Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μόλις το παρέλαβα το κινητό και εγώ (από το vickmall για όποιον ενδιαφέρετε), πανέμορφο, δεν πλήρωσα τελωνείο (μένω στην Κύπρο, επέλεξα αποστολή με το ταχυδρομείο της Ολλανδίας). έχω μόνο μια απορία για τα παιδιά που το πήραν ήδη. τώρα που το άνοιξα πρώτη φορά δεν μου ζήτησε να δώσω μαιλ κτλ όπως τα προηγούμενα android που είχα. άνοιξε αυτόματα, είχα ζητήσει μόνο αγγλικά και κινέζικα στο κινητό, άρα δεν έγινε root. είναι φυσιολογικό αυτό;

Βάζεις εύκολα gapps. Ψάξε βιντεάκι στο YouTube. Σε τρία λεπτά είσαι έτοιμος.

How to get Google Play Services (incl. Play Store…:

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. είχα περίπου 15-18 μέρες αναμονή. έκανα την παραγγελία όταν είχαν μια αργία 7 του μήνα ή κάτι τέτοιο. όταν κοιτούσα το tracking number που μου έδωσαν απο το site τους, μου έβγαζε ότι το προϊόν πήγαινε Ολλανδία απο Κίνα, αλλά όταν το έβαζα στο site των Κυπριακών ταχυδρομείων μου εμφάνιζε μόνο απο Ολλανδία προς Κύπρο. έτσι δεν πλήρωσα τίποτα. ελπίζω να βοηθήσει αυτή η πληροφορία και κάποιον άλλο που θα θέλει να κάνει το ίδιο ;) θα το ψάξω τώρα για να κάνω την εγκατάσταση του gmail κτλ. απο πρώτη εμπειρία με το κινητό, είναι απλά τέλειο. ακόμα και με την στοκ ρομ του. δίαλεξα την στοκ ρομ, γιατί διάβασα κάποια σχόλια ότι με τις ρομ που βάζουν αυτοί δεν παίρνουν αναβαθμίσεις κτλ. οπότε απλά θα κοιτάξω να περάσω αυτά που με ενδιαφέρουν χωρίς να κάνω root.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όσοι σκέφτεστε αγορά, προτιμήστε την αυθεντική αγγλοκινεζικη ρομ και όχι τις διαφορες μουλτι. Τα gapps μπαίνουν εύκολα όπως είπε πιο πάνω άλλος φίλος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ το αγόρασα από coolicool χθες στα 301 ευρώ και στο site τους αναφέρουν ότι έχει multi-language.Μπορώ να τους ζητήσω να την αλλάξουν;Τί διαφορά έχει το κινητό με την Αγγλο-κινέζικη rom;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όποια και να έχει, την αλλάζεις εύκολα σε όποια (διαθέσιμη) έκδοση θέλεις, δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Με ενδιαφέρει σφόδρα το Mi4 και θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Καταρχάς σκέφτομαι να το πάρω απο to2c

 

1.αν μου το κανουν root αυτοματα χανω και εγγυηση?

2.Απ, οτι προτεινουν και παραπανω σκεφτομαι να την παρω σε english, ελληνικα sms θα μπορω να στελνω?

 

 

αυτα

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Με ενδιαφέρει σφόδρα το Mi4 και θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Καταρχάς σκέφτομαι να το πάρω απο to2c

 

1.αν μου το κανουν root αυτοματα χανω και εγγυηση?

2.Απ, οτι προτεινουν και παραπανω σκεφτομαι να την παρω σε english, ελληνικα sms θα μπορω να στελνω?

αυτα

ευχαριστω

 

Εγώ το πήρα απο vickmall .παραγγελια πριν 15 μέρες,αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο κέντρο διανομής, δηλ σε μια δυο μέρες θα το έχω!

 

1. Το φοβερό ειναι οτι το τηλέφωνο ειναι ήδη root. Εχει ένα διακόπτη στα permissions και...έτσι απλά εισαι root

2. Θα μπορείς με κάποιο απο app απο το store.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια..οταν εχω ολα τα applications κανονικα στο μενου οπως ειναι το miui, θα δουλευουν ολα background και ως αποτελεσμα να χανει η μπαταρια και η Ram? Εστω και αν τα τακτοποιησω σε folderakia?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια..οταν εχω ολα τα applications κανονικα στο μενου οπως ειναι το miui, θα δουλευουν ολα background και ως αποτελεσμα να χανει η μπαταρια και η Ram? Εστω και αν τα τακτοποιησω σε folderakia?

Ευχαριστω

 

Όχι. Μόνο οποιο app ανοίξεις ,μένει στο background αλλα, εχει κουμπί που τα κανεις ολα force closed ή μπορείς να διαλέξεις πιο θα παραμείνει ενεργό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που θα βρω το μαυρο? Στο Minideal και vickmall δε το εχουν

 

Δεν θα το βρεις, τουλάχιστον σήμερα

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία του πάρα πολύ καλή. έβγαλε σχεδόν 3 μέρες (το βράδυ το είχα σε airplane mode για 8 ώρες κάθε μέρα) και περίπου 5 ώρες ανοιχτή οθόνη. είχε ακόμα 15% μπαταρία όταν το έβαλα να φορτιστεί. ο ήχος πάρα πολύ καλός, είτε από τα ηχεία, όταν ακούω μουσική, είτε από το μικρόφωνο όταν μιλάω στο τηλέφωνο. απολύτως ευχαριστημένος από το κινητό και το συστήνω ανεπιφύλακτα :)
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ολα τα κινεζικα μαγαζια που βλεπω το χωριζουν σε δυο εκδοσεις 16/64GB ROM. Γιατι αναφερουν την ROM ως αποθηκευτικο χωρο;

 

Απο ποιο μαγαζι ειναι αξιοπιστη η αγορα του;

 

Το οτι δεν υποστηριζει 4G, ειναι μεγαλο μειονεκτημα;

 

Το κινητο ειναι rooted εξ'αρχης;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε ολα τα κινεζικα μαγαζια που βλεπω το χωριζουν σε δυο εκδοσεις 16/64GB ROM. Γιατι αναφερουν την ROM ως αποθηκευτικο χωρο;

 

Απο ποιο μαγαζι ειναι αξιοπιστη η αγορα του;

 

Το οτι δεν υποστηριζει 4G, ειναι μεγαλο μειονεκτημα;

 

Το κινητο ειναι rooted εξ'αρχης;

 

16/64, είναι ο αποθηκευτικός τους χώρος. δες της σελίδες απο τα μαγαζιά που γράφουν εδώ. εγω το παράγγειλα απο το vickmall, αλλά δες και τα minideal, coolicool κτλ, πάρε το απο όποιο σε συμφέρει περισσότερο. το 4G εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. τρώει πού την μπαταρία και δεν θα το υποστηρίζει το δίκτυο στο full για κάποιον καιρό ακόμα. είναι όμως καθαρά προσωπική άποψη. το κινητό είναι το καλύτερο που πέρασε απο τα χέρια μου πάντως. ό ήχος είναι καμπάνα, το wi-fi που είναι αυτό που δουλεύω περισσότερο δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ και σε σημείο που άλλα κινητά κολλούσαν (π.χ LG G2), αυτό δεν καταλάβαινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... Είμαι έτοιμος να το παραγγείλω από ibuygou. Μια ερώτηση. Έχει πάρει αναβάθμιση σε MIUI 6; Έχω ερωτευτεί το κινητό αυτό από την ημέρα που βγήκε και από διαβάζω ότι είναι από τα καλύτερα που έχει βγάλει η XIAOMI. Ο αδερφός έχει ήδη το MI2S μετά από δική μου παρότρυνση τότε και είναι ενθουσιασμένος εδώ και ένα χρόνο περίπου που το έχει. Κινέζος για πάντα!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... Είμαι έτοιμος να το παραγγείλω από ibuygou. Μια ερώτηση. Έχει πάρει αναβάθμιση σε MIUI 6; Έχω ερωτευτεί το κινητό αυτό από την ημέρα που βγήκε και από διαβάζω ότι είναι από τα καλύτερα που έχει βγάλει η XIAOMI. Ο αδερφός έχει ήδη το MI2S μετά από δική μου παρότρυνση τότε και είναι ενθουσιασμένος εδώ και ένα χρόνο περίπου που το έχει. Κινέζος για πάντα!!!:lol:

 

εννοειται!!! και ειναι πολυ καλη!

 

και για οσους εχουν βαλει την developer για να εχουν ετοιμο root Και ειναι με vodafone, το wifi tether δεν δουλευει (τουλαχιστον στο δικο μου)

 

η λυση ειναι το free tether unlocker απο το play

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι άσχετος με τα root, tether, developer κτλ.

 

Αν πάρω το κινητό θα μπορώ να έχω google apps σχετικά εύκολα και τις υπόλοιπες λειτουργίες όπως το samsung s3 ή θα πρέπει να ασχοληθώ μέρες;

 

Τέλος, αναβαθμίσεις παίρνει;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι άσχετος με τα root, tether, developer κτλ.

 

Αν πάρω το κινητό θα μπορώ να έχω google apps σχετικά εύκολα και τις υπόλοιπες λειτουργίες όπως το samsung s3 ή θα πρέπει να ασχοληθώ μέρες;

 

Τέλος, αναβαθμίσεις παίρνει;

 

π.χ. στο vickmall γράφει: "*About ROM

 

Multi-language ROM(install google play)

 

Original ROM(only has English)"

 

Τι να προτιμήσω;

 

Επίσης για τα μεταφορικά

 

"Select Shipping Method

DHL-Express(3-7days)(Maybe you need pay customs tax) €15.91

EMS-Express(10-20days) €22.86

Free Shipping

SG Post -Registered Airmail €0.00"

 

Σε ποια περίπτωση γλυτώνω το τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

στο SG Post -Registered Airmail €0.00" (20-30μερες) τελωνείο δεν πληρώνω;

Από που το στέλνουν;

Και κάτι τελευταίο τι να προσέξω αν θέλω να είναι 4g (που δεν χρησιμοποιώ...);

Link to comment
Share on other sites

4g δεν εχει

 

τα sg ειναι σιγκαπουρη.... γενικα (χωρς να ειναι απολυτο) δεν ελέγχονται στο τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

π.χ. στο vickmall γράφει: "*About ROM

 

Multi-language ROM(install google play)

 

Original ROM(only has English)"

 

Τι να προτιμήσω;

 

Επίσης για τα μεταφορικά

 

"Select Shipping Method

DHL-Express(3-7days)(Maybe you need pay customs tax) €15.91

EMS-Express(10-20days) €22.86

Free Shipping

SG Post -Registered Airmail €0.00"

 

Σε ποια περίπτωση γλυτώνω το τελωνείο;

 

εγώ θα σου έλεγα να βάλεις την αγγλική, αυτό είναι αν δεν θές να παίζεις με ρομ κτλ και αν θες να παίρνεις όλες τις αναβαθμίσεις αυτόματα απο την εταιρία. όλα μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα κάνεις εγκατάσταση πολύ εύκολα μέσα απο το μάρκετ που έχουν. κατεβάζεις απλά το play store και απο εκεί κάνεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...