Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω. Δεν νομίζω ότι η ραμ έχει να κάνει με την οθόνη. Να μιλήσουμε για λάθος επιλογή του 801 αντί του 805 ίσως καθώς έχει και καλύτερη GPU.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω. Δεν νομίζω ότι η ραμ έχει να κάνει με την οθόνη. Να μιλήσουμε για λάθος επιλογή του 801 αντί του 805 ίσως καθώς έχει και καλύτερη GPU.

Ακριβώς. Είναι θέμα πόσο θα χρειαστεί να δουλέψει για να παράξει τα πολλά πίξελ της οθόνης. Ram=Random access memory. Με απλά λόγια σε αυτήν φορτώνονται οι διεργασίες που εκτελεί μια συσκευή όταν είναι αναμμένη και φεύγουν όταν σβήσει. Παντελώς άκυρο το σχόλιο του πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω georgis και takaros για την αμεση βοηθεια!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια ερωτηση ακομα επειδη εχει ενα μικρο ραγισμα το κινητο εκει που μπαινουν τα ακουστικα πως λεγεται το πλαστικο αυτο για να το παραγγειλω? Το χρωμα του κινητου ειναι γκρι.

 

βασικά για αυτό το θέμα θα απευθυνθείς στην procordia και θα σου το αλλάξουν μέσα στην εγγύηση. τους καλείς και έρχονται το παίρνουν και στο φέρνουν πίσω έτοιμο με δικά τους έξοδα χωρίς μεταφορικά κτλ.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Είναι θέμα πόσο θα χρειαστεί να δουλέψει για να παράξει τα πολλά πίξελ της οθόνης. Ram=Random access memory. Με απλά λόγια σε αυτήν φορτώνονται οι διεργασίες που εκτελεί μια συσκευή όταν είναι αναμμένη και φεύγουν όταν σβήσει. Παντελώς άκυρο το σχόλιο του πιο πάνω.

Αυτο το λες εσυ και το τελειωνω εδω. Εχουμε διαφορετικες αποψεις. Και στην τελικη εδώ ειμαστε για να λεμε διαφορα αλλα αλλα οχι να λογομαχουμε.

Παντως απο τα χερια μου εχουνε περασει 10αδες συσκευες ταμπλετς κινητα ναυαρχιδες εταιριων οποτε εχω λογο για να λεω ολα αυτα. Ο καθενας εχει την αποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας θέμα με το Gmail app σε lollipop; Όταν ανοίγω mail από το widget του Gmail που και που hangαρει η εφαρμογη και θελει ξανα άνοιγμα.
Apple iPhone 3GS: SOLD, Apple iPhone 4: SOLD, Samsung Galaxy S3: SOLD, SONY Xperia Z1: SOLD, LG G2: SOLD, HUAWEI HONOR 6: SOLD, LG G3: SOLD, Xiaomi RedMi Note 3: IN USE
Link to comment
Share on other sites

@fotis_rotary πάρε τηλέφωνο αντιπροσωπεία ανάφερε το, είναι γνωστό το θέμα, θέλει αντικατάσταση, θα σου πουν οι ίδιοι, στέλνουν κούριερ δεν πληρώνεις τίποτα εσύ ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελω να γυρισω το g3 απο dalvik σε art αλλα στις επιλογες προγραμματιστη δεν βρισκω την επιλογη εκτελεση

 

αν έχεις lollipop δεν γυρνάει.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελω να γυρισω το g3 απο dalvik σε art αλλα στις επιλογες προγραμματιστη δεν βρισκω την επιλογη εκτελεση

Αν έχεις lollipop είσαι ηδη σε ART, χωρίς δυνατότητα αλλαγής.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λες εσυ και το τελειωνω εδω. Εχουμε διαφορετικες αποψεις. Και στην τελικη εδώ ειμαστε για να λεμε διαφορα αλλα αλλα οχι να λογομαχουμε.

Παντως απο τα χερια μου εχουνε περασει 10αδες συσκευες ταμπλετς κινητα ναυαρχιδες εταιριων οποτε εχω λογο για να λεω ολα αυτα. Ο καθενας εχει την αποψη του.

 

καλά δεν είμαστε για να λογομαχούμε. Φιλικά γίνονται όλα και για να ανταλλάζουμε τις διαφορετικές απόψεις. Το πόσες συσκευές έχουν περάσει από το χέρι μας δεν σημαίνει ότι τα ξέρουμε όλα σωστά. Αλλίώς δεν θα είχα την απορία γιατί η ραμ επηρεάζει όπως λες την λειτουργία συσκευής ως οθόνη. Αλλά δεν νομίζω ότι η ραμ επηρεάζει την οθόνη. Και δεν μιλάω από το τι έχω δει. Γιατί ότι και να έχω δει είναι εντελώς άκυρο καθώς το G3 ήταν το μόνο κινητό με 3GB και UHD και ακόμα μόνο το Note 4 είναι. Πρακτικά, ένας τεχνικός υπολογιστών, μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό και αν επηρεάζεται η απόδοση του κινητού αν άλλαζε η ραμ και έμενε ίδια η οθόνη. Και μιλάω σε θέμα απεικόνισης. Δεν νομίζω ότι η ραμ βοηθάει σε κάτι για να σηκώσει το κινητό αυτή την ανάλυση. Είναι καθαρά θεμα cpu,gpu και firmware.

Άποψη μου, διαφορετική από την δική σου αλλά δεν στηρίζεται στην χρήση αλλά στο πως ξέρω μέχρι τώρα ότι δουλεύει ένας υπολογιστής. Γιατί αυτό είναι ένα κινητό στην πραγματικότητα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις. Οπως είπα αναφερα και για πολυπλοκες εφαρμογές και επειδη εχω δοκιμασει εφαρμογες σε διαφορα κινητα η περισσοτερη ραμ ειναι ακομα και η αιτια σε αλλες συσκευες να ξεκιναει μια εφαρμογη και σε αλλες οχι. Τωρα για την οθονη σαφως και παιζει ρολο το cpu και gpu αλλα στο συνολο ολα βοηθάνε οταν ειναι πιο πολλα απο τα λιγα.

Επισης συμφωνω οτι την ραμ οταν το τηλ την χρειαζεται την κουμανταρει, αλλα πλεον τα λειτουργικα ειναι κακογραμμενα οποτε καλο του κανει να υπάρχει περισσότερο ελεύθερη.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

καλά δεν είμαστε για να λογομαχούμε. Φιλικά γίνονται όλα και για να ανταλλάζουμε τις διαφορετικές απόψεις. Το πόσες συσκευές έχουν περάσει από το χέρι μας δεν σημαίνει ότι τα ξέρουμε όλα σωστά. Αλλίώς δεν θα είχα την απορία γιατί η ραμ επηρεάζει όπως λες την λειτουργία συσκευής ως οθόνη. Αλλά δεν νομίζω ότι η ραμ επηρεάζει την οθόνη. Και δεν μιλάω από το τι έχω δει. Γιατί ότι και να έχω δει είναι εντελώς άκυρο καθώς το G3 ήταν το μόνο κινητό με 3GB και UHD και ακόμα μόνο το Note 4 είναι. Πρακτικά, ένας τεχνικός υπολογιστών, μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό και αν επηρεάζεται η απόδοση του κινητού αν άλλαζε η ραμ και έμενε ίδια η οθόνη. Και μιλάω σε θέμα απεικόνισης. Δεν νομίζω ότι η ραμ βοηθάει σε κάτι για να σηκώσει το κινητό αυτή την ανάλυση. Είναι καθαρά θεμα cpu,gpu και firmware.

Άποψη μου, διαφορετική από την δική σου αλλά δεν στηρίζεται στην χρήση αλλά στο πως ξέρω μέχρι τώρα ότι δουλεύει ένας υπολογιστής. Γιατί αυτό είναι ένα κινητό στην πραγματικότητα.

 

Έχω 15 χρόνια εργασιακής εμπειρίας στον χώρο της πληροφορικής σαν τεχνικός δικτύων με σπουδές στην ηλεκτρονική και διάφορες επαγγελματικές πιστοποιήσεις.

 

Δεν είναι θέμα άποψης λοιπόν αλλά γνώσης το πως δουλεύει η κάθε μονάδα στην συσκευή. Με την λογική του παιδιού ποιο πάνω αν θελήσει να αλλάξει κάποιος οθόνη υπολογιστή σε κάποια με ψηλότερη ανάλυση πρέπει να προσθέσει και ραμ. Ε δεν χρειάζεται. Χρειάζεται κάρτα γραφικών που θα δώσει ακριβώς την ψηλότερη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 15 χρόνια εργασιακής εμπειρίας στον χώρο της πληροφορικής σαν τεχνικός δικτύων με σπουδές στην ηλεκτρονική και διάφορες επαγγελματικές πιστοποιήσεις.

 

Δεν είναι θέμα άποψης λοιπόν αλλά γνώσης το πως δουλεύει η κάθε μονάδα στην συσκευή. Με την λογική του παιδιού ποιο πάνω αν θελήσει να αλλάξει κάποιος οθόνη υπολογιστή σε κάποια με ψηλότερη ανάλυση πρέπει να προσθέσει και ραμ. Ε δεν χρειάζεται. Χρειάζεται κάρτα γραφικών που θα δώσει ακριβώς την ψηλότερη ανάλυση.

Ενταξει μην φτασουμε εκει τωρα διοτι υπαρχουνε παιχνιδια αν το παρουμε ετσι που στον υπολογιστη εκτος την vram θελουν και αρκετη ραμ. Εκει τι γινεται?

Πουε δεν ειπα αποκλειστικα για την οθονη εαν δεις παραπανω. Μιλαω στο συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην φτασουμε εκει τωρα διοτι υπαρχουνε παιχνιδια αν το παρουμε ετσι που στον υπολογιστη εκτος την vram θελουν και αρκετη ραμ. Εκει τι γινεται?

Πουε δεν ειπα αποκλειστικα για την οθονη εαν δεις παραπανω. Μιλαω στο συνολο.

 

Μιλάμε για το τι χρησιμοποιεί η ΟΘΟΝΗ. Σου λέω πως η απόδοση της ΟΘΟΝΗΣ δεν είναι θέμα ραμ. Έδωσα επίσης βίντεο που δείχνει πως η διαφορά απόδοσης στο συγκεκριμένο τηλ μεταξύ 2&3 ραμ είναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ εξηγώντας και το γιατί. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. Καλή συνέχεια. Δεν θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το τι χρησιμοποιεί η ΟΘΟΝΗ. Σου λέω πως η απόδοση της ΟΘΟΝΗΣ δεν είναι θέμα ραμ. Έδωσα επίσης βίντεο που δείχνει πως η διαφορά απόδοσης στο συγκεκριμένο τηλ μεταξύ 2&3 ραμ είναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ εξηγώντας και το γιατί. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. Καλή συνέχεια. Δεν θα επανέλθω.

Λοιπον εληξε το θεμα οκ?

Ακου τωρα ηττα που εφαγα. Συκγρινα μολις τωρα ενα gflex και το g3 σε ενα game με μονομαχους (i cladiator). Ρε παιδια τι ηττα εφαγα. Στο benchmark που εχει το flex ετρεχε με 50 εως 60 fps και το g3 ηταν απο 23 εως 50.

Μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Και ολα αυτα λογω αναλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εληξε το θεμα οκ?

Ακου τωρα ηττα που εφαγα. Συκγρινα μολις τωρα ενα gflex και το g3 σε ενα game με μονομαχους (i cladiator). Ρε παιδια τι ηττα εφαγα. Στο benchmark που εχει το flex ετρεχε με 50 εως 60 fps και το g3 ηταν απο 23 εως 50.

Μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Και ολα αυτα λογω αναλυσης.

 

Λογικό δεν είναι?? Παίξε COD σε UHD και παίζε COD σε 720. Στο ίδιο setup. Ε θα δεις τι διαφορά καρέ θα έχεις. Τρελή. Χειρότερη απεικόνιση μεν αλλά πιο smooth παιχνίδι. Αναμενόμενο δεν ήταν αυτό που δοκίμασες? Gflex έχει snap 800 με Adreno 330 GPU ενώ το G3 snap 801 με Adreno 330 GPU πάλι. Δηλαδή μικρές διαφορές. Παρόμοιο setup άρα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι?? Παίξε COD σε UHD και παίζε COD σε 720. Στο ίδιο setup. Ε θα δεις τι διαφορά καρέ θα έχεις. Τρελή. Χειρότερη απεικόνιση μεν αλλά πιο smooth παιχνίδι. Αναμενόμενο δεν ήταν αυτό που δοκίμασες? Gflex έχει snap 800 με Adreno 330 GPU ενώ το G3 snap 801 με Adreno 330 GPU πάλι. Δηλαδή μικρές διαφορές. Παρόμοιο setup άρα.

Στα benchmark στο 3d η διαφορα ομως ειναι πολυ λιγη αλλα στο game τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Στα benchmark στο 3d η διαφορα ομως ειναι πολυ λιγη αλλα στο game τεράστια.

 

Δοκίμασε να τρέξεις 2 φορές κολλητά το antutu να δεις πόση διαφορά θα κάνει. Όταν ζεσταίνεται από το ζόρισμα του επεξεργαστή μειώνει την απόδοση του για να μην του κάνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τρεξετε 2 φορες το antutu..μονο ζημιες κανει και ειδικα δευτερη φορα...τρεχει τους επεξεργαστες στο τερμα και θα τα τιναξει καποια στιγμη..σιγουρα 1gb ram παραπανω εχει διαφορα...ram και gpu συνεργαζονται μεταξυ τους για καλυτερη αυτονομια στο κινητο...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τρεξετε 2 φορες το antutu..μονο ζημιες κανει και ειδικα δευτερη φορα...τρεχει τους επεξεργαστες στο τερμα και θα τα τιναξει καποια στιγμη..σιγουρα 1gb ram παραπανω εχει διαφορα...ram και gpu συνεργαζονται μεταξυ τους για καλυτερη αυτονομια στο κινητο...

 

Θα επαναλάβω, πως η ram είναι random access memory. Λόγω της παραπάνω θα δεις λίιιγο καλύτερο multitasking, δεν έχει να κάνει ούτε με την αυτονομία ούτε με την οθόνη. Μπορεί στο μέλλον να αλλάξει αυτό επειδή θα την δει αλλιώς το android. Σήμερα που μιλάμε όμως είναι optimized για να τρέχει στο 1. Τα 2 είναι υπέραρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα otg kingston 32gb και δε το διαβαζει το κινητο!!

Εχει καποια ρυθμιση οπως το g2?

Το έχεις σε xfat ή fat32;

Link to comment
Share on other sites

fat32 και σε g2 και s4 το βλεπει κανονικα.

Δηλαδη το έχεις fat32 και δεν το βλέπει;

Μου κάνει εντύπωση. Δοκίμασε με ενα αλλο file manager π.χ. τον ES.

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω, πως η ram είναι random access memory. Λόγω της παραπάνω θα δεις λίιιγο καλύτερο multitasking, δεν έχει να κάνει ούτε με την αυτονομία ούτε με την οθόνη. Μπορεί στο μέλλον να αλλάξει αυτό επειδή θα την δει αλλιώς το android. Σήμερα που μιλάμε όμως είναι optimized για να τρέχει στο 1. Τα 2 είναι υπέραρκετά.

 

Η μνημη παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο lag ομως, οχι στα framedrops που ετσι και αλλιως εχουν ολλα με qhd οθονες αυτη την στιγμη, ακομα και με τον 805, αλλα στο χρονο που θελει να φορτωσει μια εφαρμογη, περισσοτερη ram, περισσοτερες εφαρμογες ετοιμες φορτωμενες, λιγοτερο lag, εκει το 16αρι πασχει πολυ, δεν εχει αρκετη ελευθερη ram και συνεχεια φορτωνει απο την nand flash. Στο οτι δεν εχει πολυ ram η αναλυση παιζει ρολο, το optimus g που ειχα πιο πριν με 720p οθονη ειχε σχεδον 1gb ram ελευθερη απο τα 2gb, ενω το g3 πασχιζει για 400mb, για πιο λογο η διαφορα, περα απο την αναλυση της οθονης? Δεν θεωρω οτι αλλαξε κατι αλλο ιδιαιτερα. Ενα δευτερο θεμα της μεγαλης αναλυσης ειναι η θερμοκρασια της οθονης απο τον φωτισμο που σε μια συσκευη τοσο μικρη οσο ενα κινητο, μπορει να διμιουργησει προβληματα υπερθερμανσης στον επεξεργαστη και φυσικα thermal throttling, προσωπικα παρατηρω οτι το g3 ζεσταινεται σαφως περισσοτερο απο το oneplus one που εχει τον ιδιο επεξεργαστη, οπως επισης οτι αν το εχεις κανα μισαωρο στο χερι και το δουλευεις αρχιζει και πηγαινει πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...