Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μία SIM λέει ότι είναι GSM, ενώ από το site της ZTE:

http://static.nubia.cn/images/376/function_03.jpg

 

Βρε παιδιά η μπαταρία είναι απονεμόμενη ή όχι; Γιατί από ότι βλέπω πρέπει να ξεβιδωθεί τουλάχιστον η «πλάτη» του κινητού

 

Η μπαταρία είναι ενσωματωμένη στο z7 mini (2300mAh) και z7 max(3100mAh). στο z7 (3000mAh) είναι αποσπώμενη.

Ο λόγος είναι πιθανόν για να κερδίσουν σε χώρο για παραπάνω mAh.

Φυσικά εάν λάβεις υπόψιν πως μεταξυ του z7 max και z7 η διαφορά είναι 100mAh το θεωρώ αστοχεία στο σχεδιασμό.

Το καπάκι βγαίνει για να έχεις πρόσβαση σε dual sim και sd slot.

Το οτί ξεβιδώνεται δεύτερο καπάκι για την μπαταρία το βρίσκω σαν δεύτερη αστοχία. Η μπαταρία όπως βλέπεις στο link που παραθέτω είναι συνδεδεμένη με connector με τη motherboard .

Συγκριτικά με το 5ιντσο z7 mini, το huawei honor 6 που είναι ενσωματωμένη η μπαταρία και δεν βγαίνει το καπάκι έχει 3100mAh.

Αρκετή μεγάλη διαφορά η οποία προσωπικά με έκανε να κλείνω προς το honor 6.

 

 

Παραθέτω ένα link που μόλις βρήκα με tear down στα κινέζικα.

 

http://fashion.pconline.com.cn/article_source/229367.html

Edited by Talos74
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παραθέτω ένα link που μόλις βρήκα με tear down στα κινέζικα.

 

http://fashion.pconline.com.cn/article_source/229367.html

Όντως η διαφορά σε σχέση με 3100mAh του ανταγωνισμού είναι σημαντική +34% μπαταρία δεν είναι και λίγο!

 

Από τη άλλη και να είμαστε και δίκαιοι το «καπάκι» για να φτάσεις στην μπαταρία είναι πιο εύκολο σε σχέση με αυτό του Honor 6:

http://huaweinews.com/2014/07/honor-6-teardown

 

Για μένα που κρατάω 2-3 χρόνια τις συσκευές έχει την σημασία του, μιας και δεν ξέρω αν οι κύκλοι φόρτισης της μπαταρίας θα με βγάλουν μέχρι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ένα review για το κινητό

 

Παιζει να εχει καποιο wakeup screen με gestures;

Ειδα κατι στο video review αλλα δεν τον εδειξε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει gorilla glass ??? Και τι sar έχει ξέρουμε ??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Έχει gorilla glass ??? Και τι sar έχει ξέρουμε ??

 

Ναι έχει gorilla glass.Άμα μπεις στο gsmarena αναφέρεται.Sar δεν έψαξα.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Με τις μπαταριες των nubia τι παιζει;

Το γενικευω λιγο το θεμα γιατι βλεπω πως εδώ και δυο χρονια στην σειρα διαδοχικα z5 z5s και z7 mini εχουν κολλήσει στα 2300mah

Εχει αξιόλογη κατανάλωση η θα πρεπει να εισαι συνέχεια με τον φορτιστή στον χερι;

 

Να συμπληρωσω πως και σε αυτην την συσκευη εχουμε αρκετες ευκολιες με χειρονομιες οπως διπλο tab για ενεργοποίηση της οθονης ( το θεωρω πολυ σημαντικό σε συσκευες χωρις power home button )

Στο πρακατω βιντεο αν και στα ιταλικα καπου στο ένατο λεπτο δειχνει αυτο που περιγραφω.

 

Αν η μπαταρια του αντέχει με βλεπω να το τσιμπαω συντομα

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Ένα review για το κινητό

 

Γύρω στο 9ο-10ο λεπτό δείχνει στις ρυθμίσεις ότι μπορείς να αλλάξεις το display size της οθόνης και το μαξιμουμ που δίνει είναι 720p και όχι 1080p όπως μας λέει το gsmarena ... μήπως παίζει κάτι;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι σωστό είναι.

Η ρύθμιση είναι μέχρι 720 για να έχεις χρήση σε ένα μέρος της οθόνης .

Η οθόνη είναι 1080.

Link to comment
Share on other sites

απο ''ψαξιμο'' ανακαλυψα τα εξης για το κινητο μιας και ενδιαφερομαι συντομα για την αγορα του....:D

1/ για καλυτερες φωτογραφιες ---->turn off the (predict depth of field)

2/ δεν δυναται να δουλευει η μια καρτα 4g και η αλλη 3g...

 

 

ΕΛΕΓΧΟΙ

------------

*#8605# SYSTEM TEST MODE

*#*#4636#*#* DISPLAY PHONE INFORMATIONS

*#406# CALIBRATION SCREEN

*#7678# FACTORY PORT

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

--------------

ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ δοκιμαζονται με δικη σας ευθυνη...!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο βιντεακι μετα το 14:30 επιμένει πως ο 801 που εχει τρεχει στα 2,3ghz ενω μαλιστα βλεπει στο antutu οτι γραφει 2.

Υπαρχει πιθανοτητα να εχει δικιο;

 

Το to2c το εχει στα 233€ ( 299$) και αναφερει επισης οπως το Minideal οτι ο 801 που φορα τρεχει στα 2,3.

Παραξενα πραγματα

http://www.to2c.com/zte-nubia-z7-mini-basic-4g-lte-mobile-phone-qualcomm-msm8974aa-2-0ghz-5-0-fhd-1920x1080-2gb-ram-16gb-13-0mp-camera-wcdma-dual-sim.html

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

280$ από το amazon... νομίζω οτι σταδιακά γίνεται η πιο vfm συσκευή.

http://www.amazon.com/ZTE-nubia-5S-mini-LTE/dp/B00MI7RXKI/ref=sr_tr_sr_1?ie=UTF8&qid=1409321261&sr=8-1&keywords=Nubia+5S+mini

 

Το λινκ που έχεις βάλει από Amazon είναι για το z5 :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Original-Gorilla-Glass-Phone-ZTE-Nubia-Z7-mini-LTE-FDD-4G-5-0-FHD-1920x1080-MSM8974AA/2030131986.html

Να το πάρω ρε παιδιά;

Τα χαρακτηριστικά του είναι απίστευτα, αλλά δεν έχω ξαναγοράσει κινέζικο...

Δεν ξέρω τι παίζει με υποστήριξη, τυχόν βλάβες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον πρωτα τον πωλητη εαν το εχει ετοιμοπαράδοτο για να μην περιμενεις τσαμπα.

Το κινητο το κοιταζω και εγω με ζεστο ματι και ο μονος ενδοιασμός που εχω ειναι η μπαταρια του.

Διαβαζοντας τα σχολια αυτων που ειχαν το προηγούμενο μοντελο υποθετω πως θα βγαζει και αυτο δυο μερες με χαλαρη χρηση και με μεγαλυτερο παιδεμα μια με μιάμιση μερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σημερα μου ηρθε το Z7 mini μετα απο τοσο καιρο που το ειχα παραγγειλει απο το minideal.Δυστυχως το κινητο που ελαβα ειναι προβληματικο καθως μετα απο καμια ωρα χρησης ξεκινησε τα κουλα.Οταν το εβαλα για φορτιση κολλησε ανεβασε θερμοκρασια και εκτοτε δεν λειτουργει.Δεν ανοιγει καθολου πλεον.Κανει πως παει να ανοιξει αλλα με τη μια κλεινει παλι.Καποιο θεμα πρεπει να εχει η μπαταρια του αφου οταν το βαζω για φορτισει υπερθερμενεται.Πραγματικα απογοητευτηκα πολυ καθως εδωσα τοσα χρηματα και περιμενα τοσο καιρο για να μου ερθει ενα χαλασμενο κινητο.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε ατυχια.

Το σπαστικό τώρα είναι πως θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να πάει πίσω και να σου στείλουν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κριμα.Θα πρεπει να περιμενω παλι πανω απο μηνα για να ερθει.Δυστυχως αυτα ειναι τα ρισκα οταν παιρνεις απο Κινα κινητο.Στο παιχνιδι ειναι αυτα.Αν και μεχρι τωρα δεν μου εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο αν και εχω αγορασει αρκετες συσκευες απο εκει...

Τεσπα ελπιζω οι υπολοιποι να ειστε πιο τυχεροι...

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο και με αχρείαστο το service.

Περιττό να σου πω πως κρεμομαστε από τα χείλη σου για πληροφορίες από πρώτο χέρι...

Καταρχήν πως τα πάει η μπαταρία του;

Πόσες ώρες οθόνης σου βγάζει;

Από που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...