αλλά έχει τεραστια κατανάλωση στη μπαταρία του κινητού

Το φορτιζω και απο 100 μέσα σε 15 λεπτα έχει πεσει στο 92 και μου κρατάει περιπου μισή μέρα!! Ξέρει κανένας τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,θα το κανω ελπιζωντας να φτιαξει

Φιλέ kandilak ενημερωνω

Το εκανα

Οταν είναι με το gps συνεχώς ανοιχτό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ,μόλις κλείνω το βγάζει μια φορά και δεν ξαναβγαίνει ,οταν ανοίγω gps όμως παλι ???τοτε αρχίζει τα ίδια ,σβηνω ξαναβγαίνει σε δευτερολεπτα ,ξανά σβηνω ξανά ερχετε :lol:

Μόλις κάνω reboot όλα οκ αλλά παντα με τον διακόπτη gps ανοιχτό :)

Οποτε αφήνω ως έχει ,γιατί εγώ δεν είμαι ακόμα έτοιμος για αλλαγή Ρομ

Όταν ερθει η ωρα για αλλαγή κινητού τοτε θα τολμησω επέμβαση και ο θεός βοηθός :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πέρασα τη καινουρια rom του kandilak με τον α τροπο όπως γράφει στις οδηγίες λειτουργει κανονικά αλλά έχει τεραστια κατανάλωση στη μπαταρία του κινητού

Το φορτιζω και απο 100 μέσα σε 15 λεπτα έχει πεσει στο 92 και μου κρατάει περιπου μισή μέρα!! Ξέρει κανένας τι φταίει;

Μπορεί να φταίει η μπαταρία.

Μπορεί να φταίνε η ρυθμίσεις σου.

Μπορεί να φταίει η χρήση που του κάνεις.

 

Επίσης την μπαταρία την αξιολογουμε από το 100 στο 10 τουλάχιστον και αφού έχουμε ολοκληρώσει 4-5 πλήρης φορτίσεις μετά την εγκατάσταση νέας rom

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρια κατι ασχετο, τα stats αρκει 4-5 φορτισεις να φτιαξουν ή στην ουσια θελει καιρο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρια κατι ασχετο, τα stats αρκει 4-5 φορτισεις να φτιαξουν ή στην ουσια θελει καιρο;

Άλλο τα στατιστικά χρήσης των εφαρμογών και άλλο η ακρίβεια ενδείξεων του επιπέδου της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο δευτερο αναφερομαι.. την ενδειξη

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο forum. Ειμαι κάτοχος του α806.

 

Εχω ακολουθήσει τις οδηγίες του kadilak (thanx btw) και έχω ρουτάρει το κινητό. Ολα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Αν εξαιρέσουμε κάτι ψιλο-παγωματάκια για 4-5 sec (πολύ αραιά βέβαια). Απο εκεί και πέρα με εκνευρίζει το gui που παραπέμπει σε iphone, με όλα τα apps να είναι στην homescreen. Σκεφτόμουν να flasharω στοκ ρομ, cyanogen κτλ. Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο; Αν ναι ποια έβαλε; Αντιμετώπισε προβλήματα;

 

Και κάτι ακόμα. Εχω την θήκη με το flip cover για να απαντώ κλήσεις με κλειστό cover. Εαν βάλω στοκ ρομ, το interface θα γυρίσει το swipe απο κάθετο σε οριζόντιο. Υπάρχει τρόπος να βρώ το .apk (ειτε lenovo, είτε στοκ) για να έχω το ιδιο interface με τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Στοκ ρομ εχει..

Μαλλον εννοεις AOSP rom, την εχουν δοκιμασει μερικοι, απ'οτι λενε αυτη εδω η ρομ ειναι καλυτερη..

Αυτο με τις εφαρμογες χωρις app drawer υπαρχει σε πολλες ρομ, MIUI, lenovo, meizu νομιζω κ.α... Για μενα ειναι πολυ καλύτερο, αλλα αμα αλλαξεις εναν launcher το φτιαχνεις "το προβλημα"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στοκ ρομ εχει..

Μαλλον εννοεις AOSP rom, την εχουν δοκιμασει μερικοι, απ'οτι λενε αυτη εδω η ρομ ειναι καλυτερη..

Αυτο με τις εφαρμογες χωρις app drawer υπαρχει σε πολλες ρομ, MIUI, lenovo, meizu νομιζω κ.α... Για μενα ειναι πολυ καλύτερο, αλλα αμα αλλαξεις εναν launcher το φτιαχνεις "το προβλημα"

 

 

Έχεις δίκιο. Λάθος διατύπωση. AOSP εννοούσα.

 

"Φοβάμαι" ότι εάν βάλω άλλο launcher μήπως "βαρύνω" το κινητό.

 

Edit: Κάνοντας ενα search στο playstore βλέπω το hola launcher και δείχνει αρκετά καλό. Εαν βάλω άλλον launcher μπορώ να επιστρέψω σε αυτόν που έχω τώρα εαν το μετανιώσω ή δημιουργεί πρόβλημα;

Edited by Newbie1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, μπορεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τις τελευταίες μέρες, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : όταν ενεργοποιώ το gps, μου εμφανίζει το μήνυμα ''Δυστυχώς, η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει'' και δεν μπορεί να βρει την τοποθεσία μου στο χάρτη. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Έχω το κινητό 15 μήνες τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παρακολουθούσα το forum φανατικά για ένα εξάμηνο και μετά λόγω υποχρεώσεων έπαψα να το παρακολουθώ και σας έχω χάσει.

Πριν μερικές ημέρες μου έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση. Την ξεκίνησα σήμερα και το κινητό κόλλησε στην οθόνη εκκίνησης της Lenovo. Κολλούσε στο ίδιο σημείο μετά από αφαίρεση της μπαταρίας και επανεκκίνηση.

Έβγαλα την μπαταρία και επανεκκίνησα το κινητό με πατημένα τα τρία πλήκτρα όπου με έβαλε στο περιβάλλον lenovo - recovery.

Μετά από

επιλογή Αγγλικής γλωσσας

αρκετά αποτυχημένα instlall update package (μάλλον λόγο απώλειας root ?)

αποφάσισα (μέσα στην απόγνωση μου) να κάνω wipe user data (fuse wipe dara και fuse format data) θεωρώντας ότι έτσι θα το επανέφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις .

Μετά από reboot και αφού εμφανίσει μία οθόνη με κινέζικα κάνει μία αρίθμηση από το 1 έως το 119 και μετά εμφανίζει κάτι μηνύματα στα κινέζικα και δεν προχωράει άλλο .

Τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει ?

την βοήθειά σας παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το hola launcher. Μεχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το προτείνω σε όσους έχουν το ιδιο "πρόβλημα" με εμένα.

 

Απο εκεί και πέρα. Μέχρι στιγμής δεν είχα δώσει σημασία αλλά το photo gallery που έχει η ρομ της lenovo είναι ελλιπές. Δεν σου δίνει δυνατότητα να κάνεις sort με την ονομασία των φωτό, να δημιουργήσεις νέους φακέλους κτλ κτλ. Τα κατηγοριοποιεί μόνο του αναλόγως της εφαρμογής. Αλλάζει αυτό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει ?

την βοήθειά σας παιδιά

 

Σε recovery mode μπαίνεις;

Σε βλέπω για flashαρισμα εκ νέου της rom. Λογικά αν την βάλεις σε μνήμη και το τρέξεις μέσα απο το recovery.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...