Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία και εμένα το κάνει που και που αυτό οπότε μπορώ να σε βοηθήσω :p Αρχικά να ξέρεις ότι για αυτό από ότι έχω καταλάβει φταίει το UI της LG.Επειδή είναι σχετικά βαρύ και φορτώνει το κινητό και κολλάει.Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σβήσεις τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς-δεν εννοώ διαγραφή τελειώς,απλά να τις σβήσεις από το task manager του κινητού.Πατάς το τετραγωνάκι και κάνεις εκκαθάριση ή χειροκίνητα ποιες δεν θες.- και θα ξεκολλήσει.Ακόμα καλύτερα αν έχεις κάποιον task killer όπως το Clean master.Εγώ κάνω μια εκκαθάριση πριν μπω στις ρυθμίσεις του Wifi και το ξεκολλάει. ;)

 

Ενταξει θα δοκιμασουμε τα παραπανω και ελπιζω να λυθει το προβλημα.δεν ειναι λυση ομως να χρησιμοποιεις clean master πριν μπεις στο wifi.προς το παρων στο δικο μου δεν εχω καποιο προβλημα.του φιλου μου εχω την εντυπωση πως υπαρχει εξαρχεις.ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kατεβαινει τωρα στο δικο μου μια νεα εκδοση λογισμικου...248 mb ξερει κανεις αν ειναι η 5.1.1?

 

Είπαμε ότι είναι η 21a 5.0 είναι κι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει θα δοκιμασουμε τα παραπανω και ελπιζω να λυθει το προβλημα.δεν ειναι λυση ομως να χρησιμοποιεις clean master πριν μπεις στο wifi.προς το παρων στο δικο μου δεν εχω καποιο προβλημα.του φιλου μου εχω την εντυπωση πως υπαρχει εξαρχεις.ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε αλλά για να είμαι ειλικρινής νομίζω πως μπορεί να ευθύνονται και οι ενημερώσεις για αυτό.Εμένα το κινητό ήρθε με περασμένη lollipop και δεν κόλλαγε στο Wifi.Έκανε κάποιες αναβαθμίσεις και μετά το είδα αυτό.

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα πάρει απάντηση ας ξαναρωτήσω.

Ξαφνικά την Παρασκευή με πέταξε από το wifi και δεν με έβαζε. Από την επόμενη μέρα είχα τρομερό drain, το κινητό με το ζόρι έβγαζε 5 ώρες ανοιχτό με δεδομένα κλειστά, οθόνη σβηστη και απλά το είχα μαζί μου. Είδα στη χρήση της μπαταρίας ότι το operating system και το google play services ήταν τα κύρια που έτρωγαν την μπαταρία. Το wifi δεν έκανε καν ενεργοποίηση. Ξαφνικά την Κυριακή το βράδυ το wifi με έβαλε μέχρι την Δευτέρα το πρωί όταν και το κινητό έκανε 2 restarts και μετά ενώ άνοιγε το wifi απλά δεν με συνέδεε σε κανένα δίκτυο. Βέβαια εκεί έστρωσε το drain αφού η μπαταρία κρατούσε. Σήμερα μάλιστα που το μέτρησα, με δεδομένα ανοιχτά κράτησε 100% για μιαμιση ώρα. πριν καμιά ώρα πήγα να ανοίξω το ραδιόφωνο και δεν το άνοιγε ενώ τώρα ξεκίνησε πάλι το drain και να μην ενεργοποιεί καν το wifi. πριν 10 μέρες περίπου έκανα ρουτ αλλά μέχρι την παρασκευή δεν είχα πρόβλημα. (μόλις παρατήρησα ότι ούτε το bluetooth ανοίγει.) Αν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κανέναν ας μου πει τι έκανε.

Φώτο από το σάββατο βράδυ

μετά από λίγες ώρες

Κυριακή απόγευμα πριν κλείσει

σήμερα το πρωί

Εναλλακτικά αποφάσισα να ξαναπεράσω το firmware (όπως βρήκα την v21a στο devtester). εγώ τώρα έχω την 20t. υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω backup τις ρυθμίσεις του κινητού για να τις ξαναπεράσω μετά; τις εφαρμογές συνήθως τις κρατάω με helium. μήπως να κάνω unroot και να την περάσω ΟΤΑ; απλά χωρίς wifi δεν ξέρω πόσο βολικό θα είναι.

Επειδή έχω κιτρινίλες και την παρασκευή ένας φίλος θα πάει αθήνα και θα το πάει στο σέρβις, τι άλλο καλύπτει η εγγύηση; κάτι ρογμές που υπάρχουν στο πλαίσιο (στα μικρόφωνα) καλύπτονται; σε όσα G3 έχω δει έχουν τις ίδιες και άρα είναι κατασκευαστικό λάθος.

Αφού θα το πάει στο σέρβις κάνε το οπωσδήποτε unroot για να ισχύει η εγγύηση. Η εγγύηση καλύπτει και τις ρωγμές. Και αφού θα το στείλεις στο σέρβις, να τους πεις και για τα άλλα προβλήματα που σου κάνει (wifi, draining κ.λ.π.). Πιο πολύ για πρόβλημα στο hardware του wifi ή της πλακέτας μου φαίνεται, παρά στο software.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Σήμερα λοιπόν παρατήρησα το εξής πρόβλημα: κλειδωμένο τηλέφωνο, το ξεκλειδώνω και ψάχνει σήμα. Ξαφνικά μου πετάει το welcome message της vodafone. Αυτο σημαίνει ότι δεν είχε γίνει καν ταυτοποίηση της SIM ή την είχε χάσει για λίγο (ακριβώς όπως το ενεργοποιούμε). Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό; Ή είναι τυχαίο;
Dance4Life
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι η 21a καταναλώνει πολύ ραμ σχετικά με την προηγούμενη

 

Μη βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα εγώ αρχικά νόμιζα ότι η κατανάλωση ήταν αυξημένη κάτι που δεν συμβαίνει όπως το βλέπω μετά από μια εβδομάδα και πλέον χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα πάρει απάντηση ας ξαναρωτήσω.

Ξαφνικά την Παρασκευή με πέταξε από το wifi και δεν με έβαζε. Από την επόμενη μέρα είχα τρομερό drain, το κινητό με το ζόρι έβγαζε 5 ώρες ανοιχτό με δεδομένα κλειστά, οθόνη σβηστη και απλά το είχα μαζί μου. Είδα στη χρήση της μπαταρίας ότι το operating system και το google play services ήταν τα κύρια που έτρωγαν την μπαταρία. Το wifi δεν έκανε καν ενεργοποίηση. Ξαφνικά την Κυριακή το βράδυ το wifi με έβαλε μέχρι την Δευτέρα το πρωί όταν και το κινητό έκανε 2 restarts και μετά ενώ άνοιγε το wifi απλά δεν με συνέδεε σε κανένα δίκτυο. Βέβαια εκεί έστρωσε το drain αφού η μπαταρία κρατούσε. Σήμερα μάλιστα που το μέτρησα, με δεδομένα ανοιχτά κράτησε 100% για μιαμιση ώρα. πριν καμιά ώρα πήγα να ανοίξω το ραδιόφωνο και δεν το άνοιγε ενώ τώρα ξεκίνησε πάλι το drain και να μην ενεργοποιεί καν το wifi. πριν 10 μέρες περίπου έκανα ρουτ αλλά μέχρι την παρασκευή δεν είχα πρόβλημα. (μόλις παρατήρησα ότι ούτε το bluetooth ανοίγει.) Αν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κανέναν ας μου πει τι έκανε.

Φώτο από το σάββατο βράδυ

μετά από λίγες ώρες

Κυριακή απόγευμα πριν κλείσει

σήμερα το πρωί

Εναλλακτικά αποφάσισα να ξαναπεράσω το firmware (όπως βρήκα την v21a στο devtester). εγώ τώρα έχω την 20t. υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω backup τις ρυθμίσεις του κινητού για να τις ξαναπεράσω μετά; τις εφαρμογές συνήθως τις κρατάω με helium. μήπως να κάνω unroot και να την περάσω ΟΤΑ; απλά χωρίς wifi δεν ξέρω πόσο βολικό θα είναι.

Επειδή έχω κιτρινίλες και την παρασκευή ένας φίλος θα πάει αθήνα και θα το πάει στο σέρβις, τι άλλο καλύπτει η εγγύηση; κάτι ρογμές που υπάρχουν στο πλαίσιο (στα μικρόφωνα) καλύπτονται; σε όσα G3 έχω δει έχουν τις ίδιες και άρα είναι κατασκευαστικό λάθος.

καπου ποιο πισω διαβασα οτι η 20τ εχει θεματα με κολληματα,ισως να φταιει και αυτο.επισης στο σερβις αν παει με ρουτ καηκες.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούω πολλά για λαγκαρισματα αλλά λαγκαρισματα δε βλέπω (32gb) version ας μοιραστώ τι έχω κάνει μπας και βοηθηθει κάνεις. Καταρχήν το έχω κάνει Root και έχω βάλει Xposed αλλά δεν έχω αλλάξει rom. Το Xposed σίγουρα κάνει πιο βαρύ το κινητό και καθυστερεί την εκκίνηση του αλλά για μένα έχει λειτουργίες τις οποίες θεωρώ απαραίτητες για αυτό και δεν διανοουμε να το αντικαταστησω. Όσο για το Root μόνο και μόνο το adaway είναι υπεραρκετος λόγος για να το κάνει κάποιος. 1) Έχω εγκαταστήσει το Nova Launcher Prime (πολύ περισσότερες λειτουργίες και πολύ πιο smooth από τον stock Launcher) 2) Έχω εγκαταστήσει το textra που είναι πολύ ελαφρύ πρόγραμμα για μηνύματα, σαφώς γρηγορότερο του stock (επίσης με περισσότερες λειτουργίες) 3) Έχω εγκαταστήσει τον EX Dialer σαν πρόγραμμα τηλεφώνου. Ισχύει το ίδιο με τα πιο πάνω. 4) Έχω απενεργοποιησει (freeze) μια σειρά από αχρειαστα προγράμματα με τα οποία έρχεται προεγκατεστημενα το κινητό. Το έκανα με το Titanium Backup (απαιτείται root). Κυκλοφορούν διάφορες λίστες με προγράμματα που μπορείτε να αφαιρέσετε αλλά αν θέλει κάποιος μπορώ να γράψω και τη δική μου.

Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι πολύ γρήγορο με πολύ καλή απόκριση και ας το έχω φορτώσει με έξτρα προγράμματα και λειτουργίες. Αν είχε και καλύτερη μπαταρία θα ήταν τέλειο ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι η 21a καταναλώνει πολύ ραμ σχετικά με την προηγούμενη

 

Μη βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα εγώ αρχικά νόμιζα ότι η κατανάλωση ήταν αυξημένη κάτι που δεν συμβαίνει όπως το βλέπω μετά από μια εβδομάδα και πλέον χρήσης.

 

Πρώτον αυτό και δεύτερον νομίζω το έχουμε πει πολλές φορές για το android και την μνήμη του... Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να ασχολείσαι με το πόση μνήμη τρώει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούω πολλά για λαγκαρισματα αλλά λαγκαρισματα δε βλέπω (32gb) version ας μοιραστώ τι έχω κάνει μπας και βοηθηθει κάνεις. Καταρχήν το έχω κάνει Root και έχω βάλει Xposed αλλά δεν έχω αλλάξει rom. Το Xposed σίγουρα κάνει πιο βαρύ το κινητό και καθυστερεί την εκκίνηση του αλλά για μένα έχει λειτουργίες τις οποίες θεωρώ απαραίτητες για αυτό και δεν διανοουμε να το αντικαταστησω. Όσο για το Root μόνο και μόνο το adaway είναι υπεραρκετος λόγος για να το κάνει κάποιος. 1) Έχω εγκαταστήσει το Nova Launcher Prime (πολύ περισσότερες λειτουργίες και πολύ πιο smooth από τον stock Launcher) 2) Έχω εγκαταστήσει το textra που είναι πολύ ελαφρύ πρόγραμμα για μηνύματα, σαφώς γρηγορότερο του stock (επίσης με περισσότερες λειτουργίες) 3) Έχω εγκαταστήσει τον EX Dialer σαν πρόγραμμα τηλεφώνου. Ισχύει το ίδιο με τα πιο πάνω. 4) Έχω απενεργοποιησει (freeze) μια σειρά από αχρειαστα προγράμματα με τα οποία έρχεται προεγκατεστημενα το κινητό. Το έκανα με το Titanium Backup (απαιτείται root). Κυκλοφορούν διάφορες λίστες με προγράμματα που μπορείτε να αφαιρέσετε αλλά αν θέλει κάποιος μπορώ να γράψω και τη δική μου.

Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι πολύ γρήγορο με πολύ καλή απόκριση και ας το έχω φορτώσει με έξτρα προγράμματα και λειτουργίες. Αν είχε και καλύτερη μπαταρία θα ήταν τέλειο ..

 

 

 

Ωραία όλα αυτά, αλλά προσωπικά τις συσκευές μου τις επιλέγω και για το UI. Και της LG Μου αρέσει πολύ, όπως και της HTC. Αν είναι να αλλάξω σχεδόν όλο το UI για να μην έχω λαγκαρίσματα, τι να το κάνω, παίρνω κι ένα Nexus που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

καπου ποιο πισω διαβασα οτι η 20τ εχει θεματα με κολληματα,ισως να φταιει και αυτο.επισης στο σερβις αν παει με ρουτ καηκες.

 

Είχα κάνει κάποτε ρουτ και στην ΚΚ αλλά όταν πήγα σε Lollipop ΟΤΑ χάθηκε, έλεγξα και με root checker και έλεγε δεν έχω ρουτ. έκανα και ένα factory reset οπότε θεώρησα τότε ότι δεν έχω και το είχα στείλει για σέρβις όπου δεν το δέχθηκαν γιατί λέει το είχα ρουτάρει. έτσι όπως μου απάντησες καταλαβαίνω να μην μπω στην διαδικασία να το στείλω γιατί το έχουν γράψει στο σύστημα;

για buckup των ρυθμίσεων να κάνω με το LG Backup από τις ρυθμίσεις ή επειδή θα είναι διαφορετική έκδοση θα έχω θέμα;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Έχει εμφανίσει σε κάποιον άλλο το κινητό να αναβοσβήνει η οθόνη και να μαυρίζει τελειως αλλα να παραμένει λειτουργικο;μου το κάνει εδώ και λίγες μέρες συνέχεια!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λειτουργικό? Εννοείς ότι γίνεται μαύρη και ξαναδείχνει μετά την κεντρική σου οθόνη για παράδειγμα? Ή ότι γίνεται μαύρη αλλά μαύρη ενεργή. Δηλαδή έχεις blacklight αλλά δεν απεικονίζει τίποτα αλλά το κινητό φαίνεται να λειτουργεί αλλά δεν έχεις καμία απόκριση σε ενέργειες σου?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μαγκιες ξερει κανεις καμια εφαρμογη οπως το soundhound αλλα να βρισκει τα τραγουδια οταν το εχω στα ακουστικα και ακουω ραδιο????η sony ας πουμε εχει την δικη της εφαρμογη το trackID και το κανει..........

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά προσωπικά τις συσκευές μου τις επιλέγω και για το UI. Και της LG Μου αρέσει πολύ, όπως και της HTC. Αν είναι να αλλάξω σχεδόν όλο το UI για να μην έχω λαγκαρίσματα, τι να το κάνω, παίρνω κι ένα Nexus που λέει ο λόγος.

Με τσακωσες. Από Nexus 4 προερχομαι :) Εγώ το πήρα λόγω καλής σχέσης hardware - τιμής. Δυστυχώς η Google ακολουθει πλέον διαφορετική τιμολογιακη πολιτική και τα Nexus έχουν ξεφύγει και αυτά από τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λειτουργικό? Εννοείς ότι γίνεται μαύρη και ξαναδείχνει μετά την κεντρική σου οθόνη για παράδειγμα? Ή ότι γίνεται μαύρη αλλά μαύρη ενεργή. Δηλαδή έχεις blacklight αλλά δεν απεικονίζει τίποτα αλλά το κινητό φαίνεται να λειτουργεί αλλά δεν έχεις καμία απόκριση σε ενέργειες σου?

Ετσι όπως "παίζω" με το κινητό παγώνει και σβήνει σιγά σιγά ώσπου γίνεται μαύρη 1-2sec μέχρι να γίνει!το κινητό όμως δουλεύει και έτσι κανονικά και μπορώ να επιλέξω κτλ απλά δεν τ βλέπω!όταν μετά σβήσει η οθόνη κανονικά λόγω αδράνειας ή πατήσω το κουμπί πίσω να κλείσει με διπλό χτύπημα επανέρχεται και βλέπω αλλά μετά από λίγο ξανά παγώνει και σβήνει!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως "παίζω" με το κινητό παγώνει και σβήνει σιγά σιγά ώσπου γίνεται μαύρη 1-2sec μέχρι να γίνει!το κινητό όμως δουλεύει και έτσι κανονικά και μπορώ να επιλέξω κτλ απλά δεν τ βλέπω!όταν μετά σβήσει η οθόνη κανονικά λόγω αδράνειας ή πατήσω το κουμπί πίσω να κλείσει με διπλό χτύπημα επανέρχεται και βλέπω αλλά μετά από λίγο ξανά παγώνει και σβήνει!

 

δοκιμασε πρωτα μια μπαταρια ενος φιλου σου αν δεν στρωσει πανε με το lg suit για επιδιόρθωση λογισμικου αν παλι δεν στρώσει πανε φλασαρε ξανα την ρομ με flash tool αυτο ειναι το εσχατο αλλα μαλλον ειναι θεμα μπαταριας λογικα εχεις σειρα 400..1,2,3 και εχει λυθει με την αλλαγη μπαταριας

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά δεν βοήθησε!Μπαταρία ίσως λίγο δύσκολο να βρώ από κάποιον να μου δώσει!Σειρά 407 cosmote είναι!
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ειμαι σχεσον βεβαιος πως φταιει η μπαταρια....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά δεν βοήθησε!Μπαταρία ίσως λίγο δύσκολο να βρώ από κάποιον να μου δώσει!Σειρά 407 cosmote είναι!

αλλαξε μπαταρια θα στρωσει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...