Jump to content

Cubot S308


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Με kitkat είσαι ή με jelly bean; Σε jelly bean δεν έχω παρατηρήσει τα προβλήματα που αναφέρεις εκτός της αυτονομίας φυσικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με KitKat και τη τελευταια αναβαθμιδη 24/11/2014 κ vodafone
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στην 4.2 είδα άψογη συμπεριφορά σε όλα (GPS, wifi, σήμα) και όχι σε σύγκριση με συσκευές της κατηγορίας αλλά με high end επώνυμες συσκευές. Το GPS όπως έχει πει ξανά... δουλεύει σε επίπεδα συσκευών με qualcomm επεξεργαστή!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ομως οτι δε μπορω να κανω downgrade σε 4.2. Αν τυχον γινεται ομως θα κανα μια δοκιμη
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς υπάρχει (μια αδικαιολόγητη) ασυμβατότητα μεταξύ των ίδιων συσκευών με λειτουργικό kitkat και jellybean που δεν παίρνει η μία το λειτουργικό της άλλης. :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ομως οτι δε μπορω να κανω downgrade σε 4.2. Αν τυχον γινεται ομως θα κανα μια δοκιμη

Επειδή πέρασαν από τα χέρια μου και οι δύο σ συσκευές(με 4.4.2 & με 4.2) να σου πω ότι η 4.4.2 δουλεύει καλύτερα από την άλλη

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασαν από τα χέρια μου και οι δύο σ συσκευές(με 4.4.2 & με 4.2) να σου πω ότι η 4.4.2 δουλεύει καλύτερα από την άλλη

 

Παλι καλα δηλαδή !!??

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω την συσκευή στα χέρια μου και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά επειδή έχουν περάσει κάποια gps από τα χέρια μου, μάλλον δεν θα πρέπει να κρίνουμε την επίδοση του gps από ένα συγκεκριμένο λογισμικό μια χρονική στιγμή. Θα πρέπει να δοκιμάσουμε διαφορετικές χρονικές στιγμές και διαφορετικές καιρικές συνθήκες και εάν τα "συμπτώματα" επιμένουν τότε και με διαφορετικό software. Για παράδειγμα από ότι θυμάμαι τις Τετάρτες που κάτι παίζει με τη θέση των δορυφόρων υπήρχε θέμα και με την ταχύτητα που κλείδωνε η θέση αλλά και με την ακρίβεια ... με δύο διαφορετικά gps που χρησιμοποιούσαμε στη δουλειά τα οποία μάλιστα ήταν αποκλειστικής λειτουργίας (όχι τηλεφωνικές συσκευές κλπ.) και υποτίθεται καλής ποιότητας.
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή πέρασαν από τα χέρια μου και οι δύο σ συσκευές(με 4.4.2 & με 4.2) να σου πω ότι η 4.4.2 δουλεύει καλύτερα από την άλλη

 

Δηλαδή; Γίνε πιο αναλυτικός...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Γίνε πιο αναλυτικός...

 

Η απάντηση μου έχει να κάνει με τα τρία "προβλήματα "που παρατήρησε ο elpa02

και έχουν να κάνουν με gps σήμα 3G και μπαταρία όπου και στα τρία η "μαμά"(το τονίζω) έκδοση 4,4,2 είναι καλύτερη από την 4,2

με βασικότερο πλεονέκτημα την διάρκεια της μπαταρίας

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η απάντηση μου έχει να κάνει με τα τρία "προβλήματα "που παρατήρησε ο elpa02

και έχουν να κάνουν με gps σήμα 3G και μπαταρία όπου και στα τρία η "μαμά"(το τονίζω) έκδοση 4,4,2 είναι καλύτερη από την 4,2

με βασικότερο πλεονέκτημα την διάρκεια της μπαταρίας

 

Βέβαια ο elpa02 παρατήρησε αυτά τα προβλήματα σε 4.4 και όχι σε 4.2. Κάποιοι τα βλέπουν έτσι, κάποιοι τα βλέπουν ανάποδα. Anyway, συνεχίζουμε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο elpa02 παρατήρησε αυτά τα προβλήματα σε 4.4 και όχι σε 4.2. Κάποιοι τα βλέπουν έτσι, κάποιοι τα βλέπουν ανάποδα. Anyway, συνεχίζουμε...

 

το ξέρω γι αυτό και του είπα ότι στην 4,4 είναι καλύτερα από ότι στη 4,2 για να μη νομίζει ότι αν με κάποιο τρόπο (μάλλον αδύνατο) γυρίσει στην 4,2 θα είναι καλύτερα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο αυτα που παρατηρησα εγω και τουλαχιστον ακομα και ο mplevris θεωρείτε οτι ειναι θεμα SW ή HW?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να ρωτησω κατι,

εχω διαβασει ολοκληρο το θεμα, λογω του οτι ειμαι κατοχος απο σημερα του συγκεκριμενου κινητου, με Android 4.4

επειδη δεν ειμαι σχετικος με φλασαρισματα και αλλαγες ρομ κλπ....

ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να γινει η αλλαγη στο θεμα του χωρου για εφαρμογες;;

απ' οτι ειδα ο χωρος ειναι μονο 1 GB και κατι.... (δυστυχως πολύ λίγος....)

Υπάρχει κάποιος "οδηγος βημα βημα;;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να ρωτησω κατι,

εχω διαβασει ολοκληρο το θεμα, λογω του οτι ειμαι κατοχος απο σημερα του συγκεκριμενου κινητου, με Android 4.4

επειδη δεν ειμαι σχετικος με φλασαρισματα και αλλαγες ρομ κλπ....

ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να γινει η αλλαγη στο θεμα του χωρου για εφαρμογες;;

απ' οτι ειδα ο χωρος ειναι μονο 1 GB και κατι.... (δυστυχως πολύ λίγος....)

Υπάρχει κάποιος "οδηγος βημα βημα;;

Ευχαριστω

Αφού λες ότι το διάβασες όλο το θέμα θα έπρεπε να δεις ότι δύο τρεις σελίδες ποιο πίσω υπάρχει η απάντηση στην ερώτηση σου

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

τα εχω δει αλλα μπορω να πω οτι μπερδευτηκα....

υπαρχει καποιος οδηγος βημα βημα για μας που τωρα αρχισαμε να ασχολουμαστε με τετοια θεματα;

δεν ειμαι ασχετος απο τεχνολογικα, αλλα με το συγκεκριμενο θεμα (το πειραγμα κινητων)

δεν εχω ξανασχοληθει και φοβαμαι μην κανω καμια πατατα....

ποια ειναι η σειρα;

πρεπει να κανω πρωτα πρωτα root;;

και μετα να βαλω μια ΡΟΜ;;

ενας οδηγος υπάρχει καπου γιατι εχω χαθει μεσα στις σελιδες εδω και σε αλλα ξενα φορουμ (ειδικα στο xda....)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις οδηγιες που εδωσε και σε μενα ο mplevris και φλασαρα τα EBR 1-2 εχουμε:

 

Πας εδω και βλεπεις τα:

 

V6_CQ_4137C_V0.0.9_20141124 (179 dls) ----> ROM για φλασαρισμα

SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212 (111 dls) ------> Εργαλειο για το φλασαρισμα

cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2 (145 dls) ----->2 αρχεια που οριζουν το partition

 

Αν εχεις κανει το τελευταιο update με το wireless update τοτε την ROM αυτη στο παραπανω liνκ την εχεις ηδη (ειναι η 20141124).

Σε αυτη τηνν περιπτωση φλασαρεις μονο τα περιοεχομενα του cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2

Μετα το φλασαρισμα και μετα την νεα επανεκιννηση παιζει να μην βλεπει το ενα απο τα 2 partition οπως εγινε και με μενα. Ομως μου ζητησε απο μονο του να κανει format γιατι θεωρησε κατεστραμμενη τη μιση μνημη. Αυτα τα EBR 1-2 επεκτείνουν το 1GB σε 6Gb και αντιστοιχα μειωνουν τα υπολοιπα 16.

 

Αν δεν την εχεις, τοτε φλασαρεις ολο το πακετο. Δηλαδη απο τα 3 αρχεια που σου δινει για download. Σε αυτη τη περιπτωση δε ξερω αν θα συμβει το παραπανω θεμα με το 2ο partitoin.

 

Αν δεν εχεις ξαναδουλεψει το SP Flash Tools:

1.Βγαζεις την μπαταρια απο το κινητο

2. Τρεχεις το SP_Flash_Tool στο pc -ειναι exe file (Εγω δε χρειαστηκε να εγκαταστησω drivers για να δει το pc το κινητο)

3. Πας file, open scatter file και επιλεγεις απο το φακελο πoυ αποσυμπιεσες τα Cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2 το scatter.

4. Πατας download. Αστο να περιμενει. Τα EΒR 1-2 ειναι τικαρισμενα απο μονα τους

5. Βαζεις μπαταρια ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ, συνδεεις το τηλεφωνο στο pc

6. Φλασαρει και οταν τελειώσουν ολα βγαινει ο πρασινος κυκλος. Τελειοωσες αποσυνδεεις . ξεκινας το τηλεφωνο.

 

Τωρα αν θες μπορεις να κανεις το κινητο root.

 

[Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα βηματα με το SP Flash tools ειναι οπως στα εγραψα αλλα στα γραφω οπως τα θυμαμαι γιατι δε το χω προχειρο να το επιβεβαιωσω αυτη τη στιγμη. Αν καποιος εντοπισει καποιο λαθος ας διορθωσει εγκαιρα]

 

Για πιο πολλες λεπτομερειες δες και εδω http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=372405

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:)

Εχω την τελευταια ΡΟΜ 20141124, οποτε αφηνω αυτο το βημα...

το root ειναι αλλο πραγμα;;

 

(το τελευταιο λινκ για πιο πολλες λεπτομερειες δεν λειτουργει....)

 

Α και κατι άλλο,

οταν τα κανω αυτο με τα EBR, χωρις να πειραξω τη ΡΟΜ,

θα διαγραφουν τα τηλεφωνα μου κλπ;;

Edited by ilias2008
Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεφωνα δεν σβηνουν γιατι ειναι περασμενα στη sim (εκτος αν τα εχεις στην συσκευη )απο κει και περα θα σβησουν ολα οσων αφορα παιχνιδια και εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις οδηγιες που εδωσε και σε μενα ο mplevris και φλασαρα τα EBR 1-2 εχουμε:

 

Πας εδω και βλεπεις τα:

 

V6_CQ_4137C_V0.0.9_20141124 (179 dls) ----> ROM για φλασαρισμα

SP_Flash_Tool_v3.1344.0.212 (111 dls) ------> Εργαλειο για το φλασαρισμα

cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2 (145 dls) ----->2 αρχεια που οριζουν το partition

 

Αν εχεις κανει το τελευταιο update με το wireless update τοτε την ROM αυτη στο παραπανω liνκ την εχεις ηδη (ειναι η 20141124).

Σε αυτη τηνν περιπτωση φλασαρεις μονο τα περιοεχομενα του cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2

Μετα το φλασαρισμα και μετα την νεα επανεκιννηση παιζει να μην βλεπει το ενα απο τα 2 partition οπως εγινε και με μενα. Ομως μου ζητησε απο μονο του να κανει format γιατι θεωρησε κατεστραμμενη τη μιση μνημη. Αυτα τα EBR 1-2 επεκτείνουν το 1GB σε 6Gb και αντιστοιχα μειωνουν τα υπολοιπα 16.

 

Αν δεν την εχεις, τοτε φλασαρεις ολο το πακετο. Δηλαδη απο τα 3 αρχεια που σου δινει για download. Σε αυτη τη περιπτωση δε ξερω αν θα συμβει το παραπανω θεμα με το 2ο partitoin.

 

Αν δεν εχεις ξαναδουλεψει το SP Flash Tools:

1.Βγαζεις την μπαταρια απο το κινητο

2. Τρεχεις το SP_Flash_Tool στο pc -ειναι exe file (Εγω δε χρειαστηκε να εγκαταστησω drivers για να δει το pc το κινητο)

3. Πας file, open scatter file και επιλεγεις απο το φακελο πoυ αποσυμπιεσες τα Cubot s308 4.4.2 (6GB) internal EBR 1-2 το scatter.

4. Πατας download. Αστο να περιμενει. Τα EΒR 1-2 ειναι τικαρισμενα απο μονα τους

5. Βαζεις μπαταρια ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ, συνδεεις το τηλεφωνο στο pc

6. Φλασαρει και οταν τελειώσουν ολα βγαινει ο πρασινος κυκλος. Τελειοωσες αποσυνδεεις . ξεκινας το τηλεφωνο.

 

Τωρα αν θες μπορεις να κανεις το κινητο root.

 

[Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα βηματα με το SP Flash tools ειναι οπως στα εγραψα αλλα στα γραφω οπως τα θυμαμαι γιατι δε το χω προχειρο να το επιβεβαιωσω αυτη τη στιγμη. Αν καποιος εντοπισει καποιο λαθος ας διορθωσει εγκαιρα]

 

Για πιο πολλες λεπτομερειες δες και εδω http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=372405

 

και στο τελος, διαβαζω, λεει,

after flash make wipe data/cache

 

Δηλαδη;; πως γινεται αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

και στο τελος, διαβαζω, λεει,

after flash make wipe data/cache

 

Δηλαδη;; πως γινεται αυτο;;

 

 

http://wiki.cyanogenmod.org/w/ClockWorkMod_Instructions

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

θα διαγραφουν τα τηλεφωνα μου κλπ;;

 

Καλο ειναι να εχεις ενα αντιγραφο των επαφων σου αν αυτο σε καιει πιο πολυ. Νομιζω η πιο απλη λυση αν τις εχεις στη συσκευη ειναι να τις κανεις export και να φυλαξεις το αρχειο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλεφωνο εχει μια default εφαρμογη εγκατεστημενη την ToDo. Μπορω με καποιο τροπο να την απεγκαταστησω?

Οπως και το drive. Δεν εχω θεμα χωρου μετα το repartition αλλα θα θελα να τις ξηλωσω.

Ειμαι root.

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εχεις ενα αντιγραφο των επαφων σου αν αυτο σε καιει πιο πολυ. Νομιζω η πιο απλη λυση αν τις εχεις στη συσκευη ειναι να τις κανεις export και να φυλαξεις το αρχειο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλεφωνο εχει μια default εφαρμογη εγκατεστημενη την ToDo. Μπορω με καποιο τροπο να την απεγκαταστησω?

Οπως και το drive. Δεν εχω θεμα χωρου μετα το repartition αλλα θα θελα να τις ξηλωσω.

Ειμαι root.

 

Κατέβασε το "titanium back up" και πάτα αντιγραφο ασφαλείας/απεγκατάσταση σε αυτό που θες να απεγκαταστήσεις πάντα με προσοχή

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Σε ολες αυτες τις εφαρμογες που εγκατασταθηκαν με την ROM το Titanium πριν την απεγκατασταση προειδοποιει οτι καποιες εφαρμογες ειναι απαραιτητες για να δουλευει σωστα μπλα μπλα .

Σε αυτες τις περιπτώσεις υπάρχει οντως κινδυνος να χρειαστεί ξαναφλασαρισμα η ROM απο την αρχη?

 

Πριν λιγο το watchdog μου βγαλε threshold app alert για το drive στα 89.9% ενω δε το χω δουλεψει ποτε!! Τωρα εχω και λογο να το ξηλωσω αλλα η παραπανω ερωτηση παραμενει

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος που χρησιμοποιεί και τις 2 sim στο τηλεφωνο να μου πει ποση διαφορα εχει το σημα μεταξυ 3G και 2G και με ποια εταιρία ?

Εγω πχ ειμαι με 2 καρτες vodafone και οποια απ τις 2 εχω ενεργοποιημενο το 3G εχει 3 γραμμες λιγοτερες απο την αλλη που εινα σε 2G. Σχεδον ειναι αδυνατο να εχω συνδεση στο Internet. Αυτο το θεμα το σχεδον παντου απο αποψη τοποθεσιας. Σε ελαχιστες περιπτωσεις εχω δει πανω απο 3 γραμμες σε 3G συνδεση -μαλλον θα βρισκομουν διπλα σε κεραια χωρις να το ξερω.

 

Κατι ακομα που θα θελα να ρωτησω ειναι το εξης. Σημερα εφαγε σκαλωμα η περιστροφη οθονης. Τι και τικαρα ξετικαρα δε καταλαβαινε τιποτα. Μονο αφου εβγαλα μπαταρια εστρωσε. Εν τω μεταξυ στο rebοοt πατησα καταλαθος δε θυμαμαι τι και με εβγαλε σε ενα μενου τυπου recovery στα κινεζικα όμως ειχε μια τελευταια επιλογη για αγγλικα. ΑΠο κει υπηρχε επιλογη να κανει full test στο κινητο μεταξυ των οποιων και το Gsensor. Στο τεστ που εκανε εμφανιζε 3 αριθμούς (x,y,z συντενταγμενες ?) που αλλαζαν τιμες αναλογα με την θεση του κινητου. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μονο οι X, Y αλλαζαν τιμες η 3η οχι. Ειναι φυσιολογικό?

 

Και ενα τελευταιο. Η native εφαρμογη mail μου βγαζει απο σημερα συχνα πυκνα Internal Error και ρωταει για Report και δεν κανει refresh μονη της. Ειναι προβλημα της εφαρμογης ή της ROM γενικοτερα? Τη βρηκα εδω μπορω να την εγκαταστησω απο πανω?

 

Υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργεί προβλήματα το WatchDog?

 

Σας εχω πρηξει ετσι?? :)

Edited by elpa02
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...