Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δεύτερο τρέχει όντως σε 1440p όμως σε παιχνίδια από όσα έχω δει τρέχει ακριβώς το ίδιο, και σε βαριά μάλιστα

Ναι ε? Δεν το ήξερα αυτό. Σημαντικό. Οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οποιος λέει ότι έχει ή δεν έχει καλή μπαταρία χωρίς να το έχει δουλέψει αρκετά (1 εβδομάδα πχ) νομίζω ότι δεν.....κάνει

το g2 είχε μη αποσπώμενη μπαταρία 3000 να το φάμε δεν είναι καλό δεν αλλάζει

αν στο g3 έβγαζε unibody 3200 να το φάμε δεν είναι καλό δεν αλλάζει

έβαλε αποσπώμενη 3000, νομίζω πιο πανω από τον ανταγωνισμό, να το φάμε δεν είναι καλό μόνο 3000

το s5 (με 2800;) έβγαλε μια αναγκαστική λύση για να τραβήξει την διάρκεια της μπαταρίας από το 25% για 2-3 μέρες κόβοντας λειτουργίες ουαου!

καλύτερες επιδόσεις....... δεν νομίζω να φημίζεται η lg γι' αυτό

εξαιρετική οθόνη

αλλά πόσοι από μας την έχουμε δει ζωντανά.....

και δεν είναι άραγε μια από τις κορυφαίες οθόνες; είναι qhd, καλή φωτεινότητα (ας δεχτούμε όχι κορυφαία), χρώματα υποκειμενικό (δεν είναι amoled). και νομίζω πως τα χρώματα της οθόνης είναι s/w το θέμα; το μαύρο είναι χειρότερο του g2;

άραγε χαμηλότερη φώτεινότητα της οθόνης το βγάζει εκτός συναγωνισμού....... δεν νομίζω.....

η lg δεν έγινε αγαπητή, το αντίθετο θα έλεγα, από τα σχόλια που έχω διαβάσει στο forum, οι περισσότεροι περιμένουν ένα παραπάτημα για να πέσουν να την φάνε. την έχουν στημένη στη γωνία. δεν ξέρω γιατί, από τέτοιο ανταγωνισμό οι καταναλωτές κερδίζουν.....

το g2 αγαπήθηκε και ο κυριότερος λόγος που έγινε αυτό είναι ότι έδωσε ένα πολύ καλό τηλέφωνο2 με 350€.

και απ' ότι βλέπω ο λαός θα πάρει ένα εξίσου καλό διάδοχο το g3 στα ίδια λεφτά, 350€ απο Σεπτέμβρη κι έπειτα... λόγω 805.

 

Πολυ φιλικά αλλά απο αυτά που γράφεις δεν ισχύουν και πολλά. Λες οτι το g2 αγαπήθηκε γιατί εδωσε ενα πολύ καλο κινητο στα 350€. Οταν βγήκε, πανω κατω οσο εχει και το g3 τωρα που βγαίνει ειχε, και δεν ηταν 350. Σε 6 μηνες που πηγε τοσο, τοτε και το g3 τόσο θα εχει, μη σου πω ολα. Καμια διαφορα δεν εκανε εκει.

Υπερειχε σε ολα οσα έγραψα το g2.Μια απλη αναζήτηση σε παλαια post και συγκρίσεις με τον τοτε ανταγωνισμό θα σε πείσει υπεράνω καθε αμφιβολίας.

Το g3 έχει το 3000 μπαταρία οταν αλλα έχουν 2800 με τη διαφορά (ουτε που το λαμβάνεις καθόλου υπόψιν στη σύγκριση σου), οτι εχει μεγαλύτερη οθονη και αναλυση. Οπως επίσης ο τωρα ανταγωνισμός συμπεριλάμβανει οχι μονο κινητα με μικρότερη μπαταρία, αλλα και με μεγαλύτερη οπως το z2 που εχει 3200, και μικροτερη αναλυση και οθονη. Άσε που το s5 εχει φαει και αυτο κριτικη για την μπαταρία του..

Για την οθόνη του g2 γραφαν ολοι τα καλύτερα, ενώ για του g3 είναι πολυ μοιρασμένες οι απόψεις. Το να νομίζουμε οτι η τεράστια ανάλυση είναι το α και το ω σε αυτες τις ιντσες, οταν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικα δεν είναι στο ίδιο επίπεδο είναι εντελώς λαθος.

Γραφω για καλυτερες επιδόσεις που ειχε το g2 απέναντι στον τοτε ανταγωνισμό και λες οτι ποτε η lg δεν φημιζοταν για τις επιδόσεις της.. Όταν βγηκε το g2 με 800αρι ειχε απέναντι το s4 με 600αρι. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατι υπερέιχε μαλλον δεν θες να το καταλαβεις..

Τώρα οταν ολα αυτα δεν τα καταλαβαίνεις αυτοματως πιστεύεις οτι η κριτικη που δέχεται το g3 οφείλεται στο οτι κανεις δε χωνευει την lg.. Ακριβώς τα ιδια γραφουν στα φόρουμ των αλλων εταιριων οι φανμποι, νομίζοντας οτι καθε κριτική ειναι κακοπροεραιτη. Στο g2 γιατι δεν υπήρχε η ιδια κριτική? Την χωνευαν τοτε την lg?

Η ουσία ειναι μια. Το g3 εχει βελτιώσεις και πισωδρομισεις. Αναγκαστικά θα δέχεται κριτικη για τα μειον του. Τα συν του που ειναι αρκετά τα βλέπουμε ολοι. Τα bezel, το σχεδιο κλπ. Δεν εχει νοημα να τα αναφέρουμε συνέχεια.. Το κανουν οι διαφημίσεις αυτό, ακομα και σε αυτο το threat.. Τα μειον θελει να μαθει ο κόσμος..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το έπιασα στα χέρια μου και είχα την τύχη στο stand να υπάρχει και το s5 για μία σύγκριση.

 

To τηλέφωνο για την ονομαστική του οθόνη 5.5" είναι αρκετά μαζεμένο σε σημείο που άργησα να το εντοπίσω στο stand γιατί έψαχνα για κάτι ογκώδες. Πρόκειται για ποιοτική και προσεγμένη συσκευή και παρότι προσπάθησα να το κάνω να τρίξει δεν τα κατάφερα. Η οθόνη σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή και παρότι λένε πολλοί ότι η QHD ανάλυση είναι περιττή και δεν θα καταλάβει κάτι το μάτι του ανθρώπου αυτό που έχω να πω είναι ότι όσο περνάει η ώρα αισθάνεσαι πιο όμορφα-ξεκούραστα, είναι όπως με τα frames όταν βλέπεις μια ταινία όπου ναι μεν πάνω από τα 25-30 fps δεν καταλαβαίνει το μάτι διαφορές παρόλα αυτά τα 60fps ή ακόμα καλύτερα τα 120 fps δημιουργούν μία ξεκούραστη θέαση. Τα χρώματα είναι πιο "μουντά" και ενισχύεται από το flat UΙ σε σχέση με τα έντονα έως αφύσικα του S5. Εγώ μετά από τα S2,S3,S4 η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν "κάπως" τα χρώματα της οθόνης στο G3 ενώ στο G2 έχω καλύτερη αίσθηση.

 

Αρνητικό που παρατήρησα στην οθόνη ειδικά για IPS και παρότι διαφημίζει η LG το αντίθετο είναι ότι αν την πιέσεις θα δεις από κάτω τα "νερά" να σχηματίζονται κάτι που δεν μπορούσα να κάνω στο S5, μάλλον στο S5 υπάρχει κάποια επιπλέον εξωτερική προστασία-οθόνη για αυτό το λόγο. Καθυστέρηση στο άνοιγμα των εφαρμογών υπάρχει αλλά το θεωρώ φυσιολογικό ή τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό που τσέκαρα πέρυσι και το S4. Θεωρώ ότι με τις επόμενες αναβαθμίσεις το G3 θα βελτιωθεί σημαντικά. Βέβαια το S5 δίπλα ήταν σαφώς πιο γρήγορο αλλά έχει και κάποιους μήνες προβάδισμα.

 

Στη φωτογραφικές δυνατότητες το G3 σε σχέση με το S5 είναι σαφώς πιο γρήγορο στην εστίαση που πραγματικά εν ριπή εστιάζει και τραβάει. Τα χρώματα στο G3 είναι πιο φυσικά ενώ στο S5 πιο έντονα, το μαύρο στο G3 είναι σα να είναι μαύρο ρούχο μετά από πλύσεις δηλαδή λίγο ξεπλυμένο ενώ στο S5 παραμένει μαύρο. Παρόλα αυτά στο θέμα της διαχείρισης του θορύβου το G3 τα πάει πολύ καλά παρότι το το G3 έχει μικρότερο αισθητήρα (1/3") σε σχέση με το μεγαλύτερο του S5 (1/2.6"). Τράβηξα πολλές φωτογραφίες μέσα στο μαγαζί κυρίως σε ακίνητα θέματα για να μπορώ να τα συγκρίνω μεταξύ τους και είδα μετά σε πλήρες zoom το G3 να διαχειρίζεται το θόρυβο πολύ καλύτερα απ'οτι το S5 και με λιγότερες παραμορφώσεις.

 

Εν κατακλείδι θα ήθελα ένα συνδυασμό από G3-S5 αλλά αν μου έλεγες ότι τώρα παίρνεις αναγκαστικά ένα και φεύγεις θα έπαιρνα το G3 γιατί νομίζω ότι θα είχα μετά λιγότερα πράγματα για να γκρινιάξω ή να μετανιώσω. Πάντως με την αναμονή της έκδοσης 3GB/32GB κερδίζεις χρόνο στο ενδιάμεσο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολυ φιλικά αλλά απο αυτά που γράφεις δεν ισχύουν και πολλά. Λες οτι το g2 αγαπήθηκε γιατί εδωσε ενα πολύ καλο κινητο στα 350€. Οταν βγήκε, πανω κατω οσο εχει και το g3 τωρα που βγαίνει ειχε, και δεν ηταν 350. Σε 6 μηνες που πηγε τοσο, τοτε και το g3 τόσο θα εχει, μη σου πω ολα. Καμια διαφορα δεν εκανε εκει.

Υπερειχε σε ολα οσα έγραψα το g2.Μια απλη αναζήτηση σε παλαια post και συγκρίσεις με τον τοτε ανταγωνισμό θα σε πείσει υπεράνω καθε αμφιβολίας.

Το g3 έχει το 3000 μπαταρία οταν αλλα έχουν 2800 με τη διαφορά (ουτε που το λαμβάνεις καθόλου υπόψιν στη σύγκριση σου), οτι εχει μεγαλύτερη οθονη και αναλυση. Οπως επίσης ο τωρα ανταγωνισμός συμπεριλάμβανει οχι μονο κινητα με μικρότερη μπαταρία, αλλα και με μεγαλύτερη οπως το z2 που εχει 3200, και μικροτερη αναλυση και οθονη. Άσε που το s5 εχει φαει και αυτο κριτικη για την μπαταρία του..

Για την οθόνη του g2 γραφαν ολοι τα καλύτερα, ενώ για του g3 είναι πολυ μοιρασμένες οι απόψεις. Το να νομίζουμε οτι η τεράστια ανάλυση είναι το α και το ω σε αυτες τις ιντσες, οταν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικα δεν είναι στο ίδιο επίπεδο είναι εντελώς λαθος.

Γραφω για καλυτερες επιδόσεις που ειχε το g2 απέναντι στον τοτε ανταγωνισμό και λες οτι ποτε η lg δεν φημιζοταν για τις επιδόσεις της.. Όταν βγηκε το g2 με 800αρι ειχε απέναντι το s4 με 600αρι. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατι υπερέιχε μαλλον δεν θες να το καταλαβεις..

Τώρα οταν ολα αυτα δεν τα καταλαβαίνεις αυτοματως πιστεύεις οτι η κριτικη που δέχεται το g3 οφείλεται στο οτι κανεις δε χωνευει την lg.. Ακριβώς τα ιδια γραφουν στα φόρουμ των αλλων εταιριων οι φανμποι, νομίζοντας οτι καθε κριτική ειναι κακοπροεραιτη. Στο g2 γιατι δεν υπήρχε η ιδια κριτική? Την χωνευαν τοτε την lg?

Η ουσία ειναι μια. Το g3 εχει βελτιώσεις και πισωδρομισεις. Αναγκαστικά θα δέχεται κριτικη για τα μειον του. Τα συν του που ειναι αρκετά τα βλέπουμε ολοι. Τα bezel, το σχεδιο κλπ. Δεν εχει νοημα να τα αναφέρουμε συνέχεια.. Το κανουν οι διαφημίσεις αυτό, ακομα και σε αυτο το threat.. Τα μειον θελει να μαθει ο κόσμος..

 

Ακόμη πιό "Πολυ φιλικά αλλά απο αυτά που γράφεις "εσύ" δεν ισχύουν και πολλά.

το g2 απο τον Φεβρουάριο φλέρταρε με τα 350€.

η lg δεν ξεκίνησε με το g2. πριν ήτανε η αγαπημένη σου δηλαδή;

με την αναζήτηση σε παλαιά post βλέπω και την πολύ αρνητική κριτική που έλαβε το g2, ακόμα και σ' αυτό το νήμα 10 ποστ αφήνουν την εντύπωση ότι τα g2 τρίζουν (από καθαριότητα).

μπαταρία έχει πάνω από το μέσο όρο. τώρα πόσο κρατάει μόνο ο "χρήστης" μπορεί να ξέρει και όχι οι υπόλοιποι.

με λίγα λόγια το έχεις δοκιμάσει και το κατακρίνεις με τόση σιγουριά ή τα λες με όσα είδες στην τηλεόραση;

και για το αν είμαι φανατικός και δεν καταλαβαίνω (που θα πάει σε λίγο θα μεγαλώσω), στο νήμα του g3 δεν γράφω πουθενά ότι είναι υπέροχο, καταπληκτικό κλπ

και σε νήματα της samsung και άλλων κατασκευαστών που παρακολουθώ δεν τρολάρω και δεν γράφω ότι είναι fail.

γιατί πολύ απλά παρακολουθώ αυτά που μ' αρέσουν και αφήνω όλα τα υπόλοιπα.

 

ps

πόσο φιλικά μπορείς να πεις σε κάποιον που δεν γνωρίζεις καθόλου ότι γράφει ανοησίες;;;;;;

Edited by vanas
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη πιό "Πολυ φιλικά αλλά απο αυτά που γράφεις "εσύ" δεν ισχύουν και πολλά.

το g2 απο τον Φεβρουάριο φλέρταρε με τα 350€.

η lg δεν ξεκίνησε με το g2. πριν ήτανε η αγαπημένη σου δηλαδή;

με την αναζήτηση σε παλαιά post βλέπω και την πολύ αρνητική κριτική που έλαβε το g2, ακόμα και σ' αυτό το νήμα 10 ποστ αφήνουν την εντύπωση ότι τα g2 τρίζουν (από καθαριότητα).

μπαταρία έχει πάνω από το μέσο όρο. τώρα πόσο κρατάει μόνο ο "χρήστης" μπορεί να ξέρει και όχι οι υπόλοιποι.

με λίγα λόγια το έχεις δοκιμάσει και το κατακρίνεις με τόση σιγουριά ή τα λες με όσα είδες στην τηλεόραση;

και για το αν είμαι φανατικός και δεν καταλαβαίνω (που θα πάει σε λίγο θα μεγαλώσω), στο νήμα του g3 δεν γράφω πουθενά ότι είναι υπέροχο, καταπληκτικό κλπ

και σε νήματα της samsung και άλλων κατασκευαστών που παρακολουθώ δεν τρολάρω και δεν γράφω ότι είναι fail.

γιατί πολύ απλά παρακολουθώ αυτά που μ' αρέσουν και αφήνω όλα τα υπόλοιπα.

 

ps

πόσο φιλικά μπορείς να πεις σε κάποιον που δεν γνωρίζεις καθόλου ότι γράφει ανοησίες;;;;;;

Το ποιος γραφει ανοησίες και ποιος οχι, ασε να το κρινουν άλλοι. Εχω γράψει αναλυτικά ενα προς ενα γιατι δεν ισχύουν αυτα που γράφεις. Διαβαζει καθένας και κρινει. Η ελλειψη επιχειρηματων σου σε κανει εριστικό και μιλας για ανοησίες. Το g2 είχε τα δικά του μείον με βασικοτερο την έλλειψη sd. Εκει ηταν το 90% της κριτικής. Το αν το αγορασαν επειδή ηταν φθηνο, ασε να το ξερω εγω που εδωσα 550 για να παρω απο εξω την 32αρα εκδοση χωρίς εγγύηση αρκετό καιρο αφου βγηκε. Το g2 στα βασικα ενος κινητού, οθονη, αυτονομία, απόδοση ηταν υπόδειγμα. Δεν ειχε σοβαρή κριτική σε αυτα, και καθολου τυχαιο που ψηφίστηκε κινητο της χρονιάς στις περισσότερες χωρες. Αμα συμβει το ιδιο στο g3 να μου τρυπήσεις τη μυτη γιατι δεν ειναι αναλογη περίπτωση.

Στο xda οι περισσότεροι dev που εχουν το g2, εχουν ηδη πει οτι δεν θα παρουν το g3 γιατι πιστευουν πανω κατω τις ανοησίες που γραφω και εγω εδω.

Κάποιοι σαν και σενα τα παρουσιαζετε ολα τέλεια. Θα δεις τι κριτικη θα ακολουθήσει στην πορεια. Σε διαβαζει ο άλλος, το αγοράζεις, απογοητευεται και μπαίνει και θαβει. Ετσι μονο ζημια κανεις μια εταιρεία. Οι εταιρείες θέλουν ευχαριστημενους πελατες. Να ξερουν τι παίρνουν. Και τα συν και τα πλην. Οχι παραπληροφορημενους.

Δε θα σου ξανα απαντησω γιατι δεν εχει νοημα και έχουμε γίνει κουραστικοι. Ας γραψουν οι υπόλοιποι τις απόψεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιος γραφει ανοησίες και ποιος οχι, ασε να το κρινουν άλλοι. Εχω γράψει αναλυτικά ενα προς ενα γιατι δεν ισχύουν αυτα που γράφεις. Διαβαζει καθένας και κρινει. Η ελλειψη επιχειρηματων σου σε κανει εριστικό και μιλας για ανοησίες. Το g2 είχε τα δικά του μείον με βασικοτερο την έλλειψη sd. Εκει ηταν το 90% της κριτικής. Το αν το αγορασαν επειδή ηταν φθηνο, ασε να το ξερω εγω που εδωσα 550 για να παρω απο εξω την 32αρα εκδοση χωρίς εγγύηση αρκετό καιρο αφου βγηκε. Το g2 στα βασικα ενος κινητού, οθονη, αυτονομία, απόδοση ηταν υπόδειγμα. Δεν ειχε σοβαρή κριτική σε αυτα, και καθολου τυχαιο που ψηφίστηκε κινητο της χρονιάς στις περισσότερες χωρες. Αμα συμβει το ιδιο στο g3 να μου τρυπήσεις τη μυτη γιατι δεν ειναι αναλογη περίπτωση.

Στο xda οι περισσότεροι dev που εχουν το g2, εχουν ηδη πει οτι δεν θα παρουν το g3 γιατι πιστευουν πανω κατω τις ανοησίες που γραφω και εγω εδω.

Κάποιοι σαν και σενα τα παρουσιαζετε ολα τέλεια. Θα δεις τι κριτικη θα ακολουθήσει στην πορεια. Σε διαβαζει ο άλλος, το αγοράζεις, απογοητευεται και μπαίνει και θαβει. Ετσι μονο ζημια κανεις μια εταιρεία. Οι εταιρείες θέλουν ευχαριστημενους πελατες. Να ξερουν τι παίρνουν. Και τα συν και τα πλην. Οχι παραπληροφορημενους.

Δε θα σου ξανα απαντησω γιατι δεν εχει νοημα και έχουμε γίνει κουραστικοι. Ας γραψουν οι υπόλοιποι τις απόψεις τους.

Εγώ όμως θα σου απαντήσω γιατί εσύ το ξεκίνησες με το " πολύ Φιλικά αλλά αυτά που γράφεις δεν ισχύουν" άρα ανοησίες και δεν αφήνεις τους άλλους να αποφασίσουν όπως λες. Από την άλλη αν νομίζεις ότι η πληθώρα επιχειρημάτων που κατέθεσες μας αφήνει άφωνους το αντιπαρερχομαι. Εγώ το 32αρι το πήρα 430 τον φεβρουαριο από ελληνικο μαγαζί. Αν διαβάζουν εμένα δεν θα πάρουν το g3 εξαιτίας μου γιατί δεν το εκθειαζω αλλά ούτε είμαι και Κασσάνδρα. Όσο για τα υπόλοιπα .....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζεται να μαλώνετε.

Η LG ψάχνοντας την άνοδο, αναλύει διαρκώς την πορεία της Samsung προς την κορυφή και ακολουθεί κατα πόδας.

Οι απλοί χρήστες δεν παίρνουν χαμπάρι από lags κλπ. Αντιθέτως ενθουσιάζονται από τα specs και τις σουπερ ντουπερ καινοτομίες.

Αυτά δίνουν πωλήσεις, αυτά θα βλέπουμε.

 

Οι άλλοι οι μικρότεροι βρίσκονται σε άλλη φάση και χρειάζονται τους ψαγμενους χρήστες. Γι αυτό είναι πιο προσεκτικοί.

 

Πόσα δεν έχουμε γράψει για την Samsung. Κάναμε υπομονή ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα γυρίσει σε συσκευές σαν τα S2 & Note 2, αλλά αυτοί βλέποντας τις πωλήσεις να θεριευουν γίνονται χειρότεροι.

 

Η LG κάνει ενα πείραμα αυτή την στιγμή. Αν πετύχει και αυξηθούν αρκετά οι πωλήσεις της, θα συνεχίσει σ αυτό το στιλ.

Καθένας ακολουθεί αυτό που είναι πιο κοντά στις επιθυμίες του. Καμιά συσκευή δεν είναι τέλεια.

Κάποιοι που μας κούρασαν οι κακές υλοποιήσεις τις Samsung, ζητάμε την απόλυτη ομαλότητα, τα ποιοτικά υλικά. Άλλοι προτιμούν την ελευθερία που δίνει η LG στην moding, την μεγαλύτερη οθόνη στο μικρότερο εξωτερικό μέγεθος, την διαρκώς βελτιούμενη κάμερα κλπ.

Αυτό δεν σημαίνει οτι κάποια απο τις φετινές ναυαρχίδες ξεχωρίζει τοσο πολυ, ώστε να είμαστε απόλυτα υπέρ της.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ισχυρίζονται ορισμένοι οτι τα του lag μπορεί να στρώσουν με κανα update αλλα η lg με τα update δεν εχει και πολυ καλή φήμη διότι στο g2 με την 4.4.2 σμπαραλιασε την εξαιρετική αυτονομία με την 4.2.2.

Έδωσε δηλαδή ενα όλο και όλο update σε διάστημα 6 μηνών απο την κυκλοφορία του και τα εκανε μαντάρα.

Εγώ δεν θα την εμπιστευομουν στο τομέα update πάντως.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ισχυρίζονται ορισμένοι οτι τα του lag μπορεί να στρώσουν με κανα update αλλα η lg με τα update δεν εχει και πολυ καλή φήμη διότι στο g2 με την 4.4.2 σμπαραλιασε την εξαιρετική αυτονομία με την 4.2.2.

Έδωσε δηλαδή ενα όλο και όλο update σε διάστημα 6 μηνών απο την κυκλοφορία του και τα εκανε μαντάρα.

Εγώ δεν θα την εμπιστευομουν στο τομέα update πάντως.

Συγγνώμη η LG στο G2 μετά από 9 μήνες κυκλοφορίας μόνο 1 update έχει βγάλει?Δεν μιλάω για major από 4.2.2 σε 4.4.2 αλλά και για minor πάνω στην ίδια έκδοση. Εδώ στην Samsung κάθε μήνα το πολύ, υπήρχε και μια νέα έκδοση να δοκιμάσεις έστω και από άλλη region.κάποιο αντίστοιχο site σαν το sammobile , (με επίσημες στοκ roms και leaks) δεν υπάρχει για lg?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, όπως επίσης έβγαζε συχνά μικρές αναβαθμίσεις, προφανώς εννοεί μεγάλη..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πέρασα και εγώ από ένα κατάστημα και είδα από κοντά το LG G3. Ασχολήθηκα μαζί του περίπου 20 - 30 λεπτά και το σύγκρινα με το Note 3 που ήταν από δίπλα. Τα συμπεράσματά μου από το λίγο που τα είδα ήταν τα εξής:

 

- Και οι δύο οθόνες είναι εκπληκτικές όμως του G3 μου άρεσε κάπως περισσότερο επειδή τα χρώματα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Από την άλλη, τα χρώματα του Note 3 είναι πιο έντονα.

- Το G3 κάθεται καλύτερα στο χέρι και είναι πιο βολικό. Μπορούσα να κάνω σχεδόν τα πάντα μόνο με το ένα χέρι. Από την άλλη, το Note 3 ήθελα δύο χέρια και δε μου ήταν και πολύ άνετο στο χέρι.

- Ένα από τα υπέρ του Note 3 είναι φυσικά και η γραφίδα όμως από το λίγο που τη δούλεψα νομίζω πως δε θα τη χρησιμοποιούσα και κάθε/όλη μέρα. Από την άλλη, το G3 έχει το Knock On και το Knock Code που πιστέψτε με βολεύει αρκετά.

- Το άνοιγμα των εφαρμογών γίνεται και στα δύο πολύ γρήγορα. Δεν παρατήρησα κάποιο lag. Όποια εφαρμογή και να άνοιξα (συλλογή, κάμερα, μηνύματα, chrome, browser, επαφές, τηλέφωνο και αριθμομηχανή) δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι στο S3 mini που έχω άρχισα σιγά σιγά να κουράζομαι από την καθυστέρηση στο άνοιγμα των εφαρμογών αλλά δεν είδα σημαντικές διαφορές μεταξύ του G3 και του Note 3.

- Η κάμερα και στα δύο τηλέφωνα είναι πολύ καλή. Τράβηξα 2-3 φωτογραφίες και μου άρεσαν όλες. Βέβαια το G3 τις φωτογραφίες τις τραβούσε λίγο πιο γρήγορα από ότι το Note 3 όμως η διαφορά είναι ελάχιστη. Το βίντεο δεν το δοκίμασα και δε γνωρίζω ποιο από τα δύο τραβάει καλύτερα. Αλλά αφού δεν τραβάω και πολλά βίντεο δε με ενδιαφέρει κιόλας. Επιπλέον, το Note 3 έχει περισσότερες ρυθμίσεις και εφέ (στην κάμερα) από ότι το G3. Επίσης, κάτι που μου άρεσε στο G3 είναι η δυνατότητα λήψης φωτογραφίας από την μπροστινή κάμερα χρησιμοποιώντας μόνο την παλάμη σου (έχει αντίστοιχο βίντεο στο youtube - κάνεις την παλάμη σου γροθιά και μέσα σε 3 δευτερόλεπτα τραβάει τη φωτογραφία)

- Το UI του LG G3 είναι αρκετά πιο ωραίο θα έλεγα. Μπορεί να μην είναι και πολύ φανταχτερό και να λείπουν λίγο τα έντονα και πολλά χρώματα, όμως αυτό το Touchwiz νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να αλλάξει.

- Το multitasking γίνεται πολύ άνετα και στα δύο τηλέφωνα. Άνοιξα διάφορες εφαρμογές και στο G3 και στο Note 3 και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Βέβαια, στο Note 3 θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η αντίστοιχη ρύθμιση (αυτή που εμφανίζει το βελάκι στο αριστερό μέρος της οθόνης για να επιλέξεις τις εφαρμογές που θέλεις να ανοίξεις παράλληλα στην οθόνη) και αυτό δε μου άρεσε και τόσο. Από την άλλη, στο G3 μπορείς να ανοίξεις παράλληλα δύο εφαρμογές πατώντας παρατεταμένα το back button όποια στιγμή θέλεις.

- Όσον αφορά τη φωτεινότητα της οθόνης, νομίζω πως του G3 είναι λίγο πιο σκοτεινή από του Note 3 όμως δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μπορούσα να τα δω όλα πεντακάθαρα. Βέβαια, όταν έβγαλα τη φωτεινότητα από το αυτόματο η οθόνη έγινε πιο φωτεινή. Άλλωστε, ακόμα και στο S3 mini ποτέ δεν την έχω στο 100% όταν είμαι μέσα σε κάποιο χώρο διότι με κουράζει (ειδικά το πρωί μόλις ανοίξω τα μάτια μου :p ).

- Ο ελεύθερος αποθηκευτικός χώρος που είχε το G3 ήταν γύρω στα 11 GB. Εμένα μου φτάνουν και μου περισσεύουν αλλά για όποιον θέλει κάτι παραπάνω μπορεί να βάλει κάρτα μνήμης έως 128GB αν θυμάμαι καλά.

 

Όσο για τη μπαταρία δε μπορώ να ξέρω χωρίς να το χρησιμοποιήσω για τουλάχιστον 1 εβδομάδα και να κάνω 3-4 φορτίσεις. Για τη χρήση που έκανα στο κατάστημα δε μπορώ να πω αν κατέβηκε το ποσοστό και πόσο κατέβηκε καθώς ξέχασα να το δω και το θυμήθηκα λίγο πριν φύγω. Με τα παιχνίδια δεν ασχολήθηκα καθώς δεν είδα να είχαν κάποιο περασμένο και βαριόμουν να κατεβάσω εκείνη την ώρα.

 

Και τα δύο smartphones μου φαίνονται πολύ καλά και σίγουρα καλύπτουν τις ανάγκες μου και με το παραπάνω. Ωστόσο, νομίζω πως τελικά θα επιλέξω το G3 μόνο και μόνο γιατί κάθεται καλύτερα στο χέρι και το UI είναι πιο ωραίο. Σε όλα τα άλλα νομίζω πως είναι περίπου τα ίδια. Μένει τώρα να δω πως τα πάει και η έκδοση με τα 3GB/32GB. Πάντως, το λευκό χρώμα (που θέλω να πάρω άλλωστε) ακόμα δεν το έχουν φέρει και από το κατάστημα δεν ήξεραν να μου πουν πότε θα τους το στείλουν. Κάπου διάβασα όμως ότι από βδομάδα θα το έχουν...

Edited by johnnyz
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη η LG στο G2 μετά από 9 μήνες κυκλοφορίας μόνο 1 update έχει βγάλει?Δεν μιλάω για major από 4.2.2 σε 4.4.2 αλλά και για minor πάνω στην ίδια έκδοση. Εδώ στην Samsung κάθε μήνα το πολύ, υπήρχε και μια νέα έκδοση να δοκιμάσεις έστω και από άλλη region.κάποιο αντίστοιχο site σαν το sammobile , (με επίσημες στοκ roms και leaks) δεν υπάρχει για lg?

 

Στο διάστημα που το είχα εγώ από Οκτώβριο πέρσι εώς Απρίλιο φέτος ούτε ενα έστω μικρό update παρά μόνο το 4.4.2 την περίοδο που εγώ το έδωσα και που εγώ δεν την πέρασα καθολου διότι διάβαζα για χειρότερη αυτονομία απο όσους την πέρασαν και ετςι την έδωσα την συσκευη με την 4.2.2 όπως όταν την αγόρασα στο μελλοντικό κάτοχο με δικό του ρίσκο και δικιά του απόφαση αν θέλει να την περάσει.

Δεν είχα κανένα παράπονο και όλα υποδειγματικά δούλευαν,όσο το είχα με την 4.2.2,αλλα το ενα και μοναδικό update που εδώ ηταν το 4.4.2 τα εκανε μαντάρα διότι χάλασε την εξαιρετική αυτονομία.

Ευρωπαϊκή 32αρα εκδοςη είχα unbranded.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα που το είχα εγώ από Οκτώβριο πέρσι εώς Απρίλιο φέτος ούτε ενα έστω μικρό update παρά μόνο το 4.4.2 την περίοδο που εγώ το έδωσα και που εγώ δεν την πέρασα καθολου διότι διάβαζα για χειρότερη αυτονομία απο όσους την πέρασαν και ετςι την έδωσα την συσκευη με την 4.2.2 όπως όταν την αγόρασα στο μελλοντικό κάτοχο με δικό του ρίσκο και δικιά του απόφαση αν θέλει να την περάσει.

Δεν είχα κανένα παράπονο και όλα υποδειγματικά δούλευαν,όσο το είχα με την 4.2.2,αλλα το ενα και μοναδικό update που εδώ ηταν το 4.4.2 τα εκανε μαντάρα διότι χάλασε την εξαιρετική αυτονομία.

Ευρωπαϊκή 32αρα εκδοςη είχα unbranded.

Ναι αλλά αυτοί που πέρασαν την 4.4.2 και παρατήρησαν ότι είχε χειρότερη αυτονομία ελεγαν, αν θυμάμαι καλά, ότι αξίζει τον κόπο γιατί τρέχει πιο ομαλά και γρήγορα και δεν νομίζω να χαρακτήρισε κάποιος την αναβάθμιση "μαντάρα" και θα ήταν καλύτερο να μας ελεγες την προσωπική σου γνώμη και όχι να βασίζεται σε κάτι που είπαν άλλοι. Αν μπορώ να το εκφράσω με νούμερο θα έλεγα ότι έχασα ένα 10% (32 ώρες αντί 36) που θα τις ήθελα αλλά δε με χάλασε ιδιαίτερα. Αν και νομιζω ότι όλοι έχασαν μπαταρία από την μετάβαση σε κιτκατ;

Link to comment
Share on other sites

:!::!::!:Υπενθυμίζω οτι το παρόν θέμα εχει να κάνει με το LG G3 και μόνο με αυτο .Από εδώ και πέρα όλα τα off topic μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση .

Είναι κρίμα να υπάρχουν 114 post και τα μισά απο αυτά και ίσως και παραπάνω να ειναι off topic ,όποιος θέλει vs μπορεί να το κάνει στο κατάλληλο thread :down::down:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα κ εγω . Παιδιά όλοι αυτοί που κράζουν την συσκευή άλλοι δεν την έχουν δει ποτέ κ άλλοι απλά την είδαν σε κάποιο κατάστημα. Οποίος την έχει ξέρει τι αγόρασε. Οι ίδιοι εκραζαν το g2 μόλις βγήκε , οι ίδιοι εκραζαν το s5 οι ίδιοι κ οι ίδιοι .

Απλά καταντησατε γραφικοί κύριοι. Power users κ ψαγμένοι.

 

Sorry για το off topic αλλά έλεος.

Μπαίνουμε κάποιοι να διαβάσουμε για την συσκευή κ διαβάζουμε τους ψαγμένους να λένε ασυναρτησίες σε κάθε νέα ναυαρχίδα .

 

Καλό καλοκαίρι....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα κ εγω . Παιδιά όλοι αυτοί που κράζουν την συσκευή άλλοι δεν την έχουν δει ποτέ κ άλλοι απλά την είδαν σε κάποιο κατάστημα. Οποίος την έχει ξέρει τι αγόρασε. Οι ίδιοι εκραζαν το g2 μόλις βγήκε , οι ίδιοι εκραζαν το s5 οι ίδιοι κ οι ίδιοι .

Απλά καταντησατε γραφικοί κύριοι. Power users κ ψαγμένοι.

 

Sorry για το off topic αλλά έλεος.

Μπαίνουμε κάποιοι να διαβάσουμε για την συσκευή κ διαβάζουμε τους ψαγμένους να λένε ασυναρτησίες σε κάθε νέα ναυαρχίδα .

 

Καλό καλοκαίρι....

 

Καλορίζικο και καλό καλοκαίρι. Σου εύχομαι να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς.

Να υποθέσω πως το πήρες με δώρο τα ακουστικά; Αν ναι, όταν μπορέσεις στείλε ένα pm ή γράψε εδώ τις εντυπώσεις σου και από τα ακουστικά (εάν είναι βολικά, εάν ακούγεται καλά ο ήχος κλπ) :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτο λόγο, καλορίζικα στους νέους κατόχους!!

 

Κατά δεύτερο, τι εφαρμογές χρησιμοποιείτε για τη μετάβαση σας από την προηγούμενη συσκευή;

Αναφέρομαι σε συνολικές λύσεις όπως το titanium ή ξεχωριστά πχ για sms, subscriptions κλπ.

Link to comment
Share on other sites

To πλαίσιο τελευταία κάνει εξαιρετικές τιμές και μάλιστα day1

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/Android/LG-G3-32GB-Black-LGD855-AGRCTN.htm

 

599 € για Ελληνικό κομμάτι 32gb δηλαδή 50€ κάτω από την επίσημη τιμή νομίζω ότι είναι πολύ καλή προσφορά.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

To πλαίσιο τελευταία κάνει εξαιρετικές τιμές και μάλιστα day1

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/Android/LG-G3-32GB-Black-LGD855-AGRCTN.htm

 

599 € για Ελληνικό κομμάτι 32gb δηλαδή 50€ κάτω από την επίσημη τιμή νομίζω ότι είναι πολύ καλή προσφορά.

 

Καλη οντως αν κ απορω ποιος θα παρει τα 16GB στην ιδια τιμη; Εκτος κι αν δεν κρατησει για πολυ η προσφορα! Επισης το G2 εκει κολλημενο στα 449 σε αυτους! Ριξτο κι αυτο να φευγει να σου αδειασουν οι αποθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Καλη οντως αν κ απορω ποιος θα παρει τα 16GB στην ιδια τιμη; Εκτος κι αν δεν κρατησει για πολυ η προσφορα! Επισης το G2 εκει κολλημενο στα 449 σε αυτους! Ριξτο κι αυτο να φευγει να σου αδειασουν οι αποθηκες!

 

Η διαφορά είναι ότι με την έκδοση με τα 16GB δίνουν δώρο και τα ακουστικά ενώ με την έκδοση με τα 32GB όχι. Οπότε όποιος θέλει και τα ακουστικά θα πάρει την έκδοση με τα 16GB...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια να κανω μια ερωτηση.το κινητο με ενδιαφερει.και διαβασα κατι για κολληματα ισχυει? ειναι καλο το κινητο? να το παρω η οχι? να δω προς κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι με την έκδοση με τα 16GB δίνουν δώρο και τα ακουστικά ενώ με την έκδοση με τα 32GB όχι. Οπότε όποιος θέλει και τα ακουστικά θα πάρει την έκδοση με τα 16GB...

 

Δε νομιζω οτι παιζει ΤΟΣΟ μεγαλο ρολο να παρεις ακουστικα αντι για 50% παραπανω μνημη RAM κ 100% παραπανω χωρητικοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι παιζει ΤΟΣΟ μεγαλο ρολο να παρεις ακουστικα αντι για 50% παραπανω μνημη RAM κ 100% παραπανω χωρητικοτητα!

 

Ποτέ δεν ξέρεις... Αν δεν έχουν και τρελή διαφορά στην ταχύτητα τότε νομίζω πως κάποιοι θα διάλεγαν να πάρουν και τα ακουστικά. Άσε που η χωρητικότητα δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο καθώς μπορείς να την επεκτείνεις με microSD.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια να κανω μια ερωτηση.το κινητο με ενδιαφερει.και διαβασα κατι για κολληματα ισχυει? ειναι καλο το κινητο? να το παρω η οχι? να δω προς κατι αλλο?

 

Ηδη διαβασα για lag, περιμενε ομως να το πιασουν αρκετοι στα χερια τους να μας πουν! Εξαρταται κ ποιο εχεις κ ποσο καιρο φυσικα αλλα δεν μπορει! Καινουργια ναυαρχιδα να χει τοοοσα περισσοτερα προβληματα απο τα παλια μοντελα! Θα περιμενα παντως! Να ανεβει η τιμη αποκλειεται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...