Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάγκες όπως διάβαζα εδώ στο φόρουμ απο το κινητό ,ξαφνικά κλείνει, νέκρωσε...Πατάω το power αλλά δεν άνοιγε.. Το βάζω στο φορτιστή τίποτα δεν έδειχνε.. Λέω από μέσα παπαλα η συσκευή.. Ανάβω ένα τσιγάρο και λέω κάτσε να πατήσω power&volume + ταυτόχρονα.. Και ξαφνικά δονηζει το κινητό και μπαίνω στο custom recovery.. Λέω εδώ είμαστε.. Πατάω reboot system και όλα καλά.. Το κινητό δεν είχε ανεβάσει θερμοκρασίες.. Είχα μπαταρία 63% Και έχω τη rom cuoco92..

ΥΓ.Την άκουσα να λέμε την αλήθεια..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Σε αυτο το λινκ αγοραζω απο ευρωπη? Μπηκα και εχω ψιλομπερδευτει. αυτη η τιμη ειναι απο ευρωπη?

 

 

 

Όχι, απλα πριν κάνα τρίμηνο ειχαν φέρει μερικά κομμάτια στην ευρωπαϊκή αποθήκη τους και το τσιμπησα.Το link που σου εδωσα το στελνει απο Κινα.Στην ευρωπ. αποθηκη τους αυτη τη στιγμη έχουν τα εξης: http://www.merimobiles.com/europe-warehouse

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάγκες όπως διάβαζα εδώ στο φόρουμ απο το κινητό ,ξαφνικά κλείνει, νέκρωσε...Πατάω το power αλλά δεν άνοιγε.. Το βάζω στο φορτιστή τίποτα δεν έδειχνε.. Λέω από μέσα παπαλα η συσκευή.. Ανάβω ένα τσιγάρο και λέω κάτσε να πατήσω power&volume + ταυτόχρονα.. Και ξαφνικά δονηζει το κινητό και μπαίνω στο custom recovery.. Λέω εδώ είμαστε.. Πατάω reboot system και όλα καλά.. Το κινητό δεν είχε ανεβάσει θερμοκρασίες.. Είχα μπαταρία 63% Και έχω τη rom cuoco92..

ΥΓ.Την άκουσα να λέμε την αλήθεια..

 

 

Σπανιζουν τέτοια περιστατικά αλλά συμβαίνουν. Εύχομαι να μη σου ξανασυμβεί.Εαν... λέμε τώρα εαν ξαναγίνει (μακρία απ όλους).... καθάρισε το "wipe παντού" και εγκατέστησε ξανά τη ROM.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Θα την έχω καμία βδομάδα αυτή τη rom..Έχει κάνει κάποια στιγμή και fc σε εφαρμογή χωρίς να την έχω ανοιχτή...Με την πιο παλιά rom που φόραγα από smartdigi δεν είχα γενικά τέτοια θέματα και την είχα φορεμένη αρκετό καιρό..

Άμα ξανά κάτσει τέτοια φάση πάω για αλλαγή rom...

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Θα την έχω καμία βδομάδα αυτή τη rom..Έχει κάνει κάποια στιγμή και fc σε εφαρμογή χωρίς να την έχω ανοιχτή...Με την πιο παλιά rom που φόραγα από smartdigi δεν είχα γενικά τέτοια θέματα και την είχα φορεμένη αρκετό καιρό..

Άμα ξανά κάτσει τέτοια φάση πάω για αλλαγή rom...

 

 

 

Έχω δουλέψει ROM απο cuoco92 και πάντα είχα θεματάκια.Προσωπικά πιστεύω πως οι ROM της ομάδας Smartdigi είναι οι πιο σταθερές που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής.Ασε που ό,τι κι αν εντόπιζα-ζητούσα το διόρθωναν σε χρονο dt :D.Εδώ βρε μέχρι multilang μου έφτιαξαν :lol:.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει ROM απο cuoco92 και πάντα είχα θεματάκια.Προσωπικά πιστεύω πως οι ROM της ομάδας Smartdigi είναι οι πιο σταθερές που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής.Ασε που ό,τι κι αν εντόπιζα-ζητούσα το διόρθωναν σε χρονο dt :D.Εδώ βρε μέχρι multilang μου έφτιαξαν :lol:.

 

Καλές είναι από smartdigi αλλά πλέον οι καινούργιες multi language rom είναι με donate.. Δεν έχω πρόβλημα να δώσω για τη rom κάποιο πόσο, αλλά άμα έχει και αυτή κάποια σκαλώματα δεν το ξέρω χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τη δοκιμάσω.. Και περιμένω να αλλάξω αυτή που έχω με την έκδοση 5 lollipop άμα αξιωθεί και βγάλει η ZTE.

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλές είναι από smartdigi αλλά πλέον οι καινούργιες multi language rom είναι με donate.. Δεν έχω πρόβλημα να δώσω για τη rom κάποιο πόσο, αλλά άμα έχει και αυτή κάποια σκαλώματα δεν το ξέρω χωρίς να έχω τη δυνατότητα να τη δοκιμάσω.. Και περιμένω να αλλάξω αυτή που έχω με την έκδοση 5 lollipop άμα αξιωθεί και βγάλει η ZTE.

 

 

 

Στην ίδια φάση είμαστε και μεις...:p αλλά επειδή η ομάδα είναι δοκιμασμένη ενα καφέ που λέει ο λογος το δικαιούνται :lol:.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Αυτό τον καιρό που ουσιαστικά είμαστε στην αδράνεια και στο περίμενε, δοκιμάσαμε κι εμείς για κάποιες μέρες κάποιες άλλες rom για υπάρχει και αντικειμενική άποψη.

Και είπα να σς ενημερώσω , για τα αποτελέσματα

 

- 4 μέρες με CM12 Unofficial 2015/03/01 >

Γυρίζουμε σε TWRP το τελευτάιο MP Plus από CWM που είχαμε έτσι για αλλαγή. (Το TWRP είναι σταθερό οκ)

Εγκατάσταση CM12 Unonifficial 20145/03/01, εύκολη, απλή, γρήγορη σχετικά.

Με την έναρξη έχει οδηγό, με ανοιχτά εξ αρχής τα δεδομένα αναγνωρίζει Ελλάδα με Ελληνική γλώσσα και δίνει το μενού στα Ελληνικά. Καλά μέχρι εδώ, wifi, account bla bla και μπαίνει στην αρχική οθόνη. Ωράια ... περιβάλλον Lollipop, ωραία γραφικά aosp + cyanogen, κάνουμε επανεκίννηση και εγκαθιστούμε gapps. Και είμαστε έτοιμοι......

 

Ρυθμίσεις , ωραίο το pre root βολικό , πληθώρα ρυθμίσεων , πολλές επιλογές. Ταχύτατο περιβάλλον και χαμηλή διαχείση μνήμης...

Ωραία... τώρα αρχίζουν τα δύσκολα....

 

- Το μόντεμ είναι ότι χειρότερο έχω δει ανοίγει -κλείνει μόνο του ,χαμηλή ευαισθησία λήψης και όταν βρεθείς σε σημείο χωρίς σήμα κολλάει και για να επανέλθει θέλει 3-4 φορές επανεκίννηση και ίσως. Το bluetooth είναι ασταθές μια βρίσκει μια δεν βρίσκει, Το wifi είναι οκ.

 

Οθόνη> Με τέρμα την φωτεινότητα που στην πραγματικότητα το αποτέλεσμα είναι σαν να έχει στο μισό την φωτεινότητα στην μαμα rom απογοητεύτικα από το αποτέλεσμα.

 

Διότι εάν το συνδέσεις με την κατανάλωση της lollipop το μέγιστο της μπαταρίας βγάζει δεν βγάζει 24 ώρες με κανονική χρήση.

Το kernel από την lollipop έιναι από μόνο του ενεργοβόρο. Μπορέι να έχει ελεύθερη μνήμη 1.2gb αλλά στην πραγματικότητα ρουφάει σαν σκούπα την μπαταρία βάλε και τέρμα την φωτεινότητα οθόνης χωρίς αποτέλεσμα DRAIN DRAIN DRAIN

Βέβαια η Google προχτές έλυσε το πρόβλημα της μπαταρίας για την lollipop με την τελευταία αναβάθμιση , ίσως λυθεί και στην CM12 με κάποια νεώτερη αναβάθμιση.

 

Και τελευταία στις 2 sim cards δεν δίνει δυνατότητα 3-4G αλλά μόνο στην μια κάρτα η άλλη μόνο 2G, και δεν δίνει επιλογή αποθήκευσης στην κάρτα sd αλλά μόνο στο τηλεφωνο.

 

Καλή πρόταση h CM12 αλλά προς το παρόν ασταθής.

-----------

 

-2 μέρες Cuoco92 την v1.82_2.50

 

Προσωπικά δεν ενθουσιάστικα , οι αλλαγές στο framework δεν μου αρέσουν και έχει καθυστερήσεις στο περιβάλλον σε σχέση με την αυθεντική 1.82. Το modem είναι οκ, στο Wifi έχει λίγο χαμηλότερη ακτίνα Η μπαταρία κράτησε 19 ώρες με κανονική χρήση.

 

-----------

 

-2 μέρες με YUNOS 3.0.3

 

Ασταθές σε όλα με αυτό το γνωστό κινέζικο περιβάλλον. Μπαταρία 18 ώρες

 

-----------

 

-1 μέρα FIUI 2.12.0

 

Καθόλου πρακτική rom πολύ εφέ και ενεργοβόρα. Μπαταρία 20 ώρες

 

-----------

 

- 3 μέρες Mokee CM12_5.0.2 2015/03/01

Ακόμα πιο γεμάτη CM12 με πολλές προσθήκε με τα ίδια προβλήματα και μπαταρία 16 ώρες.

 

 

Συμπέρασμα : Μέχρι να διορθώσουν (και όταν) την CM12 η original rom παρέχει την μεγαλύτερη σταθερότητα και διάρκεια μπαταρίας.

(Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρομαι στις δικές μας εκδόσεις).

 

Τώρα όσον αφορά την original lollipop? Πιστεύω πρώτες beta θα έχουμε μετά το πάσχα με πολλά προβλήματα...

Σταθερή έκδοση μάλλον το καλοκαίρι βλέπω , αλλά το lollipop πάσχει στην διαχείριση μπαταρίας σε όλες τος εταιρίες με μια μέρα..

Εάν καταφέρει η zte να παρακάμψει αυτό το θέμα.... :whistle:

Edited by Smartdigi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

[...]

Τώρα όσον αφορά την original lollipop? Πιστεύω πρώτες beta θα έχουμε μετά το πάσχα με πολλά προβλήματα...

Σταθερή έκδοση μάλλον το καλοκαίρι βλέπω , αλλά το lollipop πάσχει στην διαχείριση μπαταρίας σε όλες τος εταιρίες με μια μέρα..

Εάν καταφέρει η zte να παρακάμψει αυτό το θέμα.... :whistle:

 

Ταυτίζονται, σχεδόν, οι απόψεις μας για τις roms. Άν και προσωπικά έχω σταματήσει να πειράζω το τηλέφωνο καθώς με την cuoco92 2.48 βγάζω περί τις 2 ημέρες άνετα.

I'm too old for this shit και έχω ενστερνιστεί πλήρως την φράση "if it aint broken, dont fix it"

 

Την lolipop την βλέπω και εγω για καλοκαίρι, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος οτι θα βγεί γενικά. Βγαίνει το Z9 όπου νάναι και δεν νομίζω να ασχοληθούν με το mini πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Ταυτίζονται, σχεδόν, οι απόψεις μας για τις roms. Άν και προσωπικά έχω σταματήσει να πειράζω το τηλέφωνο καθώς με την cuoco92 2.48 βγάζω περί τις 2 ημέρες άνετα.

I'm too old for this shit και έχω ενστερνιστεί πλήρως την φράση "if it aint broken, dont fix it"

 

Την lolipop την βλέπω και εγω για καλοκαίρι, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος οτι θα βγεί γενικά. Βγαίνει το Z9 όπου νάναι και δεν νομίζω να ασχοληθούν με το mini πλεον.

 

Να σε πάω ένα βήμα παραπέρα?

Μόλις πριν από λίγο διορθώσαμε τα προβλήματα του modem και την αστάθεια που είχε στο connectivity στην CM12 :D

Μήπως τώρα να δοκίμαζες CM12? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να σε πάω ένα βήμα παραπέρα?

Μόλις πριν από λίγο διορθώσαμε τα προβλήματα του modem και την αστάθεια που είχε στο connectivity στην CM12 :D

Μήπως τώρα να δοκίμαζες CM12? :rolleyes:

Η CM12 σε αυτό που με χάλασε εμένα, ήταν ότι η κάμερα έβγαζε χειρότερες φωτογραφίες από τις άλλες rom που βασίζονται στην official της zte..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Η CM12 σε αυτό που με χάλασε εμένα, ήταν ότι η κάμερα έβγαζε χειρότερες φωτογραφίες από τις άλλες rom που βασίζονται στην official της zte..

 

αλλάζεις εφαρμογή κάμερας και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Να σε πάω ένα βήμα παραπέρα?

Μόλις πριν από λίγο διορθώσαμε τα προβλήματα του modem και την αστάθεια που είχε στο connectivity στην CM12 :D

Μήπως τώρα να δοκίμαζες CM12? :rolleyes:

 

Link or didnt happen :p

Link to comment
Share on other sites

αλλάζεις εφαρμογή κάμερας και είσαι οκ.

 

Είχα βάλει τη snap camera και πάλι έβγαζε χειρότερες από την snap camera που χρησιμοποιούσα παράδειγμα με τη δικιά σας rom η του cuoco92..

Κάτι άλλο ..Δεν μπορώ να κάνω Login στο site ούτε register..Είχα γραφτεί από τις αρχές ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Ηθελα να ρωτησω.Εκανα τεσσερα speedtest για να μετρησω την ταχυτητα του 4G και η εφαρμογη του speedtest μου καταναλωσε 600MB περιπου.Ειναι λογικο αυτο να καταναλωνει τοσα MB η φταει κατι αλλο.Σας εχω ανεβασει δυο φωτογραφιες απο την καταναλωση των εφαρμογων και του speedtest.
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει τη snap camera και πάλι έβγαζε χειρότερες από την snap camera που χρησιμοποιούσα παράδειγμα με τη δικιά σας rom η του cuoco92..

Κάτι άλλο ..Δεν μπορώ να κάνω Login στο site ούτε register..Είχα γραφτεί από τις αρχές ..

 

στειλε μου pm με το username να σου κανω reset pass

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία του Lollipop δεν μπορεί να περιμένει....

 

Η ομάδα μας βελτίωσε την τελευταία έκδοση της έκδοσης Cyanogen Rom CM12 v5.0.2 1.3.2015 με ενσωματώσεις και προσθήκες που την κάνουν σταθερή και αξιόπιστη προς χρήση σε καθημερινή βάση.

 

Συνοπτικά:

 

1.Αλλάξαμε την έκδοση του modem και βελτώσαμε τις ρυθμίσεις αναζήτησης και συχνοτήτων πετυχαίνοντας αξιόπιστη λήψη, σταθερή με ομαλή αναζήτηση χωρίς σκαλοπάτια και κολλήματα. Βελτιώσαμε με νέες ρυθμίσεις επίσης την συνδεσιμότητα bluetooth και και ανοίξαμε την ευαισθησία του wifi +15% με επιτυχία σύνδεσης δικτύου στην 1 μπάρα 90%.

 

2.Βελτιώσαμε την σταθερότητα του kernel με εξωτερικές ρυθμίσεις πετυχαίνοντας χαμηλή κατανάλωση δίνοντας άνετα 48 ώρες μπαταρίας.

 

3.Κάναμε αλλαγή στο buffer size για μεγαλύτερη σταθερότητα.

 

H rom είναι prerooted, με ενσωματομένο το repartition χρησιμοποιώντας την κάρτα sd στο βασικό σύστημα σαν χώρο.

Επίσης έχει ήδη περασμένα τα google apps.

 

Η rom είναι έτοιμη προς χρήση και καθαρή από την βασική εγκατάσταση χωρίς περιττά.

 

Η rom λόγων των custom ρυθμίσεων είναι clean backup και η εγκατάσταση γίνεται με restore μέσω TWRP περιβάλλον.

 

Η κάθε εγκατάσταση γίνεται με ευθύνη του χρήστη.

 

Η έκδοση έχει περάσει το τέστ και είναι σταθερότατη.

 

Καλή εγκατάσταση.

Κάντε λήψη από το smartdigi.gr

 

[ATTACH]58359[/ATTACH] [ATTACH]58360[/ATTACH] [ATTACH]58361[/ATTACH] [ATTACH]58362[/ATTACH]

Edited by Smartdigi
Link to comment
Share on other sites

Άντε θα δοκιμάσω την smartdigi (βρίσκομαι στην cuco92). Να υποθέσω θέλει factory reset;

 

Full wipe, factory reset και φορματ στην μνήμη του τηλεφώνου.

 

Με την εγκατάσταση της CM12 θα χρησιμοποιηθεί ο αποθηκευτικός χώρος της κάρτας μνήμης σαν κυρίως χώρος του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Το site σας smartdigi μάλλον έχει θέμα, δεν με αφήνει να κανω register και να κατεβάσω την CM ρομ.

 

δεν βλεπω καποιο προβλημα.. στειλε μου pm to mails σου να σου φτιαξω ενα λογαριασμο εαν δεν σς αφηνει.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καποιο προβλημα.. στειλε μου pm to mails σου να σου φτιαξω ενα λογαριασμο εαν δεν σς αφηνει.

 

To κατάφερα, έφτιαξα λογαριασμό με οτι να ναι στοιχεία και τον δέχτηκε :p

Link to comment
Share on other sites

To κατάφερα, έφτιαξα λογαριασμό με οτι να ναι στοιχεία και τον δέχτηκε :p

 

Ότι να ναι? Πάλι ψεύδεσαι? ....:lol:

 

Καλημέρα !

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι? Πάλι ψεύδεσαι? ....:lol:

 

Καλημέρα !

 

Εννοώ οτι έβαλα ότι να ναι όνομα, διεύθυνση κλπ, και έβαλα σωστό mail. :p

 

Είμαι με την cm12 τώρα, τα προβληματάκια της τα έχει, με πρώτο και καλύτερο το θέμα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...