Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φτιαχνω καφε με μπρικι espresso , παντα επαιρνα καφε απο super market και δεν ειχα κανενα προβλημα, τωρα πηρα καφε απο starbucks και εκει σου κοβουν τον καφε ,

το θεμα ειναι οτι με αυτο το καφε , το μπρικι αρχιζει και βγαζει ατμο απο τη βαλβιδα και το νερο δεν μπορει να αναιβει ολο πανω, λετε να φταιει ο καφες? πρεπει να κοπει σε αλλη σκαλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειμαι λιγακι αρχαριος στους καφεδες...ειδα στο σουπερμαρκετ ενα κουτακι fredochino και πηρα να δοκιμασω να δω πως ειναι...ειναι ιδιος με της μηχανης που εχουν οι καφετεριες???πως τον φτιαχνουμε:p?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγακι αρχαριος στους καφεδες...ειδα στο σουπερμαρκετ ενα κουτακι fredochino και πηρα να δοκιμασω να δω πως ειναι...ειναι ιδιος με της μηχανης που εχουν οι καφετεριες???πως τον φτιαχνουμε:p?

 

δεν έχει οδηγίες στο πλάι??

το καλοκαίρι είχα δοκιμάσει και μπορώ να πω οτι μου άρεσε αρκετά...:)

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγακι αρχαριος στους καφεδες...ειδα στο σουπερμαρκετ ενα κουτακι fredochino και πηρα να δοκιμασω να δω πως ειναι...ειναι ιδιος με της μηχανης που εχουν οι καφετεριες???πως τον φτιαχνουμε:p?

ΘΕΟΣ:D

 

Έχει οδηγίες στο πλάι ρε συ:p

 

Αλλά μιας και βαριέσαι,αν θυμάμαι καλά βάζεις 2 κουταλιές γεμάτες από τη σκόνη,μισό ποτήρι γάλα(φρέσκο καλύτερα) και γεμίζεις με παγάκια το ποτήρι.Ρίχνεις το μίγμα στο μπλέντερ και το χτυπάς καλά.

Αυτό ήταν:p

Link to comment
Share on other sites

Πότε την αγόρασες και ήταν τόσο φτηνή?

Εγώ που βλέπω συχνά amazon.uk, το λιγότερο που την βρήκα ήταν 102 λίρες.

 

Και εγω την παρακολουθουσα απο το amazon.uk και εβαλε προσφορα σε αυτη τη τιμη για 24 ωρες και την προλαβα :D

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην φάση αναζήτησης μηχανής για espresso και με όοοοολα αυτά που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί!!!

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια μηχανή. Ή μήπως κάτι που πρέπει να προσέξω?

Δεν θα ήθελα όμως να πέρνει κάψουλες.

Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγακι αρχαριος στους καφεδες...ειδα στο σουπερμαρκετ ενα κουτακι fredochino και πηρα να δοκιμασω να δω πως ειναι...ειναι ιδιος με της μηχανης που εχουν οι καφετεριες???πως τον φτιαχνουμε:p?

 

αυτος ο fredochino που εχουν οι καφετεριες ειναι απο μηχανη, δυσκολα να τον φτιαξεις στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

^ Πριν κάτι χρόνια, με έναν φίλο μου που έχει ένα μπλέντερ thermo mix ή κάπως έτσι, με μεταλλική "κανάτα" και πολλές στροφές, είχαμε κάνει μερικές δοκιμές και είχαμε βγάλει αποτέλεσμα που έμοιαζε πολύ με τον frappuccino και τα συναφή. Και οι δοκιμές είχαν γίνει πριν βγουν τα έτοιμα μίγματα, κάναμε συνδιασμούς με νεσκαφέ, στιγμιαίο εσπρέσο, σκόνη κακάο για παιδιά τύπου νεσκουίκ, γάλα, μίλκο και διάφορα τέτοια. Υποθέτω ότι τώρα με τις έτοιμες σκόνες θα είναι πιο εύκολο. Τώρα που το σκέφτομαι, το καλοκαιράκι να θυμηθώ να ξαναδοκιμάσουμε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγακι αρχαριος στους καφεδες...ειδα στο σουπερμαρκετ ενα κουτακι fredochino και πηρα να δοκιμασω να δω πως ειναι...ειναι ιδιος με της μηχανης που εχουν οι καφετεριες???πως τον φτιαχνουμε:p?

 

Σκόνη, γάλα, μπόλικα παγάκια και τα χτυπάς στο μπλέντερ. Δεν το έχω φτιάξει ποτέ σε οικιακό εξοπλισμό και δεν μπορώ να σε βοηθήσω για αναλογία και αν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.

 

Στα μαγαζιά χρησιμοποιούν μόνο την σκόνη και γάλα και το ειδικό μηχάνημα αναλαμβάνει να παγώσει το μείγμα και να το φέρει στην κατάσταση που βλέπεις στις καφετέριες. Χρησιμοποιώντας πάγο ώστε να γίνει frozen, είναι λογικό να γίνεται πιο νερουλό.

 

Κάνε δοκιμές σπίτι σου και πες μας εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκόνη, γάλα, μπόλικα παγάκια και τα χτυπάς στο μπλέντερ. Δεν το έχω φτιάξει ποτέ σε οικιακό εξοπλισμό και δεν μπορώ να σε βοηθήσω για αναλογία και αν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.

 

Στα μαγαζιά χρησιμοποιούν μόνο την σκόνη και γάλα και το ειδικό μηχάνημα αναλαμβάνει να παγώσει το μείγμα και να το φέρει στην κατάσταση που βλέπεις στις καφετέριες. Χρησιμοποιώντας πάγο ώστε να γίνει frozen, είναι λογικό να γίνεται πιο νερουλό.

 

Κάνε δοκιμές σπίτι σου και πες μας εντυπώσεις.

 

ευχαριστω πολυ παιδια...το εκανα...οντως ειναι διαφορετικος αλλα δεν ειναι και ασχημος...πιο ωραιος ειναι της μηχανης...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια...το εκανα...οντως ειναι διαφορετικος αλλα δεν ειναι και ασχημος...πιο ωραιος ειναι της μηχανης...

Αν εκτελέσεις σωστά τη συνταγή και χρησιμοποιήσεις συμπαγή παγάκια (όχι σαν αυτά τα νερουλά τις καφετέριας που λιώνουν κατευθείαν) και έχεις ένα καλό μπλέντερ θα γίνει καλύτερος από της καφετέριας:)

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο μοντελο της Tassimo πλεον πωλειται και Ελλαδα

Το εχει ο κωτσοβολος στα 99€ προσφορα TAS2004. Ειναι ιδιο με το αλλο σε δυνατοτητες. Απλα περνει μισο λιτρο λιγοτερο νερο το δοχειο και εχει εναλλαξιμα πλαστικα για να δωσεις διαφορετικο χρωμα στη συσκευη.

Κατι πηρε και το αυτι μου οτι και το media market εχει 99€ τη tassimo (σε φυλλαδιο παντως δεν ειδα αυτη τη προσφορα) δε ξερω ομως πιο μοντελο.

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα η Tassimo απο το Amazon.uk !!!!

170 εδω 85 ευρω στο Amazon (TAS 6515)...............:D:D:D

Ηρθε μεσα σε μια μερα μερα και σε πολυ καλη συσκευασια !!!

Μην το σκεφτεστε καθολου......!!!!

Οσο για τον καφε ...............απλα Απολαυση..........!!!!

 

Χρειαστηκε να βαλεις ανταπτορα η την χρησιμοποιησες ετσι οπως ηρθε απο Αγγλια?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαστηκε να βαλεις ανταπτορα η την χρησιμοποιησες ετσι οπως ηρθε απο Αγγλια?

 

παντα με ανταπτορα!

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακια σημερα ηπια ενα freddochino απο everest και μου φανηκε ξινος τι μπορει να φταει???

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν το γάλα να μην ήταν καλό ή απλά είχαν αφήσει το μείγμα μέσα στο μηχάνημα για πολλές μέρες. Πρέπει τακτικά να ανανεώνεται το μείγμα και να πετιέται το παλιό.
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω starbucks cappuccino t discs για την tassimo?

 

...μονο απο τη Ευρωπη δυστυχώς. Εγω έφερα House Blend απο co.uk μεσω Amazon. Απλα τέλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

...μονο απο τη Ευρωπη δυστυχώς. Εγω έφερα House Blend απο co.uk μεσω Amazon. Απλα τέλεια!!!!

 

Ξέρεις συγκεκριμένα για cappuccino starbucks? Το amazon δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις συγκεκριμένα για cappuccino starbucks? Το amazon δεν έχει...

 

δεν βγαζει η Starbucks cappuccino σε disk...

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις αρκετες ποικιλες σε Starbucks (αν και καποια εχουν ελλειψη). Αν κανεις μεγαλη παραγγελια δε θα σου φανουν και τα 20€ των μεταφοριων μια και εχει καλυτερες τιμες απο τα ραφια και απο το tassimo.gr

 

δεν βγαζει η Starbucks cappuccino σε disk...

 

http://www.about-tea.de/img/user/produktbilder/klein/TA0105.jpg

Edited by Nikos_s3
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...