Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχουμε το συγκεκριμένο κινητο και μας έσπασε η οθόνη και το digitizer. Γενικά δεν δείχνει τίποτα η οθόνη, όλα μαύρα. Εντάξει, το κλάψαμε το αποχερετήσαμε. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να πάρουμε τα αρχεία. Το συνδέουμε στον υπολογιστή. Αναγνωρίζεται κανονικά, αλλά επειδή είχαμε κωδικό πρόσβασης δεν μας αφήνει να τα δούμε. Θέλει να πληκτρολογίσεις τον κωδικό στη συσκευή για να σε αφήσει να κάνεις το οτισήποτε. Τον κωδικό τον ξέρουμε δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά η ιθόνη δέν δίχνει τιποτα και ούτε δίχνει να δουλεέυει και το digitizer. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε? Ευχαριστώ πολύ, και καλό σ-κ σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο φόρουμ

έχουμε αυτό το κινητό εδώ και 2 μήνες περίπου και γενικά είμαστε ευχαριστημένοι

Πηγαίνοντας να συνδέσουμε τα ακουστικά (της μαμάς Samsung),το κινητό άρχισε να γίνεται πιο αργό στην απόκριση και δεν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την οθόνη.

βγάζοντας βάζοντας τα ακουστικά 2-3 φορές εμφάνισε κανονικά τα ακουστικά αλλά όταν πήγαμε να επιλέξουμε το τηλέφωνο από το γνωστό μενού τα ακουστικά δεν λειτουργούν και γενικά δεν χρησιμοποιούνται.

Αυτό συνέβη από την πρώτη φορά που δοκιμάσαμε.

τι μπορεί να φταίει;

τα ακουστικά,το κινητό;

Χρειάζονται κάποιες άλλες ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι κάτοχος του παραπάνω μοντέλου (GT-I9301 NEO), το έχω περίπου 8 μήνες, είναι η έκδοση των 16GB.

Βασικά το έχω μετανιώσει επειδή δεν κρατάει η μπαταρία.Θα σκεφτώ μήπως πάρω κάποιο PowerBank της Xiaomi.Χρισημοποιώ μέτρια τα δεδομένα δικτύου.

Απο λογισμικό έχει Android 4.4 με την stock Rom απο την Samsung.

Εάν άλλαζα κάποια Rom και αναβάθμιζα τον Bootloader θα έφτιαχναν τα πράγματα?

Εχω δει μερικά βίντεο στο Youtube αλλά έχω μπερδευτει στη διαδικασία.

Σέ όποιον είναι έυκολο ας μου περιγράψει την διαδικασία και να βάλει τις κατάλληλες σελίδες για κατεβάσω τις εφαρμογές

Ευχαριστω

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ

έχουμε αυτό το κινητό εδώ και 2 μήνες περίπου και γενικά είμαστε ευχαριστημένοι

Πηγαίνοντας να συνδέσουμε τα ακουστικά (της μαμάς Samsung),το κινητό άρχισε να γίνεται πιο αργό στην απόκριση και δεν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την οθόνη.

βγάζοντας βάζοντας τα ακουστικά 2-3 φορές εμφάνισε κανονικά τα ακουστικά αλλά όταν πήγαμε να επιλέξουμε το τηλέφωνο από το γνωστό μενού τα ακουστικά δεν λειτουργούν και γενικά δεν χρησιμοποιούνται.

Αυτό συνέβη από την πρώτη φορά που δοκιμάσαμε.

τι μπορεί να φταίει;

τα ακουστικά,το κινητό;

Χρειάζονται κάποιες άλλες ρυθμίσεις;

Δοκιμασε με αλλα ακουστικα εαν σου κανει το ιδιο μαλλον θα εχει καποιο προβλημα το κινητο.

IQ tab 3g rooted

Samsung Galaxy S3 neo GT-I9301I rooted

Oneplus X

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή φίλε meletis, ξεκίνησε το κινητό σε safe mode, ωστε να φορτώνει μόνο τα απολύτως απαραίτητα services/προγράμματα.

 

Μπορείς κάλλιστα να κάνεις τη δουλειά σου και βλέπεις αν και κατά πόσο η μπαταρία εξαντλείται με τον ίδιο ρυθμό.Λογικό είναι η μπαταρία να κρατήσει παραπάνω, αν όμως κρατήσει ΠΟΛΥ παραπάνω τότε κάποιο προγραμματάκι δεν αφήνει το S3 Neo να μπεί σε sleep mode => είναι softwarικό το πρόβλημα.

 

Στην περίπτωση αυτή,

 

-απενεργοποιείς κάποια σαβουρο-προγράμματα της samsung,

- βάζεις ένα Greenify,

- αλλάζεις τα δίκτυα κινητής σε απλό GSM,

- κλείνεις NFC/συγχρονισμούς/έξυπνες διαμονές κλπ,

- περνάς κ τρέχεις το battery life repair.

 

Αν τα παραπάνω δε δουλέψουν,

- Κάνεις root,

- Σβήνεις τα battery stats,

- Παίζεις με root uninstaller ή titanium παγώνοντας επιπλέον πράγματα,

- Περνάς ένα boot manager για να ελέγχεις τί φορτώνεται στην εκκίνηση,και πολλά άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή φίλε meletis, ξεκίνησε το κινητό σε safe mode, ωστε να φορτώνει μόνο τα απολύτως απαραίτητα services/προγράμματα.

 

Μπορείς κάλλιστα να κάνεις τη δουλειά σου και βλέπεις αν και κατά πόσο η μπαταρία εξαντλείται με τον ίδιο ρυθμό.Λογικό είναι η μπαταρία να κρατήσει παραπάνω, αν όμως κρατήσει ΠΟΛΥ παραπάνω τότε κάποιο προγραμματάκι δεν αφήνει το S3 Neo να μπεί σε sleep mode => είναι softwarικό το πρόβλημα.

 

Στην περίπτωση αυτή,

 

-απενεργοποιείς κάποια σαβουρο-προγράμματα της samsung,

- βάζεις ένα Greenify,

- αλλάζεις τα δίκτυα κινητής σε απλό GSM,

- κλείνεις NFC/συγχρονισμούς/έξυπνες διαμονές κλπ,

- περνάς κ τρέχεις το battery life repair.

 

Αν τα παραπάνω δε δουλέψουν,

- Κάνεις root,

- Σβήνεις τα battery stats,

- Παίζεις με root uninstaller ή titanium παγώνοντας επιπλέον πράγματα,

- Περνάς ένα boot manager για να ελέγχεις τί φορτώνεται στην εκκίνηση,και πολλά άλλα....

Καλησπέρα ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Αρχικά έχω βάλει την έκδοση Lite του Fb.

NFC,GPS Συγχρονισμός,Δεδομένα τα ενεργοποιώ οποτε θέλω εγω.

Όταν εννοείς σαβούρα της Samsung είναι οι εφαρμογές(Dropbox, ChatON, κ.λ.π)?

Εγκατέστησα τις 2 εφαρμογές battery life repair & Greenify.

Συγκεκριμένα το battery life repair δέν βρήκε τελείως υγιή τη μπαταρία, έβγαλε το μήνημα οτι το διόρθωσε τα προβλήματα διέρκησε 10 λεπτά περίπου.

Εχω προσπαθήσει να περάσω το Recovery μέσω του Odin μου έχει βγάλει Pass αλλά όταν μπαίνω σε Recovery Mode δεν έχω κάποια αλλαγή.

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να μου δώσεις το κατάλληλο λογισμικο και μερικά βίντεο για να δω την διαδικασία, γιατί λογικά κάποιο βήμα δεν κάνω σωστά.

Το κινητό βρίσκεται αμέσως απο το pc , οι οδηγοί του έχουν εγκατασταθεί επιτυχως μέσω του Kies.

Συγκεκριμένα έχω το S3 Neo, GT I9301I

Σε ευχαριστω ξανά.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Αρχικά έχω βάλει την έκδοση Lite του Fb.

NFC,GPS Συγχρονισμός,Δεδομένα τα ενεργοποιώ οποτε θέλω εγω.

Όταν εννοείς σαβούρα της Samsung είναι οι εφαρμογές(Dropbox, ChatON, κ.λ.π)?

Εγκατέστησα τις 2 εφαρμογές battery life repair & Greenify.

Συγκεκριμένα το battery life repair δέν βρήκε τελείως υγιή τη μπαταρία, έβγαλε το μήνημα οτι το διόρθωσε τα προβλήματα διέρκησε 10 λεπτά περίπου.

Εχω προσπαθήσει να περάσω το Recovery μέσω του Odin μου έχει βγάλει Pass αλλά όταν μπαίνω σε Recovery Mode δεν έχω κάποια αλλαγή.

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να μου δώσεις το κατάλληλο λογισμικο και μερικά βίντεο για να δω την διαδικασία, γιατί λογικά κάποιο βήμα δεν κάνω σωστά.

Το κινητό βρίσκεται αμέσως απο το pc , οι οδηγοί του έχουν εγκατασταθεί επιτυχως μέσω του Kies.

Συγκεκριμένα έχω το S3 Neo, GT I9301I

Σε ευχαριστω ξανά.

 

Για να το κάνεις root με ODIN http://androidmtk.com/root-samsung-galaxy-s3-neo-gt-i9300i

απλά κοίτα να έχεις το σωστο build id

Για να περάσεις CWM recovery με ODIN

Ελπίζω να βοήθησα,αλλα καλύτερα είναι να αφιερώσεις λιγο χρονο για να διαβάσεις ολο το thread.:):)

IQ tab 3g rooted

Samsung Galaxy S3 neo GT-I9301I rooted

Oneplus X

Link to comment
Share on other sites

Αν και παίζω με φλασαρίσματα πάνω από δεκαετία, το S3 Neo είναι το μοναδικό κινητό μου που πέρασε από τα χέρια μου και παρέμεινε σε στοκ ρομ.

Το μόνο που χρειάζεται -πέρα από rootάρισμα- είναι να αφαιρεθούν ή να απενεργοποιηθούν αρκετές από τις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα στην εκκίνηση του τηλεφώνου. Αν δλδ έχεις 5 αρχικές οθόνες γεμμάτες widget που τρέχουν, λογικό είναι και να καταναλώνουν μπαταρία, και να μην αφήνουν το κινητάκι να μπαίνει σε sleep mode όταν πρέπει. Άρα για αρχή, εξαφανίζεις όσα widget δε χρειάζεσαι. Εκεί είναι, αν και όταν τα ξαναχρειαστείς σε λίγα δευτερόλεπτα τα ξαναβάζεις...

 

Τώρα για τη διάρκεια της μπαταρίας, ξεκινάς το τηλέφωνο σε safe mode. Πατάς το κουμπί power στα δεξιά και με το που ανάβει η οθόνη αφήνεις το power και κρατάς πατημένο το κουμπί μείωσης έντασης. Κάποια στιγμή θα ξεκινήσει και θα γράφει ασφαλής λειτουργία στο κάτω μέρος.

Σε ασφαλή λειτουργία τα πάντα είναι απενεργοποιημένα, αλλά όταν τα χρειαστείς είναι διαθέσιμα.

 

Βλέπεις λοιπόν αν και κατα πόσο η διάρκεια της μπαταρίας είναι πολύ ή πάρα πολύ μεγαλύτερη. Αν και με safe mode έχεις θέμα, μάλλον πρέπει να αλλάξεις μπαταρία.

 

Σε περίπτωση που δεν έχεις (το πιθανότερο), ξεκινάς πάλι το τηλέφωνο κανονικά και αρχίζεις να απενεργοποιείς εφαρμογές/services που δε χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω κι εγω το samsung galaxy s3 neo και γενικα ειμαι ευχαριστημενος με τη συσκευη.Ομως εχω προβλημα με το λοκαρισμα του gps.Κανει πανω απο εικοσι λεπτα για να λοκαρει και οταν το κανει συνδεεται και αποσυνδεεται πολυ ευκολα.Δοκιμασα gps status και gps test,ομως μια απο τα ιδια.Επισης δυο THL τηλεφωνα που εχω,στο gps test,με το που πιανει τρεις δορυφορους,λοκαρουν το πολυ στο διλεπτο!!!Το samsung πιανει 7-8 δορυφορους αλλα δεν λοκαρει.Μηπως εχω προβλημα hardware;;;Μοιαζει να εχει πολυ αδυνατο σημα.Γνωριζει καποιος κατι πανω σ'αυτο το θεμα;;Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω κι εγω το samsung galaxy s3 neo και γενικα ειμαι ευχαριστημενος με τη συσκευη.Ομως εχω προβλημα με το λοκαρισμα του gps.Κανει πανω απο εικοσι λεπτα για να λοκαρει και οταν το κανει συνδεεται και αποσυνδεεται πολυ ευκολα.Δοκιμασα gps status και gps test,ομως μια απο τα ιδια.Επισης δυο THL τηλεφωνα που εχω,στο gps test,με το που πιανει τρεις δορυφορους,λοκαρουν το πολυ στο διλεπτο!!!Το samsung πιανει 7-8 δορυφορους αλλα δεν λοκαρει.Μηπως εχω προβλημα hardware;;;Μοιαζει να εχει πολυ αδυνατο σημα.Γνωριζει καποιος κατι πανω σ'αυτο το θεμα;;Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Βίδωσε με ένα κατσαβίδι καλύτερα τις βίδες του κορμού του τηλεφώνου-μη γελάσεις σε παρακαλώ (ψάξε στο youtube για τη διαδικασία).Μπορεί να σου φαίνεται γελοίο αλλά τουλάχιστο σε μένα που είχα ακριβώς το ίδιο θέμα δούλεψε κανονικά και πλέον κλειδώνει αμέσως .Όταν το έψαχνα μου φάνηκε εντελώς γελοίο,αστείο,κωμικό, απλά σκέφτηκα ότι δεν έχω να χάσω τίποτε και να το δοκιμάσω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις βίδες το έχω δει και εγώ. Το δοκίμασα στο δικό μου που είχε αυτό το πρόβλημα, όμως οι βίδες ήσαν ήδη πολύ καλά βιδωμένες. Το πρόβλημα στο δικό μου δεν είναι τόσο τραγικό, συνήθως δίνει σήμα σε λιγότερο από ένα λεπτό. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με το GPS Toolbox αργεί περισσότερο και καμιά φορά δεν μπορεί να δώσει στίγμα αν και βλέπει σχεδόν είκοσι δορυφόρους, με ενημερωμένο AGPS. Τα GPS Test και GPS Locker δίνουν γρηγορότερα. Μιλάω για μετρήσεις την ίδια ώρα στο ίδιο σημείο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί να μου πει κάποιος τι να κάνω για να έχω τον ήχο της επιλογής μου. Όταν βάλω κάποιον ήχο που μου αρέσει ενώ κάνω δοκιμή και όλα καλά μετά απο λίγο από μόνο του ξαναγυρίζει στον προηγούμενο ήχο που είναι ήχος της συσκευής... Δοκίμασα να βάλω και κάποιον άλλο ήχο της συσκευής αλλά τίποτα πάντα γυρνάει σε έναν συγκεκριμένο ήχο... (Horizon) κάπως έτσι τον λένε...

 

edit: Τελικά το βρηκα ηταν απο εφαρμογη...

Edited by a_christoforos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλα αυτο με τις βιδες και το gps εχει πολυ πλακα! Απλά πας στο σερβις και αναλαμβανουν τα υπόλοιπα. Αυτο που ειναι στο Χαϊδάρι αλλαξε ολη την πλακετα, διαδικασια 1 ώρας εφοσον εχουν ανταλλακτικο. Το κινητο τωρα κλειδωνει αμεσως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ποια η διαφορα του s3 neo σκετο και το s3 neo i ποιο εινακι καλυτερο εγω που ειδα τα χαρακτηριστικά δεν βρηκα κατι υπαρχει καποια διφορα?
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε στην πρωτη σελιδα μαλλον εκει εχει την απαντηση νομιζω το 1 ειναι με διπλη καρτα και το αλλο οχι
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδα αλλα ολα τα μαγαζια εδω στην ελλαδα που εχουν και το ενα και το αλλο εχουν στα χαρακτηριστικά και στα δυο μια καρτα σιμ
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με τις βιδες και το gps εχει πολυ πλακα! Απλά πας στο σερβις και αναλαμβανουν τα υπόλοιπα. Αυτο που ειναι στο Χαϊδάρι αλλαξε ολη την πλακετα, διαδικασια 1 ώρας εφοσον εχουν ανταλλακτικο. Το κινητο τωρα κλειδωνει αμεσως.

Υπάρχει ένα θέμα , είμαι root και εντός εγγύησης ,πως γίνεται unroot να το πάω στο service να το λύσω και εγώ το πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα , είμαι root και εντός εγγύησης ,πως γίνεται unroot να το πάω στο service να το λύσω και εγώ το πρόβλημα ?

Ο Knox έχει πάρει αριθμηση?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα,το κινητο το εχει η μανα μου απο τον Ιουνιο του '14.Καλο κινητακι,τιμιο για τα λεφτα του.Χθες ομως επαθε ζημια.Εσβησε απο μπαταρια και ενω μπηκε για φορτιση δεν αναψε καθολου.Σημειωνω οτι απο την αρχη δεν καθονταν καλα ο μανισιος φορτιστης του.Το στειλε σημερα στην Microtech στη Θεσσαλονικη.Ελπιζω τουλαχιστον να περαστει στην εγγυηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήρθε χτες ειδοποίηση στο s3 neo της γυναίκας μου ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση του λογισμικού. Σε ποια έκδοση θα αναβαθμιστεί? Το τηλέφωνο μετά την αναβάθμιση θα έχει τις εφαρμογές, φωτογραφίες, ρυθμίσεις κτλ όπως ήταν πριν? (το back up είναι τσεκαρισμένο).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Προσπαθώ να βάλω Ελληνικό TTS στο κινητό μου αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

Πηγαίνοντας στα μενού: Γλώσσα και εισαγωγή -> Επιλογές κειμένου σε ομιλία -> Μηχανισμός μετατροπής κειμένου σε ομιλία -> Γλώσσα

Βλέπω ότι δεν έχει Ελληνικά.

 

Από το μενού: Γλώσσα και εισαγωγή -> Επιλογές κειμένου σε ομιλία -> Μηχανισμός μετατροπής κειμένου σε ομιλία -> Εγκατάσταση δεδομένων φωνής

Μου βγάζει μία λίστα με γλώσσες μεταξύ των οποίων και Ελληνικά, και δίνει 2 επιλογές: "Play" και "Download."

Πιέζω play και παίζει ένα demo κανονικά.

Πιέζω download αλλά δεν κάνει τίποτε... Σαν να είναι νεκρό το κουμπί. Τι κάνω λάθος? (Εννοείται ότι έχω ανοιχτό το Wifi)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει Greek TTS.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα. πειτε μου ρε παιδια σας παρακαλω το τιτανιουμ πoυ αποθηκευει τα δεδομενα του backup ( αντιγραφα ασφαλειας ) γιατι εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και δεν τα βρισκω πουθενα Ειμαι root
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα. πειτε μου ρε παιδια σας παρακαλω το τιτανιουμ πoυ αποθηκευει τα δεδομενα του backup ( αντιγραφα ασφαλειας ) γιατι εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και δεν τα βρισκω πουθενα Ειμαι root

Αν δεν είχες αλλάξει ρυθμίσεις στην εσωτερική μνήμη στο φάκελο titaniumback.....

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες αλλάξει ρυθμίσεις στην εσωτερική μνήμη στο φάκελο titaniumback.....

 

Ενταξει δεν θυμαμαι τι ειχα κανει οταν το πτωτοεγκατεστησα τωρα που το περασα εκ νεου τι ρυθμισεις να κανω για να εχω αντιγραφα ασφαλειας στην sd καρτα; Για περιπτωση που ξανακανω εργοστασιακες ρυθμισεις (ευχαριστω για την αμεση απαντηση)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...