Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εχω μια μεταλλικη επαναγεμιζομενη καψουλα για Nespresso μηχανη, αλλα δεν ξερω πως πρεπει να αλεσω σωστα τον καφε οσες φορες μου τον εχουν κοψει ειτε χοντρο ειτε ψιλο παντα μπουκωνει. Εχω δοκιμασει στο 2.5/4/4.5 αλλα τιποτα. Καμια ιδεα απο καποιον;

 

Να τους πας μια κάψουλα γεμάτη να την ανοίξουν για να δουν πως πρέπει να είναι αλεσμένος ο καφές...το ξέρω είναι λίγο μπακαλίστικος τρόπος άλλα αυτή η λύση μου ήρθε τώρα :lol:.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό μήνα παίδες... έχει δοκιμάσει κανείς τις κάψουλες της L'OR Espresso

, που είναι συμβατές και με μηχανές Nespresso να μου πει την γνώμη του ; Τρέχουν αυτό το διάστημα και για λίγες μέρες ακόμα σε προσφορά με 3,19 ευρώ/10 τμχ και σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιες και αν μου αρέσουν να πάρω μερικές 10δες για απόθεμα !!! Έχετε να προτείνετε καμία δοκιμασμένη ;;

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σε promo τις 10-11-12. Παίρνω την 12αρα. Πίνετε άνετα. Οι υπόλοιπες είναι για πέταμα. Αλλά το θέμα είναι και από γεύση τι προτιμάς.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς μεγαλη μου απογοητευση διαπιστωσα οτι φετος στο e-shop της tassimo η ποικιλια εχει περιοριστει δραματικα.Απο εκει που ειχε μια τεραστια ποικιλια σε καφεδες,τσαϊ και ροφηματα,τωρα βρισκω λιγοτερα κι απο αυτα που εχει στο super market,δηλ,2-3 ειδη καφε,και κανα 2 ειδη σοκολατας,ολα κι ολα 5-6 προϊοντα,ενω μεχρι περσι εβρισκα πανω απο 30.Αντιθετα στο γερμανικο site της tassimo υπαρχει μεγαλη ποικιλια παρα πολλα διαφορετικα ροφηματα.Γιατι το ελληνικο site εχει ρημαξει τοσο?Θα μπορουσα να παραγγειλω απ'το γερμανικο site και να μου τα στειλουν ελλαδα?Εναλλακτικα ξερει κανεις καποιο αλλο ελληνικο site που να μπορω να βρω μεγαλη ποικιλια απο καψουλες tassimo?Πιο πολυ με ενδιαφερει ο καφες Medaille d'or που ηταν ο αγαπημενος μου. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Οι καψουλες παντως για καποιον που πινει εσπρεσσο δεν συμφερουν καθολου. Οταν λεω πινει εννοω τουλαχιστον 3-4 τη μερα. Εγω ακομα πειραματιζομαι με κοψιματα στον καφε για να μην μπουκωνει η επαναγεμιζομενη. :rolleyes: Ευτυχως που εχω και κανονικη εσπρεσιερα και δεν παει χαμενος ο καφες.:p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σε promo τις 10-11-12. Παίρνω την 12αρα. Πίνετε άνετα. Οι υπόλοιπες είναι για πέταμα. Αλλά το θέμα είναι και από γεύση τι προτιμάς.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πήρα να δοκιμάσω απόψε την ποικιλία Lungo Profondo, με ένταση 8, λέει ότι έχει μια γεύση αμυγδάλου...άντε να δούμε τι θα δούμε !!! Γενικά δεν μπορώ τις πολύ δυνατές εντάσεις, για να σου δώσω να καταλάβεις δηλαδή, από τις Nespresso πίνω την Roma (8) και την Volluto (4) σχεδόν σε καθημερινή βάση, πάντα σε δοσολογία των 40 ml !!!

 

Οι καψουλες παντως για καποιον που πινει εσπρεσσο δεν συμφερουν καθολου. Οταν λεω πινει εννοω τουλαχιστον 3-4 τη μερα. Εγω ακομα πειραματιζομαι με κοψιματα στον καφε για να μην μπουκωνει η επαναγεμιζομενη. :rolleyes: Ευτυχως που εχω και κανονικη εσπρεσιερα και δεν παει χαμενος ο καφες.:p

 

Στην αρχή έπαιρνα από έξω εναν καπουτσίνο ή φρέντο εσπρέσσο από τις γνωστές αλυσίδες που υπάρχουν και έδινα συνολικά από 1,40 μέχρι 4,00 ευρώ την ημέρα. Από τότε που πήρα την συσκευή με κάψουλες στο σπίτι μου, μπορώ να πω ότι έχω γλυτώσει αρκετά ευρώ και ας πίνω 2-3 καφέδες την ημέρα. Τώρα αν αργότερα τις βαρεθω ίσως επενδύσω κάποια χρήματα σε μια επσρεσσιερα με χύμα καφέ. Είναι όμως, κακά τα ψέματα, μεγάλη ευκολία αυτές οι κάψουλες. Καφέ σε λιγότερο από 1' και χωρίς να έχεις να πλύνεις τπτ σχεδόν μετά (άντε λίγο ζεστό νερό στην αφρογαλιερα) είναι μεγάλη υπόθεση για μας τους τεμπέληδες !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα παίδες... έχει δοκιμάσει κανείς τις κάψουλες της L'OR Espresso

, που είναι συμβατές και με μηχανές Nespresso να μου πει την γνώμη του ; Τρέχουν αυτό το διάστημα και για λίγες μέρες ακόμα σε προσφορά με 3,19 ευρώ/10 τμχ και σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιες και αν μου αρέσουν να πάρω μερικές 10δες για απόθεμα !!! Έχετε να προτείνετε καμία δοκιμασμένη ;;

 

Ποιό σούπερ μάρκετ, Γαλαξίας; Τις προάλλες πήρα ένα δεκάρι, δεν συγκράτησα την ονομασία, και μου φάνηκε αρκετά καλύτερο από επιπέδου D&Ε δηλαδή όχι κάτι τρομερό για την μάλλον ακριβή τιμή του στα 4 ευρώ. Θέλω να δοκιμάσω κι εγώ το ριστρέτο του.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ο Μασούτης είναι μέχρι και αύριο 3/10 !!! Για τον Σκλαβενίτη δεν θυμάμαι μέχρι πότε είναι αλλά και αυτός κάπου εδώ τελειώνει η προσφορά του. Έτρεχε προωθητική ενέργεια από τις αρχές Σεπτέμβρη !!!
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έπαιρνα από έξω εναν καπουτσίνο ή φρέντο εσπρέσσο από τις γνωστές αλυσίδες που υπάρχουν και έδινα συνολικά από 1,40 μέχρι 4,00 ευρώ την ημέρα. Από τότε που πήρα την συσκευή με κάψουλες στο σπίτι μου, μπορώ να πω ότι έχω γλυτώσει αρκετά ευρώ και ας πίνω 2-3 καφέδες την ημέρα. Τώρα αν αργότερα τις βαρεθω ίσως επενδύσω κάποια χρήματα σε μια επσρεσσιερα με χύμα καφέ. Είναι όμως, κακά τα ψέματα, μεγάλη ευκολία αυτές οι κάψουλες. Καφέ σε λιγότερο από 1' και χωρίς να έχεις να πλύνεις τπτ σχεδόν μετά (άντε λίγο ζεστό νερό στην αφρογαλιερα) είναι μεγάλη υπόθεση για μας τους τεμπέληδες !!!

 

Εννοειται ειναι ευκολια οι καψουλες, γι' αυτο πηρα τη μηχανη και "παιδευομαι". Εχω παρει αρκετες "ιμιτασιον" καψουλες αλλα καμια δεν με ενθουσιασε στη γευση. 2-3 καφεδες την ημερα δεν ειναι τιποτα, εγω πινω δυο διπλους εσπρεσσο πριν παω για δουλεια! :p:lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Μετά από χρόνια αποφάσισα να πάρω ξανά μηχανή espresso, σαν υποτιθέμενος λάτρης του καλού espresso είναι ντροπή να κάνω συνεχώς outsourcing αυτή μου την ανάγκη...

 

Βασικά με δελέασε η υπερβολικά μεγάλη προσφορά της μηχανής (25€ λόγω stock/βιτρίνας). Η μηχανή (ariete picasso 1365B) είναι κάτι περισσότερο από ερασιτεχνική, τα πάντα πλαστικά. Το μοναδικό της πλεονέκτημα δεν παίρνει κάψουλες (οκ είμαι παλιομοδίτης σε αυτό - μην ανοίξουμε αυτό το debate).

 

Υποψιασμένος ότι είναι «αδύναμη», ζήτησα να μου κόψουν το καφέ στο 4. Έκανε (λίγο) αφρό, αλλά η γεύση του καφέ είναι δρομολόγιο Ρίο-Αντίρριο (:lol:). Μου έκανε εντύπωση ότι μετά στο δοχείο ότι ο καφές ήταν λες και ήταν «γαλλικός», εντελώς λάσπη. Μάλιστα δοκίμασα ξανά αυτή την φορά πιέζοντας περισσότερο στο δοχείο.

 

Θέλω να ρωτήσω αν εγώ ξέχασα την τέχνη του espresso (π.χ. ήταν λάθος που ζήτησα 4) και αν υπάρχει περίπτωση να σώσω κάπως το αποτέλεσμα της μηχανής.

Έτσι για τα records: Στην Κύπρο τουλάχιστον η Nespresso βάλανε έκπτωση σε όλες τις μηχανές 50% και τσίμπησα μια την πιο φθηνή τους στα 50 ευρώ + 14 random κάψουλες δώρο. Μέσα σε 2 μέρες πήγα τσίμπησα άλλες 100 :p

 

Πιο ολοκληρωμένη και λειτουργική λύση δεν μπορώ να σκεφτώ. Και η ποιότητα του καφε σίγουρα είναι άνω του μετρίου. Γλυτώνεις και το καθάρισμα. Σε περίπου 10 sec έχεις καφεδάκι σου.

 

Οπότε όποιος δεν έχει την τέρμα υπομονή αλλά ούτε και budget, η nespresso είναι μάλλον μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φαν του εσπρέσο και, επειδή μας είχαν δώσει δώρο στη δουλειά ένα σετ με κάψουλες νεσπρέσο άρχισα να το χρησιμοποιώ.

Ομως: Από τη στιγμή που άρχισα να χρησιμοποιώ μηχανή με χύμα καφέ, δεν γίνεται να ξαναδοκιμάσω κάψουλα. Είναι τόσο μεγάλη η ελευθερία που έχεις για να φτιάξεις το δικό σου χαρμάνι (ή να πάρεις όποιον καφέ θές έτοιμο) και τόσο εύκολο στο καθάρισμα που πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο. Δοκιμάστε και νομίζω δε θα απογοητευτείτε!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φαν του εσπρέσο και, επειδή μας είχαν δώσει δώρο στη δουλειά ένα σετ με κάψουλες νεσπρέσο άρχισα να το χρησιμοποιώ.

Ομως: Από τη στιγμή που άρχισα να χρησιμοποιώ μηχανή με χύμα καφέ, δεν γίνεται να ξαναδοκιμάσω κάψουλα. Είναι τόσο μεγάλη η ελευθερία που έχεις για να φτιάξεις το δικό σου χαρμάνι (ή να πάρεις όποιον καφέ θές έτοιμο) και τόσο εύκολο στο καθάρισμα που πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο. Δοκιμάστε και νομίζω δε θα απογοητευτείτε!

Οι παραδοσιακές μηχανές θέλουν μεγάλη προσοχή/έρευνα στην επιλογή τους.

Χρειάζεται να ξέρεις τι κόψιμο απαιτεί ο συγκεκριμένος καφές στην συγκεκριμένη μηχανή.

Χρειάζεται καθάρισμα.

Δεν είμαστε όλοι barristers.

Για παρόμοιους λόγους δεν πέτυχε και η Apple; :happy:

Link to comment
Share on other sites

...τώρα να αγοράζετε μηχανές με 30 και 50 Ευρώ και να θεωρείτε ότι πίνετε εσπρέσο,μάλλον δεν έχετε πιεί καφέ από κανονική μηχανή,καλή πρώτη ύλη και μάγκα χειριστή.Aυτά που οι Ιταλοι λένε 4Μ.Miscela-Macinadosatore-Macchina-Mano.

Γι' αυτό,αν θέλετε καλό καφέ,μόνον σε καλό μαγαζί μπορείτε να πιείτε.Και αυτά δεν είναι πολλά,δυστυχώς.

Εγώ έχω δώσει πάρα πολλά λεφτά για το...σπορ αυτό στο παρελθόν,μέχρι καβουρδιστήρι είχα πάρει,αλλά τώρα χάλασε η μηχανή,μετά από 17 χρόνια που την έχω,και λεφτά για να πάρω άλλη,αντίστοιχη,δεν υπάρχουν πια.Ας όψεται η κρίση.

Ετσι,τώρα πίνω στιγμιαίο οργανικό καφέ,βάζοντας μέσα θυμαρίσιο μέλι αντί για ζάχαρη,οπότε η ποιότητα απογειώνεται.

Τι να κάνουμε,πενία,τέχνας κατεργάζεται...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...τώρα να αγοράζετε μηχανές με 30 και 50 Ευρώ και να θεωρείτε ότι πίνετε εσπρέσο,μάλλον δεν έχετε πιεί καφέ από κανονική μηχανή,καλή πρώτη ύλη και μάγκα χειριστή.Aυτά που οι Ιταλοι λένε 4Μ.Miscela-Macinadosatore-Macchina-Mano.

Γι' αυτό,αν θέλετε καλό καφέ,μόνον σε καλό μαγαζί μπορείτε να πιείτε.Και αυτά δεν είναι πολλά,δυστυχώς.

Εγώ έχω δώσει πάρα πολλά λεφτά για το...σπορ αυτό στο παρελθόν,μέχρι καβουρδιστήρι είχα πάρει,αλλά τώρα χάλασε η μηχανή,μετά από 17 χρόνια που την έχω,και λεφτά για να πάρω άλλη,αντίστοιχη,δεν υπάρχουν πια.Ας όψεται η κρίση.

Ετσι,τώρα πίνω στιγμιαίο οργανικό καφέ,βάζοντας μέσα θυμαρίσιο μέλι αντί για ζάχαρη,οπότε η ποιότητα απογειώνεται.

Τι να κάνουμε,πενία,τέχνας κατεργάζεται...

 

αυτό που καποιοι εχουν ως επαγγελμα, δε θα συγκριθει με κατι που γινεται στο σπιτι.

Το ειχα γραψει και παλιοτερα: το μελλον του καφε(αρα κ των καφετεριων) ειναι ο φρεσκοκομμενος κ φρεσκοψημενος.

Για το ψησιμο υπαρχει δυσκολια.. Σπιτι δε μπορεις να ψηνεις σπυρια/κερασια/κοκκους καφε. Ειναι πολλα τα λεφτα.

Όμως για το κοψιμο του καφε, αξιζει να δωσεις λεφτα αν πινεις καθε μερα καφε. Δε συγκρινεται η γευση ειτε στον ελληνικο/τουρκικο/αραβικο ειτε στον espresso.

Δε θα βαλω φωτο/links και τα συναφη που δειχνουν την διαφορα που κανει ο φρεσκοκομμενος καφες ακομα και στο.. νερουλο ροφημα freddo espresso.

Εκτος απο τα 4Μ, παιζουν πολλα ρόλο στη ποιοτητα του καφε. Οι καψουλες καφε δεν εχουν να προσφερουν κατι ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι καψουλες καφε δεν εχουν να προσφερουν κατι ιδιαιτερο.

Ναι αλλά είναι άδικο να υποβιβάζουμε την nespresso στο McDonalds του καφε. Τι να πούμε τότε για το Tassimo ή για τον jacobs του supermarket. Και αν γίνομαι ακραίος, στην περίπτωση μου μια ακατάλληλη μηχανή με ακατάλληλο χύμα καφέ μου έβγαζε κλάσης ανώτερο η nespresso. Να ακολουθώ την "παραδοσιακή συνταγή" ακόμη και όταν στο budget δεν έχει καλό αποτέλεσμα, είναι χαζό. Με την ίδια λογική και ο frappe πιο παραδοσιακός είναι :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Espresso lavazza. Σταθερή αξια

 

Έχεις δίκιο! Παρ' όλο που ο Lavazza συνήθως δεν μου αρέσει έξω στα καφέ, στο σπίτι αγοράζω εδώ και χρόνια τον Rossa και τον χρησιμοποποιώ για παρασκευή καφέ σε καφετιέρα Bialetti!;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Παρ' όλο που ο Lavazza συνήθως δεν μου αρέσει έξω στα καφέ, στο σπίτι αγοράζω εδώ και χρόνια τον Rossa και τον χρησιμοποποιώ για παρασκευή καφέ σε καφετιέρα Bialetti!;)

Ο Lavazza που πουλιέται στα ΣΜ δε λέει μία.Ο μόνος που άξιζε,ήταν αυτός που ειχαν φέρει τα Φλοκαφέ με ειδική παραγγελία,και ου επιχείρησα να αγοράσω αλλά δεν μου έδιναν,τον είχαν μόνον για τα μαγαζιά.

Αν και,με τα μηχανάκια που προσπαθείτε να πιείτε εσπρέσο ούτε με σφαίρες δεν θα πιείτε καλό καφέ.Οι Ιταλοί,oi εφευρέτες δηλαδή,έχουν τα 4 Μ.

Μiscela,macinadosatore,macchina,mano.Δηλαδή,χαρμάνι,μύλος,μηχανή,χέρι,(χειριστής δηλαδή).

Kαι όταν υπάρχουν μονόγκρουπες μηχανές που κάνουν 7 χιλιάρικα,το να φιλοδοξεί κάποιος να πιεί καλό καφέ με μηχανή των 50€,μάλλον χλωμό το βλέπω...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα είδα αυτό το νήμα. Δεν το διάβασα από την αρχή είναι η αλήθεια.

Κ εγώ Nespresso καφέ πίνω και δεν νομίζω πως έχω το χρήμα/χρόνο για να επενδύσω σε "κανονική" καφετιέρα! Όπως κ να έχει το αποτέλεσμα είναι decent αν μη τι άλλο..

 

Παρ' όλα αυτά... Έχετε κάποιες προτάσεις μαγαζιών για καλό καφέ στην Αθήνα;

Καλύτερα στο κέντρο αλλά κ προς βόρεια ίσως. Αρκετά καλά από όσα ξέρω είναι το Warehouse στην Μαυρομιχάλη, το Peek A Bloom στη Λεκκα, αλλά και το different beast στην Κηφισιά.. οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο Lavazza που πουλιέται στα ΣΜ δε λέει μία.Ο μόνος που άξιζε,ήταν αυτός που ειχαν φέρει τα Φλοκαφέ με ειδική παραγγελία,και ου επιχείρησα να αγοράσω αλλά δεν μου έδιναν,τον είχαν μόνον για τα μαγαζιά.

Αν και,με τα μηχανάκια που προσπαθείτε να πιείτε εσπρέσο ούτε με σφαίρες δεν θα πιείτε καλό καφέ.Οι Ιταλοί,oi εφευρέτες δηλαδή,έχουν τα 4 Μ.

Μiscela,macinadosatore,macchina,mano.Δηλαδή,χαρμάνι,μύλος,μηχανή,χέρι,(χειριστής δηλαδή).

Kαι όταν υπάρχουν μονόγκρουπες μηχανές που κάνουν 7 χιλιάρικα,το να φιλοδοξεί κάποιος να πιεί καλό καφέ με μηχανή των 50€,μάλλον χλωμό το βλέπω...

 

Δεν ωφελεί ο δογματισμός ειδικά από την στιγμή που το κριτήριο όσον αφορά τον καφέ είναι θέμα γούστου, εμπειρίας κι ατομικών αναγκών. Π.χ. παρά την "μόδα‘ της εποχής που επιτάσσει την "θεοποίηση" των ποικιλιών τύπου 100% Arabica και των μονοποικιλιακών χαρμανιών, εγώ σταθερά εδώ και χρόνια προτιμώ (για την συγκεκριμένη καφετιέρα στο σπίτι) τον συγκεκριμένο Lavazza Rossa (Arabica & Robusta) ο οποίος με ικανοποιεί και με καλύπτει σε αυτό που θέλω (=σώμα και δυνατή μη όξινη γεύση).

 

Η συγκεκριμένη μηχανή δεν κοστίζει 50€ αλλά αρκετά λιγότερα χρήματα. Παρ’ όλα αυτά η απλότητά της δεν αποκλείει την παρασκευή ενός αξιοπρεπούς εσπρέσσο.

 

Φυσικά το καλύτερο είναι εχθρός του καλού αλλά το ζητούμενο είναι και πάλι οι ανάγκες του καθενός. Εγώ πίνω καφέ ως καθημερινή απόλαυση κι όχι για αυτοσκοπό, ως εκ τούτου δεν έχω ως στόχο το να βρω τον τελειότερο καφέ που να κοστίζει 500/κιλό και να παρασκευάζεται σε μηχανή των 8000€. Αντιθέτως, εκτιμώ όλους του καφέδες (εσπρέσσο, στιγμιαίος, "ελληνικός", φίλτρου) κι ανάλογα με την διάθεση επιλέγω!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Παρ' όλο που ο Lavazza συνήθως δεν μου αρέσει έξω στα καφέ, στο σπίτι αγοράζω εδώ και χρόνια τον Rossa και τον χρησιμοποποιώ για παρασκευή καφέ σε καφετιέρα Bialetti!;)

Κοίτα,σε τέτοια πράγματα που έχουν να κάνουν με αισθήσεις,άμα δεν δοκιμάσεις το άλλο, δεν καταλαβαίνεις για ποιό πράγμα μιλάμε.

Εγώ έχω αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια,τον καιρό της δραχμής πα να πει,μία μηχανή δίνοντας πολλά λεφτά,και μ' αυτήν έφτασα στην κορυφή της γεύσης μερικές φορές.Μιλάμε για πανδαισία,που ούτε σε μαγαζί δεν έχω νοιώσει.

Στο τέλος είχα πάρει και μύλο,άλλα,πολλά, λεφτά αυτά,αλλά και τελικά και καβουρδιστίρι,ένα κορεάτικο που δουλεύει μια χαρά.

Μετά από 17 χρόνια όμως, η μηχανή χάλασε,και επειδή δε βρίσκω ακομη κανέναν να την φτιάξει,αναγκαστικά πίνω το πρωί τον ακριβό στιγμιαίο της Νεστλέ στο γυάλινο μπουκαλάκι με το πράσινο καπάκι,και το απόγευμα Ελληνικό διπλό σκέτο.

Αυτά,τα είπα και χαλάρωσα.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η παρασκευή espresso στο σπίτι ξεκινά από τα 500€ για μηχανή και μύλο, αντιλαμβάνεται κανείς πως η λύση της κάψουλας ή του μπρικιού ή μιας μηχανής με pressurised καλαθάκι γίνεται μονόδρομος... Δεν θα πάρεις το αποτέλεσμα της πρώτης επιλογής, αλλά ας έχουμε και κάτι να απολαμβάνουμε για όταν βγαίνουμε έξω...

Συμφωνώ για τους μονοποικιλιακούς και τους arabica. Νομίζω πως λίγο robusta χρειάζεται...

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Παρ' όλο που ο Lavazza συνήθως δεν μου αρέσει έξω στα καφέ, στο σπίτι αγοράζω εδώ και χρόνια τον Rossa και τον χρησιμοποποιώ για παρασκευή καφέ σε καφετιέρα Bialetti!;)

 

Για οσους χρησιμοποιουν το κλασσικο ιταλικο μπρικι για να φτιαχνουν εσπρεσσο η Bialetti εχει βγαλει και το Brikka το οποιο εχει μια βαλβιδα πανω για να βγαζει και ωραιο καιμακι.

 

Το μπρικι γενικα αν ξερεις να το δουλεψεις παρολο που δεν εχεις τις μπαρες των μηχανων, αν διαλεξεις καλο χαρμανι σου βγαζει ωραια ολα τα αρωματα. Αλλα οπως ειπα θελει αρκετες δοκιμες για να μαθεις ποτε ειναι ετοιμος ο καφες και τον ακριβη χρονο που πρεπει να το τραβηξεις απο τη φωτια ωστε να μην βρασει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...