Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, δυστυχώς όπως το λέτε: 123 €. Δηλ. έτσι δεν αξίζει. Κάποιες οθόνες που βλέπω στο ebay, αν αγόραζα μια, υπάρχει κατάστημα που θα την έβαζε; Και αυτό βέβαια, αν καταλάβω τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω, γιατί οι τιμές ποικίλουν πολύ, που σημαίνει είναι διαφορετικά προϊόντα.

Μπορείς να δοκιμασίες και μόνος σου να αλλάξεις οθόνη. Δεν φαίνεται και πολύ δύσκολο.

 

http://www.doctorandroid.gr/2016/04/lg-g3-screen-repair.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχα περάσει stock rom στο κινητό για να το στείλω στο service. Θέλω να φλασάρω πάλι custom recovery για να επαναφέρω το backup που κράτησα πριν το service. Μπορώ να μπω κατευθείαν με adb σε fastboot mode και να φλασάρω το recovery image ή έχει κλειδωμένο bootloader?

 

αν σου άλλαξαν πλακέτα μην το κάνεις, θα χάσεις το IMEI.

 

για ρουτ εδω

 

μετά από 2 χρόνια σας αφήνω και πάω στο 1+3.δεν μπορώ να πω, ήταν τρελό vfm και σίγουρα τα έβγαλε τα λεφτά του μιας και του ήπια το αίμα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι vfm στα λεφτά του :) Μαζί με το ΜοτοΧ και τα Redmi για μένα..

 

Σωστή η παρατήρηση για το ΙΜΕΙ, ty. Οθόνη μου άλλαξαν αλλά και πάλι δεν μπορώ να το κάνω. Ο λόγος είναι στα ζιπαρίσματα του twrp. Κατά το restore μου βγάζει ExtractTarFork() process ended with ERROR=255. Αν μεταφέρω τα αρχεία στo PC, το 7z μου τα βγάζει broken.

Το έχει πάθει κανείς άλλο αυτό;

 

Λέω να προσπαθήσω να τα κάνω recompile στο pc βγάζοντας τα προβληματικά αρχεία και αντικαθιστώντας τα με ίδια από παλιότερα backup. Γιατί σε κάθε backup χτυπάει και διαφορετικό αρχείο. Κι άλλη φορά uncompressed.

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Σε v21a stock lollipop δουλεύει το kingroot ή κάποιο άλλο exploit?

Μετά το προσωρινό root με τα παραπάνω καλύτερα να φλασάρουμε twrp recovery με το autorec app ή με το app του twrp?

Με autorec αλαξα ρεκοβερυ εγω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο πράμα (2ο σχετικό patch)

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2016-09-07-12-26-22_zpsgfvyyqsd.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μηπως ξερει καποιος γιατι οταν στελνω μνμ και περναω τα 4 μνμτα δεν με ειδοποιει για μμσ ενω το εχω ενεργοποιημενο στισ ρυθμισεις;εκτος αν δεν ειναι αυτο που εχω τικαρει..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αποκλειστική χρήση του κινητού 3/4g μέσα σε μία μέρα και μου έβαλε 2.30 ώρες sot. Να πάω για αλλαγή μπαταρίας ή θεωρείτε ότι είναι σε φυσιολογικά πλαίσια;

Να σημειώσω ότι το σήμα ήταν άψογο, δεν ζοριζόταν να το βρει.

Το κινητό είναι από τον Δεκέμβρη του '14.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αποκλειστική χρήση του κινητού 3/4g μέσα σε μία μέρα και μου έβαλε 2.30 ώρες sot. Να πάω για αλλαγή μπαταρίας ή θεωρείτε ότι είναι σε φυσιολογικά πλαίσια;

Να σημειώσω ότι το σήμα ήταν άψογο, δεν ζοριζόταν να το βρει.

Το κινητό είναι από τον Δεκέμβρη του '14.

 

Live to ride, ride to live

πας για μπαταρια μαλλον.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αποκλειστική χρήση του κινητού 3/4g μέσα σε μία μέρα και μου έβαλε 2.30 ώρες sot. Να πάω για αλλαγή μπαταρίας ή θεωρείτε ότι είναι σε φυσιολογικά πλαίσια;

Να σημειώσω ότι το σήμα ήταν άψογο, δεν ζοριζόταν να το βρει.

Το κινητό είναι από τον Δεκέμβρη του '14.

 

Live to ride, ride to live

 

Εμένα βγάζει 3-3,5 ώρες παρόλο αυτά δεν θα έλεγα ότι είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Το sot είναι παρα πολυ σχετικο.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δώσε του μερικες ευκαιρίες ακόμα ίσως αντέχει κι άλλο η μπαταρία.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με 2.5-3 εδώ και αρκετούς μήνες, βέβαια δε τη τσιγκουνεύομαι τη φωτεινότητα

 

το μόνο που μου δίνει ελπίδα είναι ότι το 4ωρο που μάλλον θα βγάζει το v20 όταν αλλάξω θα μου φαίνεται παράδεισος :p

 

στην αθήνα βέβαια δεν έχω θέματα συνήθως, αλλά στις διακοπές αν δεν είχα 10χιλιαρο power bank μαζί μου (που χοντρικά μπορεί και το φορτίζει 2.5 φορές ) θα είχα χοντρό θέμα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και 2 μερες το κινητο ξεκιναει να φορτιζει μονο οταν το απενεργοποιησω.δλδ το απενεργοποιω επειτα βαζω το καλωδιο και το ανοιγω και φορτιζει κανονικα..οταν το βραδυ ομως το κινητο που ειναι ηδη ανοιχτο εαν βαλω το καλωδιο δεν φορτιζει με αποτελεσμα να χρειαστει να κανω την παραπανω διαδικασια..επισης καμια φορα κολαει η λυχνια του χρωματος viber και ενω δεν εχω μηνυμα αναβοσβηνει η λυχνεια και πρεπει να το κανω επανεκκινηση για να σβησει..καποια λυση;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και 2 μερες το κινητο ξεκιναει να φορτιζει μονο οταν το απενεργοποιησω.δλδ το απενεργοποιω επειτα βαζω το καλωδιο και το ανοιγω και φορτιζει κανονικα..οταν το βραδυ ομως το κινητο που ειναι ηδη ανοιχτο εαν βαλω το καλωδιο δεν φορτιζει με αποτελεσμα να χρειαστει να κανω την παραπανω διαδικασια..επισης καμια φορα κολαει η λυχνια του χρωματος viber και ενω δεν εχω μηνυμα αναβοσβηνει η λυχνεια και πρεπει να το κανω επανεκκινηση για να σβησει..καποια λυση;;

Τι Rom φοράς?

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους..Το δικο μου δυστυχως εβγαλε προβλημα στη μητρικη και πλεον δεν εχω εγγυηση οποτε παμε γι αλλα:(

Ηθελα να ρωτησω επειδη το κινητο ειναι σε αριστη κατασταση υπαρχει περιπτωση να πωληθει για ανταλακτικα? Κυριως για οθονη την οποια την εχω ακομα με το γυαλι..Δεν θελω να το πουλησω τωρα εδω απλα ρωταω αν εχει κανεις καποια γνωμη πανω σ αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σαφώς το sot είναι σχετικό αλλά αν θυμάμαι καλά με αντίστοιχη χρήση παλιότερα είχα τουλάχιστον μισή ώρα παραπάνω. Νταξ βέβαια αν είμαι έξω το έχω σε αυτόματη φωτεινότητα και πάει προς τη μέγιστη συνήθως.

Απλά έλεγα να δώσω το 15ευρώ μέχρι να αποφασίσω σε τι κινητό θα πάω σε ένα εξάμηνο μήπως και δω έστω και μία μικρή βελτίωση.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να ξερει για τα σμσ πως με ειδοποιει για μμσ;ρωτησα κ παραπανω.ευχαριστω εκ των προτερων..

κατι λιγα που ξερω ειναι οτι αν ξεπερνας τους 160 χαρακτηρες γινεται μετατροπη σε mms η σπαει σε περισσοτερα sms,επισης αν χρεισημοποιεις εικονιδια παλι μεταρεπεται σε mms. αυτα γνωριζω και προφανως οταν δεν απανταει καποιος μαλλον δεν γνωριζει,δεν ειναι οτι γινονται διακρισεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σαφώς το sot είναι σχετικό αλλά αν θυμάμαι καλά με αντίστοιχη χρήση παλιότερα είχα τουλάχιστον μισή ώρα παραπάνω. Νταξ βέβαια αν είμαι έξω το έχω σε αυτόματη φωτεινότητα και πάει προς τη μέγιστη συνήθως.

Απλά έλεγα να δώσω το 15ευρώ μέχρι να αποφασίσω σε τι κινητό θα πάω σε ένα εξάμηνο μήπως και δω έστω και μία μικρή βελτίωση.

 

Live to ride, ride to live

αν εισαι ρουταρισμενος δοκιμασε ενα προγραμμα για καλιμπραρισμα της μπαταριας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολους..Το δικο μου δυστυχως εβγαλε προβλημα στη μητρικη και πλεον δεν εχω εγγυηση οποτε παμε γι αλλα:(

Ηθελα να ρωτησω επειδη το κινητο ειναι σε αριστη κατασταση υπαρχει περιπτωση να πωληθει για ανταλακτικα? Κυριως για οθονη την οποια την εχω ακομα με το γυαλι..Δεν θελω να το πουλησω τωρα εδω απλα ρωταω αν εχει κανεις καποια γνωμη πανω σ αυτο :)

βαλε αγγελια στο αναλογο φορουμ στο myphone και ολο και καποιος θα χρειαζεται ανταλλακτικα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. ισως να εξηγησω λιγο πιο αναλυτικα.υπαρχει ρυθμιση που να ειδοποιει οταν γυριζει το μνμ σε μμσ;γιατι εγω οσο κ να γραφω μνμ δεν σταματαει κ δεν ειδοποιει οτι γυρισε σε μμσ..ευχαριστω για την απαντηση stauros

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολους..Το δικο μου δυστυχως εβγαλε προβλημα στη μητρικη και πλεον δεν εχω εγγυηση οποτε παμε γι αλλα:(

Ηθελα να ρωτησω επειδη το κινητο ειναι σε αριστη κατασταση υπαρχει περιπτωση να πωληθει για ανταλακτικα? Κυριως για οθονη την οποια την εχω ακομα με το γυαλι..Δεν θελω να το πουλησω τωρα εδω απλα ρωταω αν εχει κανεις καποια γνωμη πανω σ αυτο :)

 

Ποσο καιρο ειχες το κιν κ σου επαθε ζημια η μητρικη;ετσι ξαφνικα;πως το επαθες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα κοιτάζω τα στατιστικά για τη χρήση της μπαταρίας και βλέπω ότι τα mah όλων των εφαρμογών που καταναλώνουν μπαταρία δεν υπερβαίνει τα 1500 σε σύνολο 3000. Τι μπορεί να συμβαίνει αν γνωρίζει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα κοιτάζω τα στατιστικά για τη χρήση της μπαταρίας και βλέπω ότι τα mah όλων των εφαρμογών που καταναλώνουν μπαταρία δεν υπερβαίνει τα 1500 σε σύνολο 3000. Τι μπορεί να συμβαίνει αν γνωρίζει κάποιος?

προφανως δειχνει τι καταναλωσαν μεχρι εκεινη την στιγμη,φανταζομαι.υπαρχει προβλημα στην λειτουργια του τηλεφωνου και το αναφερεις? αδειαζει γρηγορα η μπαταρια?.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι Rom φοράς?

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μαμα ειναι το κινητο εδω και ενα χρονο σχεδον δεν εχω πειραξει απολύτως τιποτα..μονο που το πηγα στην mm..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα κοιτάζω τα στατιστικά για τη χρήση της μπαταρίας και βλέπω ότι τα mah όλων των εφαρμογών που καταναλώνουν μπαταρία δεν υπερβαίνει τα 1500 σε σύνολο 3000. Τι μπορεί να συμβαίνει αν γνωρίζει κάποιος?

Πάντα έτσι δεν ήταν; Νομίζω ότι ποτέ το άθροισμα δεν κάνει 3000 αν το πας μέχρι τέλους. Κάνω λάθος;

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

@kp78

Με ποιο app στέλνεις sms/ mms? Γιατί η stock της LG -στο lollipop τουλάχιστον- δεν βλέπω να σου δίνει επιλογή για να φύγει σαν MMS πάνω από 4.

 

_________________________

Ενημερώνω ότι το πρόβλημα που ενίοτε είχα με τα συμπιεσμένα backups από twrp που έβγαιναν corrupt, διορθώνεται εφόσον δεν τα σώζουμε στην SD ή δεν ζητήσουμε συμπίεση.

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...