Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχουν δύο είδη καφέ. οι βρασμένοι και οι στιγμιαίοι. όταν λένε nescaffe espresso, εννοούν στιγμιαίο με άρωμα espresso. φυσικά ούτε espresso είναι και είναι ανθυγειινός (σαν στιγμιαίος που είναι). Οι βρασμένοι καφέδες είναι ο φίλτρου , ο τούρκικος και ο espresso. Εγώ προτιμώ τον espresso για το άρωμά του, αλλά και για τις άπειρες παραλλαγές του. Στην Ιταλία είχα μηχανή ARIETE και χρησιμοποιούσα τοπικό καφέ. Τώρα στην Ελλάδα, σήμερα παίρνω μηχανή ARIETE με κάπσουλες Capricci. Το έχουμε στη δουλειά και είναι πολύ αρωματικός. Θα πάρω την ποικιλία arabica από την Capricci.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ πίνω arabica. θεωρείται η καλύτερη ποικιλία (είναι ο original της αιθιοπίας). νεσπρεσσο είχα δοκιμάσει κάποτε στην αίγυπτο, δεν είναι άσχημος.

 

Εκείνο το blend είναι άπεχτο, είναι ο αγαπημένος μου καφές ... Εγώ εδώ που είμαι όμως πίνω ότι βρω

Link to comment
Share on other sites

εγώ πίνω arabica. θεωρείται η καλύτερη ποικιλία (είναι ο original της αιθιοπίας). νεσπρεσσο είχα δοκιμάσει κάποτε στην αίγυπτο, δεν είναι άσχημος.

 

Απλά για να ξέρεις;) . Ο καφές arabica καλλιεργείτε "παντού", Νότια Αμερική, Αιθιοπία και Ινδονησια...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο αγαπημένος μου καφές είναι Illy espresso ή σε δοσολογία κανονικού καφέ.

 

<----------------Illyholiccccc :lol: :lol: :lol: :D :D :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ειμαι κλασικη με γαλλικο jacobs , εννιωτε και με γευσεις(πολυ ωραια η καινουρια καραμελα) και ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟ! αυτο με χαλαρωνει κιολας. (εκτος που με ξυπναει, μονο εγω τα παθαινω ταυτοχρονα αυτα...)

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και η μάρκα και ο καφές. άλλο 300 ευρώ και άλλο 50. μην τρελλαθούμε κιόλας. εγώ τις προάλλες την πήρα στο σπίτι. πολύ καλή, καθώς και ο καφές τους.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ τώρα απολαμβάνω ένα κλασσικό ζεστό νεσκαφέ, που ταιριάζει απόλυτα με το βροχερό σκηνικό που βλέπω από το μπαλκόνι μου....
Link to comment
Share on other sites

Καφες να 'ναι και οτι να 'ναι!!!! Αλλα πανω απο ολα σκετος και 3 κουταλιες καφε!!!! Το κακο ειναι οτι πινω αρκετους την ημερα και δεν κανει!!!:O :O

Και εγω andreasarc τωρα απολαμβανω εναν ζεστο νες :happy: :happy: :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΩ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΦΕ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ. ΜΕΤΑ ΠΙΝΩ ΦΡΑΠΕ Η ΝΕΣ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ:)
Link to comment
Share on other sites

Τη μεγάλη εβδομάδα λόγω νηστείας για να ξυπνήσω κατεβάζω μια κούπα ελληνικό καφέ. Τέλειος είναι.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Τη μεγάλη εβδομάδα λόγω νηστείας για να ξυπνήσω κατεβάζω μια κούπα ελληνικό καφέ. Τέλειος είναι.

 

Yπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νυστεύουν;:confused: :confused:

Εγώ αυτή τη στιγμή απολαμβάνω ένα ζεστό νέσκαφέ με γάλα...:) :)

Link to comment
Share on other sites

ο,τι καλυτερο -για εμενα- ειναι ελληνικος (ή τουρκικος, οπως θελετε πειτε το) απο τα καφεκοπτεια του λουμιδη.

υγ: αν και δεν ειμαι και πολυ της εκκλησιας, νηστευω, περαν του χριστιανικου θεματος, ειναι και καλο για την υγεια!

Link to comment
Share on other sites

ο,τι καλυτερο -για εμενα- ειναι ελληνικος (ή τουρκικος, οπως θελετε πειτε το) απο τα καφεκοπτεια του λουμιδη.

υγ: αν και δεν ειμαι και πολυ της εκκλησιας, νυστευω, περαν του χριστιανικου θεματος, ειναι και καλο για την υγεια!

 

Αν και off topic δεν προσφέρεις τίποτα στην υγεία σου αν νυστεύεις 5 ή 10 μέρες το χρόνο.

Η ισορροπημένη διατροφή όλο το χρόνο είναι αυτή που΄κάνει καλό στην υγεία.

(άνοιξε ένα νέο θέμα μέρες που είναι...)

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic δεν προσφέρεις τίποτα στην υγεία σου αν νηστεύεις 5 ή 10 μέρες το χρόνο.

Η ισορροπημένη διατροφή όλο το χρόνο είναι αυτή που΄κάνει καλό στην υγεία.

(άνοιξε ένα νέο θέμα μέρες που είναι...)

:offtopic: μια αποτοξινωση ειναι και αυτη, αυτη τη φορα απο το κρεας!

40 μερες θα νηστεψω φετος.

και ομως. ξερεις ποσο καλυτερα νιωθεις(?)...;) :offtopic:

πισω στο θεμα μας, ο ελληνικος με 2-3 κουλουρακια θεσσαλονικης ειναι ικανος να σε κρατησει αρκετες ωρες.:)

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νυστεύουν;:confused: :confused:

Εγώ αυτή τη στιγμή απολαμβάνω ένα ζεστό νέσκαφέ με γάλα...:) :)

 

+1!!! Νεσκαφε 4ever!!!!!:D :D

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν πίνω καφέ.

έξω όταν θα είμαι θα πάρω freddoccino caramel.

μου αρέσει απο τα starbacks.

αν είμαι σπίτι ίσως πιώ nescafe chocolate χωρίς ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

ντεκαφεινε πινει κανεις?

εχει να μας πει τιποτε για αυτο?

δεν εχω δοκιμασει ποτε...

 

:confused: :confused: :confused:

Δεν ξέρω......έχει κανένα νόημα να πίνει κανείς καφέ χωρίς καφείνη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...