Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μου τουλάχιστο, το gps σε συνδιασμο με το google maps είναι τραγικό, αργεί να κλειδώσει, χανει το σημα με το παραμικρό και δεν προσεγγιζει την ακριβη τοποθεσία μου( πχ με έδειχνε σε παράλληλο δρόμο). Εβαλα το here (ειχα ενα lumia πιο πριν και ηταν τελειο στο θεμα της πλοηγησης) και τα πραγματα διορθωθηκαν κατα πολυ αλλα και παλι παιζει κανα μικροπτοβληματακι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τις τελευταίες μέρες άρχισε να κατεβάζει πολύ γρήγορα την μπαταρία, και στην συνέχεια, τρομοέπεζε η οθόνη και έκανε συνεχόμενα restart. Όσο το έχω στην φόρτιση δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Έκανα root και calibration την μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια. Κάποια λύση πριν το reset??
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες άρχισε να κατεβάζει πολύ γρήγορα την μπαταρία, και στην συνέχεια, τρομοέπεζε η οθόνη και έκανε συνεχόμενα restart. Όσο το έχω στην φόρτιση δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Έκανα root και calibration την μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια. Κάποια λύση πριν το reset??

Kάνεις άμεσα hard reset και το παρακολουθείς.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες άρχισε να κατεβάζει πολύ γρήγορα την μπαταρία, και στην συνέχεια, τρομοέπεζε η οθόνη και έκανε συνεχόμενα restart. Όσο το έχω στην φόρτιση δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Έκανα root και calibration την μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια. Κάποια λύση πριν το reset??

αλλαξε μπαταρια.μαλλον τα επαιξε.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχασα πρόσφατα το κινητό μου και το S3 Neo είναι ανάμεσα στα υποψήφια για αγορά. Μπορείτε να μου πείτε πώς αξιολογείτε το συγκεκριμένο κινητό σε 1] Κάμερα, 2] GPS (ταχύτητα κλειδώματος, ακρίβεια, σταθερότητα), 3] Wifi

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κατεχει συγγενης μου το τηλεφωνο μπορω να σου εξηγησω καποια πραγματα.Η καμερα ειναι πολυ καλη για 8MPixel και η μπροστινη αρκετα καλη για selfie και βιντεοκλησεις.Το wi-fi ειναι καλο και δν χανει σημα ευκολα.Για το GPS δεν γνωριζω πολλα,καθως δεν το εχει χρησιμοποιησει ουτε εγω ουτε και ο κατοχος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κατεχει συγγενης μου το τηλεφωνο μπορω να σου εξηγησω καποια πραγματα.Η καμερα ειναι πολυ καλη για 8MPixel και η μπροστινη αρκετα καλη για selfie και βιντεοκλησεις.Το wi-fi ειναι καλο και δν χανει σημα ευκολα.Για το GPS δεν γνωριζω πολλα,καθως δεν το εχει χρησιμοποιησει ουτε εγω ουτε και ο κατοχος.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν έχει κάποιος κάτι να πει και για το GPS θα του ήμουν ευγνώμον. Έχω διαβάσει αντικρουόμενες πληροφορίες για το θέμα στο φόρουμ αυτό, αλλά και στα σχόλια των αγοραστών στο skroutz.gr.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν έχει κάποιος κάτι να πει και για το GPS θα του ήμουν ευγνώμον. Έχω διαβάσει αντικρουόμενες πληροφορίες για το θέμα στο φόρουμ αυτό, αλλά και στα σχόλια των αγοραστών στο skroutz.gr.

 

Εγω το κινητο το εχω απο το καλοκαιρι και ολα δουλευουν μια χαρα...το gps δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα...

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το GPS καθημερινά.

Ενημερώνω πάντα το AGPS πριν φύγω από το σπίτι μου, και όποτε είμαι έξω μου κλειδώνει πάντα σε λιγότερο από 10"

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Πώς ενημερώνεται το AGPS και γιατί στο σπίτι, δεν γίνεται μέσω δικτύου κινητής οπουδήποτε;

- To AGPS το ενημερώνω απλά ανοίγοντας μία φορά το GPS Status & Toolbox

( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2 )

Αυτό κατεβάζει αυτόματα τις θέσεις των δορυφόρων...

 

- Ο λόγος που το κάνω από το σπίτι, είναι ότι στο σπίτι έχω Wifi και γίνεται τζάμπα,

ενώ αν το κάνω από το δρόμο (το οποίο επίσης μπορεί να γίνει) θα χρεωθώ data... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Πώς ενημερώνεται το AGPS και γιατί στο σπίτι, δεν γίνεται μέσω δικτύου κινητής οπουδήποτε;

 

- To AGPS το ενημερώνω απλά ανοίγοντας μία φορά το GPS Status & Toolbox

( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2 )

Αυτό κατεβάζει αυτόματα τις θέσεις των δορυφόρων...

 

- Ο λόγος που το κάνω από το σπίτι, είναι ότι στο σπίτι έχω Wifi και γίνεται τζάμπα,

ενώ αν το κάνω από το δρόμο (το οποίο επίσης μπορεί να γίνει) θα χρεωθώ data... :)

Το agps ενημερώνεται αυτόματα κάθε φορά που ανοίγουμε καποια εφαρμογή που το χρησιμοποιεί,με την προυπόθεση να έχουμε απο πρίν την εκτέλεση της εφαρμογής gps ανοικτά data (οχι wifi).

 

Στην περίπτωση του Yoda,δεν είναι λάθος αυτό που κάνει,απλά μέσω τρίτων εφαρμογών το κάνει "χειροκίνητα" (σε αυτές που αναφέρεις και με τον τρόπο που το κάνεις,ναι,δουλεύει και το wifi για download δεδομένων).

Επίσης να σας πω οτι ο όγκος των δεδομένων που θα γίνουν download (είτε αυτόματα,είτε χειροκίνητα),είναι πολύ μικρός της τάξεως συνήθως των 8-15kb.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω εδώ και 3 μέρες το S3New. Πράγματι είναι πολύ καλό για τις απαιτήσεις μου.

Παρακαλώ την βοήθειά σας διότι προσπαθώ να βρω το φάκελλο στο τηλ. όπου είναι οι "επαφές" μου για πιθανές διορθώσεις όταν το συνδέω σε υπολογιστή και δεν τα καταφέρνω.

Σημειώνω ότι τις επαφές μου τις "πέρασαν" στο Γερμανό μέσω κάρτας μνήμης από το παλιό μου Samsung στο S3New .

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω εδώ και 3 μέρες το S3New. Πράγματι είναι πολύ καλό για τις απαιτήσεις μου.

Παρακαλώ την βοήθειά σας διότι προσπαθώ να βρω το φάκελλο στο τηλ. όπου είναι οι "επαφές" μου για πιθανές διορθώσεις όταν το συνδέω σε υπολογιστή και δεν τα καταφέρνω.

Σημειώνω ότι τις επαφές μου τις "πέρασαν" στο Γερμανό μέσω κάρτας μνήμης από το παλιό μου Samsung στο S3New .

Σας ευχαριστώ

Θα πρέπει να τους κάνεις εξαγωγή σε αρχείο για να τις δεις...πατάς τον dialer->μενού-> ρυθμίσεις->επαφές->εισαγωγή/εξαγωγή επαφών και επιλέγεις που θέλεις να αποθηκευθεί το αρχείο
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τους κάνεις εξαγωγή σε αρχείο για να τις δεις...πατάς τον dialer->μενού-> ρυθμίσεις->επαφές->εισαγωγή/εξαγωγή επαφών και επιλέγεις που θέλεις να αποθηκευθεί το αρχείο

 

Πάρη ευχαριστώ για την απάντηση

Αν κατάλαβα καλά με την "εισαγωγη/εξαγωγη" τα στέλνω στην κάρτα μνήμης κάνω τις διορθώσεις μου, τα σώζω και στον υπολογιστη και τις ξανακάνω "εισαγωγή/εξαγωγή" στο τηλέφωνο??? 'Η μπορώ να τα έχω συνεχώς στην κάρτα μνήμης μόνο και να σώνω εκει το όποιο νέο τηλέφωνο????

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πάρη ευχαριστώ για την απάντηση

Αν κατάλαβα καλά με την "εισαγωγη/εξαγωγη" τα στέλνω στην κάρτα μνήμης κάνω τις διορθώσεις μου, τα σώζω και στον υπολογιστη και τις ξανακάνω "εισαγωγή/εξαγωγή" στο τηλέφωνο??? 'Η μπορώ να τα έχω συνεχώς στην κάρτα μνήμης μόνο και να σώνω εκει το όποιο νέο τηλέφωνο????

Γιώργος

Ο πιο σωστός τρόπος για να έχεις πάντα ενημερωμένες τις επαφές σου είτε με διορθώσεις υπαρχόντων, είτε με νέες προσθήκες/διαγραφές είναι να τις έχεις συγχρονισμένες στον google λογαριασμό σου.Με οποιαδήποτε αλλαγή θα περνάει αυτόματα ενημέρωση ;) Για τις διορθώσεις που θέλεις να κάνεις, ναι μπορείς όπως το περιέγραψες, με επεξεργασία δηλαδή του αρχείου και ξανά εισαγωγή στο τηλέφωνο, αλλά γιατί να το κάνεις έτσι; αφού μπορείς να επεξεργαστείς τις επαφές σου πάνω στο κινητό, χωρίς όλη αυτή τη διαδικασία και να τις έχεις συγχρονισμένες ώστε να ενημερώνονται άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο σωστός τρόπος για να έχεις πάντα ενημερωμένες τις επαφές σου είτε με διορθώσεις υπαρχόντων, είτε με νέες προσθήκες/διαγραφές είναι να τις έχεις συγχρονισμένες στον google λογαριασμό σου.Με οποιαδήποτε αλλαγή θα περνάει αυτόματα ενημέρωση ;) Για τις διορθώσεις που θέλεις να κάνεις, ναι μπορείς όπως το περιέγραψες, με επεξεργασία δηλαδή του αρχείου και ξανά εισαγωγή στο τηλέφωνο, αλλά γιατί να το κάνεις έτσι; αφού μπορείς να επεξεργαστείς τις επαφές σου πάνω στο κινητό, χωρίς όλη αυτή τη διαδικασία και να τις έχεις συγχρονισμένες ώστε να ενημερώνονται άμεσα.

Πάρη μάλλον το έκανα???? ή "Θεός και ψυχή μου". "Εγραψε" "συγχρονισμός".....Πως το ξέρω αν το έκανα????

Link to comment
Share on other sites

Πάρη μάλλον το έκανα???? ή "Θεός και ψυχή μου". "Εγραψε" "συγχρονισμός".....Πως το ξέρω αν το έκανα????
Για να τσεκάρεις αν όλα πήγαν καλά με τον συγχρονισμό, πάτα πάνω σε οποιαδήποτε επαφή και θα πρέπει να δεις αυτό που σου δείχνω στο screenshot
Link to comment
Share on other sites

Kάνεις άμεσα hard reset και το παρακολουθείς.

 

Έκανα και δεν άλλαξε τίποτα

 

αλλαξε μπαταρια.μαλλον τα επαιξε.

 

Το πήγα σήμερα στο e-shop απ'όπου το αγόρασα. Μου είπε ότι η μπαταρία του φαίνεται λίγο φουσκωμένη, αλλά θα το στείλει στα κεντρικά για να το δούνε. Θυμήθηκα όμως πριν λίγο ότι μετά το hard reset, είχε μείνει το εικονίδιο του supersu. Υποθέτω ότι θα το πάρουν πρέφα και θα μου το βγάλουν εκτός εγγύησης το κινητό. Το θέμα είναι, θα μαρκαριστεί για πάντα εκτός εγγύησης και για οτιδήποτε χρειαστώ θα πρέπει να το πάω σε "τρίτο" servive???

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι τυχερος και δουν μονο την μπαταρια,που μαλλον δεν το βλεπω,δεν θα το μαρκαρουν οπως λες.απο την αλλη παλι δεν ειναι και λιγες οι φορες που περασε στο ντουκου το οτι ειναι ρουτ.υπομονη θα δειξει.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις αν όλα πήγαν καλά με τον συγχρονισμό, πάτα πάνω σε οποιαδήποτε επαφή και θα πρέπει να δεις αυτό που σου δείχνω στο screenshot

 

Νάσαι πάντα καλά

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα αυτό:

http://www.ebay.com/itm/400821390947?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=670373953169&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αν και λίγο παχύ, φαίνεται καλό...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχω ενα θεματακι με την καμερα με το κινητο της κοπελιας μου, οταν παταω να ανοιξει η καμερα, κολανε τα παντα και ακούγεται ενας ηχος "ζιιτ" στο καπακι πισω και βγαζει μηνυμα οτι η καμερα δεν ανατποκρινεται. με επανεκκινηση βεβαια δουλευει, μεχρι να το ξακανακανει ομως...

ξέρει κανεις τι παιζει.

 

υ.γ:αυτο το κανει και με την καμερα του κινητου αλλα και με την γουγκλ καμερα που δοκιμασα

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχω ενα θεματακι με την καμερα με το κινητο της κοπελιας μου, οταν παταω να ανοιξει η καμερα, κολανε τα παντα και ακούγεται ενας ηχος "ζιιτ" στο καπακι πισω και βγαζει μηνυμα οτι η καμερα δεν ανατποκρινεται. με επανεκκινηση βεβαια δουλευει, μεχρι να το ξακανακανει ομως...

ξέρει κανεις τι παιζει.

 

υ.γ:αυτο το κανει και με την καμερα του κινητου αλλα και με την γουγκλ καμερα που δοκιμασα

Καλημέρα, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις εκκαθάριση στην εφαρμογή της κάμερας (Ρυθμίσεις-Εφαρμογές ή Διαχείριση εφαρμογών-καρτέλα Όλα, ψάξε την εφαρμογή).

Αν δεν δουλέψει θα σου συνιστούσα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (προσοχή, αυτή η επιλογή θα σας σβήσει τυχόν επαφές, μηνύματα και ίσως και τα πάντα από την εσωτερική μνήμη τύπου φακέλους με φωτογραφίες κλπ οπότε προτείνω ένα backup τα πάντα).

Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό, πηγαίνει για service..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χθες τρείς(3) συνεχόμενες φορές και με μπαταρία 60%, όταν δεχόμουνα κλήση και απαντούσα με ανοικτη ακρόαση, μετά από λίγο χρόνο (30-40 sec) έσβεινε και ξαναάναβε μόνο του... Του έβαζα κωδικούς SIM και ξαναδούλευε κανονικά. Τώρα φαίνεται να δουλεύει κανονικά...

Είμαι πολύ "φρέσκος" με το S3New και ίσως να πάτησα κατά λαθος κάτι...???

Υπάρχει μήπως προυγούμενη εμπειρία για τέτοιο πρόβλημα???

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...