Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλα μαλλον πρεπει να σεταρεις το gps πρωτα

το εχω δοκιμασει σε αλλη εφαρμογη βρισκει

Link to comment
Share on other sites

Νατη η γκελα.. Δεν αναγνωριζει το TWRP την καρτα SD, αλλα τη βλεπει το συστημα, οπως ακριβως το Hongmi. Eιναι Kingfosft 64Gb, φορμαρισμενη σε FAT32, αλλα θα την ξαναφορμαρω. Αν δεν τη βλεπει καθολου, θα τα κανω ολα με mount USB storage που λεει, ελπιζω να το βλεπει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρόνια πολλά και καλές γιορτές! Για αποστολή SMS τι χρησιμοποιείται; Γιατί το μαμίσιο που δουλεύω δεν μου δίνει πολλούς χαρακτήρες. Έχω δοκιμάσει και μόνο με κεφαλαία.
Link to comment
Share on other sites

Νατη η γκελα.. Δεν αναγνωριζει το TWRP την καρτα SD, αλλα τη βλεπει το συστημα, οπως ακριβως το Hongmi. Eιναι Kingfosft 64Gb, φορμαρισμενη σε FAT32, αλλα θα την ξαναφορμαρω. Αν δεν τη βλεπει καθολου, θα τα κανω ολα με mount USB storage που λεει, ελπιζω να το βλεπει..
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5839480#post5839480 και αν κοιτάξεις και πιο πίσω σε post μου που είχα κολλήσει. Πέρνα τα μέσα χύμα στην συσκευή ώστε να τα βρεις εύκολα και γρήγορα (το πιθανότερο να είναι κάτω κάτω, στο τέλος της λίστας) για να κάνεις την δουλειά σου!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλα καπου θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και δεν ξερω μηπως χασω τα αρχεια. Αλλα και αργοτερα, το TWRP θα ειναι ψιλοαχρηστο αν δε βλεπει καρτα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρθε και σε μενα σημερα το κινητο απο Κινα (tinydeals.com) με εγκατεστημενα πολλα πραγματα που δε θα ηθελα οπως πχ κατι Defender, Antivirus, Cleaner, DU Booster και κανω αμαν για να τα κανω freeze

 

Το αφησα να κανει οτι αναβαθμιση εβρισκε απο το MoboMarket και απο το Google Play.

 

1) Περασα με τον οδηγο που υπαρχει να φαινεται σωστα η γραμματοσειρα και εβαλα το κινητο στην ελληνικη γλωσσα... παρολα αυτα δε μεταφραζονται τα παντα στα ελληνικα (εχει καποια αγγλικα και βλεπεις και κινεζικα συμβολα).

2)Ξενερωμα που στις κλησεις δεν φαινονται οι φωτογραφιες απο τις επαφες (μεσω Gmail) αλλα ουτε και το ονομα αυτου που καλει ... Το διορθωσα με τον οδηγο που υπαρχει :D

3)στις ρυθμισεις της συσκευης οποτε παταω system update κρασαρει... Η εκδοση λογισμικου που εχει περασμενη ειναι η εξης VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 ... Ποσο "πισω" ειναι ?

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οσο πισω γινεται.. Δες την 1447ST απο δω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολουσ και Χρονια Πολλα. Μολις βγηκε η VIBEUI_V2.0_1501_7.80.1_DEV_A806. εκανα update αλλα χαθηκε το TWRP. Το εβαλα με SP Tool , αλλα παλι εμφανβιζει την official. Εκανα ΟΤΑ update. Τωρα?
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερνας το backup απο TWRP που θελω να πιστεύω πηρες αμεσως μολις ειχες φλασαρει την 1447 και ολα κομπλέ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έκανες ΟΤΑ update το όποιο custom recovery χάνεται και μπαίνει το επίσημο recovery. Θα πρέπει λογικά να κάνεις πάλι τη διαδικασία που είχες κάνει για να περάσεις το TWRP από την αρχή και, εφόσον είχες πάρει backup πριν το ΟΤΑ, να το κάνεις restore για να επανέλθει στη προηγούμενη κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα και γω.. Πολυ καλο boxing απο vickmall, τρομαξα να το ανοιξω. Εχει περασμενη ζελατινα, αλλα με ατελειες γυρω απο ανοιγματα καμερας κλπ και ψιλογρατζουνισμενη, ενω ειναι και κατι μεταξυ ματ-γυαλιστερη και χανει πολυ η οθονη, θα φυγει αμεσως μολις το σεταρω. Ευτυχως πηρα πακετο και tempered glass. Φαινεται πολυ μεγαλο αν και δεν ειναι, λιγο μεγαλυτερο απο hongmi με μικροτερα bezel. Hρθε με μολις 25% μπαταρία, μαλλον το ρουταραν και ουτε καν το φορτισαν..

Ηρθε με την 9432, για 2 μερες εχασα την multi 1447, αλλα εχω root και αυτο θα μου κανει τη ζωη πιο ευκολη.

 

Τωρα ομως δε θα εχω υπολογιστη ολη μερα, να ξεκινησω τη διαδικασια; Δεν πιστευω να χρειαστω καπου υπολογιστη..

Είναι μια υποτυπώδες προστασία που έχουν ΟΛΑ τα καινούργια κινητά.

Βγάλτην και βάλε το temp.glass......

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γνωριζει κανενας πως επιλεγουμε πολη στην αρχικη οθονη του lenovo weather?
Τράβα playstore και βάλε κάποιο weather από εκεί.

Μ'αυτό το Lenovo δεν θα βγάλεις άκρη.

Εγώ το έχω βγάλει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!

εχω βαλει κατι ηχους απο το προηγουμενο κινητο μου και δε τους παιζει καθολου.

παιζει μονο οσους ειναι σε μορφη mp3. τους υπολοιπους τιποτα.

Υπαρχει κανενα app να βαλουμε-προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Είναι μια υποτυπώδης προστασία που έχουν ΟΛΑ τα καινούργια κινητά.

Βγάλτην και βάλε το temp.glass......

 

Το πέταξα, άθλιο. Αλλά ενώ έχω βάλει άπειρα screen protector με ιδιαίτερη επιτυχία, τώρα μου έγινε αυτό, μάλλον είναι το spider web effect, δε φαίνεται να είναι δαχτυλιά γιατί είναι ολοστρόγγυλο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Xρονια πολλα και καλο ετος! Μολις περασα την 1501 dev, μαζι με superSU και gapps. Ολα φαινεται να πηγαν καλα, πρωτη εντύπωση οτι μειωσαν κατακορυφα τους χρονους για να scrollαρεις στα menu (και μαλλον γενικοτερα στους χρονους πλοηγησης).
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο φαουλ της νεας εκδοσης: δεν ανοιγει το system update.

 

Κατεβασα τη νεα rom απο το system update, το εγκατεστησα μεσω της Twrp recovery χωρις να κανω swipe data μετα εγκατεστησα superSU και gapps.

Edited by XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Και ναιιιιι μετα απο μερικες μερες μου κοψε... εβγαλα touch vibration και η μπαταρια πια κινειται σε πολυ καλυτερα επιπεδα.. Aντε γιατι ειχα στεναχωρεθει με αυτο το θεμα.. ξερω.. στα τετοια σας :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε, τι άλλοι τρόποι εξοικονομούν μπαταρία..; Το auto start app, touch vibrating, το smart rotation... κάτι είχε πει ο Καντιλακ από notification bar, αυτό ήταν; Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

πάντως φταίει και ο φορτιστής, γενικά όταν φορτίζω από τον ΗΥ ή από φορτιστη με λίγα mA φορτίζει μεν αλλά εκφορτίζει σύντομα.

 

δοκίμασα με άλλο φορτιστή και μου κράτησε 2 μέρες!

 

τέλος έβαλα το textra για sms αφού η default εφαρμογή ήταν σπαστική

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια!! σε μενα δεν εμφανιζονται οι ειδοποιησεις πχ αν εχω καποια ειδοποιηση στο fb δεν το εμφανιζει στο εικονιδιο , στο viber πρεπει να ανοιξω την εφαρμογη για να δω αν μου εχουν ερθει μηνυματα οπως και σε ολα τα messenger.ειχα διαβασει ενα παλιο ποστ εδω που ελεγα να βαλουμε notifications fixer αλλα ουτε με αυτο εχω δει καποια αλλαγη.ξερει κανενας τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

[/color]Καλη χρονια σε ολους! Αυτο για το +030 ενω εχω την 47 multi, δεν μου βγαζει στο menu τ more feautures για ν κανω τα βηματα που προτεινεται,καμια λυση;

Ακυρο τ ψαχνα σε αλλο menu!!!

Edited by Heisen
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το σεταρισα, όλα δουλεύουν ρολόι.. Fonts, άχρηστες εφαρμογές, έβαλα και το textra για 160 χαρακτήρες, ελπίζω να μη χρεώνει 2 μηνύματα...

Ειδοποιήσεις κομπλέ, το φλας είναι απίστευτα δυνατό (απορώ γιατί μου το λέγατε έτσι χλιαρά), το ηχείο πολύ καλό, όταν παίζω παιχνίδια το έχω ένα βήμα πριν το 0 και πάλι ακούγεται πολύ, πρέπει να το πειράξω μου φαίνεται. Μπαταρία φαίνεται καλή, είναι και νωρίς ακόμα. Τα χρώματα είναι ψυχρά σε σχέση με το Xiaomi και η φωτεινότητα όχι πολύ υψηλή, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά, δεν τα αξιολογώ.

 

Μόλις μπήκα στο engineer mode, είναι ρυθμισμενο απαράδεκτα το ηχείο, ανεβαίνει απότομα και στις τελευταίες σκάλες έχει απειροελάχιστη διαφορά. Διορθώνεται όμως.

Το μόνο θεματακι που έχω είναι στην απόκριση της οθόνης όταν πληκτρολογώ, χάνει χαρακτήρες όταν πατάω γρήγορα και πρέπει όλη την ώρα να επιστρέφω για διορθώσεις. Ίσως είναι το screen protector αν και δεν το έχω ξαναδεί να συμβαίνει..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στο engineer mode, είναι ρυθμισμενο απαράδεκτα το ηχείο, ανεβαίνει απότομα και στις τελευταίες σκάλες έχει απειροελάχιστη διαφορά. Διορθώνεται όμως.

.

Το εχω παρατηρησει κι εγω, τι πρεπει να αλλαξω για να ειναι πιο γραμμικη η αυξομειωση της εντασης του ηχειου?

επισης,

Μεσα απο το engineer mode μπορουμε να δυναμωσουμε κι αλλο τον ηχο στο ακουστικο κατα τη διαρκεια των κλησεων?

Link to comment
Share on other sites

Engineer mode>Engineer mode MTK>Hardware testing>audio>loudspeaker mode το ηχειο /headset mode το ακουστικο >ring (ή και τα sph/sph2) Max. Vol. απο 116 σε 160> set, αν και δε συνίσταται γενικα, αλλα θελω να πιστεύω η Lenovo ειναι καλος κατασκευαστης. Μετα ανα level διαλεγεις τιμη και πατας set

 

Οπως είδα, οι χαμηλές τιμες δεν ακουγονται σχεδον, δλδ το μινιμουμ (level 1) να ειναι 110. Οι τιμες που κατεληξα μετα απο δοκιμες ειναι (απο level 0) 25, 110, 125, 135, 147, 159, 170, 180, 188, 198, 205, 219, 230, 240, 255 και max vol. 140 για να μην ειναι στα τέρματα

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εκανα τα βηματα του οδηγου και εχω κολλησει στο 11 ...

Δε κανει τιποτα με Vol Up + Vol Down + Power :wacko:

 

Απλα ανοιγει το κινητο

 

PS: ακυρο δουλεψε πατωντας πρωτα το power και μετα τα vol

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κανα δυό γρατζουνιές στο τηλέφωνο και θα το πάρει κάποιος φίλος, θα ήθελα να μεταφέρω στο καινούργιο που θα μου έρθει απο το vicmall όλες τις εφαρμογές μου μαζί με τις ρυθμίσεις τους (εκτός των εφαρμογών της lenovo) στο νέο τηλέφωνο. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος

ας μου πεί τον τρόπο.

Αυτό που έχω τώρα φοράει την 1447 ST ενώ αυτό που περιμένω θα φοράει την 1447 DEV MULTI

Ευχαριστώ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!!!!

Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...