Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά σήμερα πήγα να κάνω instal πάλι το twrp όταν το έκανα μέσα από το pc αφού έγινε κόκκινη η μπάρα μετά κίτρινη και μου έβγαλε το σήμα ότι έγινε!!πάω να ανοίξω το τηλέφωνο και μου γραφει "ΛΕΝΟΒΟ" και κάτω κάτω =>tool DL image Faill!... :!::!::!:

και μετα οταν οταν τα επελεξα ολα μου εγραψε αυτο http://prntscr.com/6nq18l

Είσαι τολμηρός!!!! Παίζεις επικίνδυνα με την φωτιά. Μείνε σ' αυτά που λένε οι οδηγοί και μην κάνεις του κεφαλιού σου.

Ξανακάνε τον οδηγό για το twrp χρησιμοποιώντας το sp flash tool που έχει στα link του οδηγού. Έτσι θα έχεις το TWRP recovery στο τηλέφωνο σου. Επειδή όμως πιθανολογώ ότι έχεις διαγράψει τα πάντα από το τηλέφωνο. Αν μετά το φλασάρισμα του TWRP το τηλέφωνο πάλι δεν ανοίγει καθόλου τότε θα πρέπει να κάνεις το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

 

edit : τους lenovo drivers μην τους ξαναεγκαταστήσεις, δεν χρειάζεται αφού έχεις χρησιμοποιήσει το sp flash tool.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τολμηρός!!!! Παίζεις επικίνδυνα με την φωτιά. Μείνε σ' αυτά που λένε οι οδηγοί και μην κάνεις του κεφαλιού σου.

Ξανακάνε τον οδηγό για το twrp χρησιμοποιώντας το sp flash tool που έχει στα link του οδηγού. Έτσι θα έχεις το TWRP recovery στο τηλέφωνο σου. Επειδή όμως πιθανολογώ ότι έχεις διαγράψει τα πάντα από το τηλέφωνο. Αν μετά το φλασάρισμα του TWRP το τηλέφωνο πάλι δεν ανοίγει καθόλου τότε θα πρέπει να κάνεις το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

 

edit : τους lenovo drivers μην τους ξαναεγκαταστήσεις, δεν χρειάζεται αφού έχεις χρησιμοποιήσει το sp flash tool.

 

Σε ευχαριστω παρα πολύ!! απλός το θέμα που με προβληματίζει full είναι ότι πχ το συνδέω και το αναγνωρίζει για 3 δευτερολεπτα και μετά το πετάει!! το ίδιο και στο laptop μου!! έχω κανε instal το lenovousbdriver_autorun_1.0.9 και δεν δούλεψε και μετά unistal και instal την έκδοση 1.0.12 και πάλι τα ίδια:blink::blink:

Edited by black16
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολύ!! απλός το θέμα που με προβληματίζει full είναι ότι πχ το συνδέω και το αναγνωρίζει για 3 δευτερολεπτα και μετά το πετάει!! το ίδιο και στο laptop μου!! έχω κανε instal το lenovousbdriver_autorun_1.0.9 και δεν δούλεψε και μετά unistal και instal την έκδοση 1.0.12 και πάλι τα ίδια:blink::blink:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

Βρες και δοκίμασε και με άλλο καλώδιο usb

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λες, αλλά αν παρακολουθούσες από κοντά το νήμα θα έβλεπες ότι έχουν απαντηθεί όλα τα παραπάνω με αρκετά λεπτομερή τρόπο, και δεν είναι καθόλου θέμα rom αλλά θέμα ρυθμίσεων και κάποιων build.prop tweaks .

Επίσης μην μαλώνετε για το αν η 1447 multilanguage rom ελιναι καλύτερη ή χειρότερη από την 1447 "θέλω να με λέτε 1501" rom.

 

φιλε kandilak δεν διαφωνω σε αυτα που λες και εχεις και δικιο αλλα βλεπεις και εσυ οτι ενω σε προηγουμενες σελιδες δινεις τις λυσεις υπαρχουν καποιοι που συνεχιζουν να ρωτουν τα ιδια και τα ιδια ενω τα εχεις χιλιογραψει και εσυ και καποιοι γνωστες του αντικειμενου......με εχεις βοηθησει και στο παρελθον και σε παρακολουθω απο την αρχη του φορουμ....αλλα ηρθε η ωρα να σου επιρρίψω ευθυνες...το εχεις καταλαβει και εσυ οτι εδω περα οτι δεν υπαρχει καποιος αλλος που να το εχει ψαξει τοσο πολυ το κινητο (μονο κομματια που δεν το εχεις κανει για να δεις τι εχει μεσα...)...οποτε πρεπει να παρεις τη πρωτοβουλια και να πεις ξεκαθαρα..... 'παιδια βαλτε τη ταδε rom και τελος' βαλτο και στην πρωτη σελιδα να φαινεται με μεγαλα γραμματα και οποτε βγαινει καποια καλυτερη να το αλλαζεις....ειμαι σιγουρος οτι θα το αποδεχτουν ολοι εδω μεσα αντι να παλευουν με τις παλιοτερες εκδοσεις και να προσπαθουν να κανουν αλλαγες και τροποποιησεις. ....το βλεπω συνεχεια να γραφουν ' γεια σας μολις παρελαβα το κιν και φοραει την....πες τε μου ποια ρομ να βαλω??????' και το κανουν αυτο γιατι βαριουνται να διαβαζουν τις τοσες σελιδες που γραφουν ολοι τα ιδια και τα ιδια...σε παρακαλω παρε τη πρωτοβουλια και θα δεις οτι κανενας δεν προκειται να σου πει κουβεντα....και οποιος θα ρωταει παλι τα ιδια θα του λεμε ολοι εδω μεσα πηγαινε στην πρωτη σελιδα βαλε αυτη τη ρομ, ακολουθα τα βηματα και εαν σου βγαζει παλι προβληματα τοτε ξαναμιλαμε...δεν ξερω πως σου φαινεται αλλα πιστευω πως δεν ειμαι μονο εγω εδω μεσα που το θελει αυτο....σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το lenovo a806 και προσπαθώ να εισάγω τα sms από το παλιό μου android κινητό (χρησιμοποίησα και το SMS Backup & Restore και 1-2 ακόμα). Όταν εισάγει ττις συνομιλίες, εισάγει ξεχωριστά τα εισερχόμενα από τα εξερχόμενα, και μάλλον το κάνει αυτό γιατί διακρίνει τα ονόματα στα εξερχόμενα ΧΩΡΙΣ ΤΟ +30 ΜΠΡΟΣΤΑ, ενώ στα εισερχόμενα ΜΕ ΤΟ +30...

 

Το ίδιο κάνει όταν στέλνω ή λαμβάνω μήνυμα σε κάποια επαφή. Διακρίνει εισερχόμενα από εξερχόμενα (αναγνωρίζει κανονικά το όνομα παραλήπτη και αποστολές αντίστοιχα όμως).

 

Τι μπορώ να κάνω? Σε άλλα κινητά που δοκίμασα τις εφαρμογές αυτές εισάγουν σωστά τις συνομιλίες.

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα πιστα τις οδηγίες και το δοκίμασα σε 3 pc!! απλά γίνετε συνεχεια το ίδιο πράγμα!!δεν νομίζω να κάνω εγώ το λάθος...:X:!:|

http://prntscr.com/6nt56y ???

Edited by black16
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, από 1447 αξίζει να πάμε 1508 ή ας περιμένουμε καμιά 16xx?

Εγώ το θέμα που είχα αναφέρει με τα μεγάλα κολλήματα στην εφαρμογή επαφών, επανέρχεται πού και πού και γιαυτό σκέφτηκα να αναβαθμίσω Ρομ

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά μπορείς να πας στην 1508st, την χρησιμοποιώ από όταν βγήκε χωρίς προβλημα.

 

Για 16xx θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το 2016. Τα δύο πρώτα νούμερα δηλώνουν την χρονιά και τα δύο τελευταία την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, βαλε 1514 τοτε.. Εχεις κανει και την αλλαγή στο build.prop?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

το συνδέω,αναγνώριση από pc για 3 δευτερόλεπτα και μετά απενεργοποίηση,με όλοι την διαδικασία σε 3 pc(2laptop 1 σταθερό) τι γίνετε ρε παιδιά??αυτό βεβαια μου το έκανε πάντα,απλά τώρα χρειάζομαι την σύνδεση αλλιώς δεν θα το επαναφέρω..τι μπορεί να κάνω λάθος ρε παιδιά? :confused::mad::mad::mad::mad::mad::(
Link to comment
Share on other sites

Καλα, βαλε 1514 τοτε.. Εχεις κανει και την αλλαγή στο build.prop?

 

Ναι.

 

Για μένα οι καλύτερες ROM είναι οι Vibeui της lenovo. Τόσο καιρό ασχολούμουν με άλλες ROM μόνο για το θέμα με τα push notifications. Από την στιγμή που βρήκαμε την λύση με τον Kandilak λίγες σελίδες πίσω με την προσθήκη της γραμμής στο build.prop δεν υπάρχει κάτι σημαντικό που να με ενοχλεί. Μην σου πω ψιλομετάνιωσα που το πούλησα (προς το παρόν χρησιμοποιώ το A806 του κολλητού μου).

 

Ένα πρόβλημα μόνο εξακολουθώ να έχω. Δεν μου δουλεύει το sync στον firefox. Το ρυθμίζω και μόλις πάει να κάνει sync, κρασάρει. Το κάνει με όλες τις εκδόσεις VibeUi και με όλες τις εκδόσεις Firefox που έχουν βγει από όταν πήρα το κινητό. Σε άλλες rom (MiUi, AOSP, LEWA) λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχει ROM VibeUI η οποια να εχει ολα τα μενου μεταφρεσμενα σωστα στα ελληνικα και χωρις ολες τι κινεζικες εφαρμογες και το bloatware;
Link to comment
Share on other sites

το συνδέω,αναγνώριση από pc για 3 δευτερόλεπτα και μετά απενεργοποίηση,με όλοι την διαδικασία σε 3 pc(2laptop 1 σταθερό) τι γίνετε ρε παιδιά??αυτό βεβαια μου το έκανε πάντα,απλά τώρα χρειάζομαι την σύνδεση αλλιώς δεν θα το επαναφέρω..τι μπορεί να κάνω λάθος ρε παιδιά? :confused::mad::mad::mad::mad::mad::(

Όταν σου βγάλει ότι η συσκευή αποσυνδεθηκε βγάλε το καλώδιο USB για 5 δεύτερολεπτα περίπου και μετά ξανασυνδεσε το. Μετά πήγαινε στη διαχείριση συσκευών να δεις αν εμφανίζεται preloader συσκευή κανονικά.

Αν την δείχνει κανονικά χωρίς πρόβλημα, αποσυνδέσεις το τηλέφωνο και ξεκινά κανονικά την διαδικασία για το φλασαρισμα με το sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου βγάλει ότι η συσκευή αποσυνδεθηκε βγάλε το καλώδιο USB για 5 δεύτερολεπτα περίπου και μετά ξανασυνδεσε το. Μετά πήγαινε στη διαχείριση συσκευών να δεις αν εμφανίζεται preloader συσκευή κανονικά.

Αν την δείχνει κανονικά χωρίς πρόβλημα, αποσυνδέσεις το τηλέφωνο και ξεκινά κανονικά την διαδικασία για το φλασαρισμα με το sp flash tool.

 

όταν την έχω συνδεδεμένη κάνει συνεχεια το ίδιο πράγμα!! συνδέεται,μετά από 3 sec απενεργοποιείται και δονείται μια φορα,μετά περνάνε 15-20 δευτερόλεπτα και ξανά το ίδιο...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

όταν την έχω συνδεδεμένη κάνει συνεχεια το ίδιο πράγμα!! συνδέεται,μετά από 3 sec απενεργοποιείται και δονείται μια φορα,μετά περνάνε 15-20 δευτερόλεπτα και ξανά το ίδιο...:wacko:

αποσυνδέσε το και ξεκίνησε την διαδικασία στο sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

αποσυνδέσε το και ξεκίνησε την διαδικασία στο sp flash tool.

αυτό πήγα να κάνω αλλα μόλις το πατάω πάει να ξεκινήσει,απενεργοποιείται και μου πετάει αυτό το μήνυμα...

http://prntscr.com/6nvv2m

Link to comment
Share on other sites

αυτό πήγα να κάνω αλλα μόλις το πατάω πάει να ξεκινήσει,απενεργοποιείται και μου πετάει αυτό το μήνυμα...

http://prntscr.com/6nvv2m

το screenshot το έβγαλες τώρα ή είναι το ίδιο που έβγαλες το απόγευμα? Ρωτάω γιατί αν είναι τωρινό ετοιμάσου για χοντρή κατσάδα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω καλά νέα. Ένας φίλος που εργάζεται εμπορικός αντιπρόσωπος στην Κίνα, έχει το a808 και παρακολουθεί κινέζικα σάιτ σχετικά με το a806-808. Από τα καλά αλλά όχι τέλεια κινέζικα που ξέρει αλίευσε τα εξής:

1. Η Lenovo έχει γλυκαθεί από τις πολύ καλές πωλήσεις που κάνει το κινητό μας αλλά βλέποντας ότι και άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές έχουν αρκετές ανάλογες προτάσεις, σκέφτεται να το πριμοδοτήσει.

2. Η Lenovo κράτησε χαμηλά την τιμή γιατί χρησιμοποίησε σε πρωτοφανή βαθμό έτοιμα – από άλλα κινητά της εταιρίας – εξαρτήματα γλιτώνοντας μεγάλα ποσά απ' το κόστος ανάπτυξης.

3. Για να αποφύγει τον εσωτερικό ανταγωνισμό προς άλλα κινητά της εταιρίας αφαίρεσαν δυνατότητες απ' το κινητό η οποίες υπάρχουν σε επίπεδο hardware (από τα έτοιμα εξαρτήματα των άλλων κινητών) αλλά είναι εξαφανισμένες από το χρήστη.

4. Νιώθοντας τον ξένο ανταγωνισμό λοιπόν, στους επόμενους μήνες θα δούμε τα εξής:

- OTG. Ξέραμε ότι το κινητό δεν έχει αλλά απλά είναι απενεργοποιημένο και θα ενεργοποιηθεί.

- Πυξίδα υπάρχει και θα ενεργοποιηθεί. Επίσης θα ενεργοποιηθεί άλλος ένας αισθητήρας τον οποίο ο φίλος μου δεν κατάλαβε ακριβώς τι είναι αλλά θα το μάθει και θα σας πω.

- Κάτω πλήκτρα. Θα ενεργοποιηθεί ο φωτισμός τους.

- Θα κυκλοφορήσει μπαταρία στα 5000 mAh στις διαστάσεις της παλιάς.

- Lollipop. Το 5.0 και το 5.1 δε θα τα δούμε αλλά θα πάμε κατευθείαν στην 5.2 όταν αυτή διατεθεί.

- NFC. Θα ενεργοποιηθεί μαζί με την 5.2.

- Κανονικές multilanguage εκδόσεις (συνεπώς πλήρως εξελληνισμένες) στο a806 με Google Play.

- Ρύθμιση performance κατά την οποία ο επεξεργαστής θα υπερχρονίζεται για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι τα 2,6 Ghz. Σκοπός είναι το κινητό να περάσει το 40000 στο Antutu.

- Θα είναι απ' τα πρώτα dual OS κινητά αν καταφέρει η Lenovo να τα βρει με τη Microsoft για να βάλει τα W10.

-Notification LED. Υπάρχει (λόγω χρησιμοποίησης πλακέτας από άλλο κινητό) αλλά είναι χωμένο κάτω απ' το κέλυφος, περίπου 1 – 1,5 cm (σύντομα θα ξέρω ακριβώς) δεξιά απ' το αριστερό άκρο. Ο κάτοχος μπορεί να το βγάλει στην επιφάνεια ανοίγοντας μια τρυπούλα με τρυπανάκι διαμέτρου 1mm, ανασηκώνοντάς το με μικρό μυτοτσίμπιδο απ' τη μέσα πλευρά και αφού ξεβιδώσουμε μερικές βίδες. Αυτό βέβαια δεν διέρρευσε απ' την εταιρία αλλά το ανακάλυψαν χρήστες.

 

Φυσικά από ένα σημείο και μετά αυτά θα δίνονται με όλα τα φρέσκα κινητά αλλά θα τα εκμεταλλευτούμε και εμείς. Μάλιστα το κινητό θα ονομάζεται a806SE (να υποθέσω απ' το Second Edition;) και θα πωλείται περίπου 30 $ παραπάνω.

Άιντε, και του χρόνου. :p

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

το screenshot το έβγαλες τώρα ή είναι το ίδιο που έβγαλες το απόγευμα? Ρωτάω γιατί αν είναι τωρινό ετοιμάσου για χοντρή κατσάδα....

 

το τωρινό είναι!! πες μου!!να το κλάψω το τηλέφωνο? ahahaah για ένα twrp κοίτα να δεις τη μπορούμε να πάθουμε!!:wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν, έχω καλά νέα. Ένας φίλος που εργάζεται εμπορικός αντιπρόσωπος στην Κίνα, έχει το a808 και παρακολουθεί κινέζικα σάιτ σχετικά με το a806-808. Από τα καλά αλλά όχι τέλεια κινέζικα που ξέρει αλίευσε τα εξής:

1. Η Lenovo έχει γλυκαθεί από τις πολύ καλές πωλήσεις που κάνει το κινητό μας αλλά βλέποντας ότι και άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές έχουν αρκετές ανάλογες προτάσεις, σκέφτεται να το πριμοδοτήσει.

2. Η Lenovo κράτησε χαμηλά την τιμή γιατί χρησιμοποίησε σε πρωτοφανή βαθμό έτοιμα – από άλλα κινητά της εταιρίας – εξαρτήματα γλιτώνοντας μεγάλα ποσά απ' το κόστος ανάπτυξης.

3. Για να αποφύγει τον εσωτερικό ανταγωνισμό προς άλλα κινητά της εταιρίας αφαίρεσαν δυνατότητες απ' το κινητό η οποίες υπάρχουν σε επίπεδο hardware (από τα έτοιμα εξαρτήματα των άλλων κινητών) αλλά είναι εξαφανισμένες από το χρήστη.

4. Νιώθοντας τον ξένο ανταγωνισμό λοιπόν, στους επόμενους μήνες θα δούμε τα εξής:

- OTG. Ξέραμε ότι το κινητό δεν έχει αλλά απλά είναι απενεργοποιημένο και θα ενεργοποιηθεί.

- Πυξίδα υπάρχει και θα ενεργοποιηθεί. Επίσης θα ενεργοποιηθεί άλλος ένας αισθητήρας τον οποίο ο φίλος μου δεν κατάλαβε ακριβώς τι είναι αλλά θα το μάθει και θα σας πω.

- Κάτω πλήκτρα. Θα ενεργοποιηθεί ο φωτισμός τους.

- Θα κυκλοφορήσει μπαταρία στα 5000 mAh στις διαστάσεις της παλιάς.

- Lollipop. Το 5.0 και το 5.1 δε θα τα δούμε αλλά θα πάμε κατευθείαν στην 5.2 όταν αυτή διατεθεί.

- NFC. Θα ενεργοποιηθεί μαζί με την 5.2.

- Κανονικές multilanguage εκδόσεις (συνεπώς πλήρως εξελληνισμένες) στο a806 με Google Play.

- Ρύθμιση performance κατά την οποία ο επεξεργαστής θα υπερχρονίζεται για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι τα 2,6 Ghz. Σκοπός είναι το κινητό να περάσει το 40000 στο Antutu.

- Θα είναι απ' τα πρώτα dual OS κινητά αν καταφέρει η Lenovo να τα βρει με τη Microsoft για να βάλει τα W10.

-Notification LED. Υπάρχει (λόγω χρησιμοποίησης πλακέτας από άλλο κινητό) αλλά είναι χωμένο κάτω απ' το κέλυφος, περίπου 1 – 1,5 cm (σύντομα θα ξέρω ακριβώς) δεξιά απ' το αριστερό άκρο. Ο κάτοχος μπορεί να το βγάλει στην επιφάνεια ανοίγοντας μια τρυπούλα με τρυπανάκι διαμέτρου 1mm, ανασηκώνοντάς το με μικρό μυτοτσίμπιδο απ' τη μέσα πλευρά και αφού ξεβιδώσουμε μερικές βίδες. Αυτό βέβαια δεν διέρρευσε απ' την εταιρία αλλά το ανακάλυψαν χρήστες.

 

Φυσικά από ένα σημείο και μετά αυτά θα δίνονται με όλα τα φρέσκα κινητά αλλά θα τα εκμεταλλευτούμε και εμείς. Μάλιστα το κινητό θα ονομάζεται a806SE (να υποθέσω απ' το Second Edition;) και θα πωλείται περίπου 30 $ παραπάνω.

Άιντε, και του χρόνου. :p

 

1/4 :lol::lol::lol::):)

Link to comment
Share on other sites

το τωρινό είναι!! πες μου!!να το κλάψω το τηλέφωνο? ahahaah για ένα twrp κοίτα να δεις τη μπορούμε να πάθουμε!!:wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1/4 :lol::lol::lol::):)

Τι να σου πω τώρα....

Αφού ρε black θες να φλασαρείς το recovery μόνο, γιατί έχεις τσεκαρισμενα τα πάντα όλα στον πίνακα. Όταν φορτώσεις το scatter πρέπει να έχει τσεκαρισμένο μονο το recovery εσύ γιατί τα τσεκάρεις όλα.?

Link to comment
Share on other sites

stefangsm, μας έφερες καλά νέα και μακάρι όλα αυτά να γίνουν και με original multilanguage rom. Τότε αγοράσαμε πόρσε σε τιμή φιατ....

Θέλω να πω μερικά πράγματα για το Α806.

Το τηλ. το έχω 20 μέρες και έχω δοκιμάσει όλες τις Rom που κυκλοφορούν. Για εμένα η καλύτερη και μακράν γρηγορότερη είναι η 1447 (μου έχει δείξει και 34.950 στο Antutu και ποτέ κάτω από 34.000). Οι 15χχ δεν έπιασαν ποτέ 34000. Πολύ γρήγορη και η 9432, αλλά με τα γνωστά προβλήματα...

Να μην πολυλογώ, το τηλ. είναι super, αλλά αδικείται από το software που το συνοδεύει. Οι rom που κυκλοφορούν είναι "του ****υ" και πειραγμένες. Ράβε - ξύλωνε (από τον Τούρκο) και καμιά δε λειτουργεί τέλεια. Ας είναι καλά τα Παιδιά (kandilak, κλπ) που ασχολούνται και δίνουν και σε εμάς λύσεις.

Στην 1447 δε μπορώ να βρώ πως εμφανίζεται αυτό το παραθυράκι που έχουν οι 1501, 1445 για την ώρα και τον καιρό. Μάλιστα στην 1445 βρήκε και την πόλη μου, κάτι που στη 1501 δεν έκανε. Αν κάποιος γνωρίζει ...

Link to comment
Share on other sites

kandilak (ή οποιος ξερει :p) υπαρχει καποια ρυθμιση στο κινητο ωστε οταν με περνουν τηλ να φαινεται μονο το ονομα και οχι και ο αριθμος αυτου που μου κανειι την κληση?

Αν οχι καποια εφαρμογη που να το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω καλά νέα. Ένας φίλος που εργάζεται εμπορικός αντιπρόσωπος στην Κίνα, έχει το a808 και παρακολουθεί κινέζικα σάιτ σχετικά με το a806-808. Από τα καλά αλλά όχι τέλεια κινέζικα που ξέρει αλίευσε τα εξής:

1. Η Lenovo έχει γλυκαθεί από τις πολύ καλές πωλήσεις που κάνει το κινητό μας αλλά βλέποντας ότι και άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές έχουν αρκετές ανάλογες προτάσεις, σκέφτεται να το πριμοδοτήσει.

2. Η Lenovo κράτησε χαμηλά την τιμή γιατί χρησιμοποίησε σε πρωτοφανή βαθμό έτοιμα – από άλλα κινητά της εταιρίας – εξαρτήματα γλιτώνοντας μεγάλα ποσά απ' το κόστος ανάπτυξης.

3. Για να αποφύγει τον εσωτερικό ανταγωνισμό προς άλλα κινητά της εταιρίας αφαίρεσαν δυνατότητες απ' το κινητό η οποίες υπάρχουν σε επίπεδο hardware (από τα έτοιμα εξαρτήματα των άλλων κινητών) αλλά είναι εξαφανισμένες από το χρήστη.

4. Νιώθοντας τον ξένο ανταγωνισμό λοιπόν, στους επόμενους μήνες θα δούμε τα εξής:

- OTG. Ξέραμε ότι το κινητό δεν έχει αλλά απλά είναι απενεργοποιημένο και θα ενεργοποιηθεί.

- Πυξίδα υπάρχει και θα ενεργοποιηθεί. Επίσης θα ενεργοποιηθεί άλλος ένας αισθητήρας τον οποίο ο φίλος μου δεν κατάλαβε ακριβώς τι είναι αλλά θα το μάθει και θα σας πω.

- Κάτω πλήκτρα. Θα ενεργοποιηθεί ο φωτισμός τους.

- Θα κυκλοφορήσει μπαταρία στα 5000 mAh στις διαστάσεις της παλιάς.

- Lollipop. Το 5.0 και το 5.1 δε θα τα δούμε αλλά θα πάμε κατευθείαν στην 5.2 όταν αυτή διατεθεί.

- NFC. Θα ενεργοποιηθεί μαζί με την 5.2.

- Κανονικές multilanguage εκδόσεις (συνεπώς πλήρως εξελληνισμένες) στο a806 με Google Play.

- Ρύθμιση performance κατά την οποία ο επεξεργαστής θα υπερχρονίζεται για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι τα 2,6 Ghz. Σκοπός είναι το κινητό να περάσει το 40000 στο Antutu.

- Θα είναι απ' τα πρώτα dual OS κινητά αν καταφέρει η Lenovo να τα βρει με τη Microsoft για να βάλει τα W10.

-Notification LED. Υπάρχει (λόγω χρησιμοποίησης πλακέτας από άλλο κινητό) αλλά είναι χωμένο κάτω απ' το κέλυφος, περίπου 1 – 1,5 cm (σύντομα θα ξέρω ακριβώς) δεξιά απ' το αριστερό άκρο. Ο κάτοχος μπορεί να το βγάλει στην επιφάνεια ανοίγοντας μια τρυπούλα με τρυπανάκι διαμέτρου 1mm, ανασηκώνοντάς το με μικρό μυτοτσίμπιδο απ' τη μέσα πλευρά και αφού ξεβιδώσουμε μερικές βίδες. Αυτό βέβαια δεν διέρρευσε απ' την εταιρία αλλά το ανακάλυψαν χρήστες.

 

Φυσικά από ένα σημείο και μετά αυτά θα δίνονται με όλα τα φρέσκα κινητά αλλά θα τα εκμεταλλευτούμε και εμείς. Μάλιστα το κινητό θα ονομάζεται a806SE (να υποθέσω απ' το Second Edition;) και θα πωλείται περίπου 30 $ παραπάνω.

Άιντε, και του χρόνου. :p

 

Πρωί πρωί θέλεις να σκοτώσεις κανέναν ε; Αυτός είναι ο σκοπός σου; :p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα θέμα με εφαρμογές τύπου profile όπως την "MyProfiles (Profile Manager)" και την "Ring Scheduler" απο το Google Play.

Ενώ τις προγραμματίζω να ενεργοποιείται και να απενεργοποιείται το Flight Mode ή η σίγαση του τηλεφώνου σε συγκεκριμένη ώρα, για να δουλέψει πρέπει να ανοίξω το καπάκι (έχω θήκη Nillkin).

Στο Security έχω δηλώσει τις συγκεκριμένες εφαρμογές στο Ignore List. Στη Διαχείριση ενέργειας τις δήλωσα να εξαιρούνται από το Deep Sleep. Παρ' όλα αυτά για να ενεργοποιηθεί αυτόματα κάποιο profil, πρέπει να ανοίξω την οθόνη.

 

Να σημειώσω ότι έχω τη ROM 1501 Multi DEV. Υπάρχει κάποιοα λύση;

Ευχαριστώ.

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω καλά νέα. Ένας φίλος που εργάζεται εμπορικός αντιπρόσωπος στην Κίνα, έχει το a808 και παρακολουθεί κινέζικα σάιτ σχετικά με το a806-808. Από τα καλά αλλά όχι τέλεια κινέζικα που ξέρει αλίευσε τα εξής:

1. Η Lenovo έχει γλυκαθεί από τις πολύ καλές πωλήσεις που κάνει το κινητό μας αλλά βλέποντας ότι και άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές έχουν αρκετές ανάλογες προτάσεις, σκέφτεται να το πριμοδοτήσει.

2. Η Lenovo κράτησε χαμηλά την τιμή γιατί χρησιμοποίησε σε πρωτοφανή βαθμό έτοιμα – από άλλα κινητά της εταιρίας – εξαρτήματα γλιτώνοντας μεγάλα ποσά απ' το κόστος ανάπτυξης.

3. Για να αποφύγει τον εσωτερικό ανταγωνισμό προς άλλα κινητά της εταιρίας αφαίρεσαν δυνατότητες απ' το κινητό η οποίες υπάρχουν σε επίπεδο hardware (από τα έτοιμα εξαρτήματα των άλλων κινητών) αλλά είναι εξαφανισμένες από το χρήστη.

4. Νιώθοντας τον ξένο ανταγωνισμό λοιπόν, στους επόμενους μήνες θα δούμε τα εξής:

- OTG. Ξέραμε ότι το κινητό δεν έχει αλλά απλά είναι απενεργοποιημένο και θα ενεργοποιηθεί.

- Πυξίδα υπάρχει και θα ενεργοποιηθεί. Επίσης θα ενεργοποιηθεί άλλος ένας αισθητήρας τον οποίο ο φίλος μου δεν κατάλαβε ακριβώς τι είναι αλλά θα το μάθει και θα σας πω.

- Κάτω πλήκτρα. Θα ενεργοποιηθεί ο φωτισμός τους.

- Θα κυκλοφορήσει μπαταρία στα 5000 mAh στις διαστάσεις της παλιάς.

- Lollipop. Το 5.0 και το 5.1 δε θα τα δούμε αλλά θα πάμε κατευθείαν στην 5.2 όταν αυτή διατεθεί.

- NFC. Θα ενεργοποιηθεί μαζί με την 5.2.

- Κανονικές multilanguage εκδόσεις (συνεπώς πλήρως εξελληνισμένες) στο a806 με Google Play.

- Ρύθμιση performance κατά την οποία ο επεξεργαστής θα υπερχρονίζεται για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι τα 2,6 Ghz. Σκοπός είναι το κινητό να περάσει το 40000 στο Antutu.

- Θα είναι απ' τα πρώτα dual OS κινητά αν καταφέρει η Lenovo να τα βρει με τη Microsoft για να βάλει τα W10.

-Notification LED. Υπάρχει (λόγω χρησιμοποίησης πλακέτας από άλλο κινητό) αλλά είναι χωμένο κάτω απ' το κέλυφος, περίπου 1 – 1,5 cm (σύντομα θα ξέρω ακριβώς) δεξιά απ' το αριστερό άκρο. Ο κάτοχος μπορεί να το βγάλει στην επιφάνεια ανοίγοντας μια τρυπούλα με τρυπανάκι διαμέτρου 1mm, ανασηκώνοντάς το με μικρό μυτοτσίμπιδο απ' τη μέσα πλευρά και αφού ξεβιδώσουμε μερικές βίδες. Αυτό βέβαια δεν διέρρευσε απ' την εταιρία αλλά το ανακάλυψαν χρήστες.

 

Φυσικά από ένα σημείο και μετά αυτά θα δίνονται με όλα τα φρέσκα κινητά αλλά θα τα εκμεταλλευτούμε και εμείς. Μάλιστα το κινητό θα ονομάζεται a806SE (να υποθέσω απ' το Second Edition;) και θα πωλείται περίπου 30 $ παραπάνω.

Άιντε, και του χρόνου. :p

Μήπως θα βγάλουν και πίσω καπάκι με ενσωματωμένο μάτι κουζίνας για κάνα καφέ ?

χαχα, αντε και του χρόνου

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...