Jump to content

ΖΤΕ Nubia Ζ7 Mini


gdimitris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.ειμαι κατοχος του zte v967s και εφτασε η ωρα να προχωρησω σε κατι καλυτερο,ελπιζω να με δικαιωσει η επιλογη του Ζ7 mini..τα 105 ευρω του v967s ειναι αψογα το ευχαριστηθηκα σε ολα.λοιπον το z7 mini το εκλεισα απο vickmall απο τις 3 και στις 9 εγινε despaced to oversea οποτε εχω ακομα 20 μερες.

Στο Χda βλεπω που κανουν reparation στο κινητο,εχει ασχοληθη κανεις με κανενα οδηγο στο forum?επισης διαβαζω με προβληματα στο 4g ,δν γνωριζω με ποια εκδοση θα μου το στειλουν root,play store κτλ αλλα θελω να εχω 4g cosmote και 3g wind.απο οτι καταλαβα η 1.42 δν εχει θεματα στο 4g.επισης οι ονομασιες στις ROM εχουν αλλους κωδικους αναλογα με multilanguage σωστα?ελπιζω να εχουμε δυνατο forum με το Ζ7 mini οπως στο 967s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα.ειμαι κατοχος του zte v967s και εφτασε η ωρα να προχωρησω σε κατι καλυτερο,ελπιζω να με δικαιωσει η επιλογη του Ζ7 mini..τα 105 ευρω του v967s ειναι αψογα το ευχαριστηθηκα σε ολα.λοιπον το z7 mini το εκλεισα απο vickmall απο τις 3 και στις 9 εγινε despaced to oversea οποτε εχω ακομα 20 μερες.

Στο Χda βλεπω που κανουν reparation στο κινητο,εχει ασχοληθη κανεις με κανενα οδηγο στο forum?επισης διαβαζω με προβληματα στο 4g ,δν γνωριζω με ποια εκδοση θα μου το στειλουν root,play store κτλ αλλα θελω να εχω 4g cosmote και 3g wind.απο οτι καταλαβα η 1.42 δν εχει θεματα στο 4g.επισης οι ονομασιες στις ROM εχουν αλλους κωδικους αναλογα με multilanguage σωστα?ελπιζω να εχουμε δυνατο forum με το Ζ7 mini οπως στο 967s

 

 

 

 

Το forum εδώ είναι λίγο αδυναμο να το πω;αργοκίνητο καράβι;Δε πετάει η ομάδα...

Γιατί βρε παλικάρια μου;

Ίσως δε βοηθάει και η ίδια η εταιρία με τις ROM που διαθετει...δε βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο αυτή όπως στη xiaomi ή τη huawei....και μιλάμε για κινητό που τσακίζει τα παντα στην κατηγορία των 200-250€. Τολμώ να πω πως είναι και το καλυτερο κινητό αυτης..

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ...εν αναμονη δηλαδη μεχρι να παραλαβω.βλεπω να πεφτη διαβασμα στο xda.Να την ανεβασουμε λιγο την ομαδα σιγα σιγα.
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις απο e-fox???

εδω http://en.efox-shop.com/zte-nubia-z7-mini-4g-lte-msm8974aa-quad-core-20ghz-50-zoll-1920-1080-bildschirm-android-os-44-4g-g-293027#Fragen & Antworten

 

 

Το εχει στα 219.. την ωρα που το vickmall π.χ στα 289...

παιζει κατι??? καμια περιεργη χρεωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του συγκεκριμενου κινητου και θα ηθελα εαν καποιος μπορει να μου απαντησει σε μερικες ερωτησεις.

1.Η ΖΤΕ σαν εταιρεια ειναι αξιοπιστη καθως εχω lenovo P780 και ψαχνω κατι αντιστοιχα αξιολογο.

2.υπαρχουν καποια σχολια απο τους κατοχους για την καμερα γιατι ειναι ενα κομματι που μ ενδιαφερςι αρκετα.

Κατα τα αλλα απο οσο καταφερα να διαβασω εδω μου φαινεται πολυ καλη επιλογη απο αποψη επεξεργαστη και μπαταριας.

Θα περιμενω τα σχολια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του συγκεκριμενου κινητου και θα ηθελα εαν καποιος μπορει να μου απαντησει σε μερικες ερωτησεις.

1.Η ΖΤΕ σαν εταιρεια ειναι αξιοπιστη καθως εχω lenovo P780 και ψαχνω κατι αντιστοιχα αξιολογο.

2.υπαρχουν καποια σχολια απο τους κατοχους για την καμερα γιατι ειναι ενα κομματι που μ ενδιαφερςι αρκετα.

Κατα τα αλλα απο οσο καταφερα να διαβασω εδω μου φαινεται πολυ καλη επιλογη απο αποψη επεξεργαστη και μπαταριας.

Θα περιμενω τα σχολια σας :)

 

Ως πρωην κάτοχος xiaomi mi3 το οποίο μου έθεσε υψηλα στάνταρ για android συσκευές έχουμε και λέμε τα εξής...

1. Η ΖΤΕ βρίσκεται στην 4η θέση στην παγκοσμια αγορά τηλεπικοινωνιών (νομιζω πως κάτι λέει αυτο ). :D

Μη πας να το συγκρινεις με το P780 σε θέμα μπαταρίας γιατί θα απογοητευθεις οικτρά.

Αν όμως το συγκρίνεις σε όλα τα υπολοιπα θα παθεις την πλάκα σου απο ποιότητα κατασκευής,ταχύτητα,GPS,οθόνη, καμερα,WiFi,βίντεο,γραφικά,touch...ψήνει καφέ-παει τα παιδιά σχολείο...όχι τα δυο τελευταια δεν ισχύουν. :wacko:

2. Έχει αξιοπρεπέστατη κάμερα για την κατηγορία του..νομιζω πως θα μείνεις ικανοποιημένος.

 

Το P780 τυχαίνει να το χει ένας ξάδερφος μου και πιστεύω πως με την αγορά του z7 mini ανεβαίνεις 2 επίπεδα. :lol:

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις απο e-fox???

εδω http://en.efox-shop.com/zte-nubia-z7-mini-4g-lte-msm8974aa-quad-core-20ghz-50-zoll-1920-1080-bildschirm-android-os-44-4g-g-293027#Fragen & Antworten

 

 

Το εχει στα 219.. την ωρα που το vickmall π.χ στα 289...

παιζει κατι??? καμια περιεργη χρεωση?

Η τιμη 219 που βλεπεις ειναι σε ευρω, η τιμη που βλεπεις στο vickmail ειναι σε δολαρια :)

 

 

Γουσταρω να παρω αυτο το τηλεφωνο αλλα ακομα δεν εχω ψηθει με την μπαταρια του :(

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ως πρωην κάτοχος xiaomi mi3 το οποίο μου έθεσε υψηλα στάνταρ για android συσκευές έχουμε και λέμε τα εξής...

1. Η ΖΤΕ βρίσκεται στην 4η θέση στην παγκοσμια αγορά τηλεπικοινωνιών (νομιζω πως κάτι λέει αυτο ). :D

Μη πας να το συγκρινεις με το P780 σε θέμα μπαταρίας γιατί θα απογοητευθεις οικτρά.

Αν όμως το συγκρίνεις σε όλα τα υπολοιπα θα παθεις την πλάκα σου απο ποιότητα κατασκευής,ταχύτητα,GPS,οθόνη, καμερα,WiFi,βίντεο,γραφικά,touch...ψήνει καφέ-παει τα παιδιά σχολείο...όχι τα δυο τελευταια δεν ισχύουν. :wacko:

2. Έχει αξιοπρεπέστατη κάμερα για την κατηγορία του..νομιζω πως θα μείνεις ικανοποιημένος.

 

Το P780 τυχαίνει να το χει ένας ξάδερφος μου και πιστεύω πως με την αγορά του z7 mini ανεβαίνεις 2 επίπεδα. :lol:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου. Δεν ειχα σκοπο να συγκρινω μπαταριες με το τερατακι P780 :P

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος και εγώ. Merimobiles me EMS και μου ήρθε σε 8 ημέρες στο σπιτι.

 

Η ποιότητα κατασκευής με εξέπληξε, για να είμαι ειλικρινής. Περίμενα πλαστικούρα a la Samsung και, ευτιχώς, διαψευστηκα. Στιβαρότατη κατασκευή, 0 τριξίματα και πολύ καλά δεμένο σαν συσκευή.

 

Η οθόνη του είναι φανταστική.- Θα νομίζει κάποιος οτι το λέω (εγω και άλλοι κάτοχοι) επειδή πήρα το τηλέφωνο και είναι ψυχολογική ανάγκη να το αναδείξω. ΟΧΙ κατηγορηματικά. Είχα ενα LG optimus G (πολυαγαπημένο :cry: ) και η οθόνη του z7 minι ειναι εμφανώς καλύτερη, μοιάζει σε γωνίες θέασης και χρώματα στο ipad 4 που έχω (ναί, τόσο καλή είναι)

 

Τώρα απο επιδόσεις και τα λοιπά, τί να σας πώ... Τυπικός 801 είναι, να πω και την αμαρτία μου, τεράστια διαφορά με το Optimus g δεν είδα (και αυτό ειναι ΠΟΛΥ καλό πράγμα). Η μπαταρία που το έχω και το δουλεύω μου φαίνεται ΟΚ, όχι να τρελαθεί κάποιος, αλλα την ημερα την βγάζεις στο άνετο με μέτρια χρήση.

 

Software τωρα, με ενοχλει αφάνταστα η απουσία app drawer στον μαμα launcher. Πραγματικά με εκνευρίζει γιατι ειναι όλα χυμένα φάτσα φόρα :p ΝΟVA laucnher και άγιος ο θεος έχω να πώ.

 

Γενικά μου έχει κάνει πολύ καλη εντύπωση το τηλεφωνάκι, hardwarικα ειναι άπιαστο. Softwarικά με προβληματίζει η υποστήριξη της ZTE στο μέλλον. Προσωπικά με το που το πήρα του έβαλα την 1,62 multilanguage rooted και ιστορίες που βρήκα στο needrom. Έχει και ΜΙUI, και cm 11 απο ότι είδα αλλα θα κρατήσω την official και μετά θα κοιτάξω να το πειράξω περεταίρω :p

 

ΥΓ. Μήν δώσει κανείς λεφτα για root kai multilanguage, όλο το σκηνικό γίνεται μέσα σε 5 δευτερόλεπτα μεσα απο ένα προγραμματάκι.

Link to comment
Share on other sites

εεεμ...ήμαστε λίγο ασχετούλιδες... Εγώ αυτό που θέλω για το zte μου είναι αυτό που έκανα σε ότι κινητό είχα μέχρι τώρα...Εναν οδηγό για να περάσω σωστά την ROM ατόφια χωρίς τον launger της zte (για να μπορώ να έχω το gravity box) και να είναι multilanguage. Αλλα δε βλέπω να υπάρχει κατι τέτιο μέχρι στιγμής..

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλιστα ...εν αναμονη δηλαδη μεχρι να παραλαβω.βλεπω να πεφτη διαβασμα στο xda.Να την ανεβασουμε λιγο την ομαδα σιγα σιγα.

 

 

εεεμ...ήμαστε λίγο ασχετούλιδες... Εγώ αυτό που θέλω για το zte μου είναι αυτό που έκανα σε ότι κινητό είχα μέχρι τώρα...Εναν οδηγό για να περάσω σωστά την ROM ατόφια χωρίς τον launger της zte (για να μπορώ να έχω το gravity box) και να είναι multilanguage. Αλλα δε βλέπω να υπάρχει κατι τέτιο μέχρι στιγμής..

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος και εγώ. Merimobiles me EMS και μου ήρθε σε 8 ημέρες στο σπιτι.

 

Η ποιότητα κατασκευής με εξέπληξε, για να είμαι ειλικρινής. Περίμενα πλαστικούρα a la Samsung και, ευτιχώς, διαψευστηκα. Στιβαρότατη κατασκευή, 0 τριξίματα και πολύ καλά δεμένο σαν συσκευή.

 

Η οθόνη του είναι φανταστική.- Θα νομίζει κάποιος οτι το λέω (εγω και άλλοι κάτοχοι) επειδή πήρα το τηλέφωνο και είναι ψυχολογική ανάγκη να το αναδείξω. ΟΧΙ κατηγορηματικά. Είχα ενα LG optimus G (πολυαγαπημένο :cry: ) και η οθόνη του z7 minι ειναι εμφανώς καλύτερη, μοιάζει σε γωνίες θέασης και χρώματα στο ipad 4 που έχω (ναί, τόσο καλή είναι)

 

Τώρα απο επιδόσεις και τα λοιπά, τί να σας πώ... Τυπικός 801 είναι, να πω και την αμαρτία μου, τεράστια διαφορά με το Optimus g δεν είδα (και αυτό ειναι ΠΟΛΥ καλό πράγμα). Η μπαταρία που το έχω και το δουλεύω μου φαίνεται ΟΚ, όχι να τρελαθεί κάποιος, αλλα την ημερα την βγάζεις στο άνετο με μέτρια χρήση.

 

Software τωρα, με ενοχλει αφάνταστα η απουσία app drawer στον μαμα launcher. Πραγματικά με εκνευρίζει γιατι ειναι όλα χυμένα φάτσα φόρα :p ΝΟVA laucnher και άγιος ο θεος έχω να πώ.

 

Γενικά μου έχει κάνει πολύ καλη εντύπωση το τηλεφωνάκι, hardwarικα ειναι άπιαστο. Softwarικά με προβληματίζει η υποστήριξη της ZTE στο μέλλον. Προσωπικά με το που το πήρα του έβαλα την 1,62 multilanguage rooted και ιστορίες που βρήκα στο needrom. Έχει και ΜΙUI, και cm 11 απο ότι είδα αλλα θα κρατήσω την official και μετά θα κοιτάξω να το πειράξω περεταίρω :p

 

ΥΓ. Μήν δώσει κανείς λεφτα για root kai multilanguage, όλο το σκηνικό γίνεται μέσα σε 5 δευτερόλεπτα μεσα απο ένα προγραμματάκι.

 

 

πολυ καλος και εγω αυτο θα κανω με το καλο μολις το παραλαβω.Μπορεις να τεσταρεις το 4g εναν λειτουργει σωστα,cosmote.Επισης στο xda εχει οδηγο για repartition εαν δν σε καλυπτει αλλα απο οτι διαβαζω θελει προσοχη και λιγο ψαξιμο για τι εχει θεματα με το wifi και bt μετα αλλα φτιαχνεται...θελουμε οπωσδηποτε να φτιαξουμε εναν οδηγο αλλα που χρονος :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος και εγω αυτο θα κανω με το καλο μολις το παραλαβω.Μπορεις να τεσταρεις το 4g εναν λειτουργει σωστα,cosmote.Επισης στο xda εχει οδηγο για repartition εαν δν σε καλυπτει αλλα απο οτι διαβαζω θελει προσοχη και λιγο ψαξιμο για τι εχει θεματα με το wifi και bt μετα αλλα φτιαχνεται...θελουμε οπωσδηποτε να φτιαξουμε εναν οδηγο αλλα που χρονος :wacko:

 

 

και εαν μπορεις οχι μονο το 4G απο την μια καρτα, αλλα πως λειτουργει το θεμα και με τις 2 καρτες εαν μπορεις και εχεις δυνατοτητα.

μονο αυτο εαν διευκρινησω, προχωράω σε αγορα. με 2 λογια, εχω 2 καρτες που και οι δυο εχουν data. μπορω να τα διαχειριζομαι και τ 2 ??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμη δεν το έχω δουλέψει με network data καθώς είμαι είτε στην δουλειά που έχω wifi ή στο σπίτι, όπου επήσης έχω wifi, απο ταχύτητες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. 4G με την cote δεν είδα, μάλλον θα χρειάζεται κάποια ρύθμιση απο το μενού που δεν έχω βρεί, τα παιδιά που το έχουν πιο πολύ καιρό θα σας απαντήσουν σε αυτό.

 

Μέχρι στιγμής η cote μου δουλεύει σε 3G και η wind σε 2G και έχω την υποψία οτι μονο η πρώτη sim μπορεί να έχει ενεργοποιημένα δεδομένα. Τώρα τί ακριβώς παίζει θα σας πούν παλαιότεροι κάτοχοι.

 

Btw antutu score 37k, περίμενα παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Btw antutu score 37k, περίμενα παραπάνω :p

 

 

 

Εμενα εδωσε εως 37137 στο antutu.Εχουν κατεβασει τον χρονισμο του snapdragon 801 στα 2ghz για να εχουν καλυτερη αποδοση στη 2300mah (μικρή για την κατηγορια του) μπαταρια.

Πιστευω πως εαν το κινητο ειχε 2.5 ghz χρονισμο και 3100mah μπαταρια τοτε σιγουρα θα γραφαμε για 45.000+ στο antutu.

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμη δεν το έχω δουλέψει με network data καθώς είμαι είτε στην δουλειά που έχω wifi ή στο σπίτι, όπου επήσης έχω wifi, απο ταχύτητες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. 4G με την cote δεν είδα, μάλλον θα χρειάζεται κάποια ρύθμιση απο το μενού που δεν έχω βρεί, τα παιδιά που το έχουν πιο πολύ καιρό θα σας απαντήσουν σε αυτό.

 

Μέχρι στιγμής η cote μου δουλεύει σε 3G και η wind σε 2G και έχω την υποψία οτι μονο η πρώτη sim μπορεί να έχει ενεργοποιημένα δεδομένα. Τώρα τί ακριβώς παίζει θα σας πούν παλαιότεροι κάτοχοι.

 

Btw antutu score 37k, περίμενα παραπάνω :p

 

Παιδια μπορειται να ειστε πιο σαφης με τις δοκιμες και τα προβληματα για να μπορουμε να διασταυρωνουμε τα προβληματα τις καθε ROM,να συγκρινουμε και με το xda.εαν μπορεις κανε ενα screen attachment την εκδοση της rom.καλες οι επιδοσεις αλλα εαν δν ειναι λειτουργικο πληρες το κινητο παει στραφει,οι 300+ παραπανω στο aututu δν λεει τπτ.:lol: η πραγματικη επεξεργαστικη ισχυ του κινητο φαινεται καθαρα στο 3dmark,εκει φαινεται αισθητα ο χαμηλος χρονισμος της CPU και της GPU στα 450.οι περισσοτεροι απο εμας το επιλεξαμε λογο τιμης,δικαρτο και 4g και οχι για τις επιδοσεις του εξαλλου και το zte v967s μια χαρα ειναι ακομα για κανονικη χρηση εκτως απο βαρια 3d,ακομα και το modern combat 5 στο performance μια χαρα το τρεχει και μπαταρια τελεια.

Edited by senniha1994
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειται να ειστε πιο σαφης με τις δοκιμες και τα προβληματα για να μπορουμε να διασταυρωνουμε τα προβληματα τις καθε ROM,να συγκρινουμε και με το xda.εαν μπορεις κανε ενα screen attachment την εκδοση της rom.καλες οι επιδοσεις αλλα εαν δν ειναι λειτουργικο πληρες το κινητο παει στραφει,οι 300+ παραπανω στο aututu δν λεει τπτ.:lol: η πραγματικη επεξεργαστικη ισχυ του κινητο φαινεται καθαρα στο 3dmark,εκει φαινεται αισθητα ο χαμηλος χρονισμος της CPU και της GPU στα 450.οι περισσοτεροι απο εμας το επιλεξαμε λογο τιμης,δικαρτο και 4g και οχι για τις επιδοσεις του εξαλλου και το zte v967s μια χαρα ειναι ακομα για κανονικη χρηση εκτως απο βαρια 3d,ακομα και το modern combat 5 στο performance μια χαρα το τρεχει και μπαταρια τελεια.

 

Ο.κ. μια πρωτη γευση λοιπον

 

[ATTACH]52400[/ATTACH]

 

[ATTACH]52401[/ATTACH]

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω παρατηρησει πως σε ολες τις rom εχω ενα θεματακι με το bluetooth.

Εχω εγκαταστησει 1.42- 9.42-1.60 -1.62 και το ρημαδι "πηγαινοερχεται"...απενεργοποιειται και ενεργοποιειται μονο του.Τωρα για το Wifi δεν ειχα σε καμια θεμα και οσον αφορα το 4g δεν εχω αποψη επειδη δεν το χω ενεργοποιησει ακομα.

Υπαρχουν τροποι να δωθουν λυσεις για το bluetooth και το 4g απο το xda ομως δεν εχω βρει χρονο για να τις χρησιμοποιησω...(να φορτωθω δηλαδη στον κολλητο να περασει τις εντολες χειροκινητα στο τηλ. :blink::p

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω παρατηρησει πως σε ολες τις rom εχω ενα θεματακι με το bluetooth.

Εχω εγκαταστησει 1.42- 9.42-1.60 -1.62 και το ρημαδι "πηγαινοερχεται"...απενεργοποιει� �αι και ενεργοποιειται μονο του.Τωρα για το Wifi δεν ειχα σε καμια θεμα και οσον αφορα το 4g δεν εχω αποψη επειδη δεν το χω ενεργοποιησει ακομα.

Υπαρχουν τροποι να δωθουν λυσεις για το bluetooth και το 4g απο το xda ομως δεν εχω βρει χρονο για να τις χρησιμοποιησω

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο και εχει rom 1,2 multi root. εχω προβλημα με το 4g και τη vodafone.υπαρχει καποια ρυθμιση να διορθωσω το προβλημα? αλλιως αν υπαρχει καπου καποια rom

να αλλαξω αλλα να multilanguage.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο και εχει rom 1,2 multi root. εχω προβλημα με το 4g και τη vodafone.υπαρχει καποια ρυθμιση να διορθωσω το προβλημα? αλλιως αν υπαρχει καπου καποια rom

να αλλαξω αλλα να multilanguage.

 

 

 

Ριξε μια ματια στο needrom και στις 1.42 -1.60 και σ αυτη που χω εγω τωρα την 1.62

Στο xda παραθετει ενα παλικαρι οδηγιες που δινει λυσεις για το Bluetooth και το 4g

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Τι του εδωσες και βγαζει πιο πολυ αναβολικα?μαλλον η 1.62 ειναι η ταχυτερη,νομιζω οτι εχει θεματα στο 4g.βλεπω με το που το παραλαβω να κανω repartition και να περναω την 1.62
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Διαβάζω οσα γράφετε για το εν λογο κινητο και μου εχουν δημιουργηθει αποριες επειδη ειμαι μεταξυ σ αυτο και το honor6. ειδα καποιους φιλους να λενε οτι το κινητο εχει σκαλωματα.Δηλαδη τρωει κολληματα και αλλαζουν rom. επειδη δεν ειμαι ατομο που εχει αλλαξει rom και γενικα που βαζει χερι σ ενα κινητο μπορειτε να μου εξηγησετε αν το κινητο ειναι καλο γενικα αξιοπιστο καλο σε μπαταρια και γενικα να μου πειτε να παρω μια εικονα εσεις που το εχετε. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Διαβάζω οσα γράφετε για το εν λογο κινητο και μου εχουν δημιουργηθει αποριες επειδη ειμαι μεταξυ σ αυτο και το honor6. ειδα καποιους φιλους να λενε οτι το κινητο εχει σκαλωματα.Δηλαδη τρωει κολληματα και αλλαζουν rom. επειδη δεν ειμαι ατομο που εχει αλλαξει rom και γενικα που βαζει χερι σ ενα κινητο μπορειτε να μου εξηγησετε αν το κινητο ειναι καλο γενικα αξιοπιστο καλο σε μπαταρια και γενικα να μου πειτε να παρω μια εικονα εσεις που το εχετε. Ευχαριστω

 

Εγώ θα σου έλεγα να το πάρεις, η συσκευή είναι σοβαρή. Οι rom δεν έχουν γενικότερο θέμα, εγώ τουλάχιστον δεν εχω καταλάβει κάτι και η μπαταρία μου φαίνεται αξιοπρεπέστατη.

 

Το να αλλάξεις ρομ ειναι το πιο εύκολο πράγμα, διαλέγεις ποια σου αρέσει, κατεβάζεις, μεταφέρεις στο τηλέφωνο, περνάς και απολαμβάνεις (nesquick anyone? :lol: ). Μέχρι στιγμής δεν μου έχει κρασάρει τίποτα, όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα, αλλα το έχω μόνο 3 ημέρες με μπόλικο ψάξιμο :p

Link to comment
Share on other sites

Να σας βάλω και 2 screenshot απο την μπαταρία να δείτε και εσείς τι παίζει, δεν ειναι καθόλου κακό με τέτοια μπαταρία και 2 σιμ[ATTACH]52524[/ATTACH] [ATTACH]52525[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου σαν μέλος της ομάδας smartdigi devs με ένα λίγο διαφορετικό τρόπο.

Ξεκινώντας θα ήθελα να αναφέρω ότι δοκιμάζουμε κατά μέσο όρο 2 συσκευές το μήνα (στον ελεύθερο χρόνο μας) και κάποιες από αυτές τις κρατάμε λίγο παραπάνω, και τις "ξεπετσιάζουμε" αναζητώντας το καλύτερο μέσα από ρυθμίσεις και custom rom.

 

Ξεκινώντας την ανασκόπηση του τηλεφώνου θα ήθελα να πώ ότι σε γενικές γραμμές το Ζ7 δεν κατατάσσεται στα "κακά" παιδιά στις επιδόσεις και strong futures. Είναι βέβαια ένα ύπουλο τηλέφωνο που σε περιμένει στην γωνία και όταν χρειαστεί αντεπιτίθεται χωρίς δισταγμό σε κάθε απαίτηση με επιτυχία. Κρατάει χαμηλό προφίλ τόσο στην όψη όσο και στην χρήση του. Περισσότερο εντυπωσιάζει στην χρήση του παρά στην όψη που για κάποιους είναι αδιάφορο σαν design.

Τελειώνοντας την ανασκόπηση αναφέρω ότι σε σχέση με το απόλυτο bussines Kingzone K1 Turbo πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στο "άγριο" vs "διάρκεια". Τι σημαίνει? Το Κ1 μπαίνει άγρια στο παιχνίδι με τόσο πολύ δυναμισμό που στο τέλος τα φτύνει, σε αντίθεση με το Ζ7 μίνι που κρατά τις ισορροπίες τόσο στην λειτουργία όσο και στο διαχείριση ενέργειας.

 

Ας μπούμε και πιο μέσα λοιπόν...

 

Εξωτερικά το Ζ7 μίνι έχει μια απαλή αίσθηση σαν χάδι που σε ξεκουράζει. Οι καμπύλες του είναι πιο προσεγμένες και πιο άνετες σε σχέση με τις καμπύλες του 6ου μηλόφωνου που είναι πιο τραχές με ένα γραμμωτό σκαλοπάτι που είναι ενοχλητικό στην αφή.

 

Το πίσω πλαστικό καπάκι είναι από πλαστικό πολύ ελαφρού κράματος με μια μεγάλη ευλιγισία και αυθεντικότητα.

Η οθόνη του κινητού εντυπωσιάζει με την ανάλυσή της HD και υψηλά ppi εφάμιλλα του μηλόφωνου 6. Και μπορώ να πω ότι η οπτική αίσθηση είναι retina screen ναι καλά διαβάζεται, είναι από τα λίγα android τηλέφωνα που δίνουν αυτή την ξεχωριστή οπτική αίσθηση καθαρότητας.

 

Μνήμη: Με κάρτα μνήμη 64gb class 10 λειτουργεί απροβλημάτιστα και με μεγάλο χώρο. Η εσωτερική μνήμη των 16b? Με 133 συνολικές εφαρμογές (μαζί με το σύστημα) έχω περίσσευμα 8,5gb. Χωρίς πρόβλημα.

 

GSM: 2 micro sim 2G-3G-4G

Η λειτουργία δεδομένων λειτουργεί κανονικά στην 1 από τις 2 sim την φορά , αυτή που επιλέγεις και ανοίγεις μέσα παό το πάνελ ρυθμίσεων σαν data sim card.

 

Στις μετρήσεις λοιπόν: Η ΖΤΕ όπως θα αναφέρω και παρακάτω έχει επινοήσει κάποιες πονηρές ρυθμίσεις για να κάνει το τηλέφωνο πιο συμβατό στις απαιτήσεις και πιο οικονομικό στην ενέργεια.

Το τηλέφωνο αναγνωρίζει από μόνο του την ανάγκη του talk - tranfer - data update. Σε γενικές γραμμές λειτουργούν και οι 2 sim σε 2G με το data κλειστό εξοικονομώντας περίπου 15-25% παραπάνω μπαταρία με το ενσωματωμένο module διαχείρισης ενέργειας του τηλεφώνου.

Στην χρήση 3G και 4G με cosmote παρατήρησα αστάθεια συγχρονισμού μεταξύ κεραίας κινητής και τηλεφώνου, η οποία οφείλεται στο ελλειπές σταθερό 3G-4G της Ελλάδας, διότι το τηλέφωνο ανοιγόκλεινε την μεταγωγή του δικτύου κάνοντας σκαλοπάτια.

 

Η λήψη και στις 2 κάρτες είναι πάρα πολύ σταθερή και η απολαβή στην διάρκεια της ημέρας είναι -40db , -25db κρατώντας πολύ καλά επίπεδα επικοινωνίας!

 

Αποδόσεις:

 

Κλήση> Ακουστικό 10/10 υπερβολικά δυνατό

Κλήση> Μεγάφωνο 8/10

Κλήση> Μικρόφωνο 8/10

Wifi> 8/10

Bluetooth> 8/10

Ακουστικότητα μουσική> με DTS 10/10

Ενσωματωμένοι σένσορες> 7-8/10

GPS > 10/10 με IGO Primo (ταχύτητα-αξιοπιστία)

 

-----------------------------------------------

Γραφικό περιβάλλον και rom

 

Η ZTE όπως και η Huawei από μεριάς κίνας έχουν τα δικά τους apps και widgets για να γλυτώνουν από περαιτέρω ασυμβατότητες και γκρίνιες χρηστών. Έτσι λοιπόν δουλεύοντας την suite της ZTE δένει απόλυτα με την smooth αίσθηση του τηλεφώνου.

 

Δοκίμασα την Multilang 9.42, Official 1.60 - 1.62

Με root,rootuninstaller και πέταμα ότι δεν χρειαζόταν απέρριψα την 1.60 και ανάμεσα στις άλλες 2 κράτησα την 1.62 με περίπου 12% μεγαλύτερη ταχύτητα και 5% καλύτερη απόδοση μπαταρίας.(Δεν με πειράζει η 1.62 που έχει μόνο αγγλικά).

 

Σενάριο 1> Στην 1.62 λοιπόν χωρίς odex το τηλέφωνο είχε αστάθεια στους σένσορες κάποιοι δεν άνοιγαν καν , και μεγάλη κατανάλωση ενέργειας (drain battery).

Σενάριο 2> Στην 1.62 aosp με android google now launcher,keyboard L,matterial google apps (calendar,email 5 etc) Χάνει έχει μέση προς μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας και χάνει όλη την retina αίσθηση της οθόνης. Επίσης παρατηρήθηκε αύξηση θερμότητας του τηλεφώνου.

 

Summary: Κράτησα την 1.62 με τις παρακάτω εφαρμογές μόνο από μεριά της ΖΤΕ

 

1.Nubia contacts

2.Neoshare

3.Launcher

4.Myfile

5.Gallery

6.Camera

7.Exchange Services

8.Browser

9.Theme

10.Calendar storage

11.Video

12.Photo editor

13.Search

14.Print Spooler

15.Jigsaw

16.Nubia poster

17.Make Gif

18.Music Player

19.Calendar

20.Phone

21.Easy mode

22.Time Manager

23.Backup

24.Mini launcher

25.Calculator

27.Software update

28.Fota application

29.Zaccountservice

30.FMradio

31.Soundrecorder

32.Wfd Sink

33.DTS

34.Nubia platlogo

35.SVI Settings

36.ANT HAL Service

37.Nubia cloud

38.Powersaver

39.Bluetoothfinder

40.Bluetooth Companion

 

Εφαρμογές τύπου clean master είναι άχρηστες και ζημιογόνες για το κινητό.

Το Ζ7 έχει ενσοματωμένο στο framework cleaner το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να καθαρίζεις το κινητό ανα πάσα στιγμή.

Και με την εφαρμογή Power Saver κάνεις εξοικονόμηση ενέργειας με αυτόματο ή χειροκίνητο πρόγραμμα.

 

Ο launcher της ZTE έχει κατανάλωση λιγότερο και από τον nova launcher δίνοντας του την δυνατότητα να είναι γρήγορος , όμορφος και πλήρως συνεργάσιμος με τις λειτουργίες του τηλεφώνου.

 

-------------------------------------------

 

Η κάμερα τόσο στις φωτογραφίες όσο και στα βίντεο είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου σε φακό κινητού!

Flash led 10/10

-------------------------------------------

 

Κλείνοντας σαν επίλογο, θα ήθελα να πώ ότι το Ζ7 mini 4G , δεν με απογοήτευσε - προβλημάτισε.

Είναι μια απόλυτα δικαιολογημένη τιμή για την ΖΤΕ , αφού η ποιότητα κατασκευής και hardware δεν σου αφήνουν περιθώρια για ερωτηματικά.

Ποιά rom? H 9.42 για όσους θέλουν ελληνικά τα πάει μια χαρά...Η 1.62 για αυτούς που δεν έχουν θέμα με τα αγγλικά.

Πρόσθετα? Προτείνω να μην αποχωρηστείτε τον launcher και την suite της ZTE που ανέφερα πιο πάνω διότι το τηλέφωνο θα σας αφήνει ερωτηματικά....

H ZTE ενσωμάτωσε σε όλο το σύστημά της kernel,framework,odex files etc συγχρονισμένους κώδικες που δύσκολα συναντάς σε κινητά τηλέφωνα με στόχο την απόλυτη συμβατότητα και απόδοση καλής λειτουργίας και εξοικονόμησης ενέργειας.

Αυτό κάνει το τηλέφωνο ανταγωνιστηκότατο με mid μπαταρία που κρατάει 24-36 ώρες ανάλογα την χρήση.

 

Τέλος, το mini δίνει μια αίσθηση μυστηρίου με τον κόκκινο led φωτισμό του αφήνοντας ερωτηματικά για αυτούς που το βλέπουν...αλλά όχι για αυτόν που το χρησιμοποιεί! :secret:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...