Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να μου πεις απο που το πηρες? Εστω και με PM αν δεν γινετε να βαλεις λινκ.

 

Το πήρα 14 Νοεμβρίου από kaizerstore χωρίς να γνωρίζω τι παρτίδα θα μου έρθει . Δεν ήξερα τότε από αυτά !

Τώρα ίσως έχει άλλες παρτίδες .

Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις .

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ..........πότε lag , επανεκκινήσεις , υπερθέρμανση και οτιδήποτε άλλο . Πάει σφαίρα το τηλέφωνο .

Καλή επιλογή σου εύχομαι !

Edited by arrigo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην lollipop παιζει τελικα memory leak ή ειναι φυσιολογικο η εκδοση με τα 2GB μετα απο καθαρισμο ram να εχει μονο 400mb ελευθερα? Δεν μου ηρθε το fix, ενω μου εβγαλε την lollipop μεσω suite, δεν μου βγαζει την επομενη αναβαθμιση, εχω εκδοση 411 ιταλικο.

 

Παντως το κινητο γενικα λαγκαρει, δεν το λες smooth σε καμια περιπτωση, επισης και η μπαταρια πεφτει απιστευτα γρηγορα, για διαφορους αλλους λογους δεν πηρα το oneplus one, αλλα μαλλον θα το μετανιωσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην lollipop παιζει τελικα memory leak ή ειναι φυσιολογικο η εκδοση με τα 2GB μετα απο καθαρισμο ram να εχει μονο 400mb ελευθερα? Δεν μου ηρθε το fix, ενω μου εβγαλε την lollipop μεσω suite, δεν μου βγαζει την επομενη αναβαθμιση, εχω εκδοση 411 ιταλικο.

 

Παντως το κινητο γενικα λαγκαρει, δεν το λες smooth σε καμια περιπτωση, επισης και η μπαταρια πεφτει απιστευτα γρηγορα, για διαφορους αλλους λογους δεν πηρα το oneplus one, αλλα μαλλον θα το μετανιωσω.

 

Επειδη σκεφτομαι να το παρω και εγω...η μπαταρια ποσες ωρες βγαζει ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ισως να παίζει κάτι με την διαχείρηση μνήμης του G3 αλλα θεωρώ οτι είναι λόγω google εφαρμογών.Με μετάβασή μου στην 5.0 κοιτούσα επίμονα την διαχείρηση κ πάντα είχα ελεύθερη μνήμη στο 32αρι περίπου 800mb.Εκανα σχεδόν καθε μέρα restart για να ελευθερώσω μνήμη απο αυτή που εχουν μαζέψει κ δεσμέυσει οι εφαρμογές.

Απο προχθές που πήρα την v20f εχω παρακολουθήσει συνεχώς την διαχειρηση κ με τις ίδιες εφαρμογές το ελευθερο παίζει στα 1.4Gb.

Βαζω το χέρι μου στην φωτιά οτι η ενημέρωση αφορούσε σίγουρα την διαχείρηση της μνήμης καθώς απο πλευράς smooth δέν έχω διακρινει κάτι καλύτερο εφόσον με nova κ 2-3 ρυθμισούλες πάνω σε αυτόν το κιν ουτος η άλλως πετάει.

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να το παρω και εγω...η μπαταρια ποσες ωρες βγαζει ;

 

Δεν μπορω να εκφερω ολοκληρωμενη αποψη γιατι συνηθως οι μπαταριες πιανουν μετα απο 3-4 φορτισεις το 100%, αυτη την στιγμη μετα απο 6,30 ωρες απο την τελευταια φορτιση (η δευτερη) με οθονη περιπου 1h.45m ειμαι στο 60%, οποτε ετσι και ετσι, λογικα πρεπει να φτανει το πολυ 4 ωρες οθονη, αν ειναι γραμικη η μπαταρια, το oneplus one βγαζει στην ξεφτιλα 6h οθονη, συμφωνα με το αυτο που εχει η φιλη μου, τουλαχιστον και παιζει και παιχνιδια και εχει ανοιχτα και wifi διαρκως και πολλες φορες και data, φυσικα δεν εχει μπει στην διαδικασια για greenify και παγωμα εφαρμογων, γιατι της βγαζει 2 μερες ανετα.

 

Ισως να παίζει κάτι με την διαχείρηση μνήμης του G3 αλλα θεωρώ οτι είναι λόγω google εφαρμογών.Με μετάβασή μου στην 5.0 κοιτούσα επίμονα την διαχείρηση κ πάντα είχα ελεύθερη μνήμη στο 32αρι περίπου 800mb.Εκανα σχεδόν καθε μέρα restart για να ελευθερώσω μνήμη απο αυτή που εχουν μαζέψει κ δεσμέυσει οι εφαρμογές.

Απο προχθές που πήρα την v20f εχω παρακολουθήσει συνεχώς την διαχειρηση κ με τις ίδιες εφαρμογές το ελευθερο παίζει στα 1.4Gb.

Βαζω το χέρι μου στην φωτιά οτι η ενημέρωση αφορούσε σίγουρα την διαχείρηση της μνήμης καθώς απο πλευράς smooth δέν έχω διακρινει κάτι καλύτερο εφόσον με nova κ 2-3 ρυθμισούλες πάνω σε αυτόν το κιν ουτος η άλλως πετάει.

 

Μακαρι, δεν την πηρα ακομα, αλλα αλλο να εχεις περιπου 800-900 στην εκδοση με τα 2gb και αλλο τα μισα, μετα ξεκινανε και τα redraws και γενικα πεφτει η αποκριση του τηλεφωνου. Εγω τωρα δοκιμαζω τον go launcher και φαινεται πιο smooth απο τον launcher της lg, μακαρι να στρωσει τελειως με το minor update των τελευταιων ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους λένε για την μπαταρία...τσεκάρετε τα screenshots...Όλη την ώρα σε Wi-Fi, ανοιχτά τα πάντα, και κυρίως browsing και πολύ viber και whatsapp...Είναι αστείο να λέμε ότι το κινητό έχει θέμα με την μπαταρία...σχεδόν τέτοιους χρόνους έβλεπα με το flex που στο θέμα μπαταρία είναι αλλού γενικότερα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η μπαταρια ειναι κατι σχετικο. Αν φορτισεις το κινητο 100% και δεις βιντεο ή ταινιες μεχρι το 0% τοτε μπορει να φτασεις και 6-7 ωρες αλλα θα κλεισει το κινητο σε 7 ωρες. Αν το αφησεις σε stand by για 15-20 ωρες πανω απο 4 ωρες δεν σου βγαζει. Μπορει να μην τρωει σε standby αλλα μςετα πεφτει ραγδαια η μπαταρια..

Αν κανεις μια μεση χρηση με φορτιση ανα δυο ημερες, δηλαδη ανοιχτο το κινητο κανα 37αρι ωρες, πανω απο 5 ωρες μπαταριας ξεχαστε τες..

Εγω βγαζω 4μιση και λεω και ευχαριστω.

Η χειροτερη μπαταρια ναυαρχιδας του 14.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η μπαταρια ειναι κατι σχετικο. Αν φορτισεις το κινητο 100% και δεις βιντεο ή ταινιες μεχρι το 0% τοτε μπορει να φτασεις και 6-7 ωρες αλλα θα κλεισει το κινητο σε 7 ωρες. Αν το αφησεις σε stand by για 15-20 ωρες πανω απο 4 ωρες δεν σου βγαζει. Μπορει να μην τρωει σε standby αλλα μςετα πεφτει ραγδαια η μπαταρια..

Αν κανεις μια μεση χρηση με φορτιση ανα δυο ημερες, δηλαδη ανοιχτο το κινητο κανα 37αρι ωρες, πανω απο 5 ωρες μπαταριας ξεχαστε τες..

Εγω βγαζω 4μιση και λεω και ευχαριστω.

Η χειροτερη μπαταρια ναυαρχιδας του 14.

 

κατσε ρε φιλε 4,5 ωρες οθονη ;;;;;;;;;;;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε φιλε 4,5 ωρες οθονη ;;;;;;;;;;;

Και εμένα κάπου εκεί βγάζει με αυτόματο φωτισμό έχει βγάλει μέχρι 5,5 ώρες

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To Serial number μου ξεκινά από 410KPNY τι ακριβώς σημαίνει αυτό; η LG Hellas στο chat μου είπε πως είναι Ελβετικό.

 

Από κει και πέρα όσοι παραπονιούνται για το πόση ραμ ελεύθερη υπάρχει μάλλον δεν γνωρίζουν το πως δουλεύει το android, που πολύ απλά θα κλείσει μια εφαρμογή για να πάρει αυτήν που χρειάζεται. Τα 400+ μια χαρά είναι. Από κει και πέρα ένα ωραίο app για αυτά τα θέματα που μπορείς να του ορίσεις πχ κάθε ώρα να κάνει εκκαθάριση μνήμης, αλλά έχει πολλά άλλα καλούδια του τύπου θερμοκρασία κλπ είναι το android assistant που χρησιμοποιώ από το 1ο μου android phone (Galaxy W)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κάπου εκεί βγάζει με αυτόματο φωτισμό έχει βγάλει μέχρι 5,5 ώρες

 

αρα εχει καλη μπαταρια αν βγαζει τοσες ωρες...

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

αρα εχει καλη μπαταρια αν βγαζει τοσες ωρες...

Εγώ είναι ικανοποιημενος

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια! Το κινητο θεωρω πως εχει αξιοπρεπη μπαταρια. Σιγουρα ομως λιγο κατωτερη απο τις υπολοιπες ναυαρχιδες. Βγαζω περιπου 4μιση ωρες οθονης με μικτη χρηση και συνηθως φορτιζω ανα 1μιση μερα. Φωτεινοτητα στο αυτοματα και δεδομενα μονιμως ανοιχτο οπως και wifi στο σπιτι. Τωρα αν το χρησιμοποιησω μονο για να δω ταινιες και βιντεακια βγαζει ανετα 7+ ωρες οθονης. Παντως μεσα στη μερα δε σε εγκαταλειπει με τιποτα (με εξαιρεση βεβαια αν το λιωσεις στα παιχνιδακια). Κατα τα αλλα με lollipop και nova prime δεν εχω ουτε redraws ουτε lags. Καμερα εξαιρετικη και οθονη φωτεινη και με ωραια χρωματα. Εξαιρετικη συσκευη και η μονη ισως που δεν υστερει σε κανενα τομεα.
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και απο μενα. Παιδια μπορει οντως να κραταει η μπαταρια μας λιγοτερο απο αλλα κινητα αλλα αυτο το φανταζομασταν/ξεραμε ολοι. Εχει μια οθονη η οποια τρωει πολλη μπαταρια. Λογικο ειναι. Εμενα προσωπικα μου βγαζει 4-5 ωρες στο νερο on screen με 100% του χρονου ανοικτο το wifi.

Ουσιαστικα ομως μου βγαζει ΑΝΕΤΑ τη μερα, και συνηθως χρειαζεται να το βαζω για φορτιση την αλλη μερα το απογευμα.

Απλα να ειμαι και λιγο ρεαλιστες. 5.5 ιντσες με τετοια αναλυση και 3000mah τι περιμενατε ακριβως; 6-8 ωρες;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, μιας και ειμαι καινουριος κατοχος παλιας παρτιδας θα μπορουσατε να αναφερετε τα προβληματα τα οποια υπηρχαν στις πρωτες παρτιδες?

ευχαριστω

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια! Το κινητο θεωρω πως εχει αξιοπρεπη μπαταρια. Σιγουρα ομως λιγο κατωτερη απο τις υπολοιπες ναυαρχιδες. Βγαζω περιπου 4μιση ωρες οθονης με μικτη χρηση και συνηθως φορτιζω ανα 1μιση μερα. Φωτεινοτητα στο αυτοματα και δεδομενα μονιμως ανοιχτο οπως και wifi στο σπιτι. Τωρα αν το χρησιμοποιησω μονο για να δω ταινιες και βιντεακια βγαζει ανετα 7+ ωρες οθονης. Παντως μεσα στη μερα δε σε εγκαταλειπει με τιποτα (με εξαιρεση βεβαια αν το λιωσεις στα παιχνιδακια). Κατα τα αλλα με lollipop και nova prime δεν εχω ουτε redraws ουτε lags. Καμερα εξαιρετικη και οθονη φωτεινη και με ωραια χρωματα. Εξαιρετικη συσκευη και η μονη ισως που δεν υστερει σε κανενα τομεα.

 

Και εμενα στις 4,30 ωρες τερματισε, ισως ανεβει λιγο ακομα μιας και η μπαταρια ειναι καινουρια. Το καλο ειναι οτι τουλαχιστον εχει αποσπωμενη, οποτε σε απαιτητικες συνθηκες, μπορεις να εχεις και μια δευτερη μαζι σου. Οντως ο nova ειναι ο καλυτερος με αυτο το κινητο, χανεις μερικα πραγματακια απο τον launcher της lg, οπως το double knock to lock και καποια widgets, αλλα οντως ειναι γρηγορος και δεν κανει redraws.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στις 4,30 ωρες τερματισε, ισως ανεβει λιγο ακομα μιας και η μπαταρια ειναι καινουρια. Το καλο ειναι οτι τουλαχιστον εχει αποσπωμενη, οποτε σε απαιτητικες συνθηκες, μπορεις να εχεις και μια δευτερη μαζι σου. Οντως ο nova ειναι ο καλυτερος με αυτο το κινητο, χανεις μερικα πραγματακια απο τον launcher της lg, οπως το double knock to lock και καποια widgets, αλλα οντως ειναι γρηγορος και δεν κανει redraws.

 

δουλευει κανονικα, απλα πρεπει να κανεις knock πανω-πανω, στην μπαρα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To Serial number μου ξεκινά από 410KPNY τι ακριβώς σημαίνει αυτό; η LG Hellas στο chat μου είπε πως είναι Ελβετικό.

 

Το 410 ειναι η παρτιδα, τωρα αν θελεις να δεις απο που ειναι κοιτα διπλα στο barcode τα τρια γραμματα που εχει ...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στις 4,30 ωρες τερματισε, ισως ανεβει λιγο ακομα μιας και η μπαταρια ειναι καινουρια. Το καλο ειναι οτι τουλαχιστον εχει αποσπωμενη, οποτε σε απαιτητικες συνθηκες, μπορεις να εχεις και μια δευτερη μαζι σου. Οντως ο nova ειναι ο καλυτερος με αυτο το κινητο, χανεις μερικα πραγματακια απο τον launcher της lg, οπως το double knock to lock και καποια widgets, αλλα οντως ειναι γρηγορος και δεν κανει redraws.

 

Υπάρχει εφαρμογή (screen off and lock) στο playstore που κάνει αυτή τη δουλειά που λες σε συνδυασμό με nova prime.

Επίσης μέσα στο nova υπάρχουν ρυθμίσεις για ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση σε θέμα ταχύτητας & redraws.

Link to comment
Share on other sites

Για double knock and lock χρησιμοποιω κι εγω το screen off and lock με nova. Δουλευει κανονικα απλα πρεπει να το ενεργοποιησεις απο τα gestures του nova prime. Γενικα ο μαμα launcher εχει καποια redraws και στη lollipop αλλα νομιζω πως ειναι θεμα γενικα των τελευταιων συσκευων της lg μιας και το εκανε και στο optimus g οταν το ειχα (ισως ειναι και θεμα των lg apps). Απο τοτε χρησιμοποιω nova prime που με βολευει πολυ και εχει αριστη αποδοση.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, μιας και ειμαι καινουριος κατοχος παλιας παρτιδας θα μπορουσατε να αναφερετε τα προβληματα τα οποια υπηρχαν στις πρωτες παρτιδες?

ευχαριστω

Εάν ανατρέξεις έχουν αναφερθεί στις πρώτες σελίδες. Γνώμη μου ...μην το ψάχνεις εφόσον δεν έχεις πρόβλημα .Μόνο εμμονες θα σου δημιουργηθούν και θα δημιουργησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ανατρέξεις έχουν αναφερθεί στις πρώτες σελίδες. Γνώμη μου ...μην το ψάχνεις εφόσον δεν έχεις πρόβλημα .Μόνο εμμονες θα σου δημιουργηθούν και θα δημιουργησεις.

Στο τελος της ημερας με εξαίρεση τις δύο ελαφρά φωτεινοτερες γωνιες κατω αριτερα και δεξια δεν εχω καποιο αλλο παράπονο (και ελπιζω να μην δημιουργηθει στο μελλον).

Και ενα σύντομο review και απο εμενα:

Καμερα: Παρα πολύ καλή ιδικα το βιντεο

Κατασκευή: Επίσης πολύ καλη. (θα μπορουσε να είναι καλυτερο το IR BLASTER και πιο ¨απαλή¨ η υποδοχή micro usb

Software: Με μερικά πειράγματα τρέχει πάρα πολυ καλά

Απόδοση: Άριστο για μένα

Μπαταρία: Ικανοποιητική

Οθόνη: Τα χρώματα τα βρίσκω παρα πολύ καλά και για αυτους που τα αποκαλούν ξεθωριασμένα υπάρχει και ρύθμιση για να γίνουν πιο κορεσμένα. Υπάρχει και ένα μικρό θεμα με την φωτεινότητα εκτός σπιτιού.

Αυτά επειτα απο μια εβδομαδα συμβιωσης με το g3 (32γιγα και 406 παρτιδα).

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη συζητηση γινεται για την μπαταρια που για μένα ειναι πολύ καλή για την οθόνη πού εχει το g3.Το μεγαλο + του g3 είναι ότι έχει αποσπομενη μπαταρία και μπορεις να εχεις και μια δεύτερη μαζί σου και έτσι δεν εχεις το αγχος να μείνεις από μπαταρία.Με μια αναζήτηση στο ebay μπορείς να αγοράσεις φορτιστή τοίχου και μπαταρία με κόστος στα 10 ευρώ και τέλος το άγχος

Αυτο κανω εγώ σε αυτό και στο προηγούμενο galaxy nexus που ειχα.

Το φορτιστή του g3 εκτος απο της πρωτες φορτισεις που έκανα τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...